build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортски аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Mar-2011 at 03:14
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Mar-2011 at 20:41
како кажуваат овие на Сител, како да се организираат најголемите интернационални аеромитинзи кај нас...
освен неколку нови авиони и ентузијасти, многу се немаме променето во таа област

инаку, лесните спортски авиони и хеликоптерите често се користат за панорамски летови и за брз меѓуградски транспорт и транспорт до помалку пристапни места, ние ожеме тоа многу добро да го искористиме во планинските и езерските предели во функција на туризмот
Cessna и Piper се најдобри марки за такви намени, впрочем, создадени се да заменуваат автомобил и се евтини и лесно одржливи (во споредба со други авиони)
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-May-2011 at 22:43
Овај аеродром Српци кај Битола( 41° 9'5.93"N 21°24'27.40"E ),интересно пистава (како да) е бетонска.Можда некаков си план одамна за комерцијален аеродром?Пошто имам слушано и читано планови за аеродром кај Битола до селото Вашарејца (аеродромов кај Српци,како најпогодно место со клима ,правец на ветар итн).
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-May-2011 at 00:28
Аеродромот во Српци е земјоделски аеродром со должина на пистата од 300 метри. Од него полетувале авионите кои ги користеле за запрашување на насадите. Инаку има бетонски плочи како писта. Има вавки повеќе аеродроми низ Македонија. А за аеродромот кој требало да се гради во Битола е онај кај село Логоварди, има дури и мини терминал.

Edited by S.P.Q.R. - 07-May-2011 at 00:32
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Aug-2011 at 20:46
Почитувани,

На 9-10-11 Септември Ви најавуавме 4-ти Меѓународен аеромитинг на Спортски аеродром Битола, с.Логоварди. Покрај збогатената програма со воздухоплови( домашни и странски), параглајдеристи, падобранци и одлично летачко шоу кое ќе биди многу поразлично од сите претходни години , оваа година ви претставуваме и забавни активности и наградни натпревари во:

* Избор на најдобра фотографија на тема Авијација за време на аеромитингот, со главна награда дигитален фотоапарат-критериумите за пријавување и учество ќе бидат објавени наскоро
* Натпревар со SONY PLAY STATION во симулатори на летање- со специјална награда за најдобриот натпреварувач - критериумите за пријавување и учество ќе бидат објавени наскоро
* Камповање со шатори за најмладите-ограничен број на кампери(пријавување наскоро).
* После пладне во склоп сите три дена на аеромитингот започнување со нокната забавна програма( на големо изненадување на сите)

ОД летачата програма, ке има странски акробатски асови од Словенија, Хрватска, Бугарија , Англија, Србија и Црна Гора, ке има натпреварувачки дел помеѓу пилоти ( како Ред Бул трките ).
Сите заинтересирани ке можат да се извозат со најдобрите акробатски авиони и да уживаат во вештините на најпознатите асови на небото.
Точната Летачката програма ќе биде дополнително објавена.
Овој дел од Аеро митингот ке се одвива во Сабота 10.09.2011

Со почит
Аероклуб Мирко Тодоровски Битола
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Aug-2011 at 23:17
би сакал барем некогаш во иднина да го достигнеме степенот на Батајница ако ништо друго, и кога веќе аеромитингот има призвук „интернационален“ во него да учествуваат авијациските сили на некои блиски земји   Big%20smile
шала на страна, обожавам аеромитинзи, и жал ми е што не сум бил никогаш на аеромитинг, доколку имам услови, воопшто не се мислам дали да го посетам битолскиот аеродром во Септември
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Aug-2011 at 23:23
Мислам дека ќе биде како лани, во картата да има бесплатен превоз од Битола до аеродромот и назад , или бесплатен паркинг, a инаку со картата даваа и сладолед
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Aug-2011 at 00:23
Ај и една поширока официјална вест...
     Аеро митинг –Битола и  Bitola Air Race 2011

 

Кога еден мал ентитет како што е локалниот Аеро Клуб „Мирко Тодоровски“ од Битола се дрзне да организира настан од размерот на Red Bull Air Race, тогаш само две помисли ви доаѓаат во глава, или некој вистински се преценил, или навистина нешто големо ќе се случува во Битола.

