build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тунел под Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Sep-2018 at 10:01

бреј македоникус да не ме доживуваш во исто време и како Зелениково и како Тавресиум можеби и Говрлево или Тумба Маџари па многу експертишта виде во коментарот погоре, ме чуди од кај пак фејкбук спамери на форум дремат со медиокритет за дебата а сервилност кон они ки ги дебатираме, што и порано беше случај!?
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 314
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Sep-2018 at 12:37


Ова у најмала рака е смешно, ако треба да се даде и политичка конотација, Сугарески вели дека Битола - Кременица ќе биде готова до ноември годинава а Миладиновци - Штип до 15ти октомври шо нема благе везе него е буст пред 30.09.

Али ајде шо викаат живи били па видели.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 27-Sep-2018 at 21:44

ако дпмн беа невозможни sds се навистина се апстракни, пак ќе потсетам та ако не можеа со Пенов да бутнат една куќа кај Транспортен, сега со Шилегов ќе бутнат сто, а ко за беља Устав без проблем би ревидирале но ГУП од '64 ни насон не им паѓа на памет, ова и при билдерските почетоци го верглав но не очекував дека денес при самото проекирање и навистина со Устав би го споредувал [1] од друга страна се наметнува уште едно прашање зошто муабетов е промовиран сега, дали не е само пререферендумски спин како анимација, иако посекако sds го имале чика глиша у кампања локално ко и централно, и ајде да речеме пари за изведба сме имале, но од каде ќе најдеме за компензација на зградите во Дуќанџик!? во секој случај ќе се фрли екстра камен за проектирање и на крај ќе заглават по судои со години ако не децении, со 9 метри столбои ниту тоа куќата попат кај Влада ќе ја премостат [2] а не пак надградбите во Дуќанџик, просто ова е најфантастична најава на некој скопски градоначалник, уште да ни кажат дека и Тунелот под Плоштад ќе го почнат и завршат до крај на мандат и туто комплето сите да почнеме да халуцинираме дека Македонија уште утре во еу ќе ја примат!друг чуден ако не ифрит момент ќе биде доколку ваков вијадукт кај Соборна Црква треба да понира, ако има логика дека тука Центарскиот Тунел треба да избие кон Партизанска [1][2][3] ролер костер вожња во тој случај не ни гине, бреј овие и од дпмн понадежни, иако дпмн симболично фантазраа далеку покреативно во однос именуваните спојки [4] само што на Мијалков другарите од Латис извисија кога центарски ги блокира чинам Жерновски ви текнува на пикапот на Рамковски чиниш навистина ги пагански ги здрмало суеверие дека ако се спојат бул. Илинден виа КЈПиту со бул Јане Сандански макар и тесно никогаш немало да помине СеМ реалност, којзнае зошто од толку Луѓе баш А1 се најдоа за тоа душегрижнички да се паркираат!?шилеговци за сега немаат таков кабает да твАлфа им паркира на кеј пр. моноволуменец, но јасно е како ден дека ќе немаат средства ни за Т. под Кале а уште помалу за Т. под Плоштад, колку и Шегалов за муабетов да е нафуран да си губи и своето и времето на скопјани! во секој случај со тие пари за вијадуктот комотно можат да го истераат ем Тунелот под Плоштад, ем да збрчат спојка ЏонКенеди-Рузвелтова доколку трасата минува кај Золошка или пак под Кале накај Влада [5] аирлија на паметот за вијадукт дури и се' успеале да истераат во каква и да е висечка комбинација, но по изгледа уште еднаш скопскиот сообраќај ќе биде изисен! О чичо глишо ќе ги оставиш ли на мира некогаш скотјани!?Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Sep-2018 at 01:25

јасно мие зошто ниту еден билдер не се пали на вијадуктов веќе сме отрнати на чалам, аи кога некој ќе земе да чешла некој абер ако е озбилен наместо шилеговци него ќе го сеират, бил за или против ваква идеја за Виа-Кенеди-Водњански, но кога веќе се излајав ред е и да се доприкажам ...

кога велам дека на Кенеди поубо ќе му стои Рузвелтова ко приврзок тоа и го мислам, но сигурно за многумина ова ќе биде еко-парковска-ерес, на што би одговорил точно, но секогаш има начин како и од кај Градски Парк да помине булевар а тоа да не ае одрази на местото ниту еколошки ниту бучаво, јасно доколку се размислува дека не е особено скапо да има на тој потег вкопан тунел плитко подповршински а комотно можат и стаклен тјуб да склепаат на тамошен мост, впрочем проблем е каде би одела ваква траса, за што пешачкиот мост кај екс Мјузик Гарден е добра траса а од таму да сврти и под Золошка да избие на Рузвелтова, вака би се растеретил и Влада и Соборна од дополнителни гужви, а во исто време оние од Ѓорче би имале брза конекција со Чаир, Рузвелтова пак на Чаирчани им дава вака можноат за брза конекција до НоМа наместо повторно главење во Центар доколку не се оди ао вијадукт, но и со каменот за вијадукт ете ги клучки кај касарната Илинден и кај Рузвелтова нормално тунелот под Кале би бил во овој случај тунел кај Парк ...

