build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тунел под Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Sep-2018 at 10:01

бреј македоникус да не ме доживуваш во исто време и како Зелениково и како Тавресиум можеби и Говрлево или Тумба Маџари па многу експертишта виде во коментарот погоре, ме чуди од кај пак фејкбук спамери на форум дремат со медиокритет за дебата а сервилност кон они ки ги дебатираме, што и порано беше случај!?
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 308
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Sep-2018 at 12:37


Ова у најмала рака е смешно, ако треба да се даде и политичка конотација, Сугарески вели дека Битола - Кременица ќе биде готова до ноември годинава а Миладиновци - Штип до 15ти октомври шо нема благе везе него е буст пред 30.09.

Али ајде шо викаат живи били па видели.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 27-Sep-2018 at 21:44

ако дпмн беа невозможни sds се навистина се апстракни, пак ќе потсетам та ако не можеа со Пенов да бутнат една куќа кај Транспортен, сега со Шилегов ќе бутнат сто, а ко за беља Устав без проблем би ревидирале но ГУП од '64 ни насон не им паѓа на памет, ова и при билдерските почетоци го верглав но не очекував дека денес при самото проекирање и навистина со Устав би го споредувал [1] од друга страна се наметнува уште едно прашање зошто муабетов е промовиран сега, дали не е само пререферендумски спин како анимација, иако посекако sds го имале чика глиша у кампања локално ко и централно, и ајде да речеме пари за изведба сме имале, но од каде ќе најдеме за компензација на зградите во Дуќанџик!? во секој случај ќе се фрли екстра камен за проектирање и на крај ќе заглават по судои со години ако не децении, со 9 метри столбои ниту тоа куќата попат кај Влада ќе ја премостат [2] а не пак надградбите во Дуќанџик, просто ова е најфантастична најава на некој скопски градоначалник, уште да ни кажат дека и Тунелот под Плоштад ќе го почнат и завршат до крај на мандат и туто комплето сите да почнеме да халуцинираме дека Македонија уште утре во еу ќе ја примат!друг чуден ако не ифрит момент ќе биде доколку ваков вијадукт кај Соборна Црква треба да понира, ако има логика дека тука Центарскиот Тунел треба да избие кон Партизанска [1][2][3] ролер костер вожња во тој случај не ни гине, бреј овие и од дпмн понадежни, иако дпмн симболично фантазраа далеку покреативно во однос именуваните спојки [4] само што на Мијалков другарите од Латис извисија кога центарски ги блокира чинам Жерновски ви текнува на пикапот на Рамковски чиниш навистина ги пагански ги здрмало суеверие дека ако се спојат бул. Илинден виа КЈПиту со бул Јане Сандански макар и тесно никогаш немало да помине СеМ реалност, којзнае зошто од толку Луѓе баш А1 се најдоа за тоа душегрижнички да се паркираат!?шилеговци за сега немаат таков кабает да твАлфа им паркира на кеј пр. моноволуменец, но јасно е како ден дека ќе немаат средства ни за Т. под Кале а уште помалу за Т. под Плоштад, колку и Шегалов за муабетов да е нафуран да си губи и своето и времето на скопјани! во секој случај со тие пари за вијадуктот комотно можат да го истераат ем Тунелот под Плоштад, ем да збрчат спојка ЏонКенеди-Рузвелтова доколку трасата минува кај Золошка или пак под Кале накај Влада [5] аирлија на паметот за вијадукт дури и се' успеале да истераат во каква и да е висечка комбинација, но по изгледа уште еднаш скопскиот сообраќај ќе биде изисен! О чичо глишо ќе ги оставиш ли на мира некогаш скотјани!?Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Sep-2018 at 01:25

јасно мие зошто ниту еден билдер не се пали на вијадуктов веќе сме отрнати на чалам, аи кога некој ќе земе да чешла некој абер ако е озбилен наместо шилеговци него ќе го сеират, бил за или против ваква идеја за Виа-Кенеди-Водњански, но кога веќе се излајав ред е и да се доприкажам ...

кога велам дека на Кенеди поубо ќе му стои Рузвелтова ко приврзок тоа и го мислам, но сигурно за многумина ова ќе биде еко-парковска-ерес, на што би одговорил точно, но секогаш има начин како и од кај Градски Парк да помине булевар а тоа да не ае одрази на местото ниту еколошки ниту бучаво, јасно доколку се размислува дека не е особено скапо да има на тој потег вкопан тунел плитко подповршински а комотно можат и стаклен тјуб да склепаат на тамошен мост, впрочем проблем е каде би одела ваква траса, за што пешачкиот мост кај екс Мјузик Гарден е добра траса а од таму да сврти и под Золошка да избие на Рузвелтова, вака би се растеретил и Влада и Соборна од дополнителни гужви, а во исто време оние од Ѓорче би имале брза конекција со Чаир, Рузвелтова пак на Чаирчани им дава вака можноат за брза конекција до НоМа наместо повторно главење во Центар доколку не се оди ао вијадукт, но и со каменот за вијадукт ете ги клучки кај касарната Илинден и кај Рузвелтова нормално тунелот под Кале би бил во овој случај тунел кај Парк ...

но нашиве градски тутковци бидејќи се изгорени по домакинлук сигурно и за вакво нешто би терале надземно, што можеби е во ред доколку направат пејсажен саркофаг над ваков булевар низ Парк кој ниту со гасови ниту со бучава би реметел мир на таа зелена микро локација, но тоа ќе значи потреба ако не од Нова Золошка тогаш нова музејска влезна зграда, што само со десет столба од вијадуктот и ќе ја имаат, останува кај Топана да се пробијат со лесно, а што комотно можат да го направат со нови стамбени дупови како компензација, за што може слично размислуваат и за Дуќанџик но ко за беља една куќа од тие напат да им амрси конци амги има далеку повеќе од Топана и ето га празен муабет од вијадукт, плус топанчани можат да ги плашат дека ако не попуштаат дека и таму би оделе со тунелче што за стари објекти ќе значи голем склет, додека во Дуќанџик чинам пазарот ќе биде сиктер работа и на прва и на последна за ситна дуп компензација ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.