build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тунел под Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 14-May-2010 at 20:14
Во ред е проектов ама не разбирам која е целта за негова изградба. На сите ни е јасно дека делот накај Скопје Север и Шутка е еден од најруралните во градов. За жал на Скопје му е прерано за толку крупен чекор.
Друга работа е што пластичарска улица си има свои закони за градби, и тешко дека таму може и полицијата да заврши работа.
Доколку се оди со проширување во овој дел мислам дека првенствено треба да се пробие Северен Булевар накај Александар Палас.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 14-May-2010 at 19:19
Имаш неколку грешки во скицата. Прво малку slightly на лево забегува. Проаѓа точно врз разружениот магацин, тоа може би некој офсет додека си го монтирал дуп-от. Нема везе не е до толку и нешто битно. Работава бше да пишпам дека нема тамо раскрсница туку клучка дијамант (како онаа во автокоманда, естекада). Така да многу повеќе има тамо да се чисти терен.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 14-May-2010 at 17:23
Според мојата замисла многу добар мост би можело да никне тука, само доколку се реализира ..... малку повеке пари али многу добра слика на скопје со некаков висечки мост пошто положбата е таква.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 14-May-2010 at 17:11
Јас сакам да знам дали овој мост е замислен да го минува Вардар како сите останати на ниво на земјата или ќе треба да се подигне уште пред самото премостување за да се избегне раскрсницата со улицата под Калето. Ако тоа е така, тогаш овој мост би бил најдолг и најскап за изведба, кој веднаш би требало да се влива во тунелот.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 14-May-2010 at 15:35
Ne mi se veruva deka ke se realizira ovaj proekt.
A ubavo ke bese da se gradi, vo edna strana soobrakjaot a od druga strana se pomalku kucarki i haos, samo vo cair ke pocno da ima problemi.Nikoj ne se soglasuva da dava kuka samo da se gradi pat. Iako mu dava gradot mesto za ziveenje, sepak stan ne e isto ko kuka. Znaci do opstina centar moze nesto da se prajt a od tuka, do cair ne znam.
Najdobroto resenije e da si gi kupi gradot celata parcela so site kuki, i da pocne so proektot(zvuci nesto budalo ama ovaa e edistvenata moznost, barem spored mene)
Ako cekame nesto od cair, ne bi veruval na nesto seriozno, osven eden mal patce i toa.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 14-May-2010 at 12:28
Бидејќи и официјално тунелот влезе во ДУП, реално е да отвориме и посебна нишка за него. Иако не знаеме кога (или дали) ќе се гради.

Ја зедов сликата за ДУП Тетовска Трошарина и ја споив со гугл мапс, па еве една кратка анализа што може да очекуваме во врска со овој проект:



Обележаниот дел од патот со црвено (не кругчињата) го сметам за најкритичен дел бидејќи тука е најголемиот дел стокмен за експропријација, материјал за баждарење и/или работа за судови што може да ја завлечка работава со години.

Црвените кругчиња се друга работа. За тие две од левата страна на Вардар се во позитивна конотација, а за десната страна во негативна. Двата објекти мислам дека се во сопственост на Рудине, едниот (тој погоре) е магацин, а другиот е тој разрушениот недограден. Кога ќе ги рушат има да седам отспротива и сладолед да јадам Cheers

За од другава страна, изгледа паркот ќе треба да оди курбан. Еден од најубавите урбани катчиња во цело Скопје, со ќуќарката со клупи... Ама ако тоа е најголемата жртва за да се растерети Скопјево од гужви, би го простил....

Ваше мислење?


Edited by alexgizh - 14-May-2010 at 12:30
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.