но нашиве градски тутковци бидејќи се изгорени по домакинлук сигурно и за вакво нешто би терале надземно, што можеби е во ред доколку направат пејсажен саркофаг над ваков булевар низ Парк кој ниту со гасови ниту со бучава би реметел мир на таа зелена микро локација, но тоа ќе значи потреба ако не од Нова Золошка тогаш нова музејска влезна зграда, што само со десет столба од вијадуктот и ќе ја имаат, останува кај Топана да се пробијат со лесно, а што комотно можат да го направат со нови стамбени дупови како компензација, за што може слично размислуваат и за Дуќанџик но ко за беља една куќа од тие напат да им амрси конци амги има далеку повеќе од Топана и ето га празен муабет од вијадукт, плус топанчани можат да ги плашат дека ако не попуштаат дека и таму би оделе со тунелче што за стари објекти ќе значи голем склет, додека во Дуќанџик чинам пазарот ќе биде сиктер работа и на прва и на последна за ситна дуп компензација ...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Jun-2019 at 13:41
Турско-македонски конзорциум ќе ги проектира тунелите под Кале

Турската фирма „Мега инжинеринг“ и Заводот за испитување на материјали и развој на нови технологии ќе ги проектираат тунелите под Кале. Од кабинетот на градоначалникот Петре Шилегов за порталот Сакамдакажам.мк велат дека на јавниот оглас за изработка на проект на сообраќајницата која треба да минува под тврдината Кале избрана е фирма и до крајот на годинава проектот ќе биде готов.

Откако првиот тендер пропадна поради недостатоци во тендерската документација, во вториот обид понуди доставиле три фирми, а за најповолна е избрана онаа на турско-македонскиот конзорциум. Според постигната цена на тендерот, проектот ќе биде изработен за 390 илјади евра, а треба да биде готов за шест месеци.

Постапката е завршена, ги чекаме роковите за евентуална жалба и за десетина дена ќе можеме да го потпишеме договорот. Со гордост можам да кажам дека Град Скопје годинава ќе добие проект за тунелите под Кале, нешто што постои во Генералниот урбанистички план уште од 1965 година, но за жал никој во минатото немал изработено ваков документ. Убеден сум дека во текот на идната година, а со оглед на ветувањата од Владата за финансирање на проектот, ќе ја извршиме постапка за избор на изведувач кој ќе ја гради оваа капитална сообраќајница во Скопје“, вели градоначалникот Петре Шилегов.

Градоначалникот Шилегов лани во септември на прес-конференција го најави почетокот на реализацијата на проектот тунели под Кале и нов мост преку реката Вардар, за поврзување на северната страна со центарот на градот.

Како што беше презентирано, сообраќајницата ќе почнува од булеварот Свети Климент Охридски и ќе биде издигната на височина од шест до девет метри. Потоа, од зградата на Владата сообраќајот ќе се одвива по нов мост преку реката Вардар кој ќе биде долг 173 метри, а широк 20 метри и ќе има четири сообраќајни ленти. Мостот ќе продолжува како вијадукт долг 262 метри сè до влезот во тунелот под Калето. Од тунелот сообраќајот ќе продолжи на кружен тек издигнат пет метри, над Пластичарска улица. Според проценките на Градот, изградбата на сообраќајницата и тунелите под Кале ќе чини околу 25 милиони евра.

https://www.porta3.mk/tursko-makedonski-konzorcium-kje-gi-proektira-tunelite-pod-kale/?fbclid=IwAR2kLUk3mCiXztNu-BuceURN4TFch5Rnk4rgG6pwuAdULNaMEiQMGzwGZMM
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Jun-2019 at 14:38
Градот конечно потпиша договор за изградба на нов мост на Вардар и тунели под Кале

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, претседателот на одборот на директори на компанијата „Мега инженеринг консалтинг АД“, Ајкут Јилдирим и претставникот на Групата на понудувачи – Завод за испитување на материјали и развој на нови технологии Скопје АД, Борис Танески, денеска го потпишаа договорот за изработка на проект за изградба на мост во центарот на градот, тунели под скопското Кале и кружен тек што ќе ги поврзува булевар Свети Климент Охридски со булеварите Никола Карев и Македонско-Косовска бригада.

– Согласно со договорот, изработката на основниот и инфраструктурниот проект очекуваме да заврши до крајот на оваа година, со што се создаваат услови во текот на следната година, по завршувањето на постапка за избор на понудувач, да се почне и реализацијата на овој клучен сообраќаен проект. Со ова сообраќајно решение на граѓаните на Скопје ќе им биде овозможено од Водњанска до Чаир со автомобил да стигнат за помалку од 5 минути. Со постојната сообраќајна инфраструктура за оваа релација мораа да потрошат во најдобар случај помеѓу 15 и 20 минути движејќи се преку раскрсницата кај Мавровка и Бит-пазар, каде што според нашите податоци дневно поминуваат меѓу 70.000 и 80.000 возила – изјави Шилегов.

Тој истакна дека очекува за реализацијата на овој проект Градот Скопје да добие и финансиска поддршка од централната власт, со цел изградбата на мостот, тунелите и кружниот тек да завршат во најкраток можен рок.

– Со ваквите сообраќајни решенија ја зголемуваме мобилноста и го намалуваме сообраќајниот метеж, а со тоа и го скратуваме времето на движење на возилата и го намалуваме времето на стоење во место, што директно влијае на намалувањето на аерозагадувањето и зголемувањето на безбедноста во сообраќајот. Скопје заслужува вакви модерни сообраќајни решенија, а оваа градска администрација може и мора да им го обезбеди тоа на граѓаните – додаде Шилегов.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/градот-конечно-потпиша-договор-за-изг/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.