Во период кога најголемиот организатор на вакви настани , Red Bull со својот спектакуларен настан Red Bull Air Race, најавува едногодишна пауза поради финансиски проблеми, тогаш скептичноста која се појавува помислувајки на квалитетот на настанот во Битола е сосема оправдан, но кога ке се стават на список имињата на летачките асови кои ќе присуствуваат на oваа  „ летaчка трка“ и имињата на нивните летечки машини, се ќе ви биде јасно.

 

Но да одиме по ред, што би рекле „first thing first“...

 

Овој Аеро Митинг е предвиден да се одвива во 3 дена , 9, 10 и 11 Септември.

 

Првиот ден Петок 09.09,

 

 Ќе биде неофицијален. Ке се претстават моделарските секции од Македонија и соседните земји и ќе се разделат по секции како што се макетарство, радио командувани модели, слободно летечки модели, ракетната секција...

Секако во овој ден поголемиот дел ќе биде посветен на Ултра лесното воздухопловство и посетителите ќе бидат запознаени со карактеристиките на ултралесните авиони, нивното освојувување на се поголемиот дел на воздухот и нивните предности пред генералната авијација.

Секако тука ќе бидат и Параглајдерите, Падобранците, Змајарите кои ќе дадат свој придонес во запознавањето на јавноста со своите активности.

 

                Ден 2 , Сабота 10.09

 

Официјален ден на Аеро митингот и воздушната трка.

Аеромитингот официјално ќе започне со падобрански скокови од Хеликоптер, Првиот падобранец скока со Македонското знаме.

По отварањето, Министерството за одбрана ќе има приказ со воени хеликоптери Ми-17 и Ми-24 како и со авиони од типот ЗЛИН, а потоа доага приказ на хеликоптерската единица на МВР.

 

Потоа  доаѓаат  3 воздухоплови од типот АТ-802 А FIRE BOSS  на Дирекцијата за заштита и спасување кои во еден налет ке направат приказ на исфрлање на обоена вода која ќе го симболизира  Македонското знаме.

 

Почеток на воздушната трка ќе ја најави нашиот специјален гостин Драган Амиџа од Нови Сад - Србија, пилот на Галеб Г2  (сл.1) кој со својот Г2 ќе направи неколку акробации и ниски прелети.

 

После кратка пауза која ќе се искористи за поставување на Пилоните (сл.2)

 

(Специјално дизајнирани препреки на надувување), ќе започне воздушната трка која ќе ја оценува специјална комисија. Натпреварот ќе се одвива во 2 дисциплини:

  • Акробатска Временска трка помеѓу  2 парови на пилони
  • Freestyle - слободни акробатски летови при што пилотите ги носат до сама граница на издржливост своите авиони. Победникот го избира публиката и комисијата.

 

Потврдени учесници на воздушната трка се:

 

  • Tomo Poljanac- Slovenija – avion Extra 300 (сл.3)
  • Branimir Ambrekovic- Hrvatska- Avion G202 (сл.4)
  • Svilen Gorgiev – Bugarija – Avion Pitts –S2B (сл.5)
  • Andrew Bickmore – Anglija – Extreme

 

Прогласување на победникот и започнување на послепладневната журка со голем стејџ , ДЏ –и, многу музика, јадење и пијалоци.... се до раните утрински часови.

 

 

Ден 3 , Недела 11.09

 

Претстава на авионите од генерална авијација во сопственост на Аеро клубовите,

Информативни летови со Цесна 172,

Забава, музика, храна и пијалоци....

 

За впечатокот да биде посилен , еве неколку линкови:

www.formula-aerobaticrace.com

www.tomo-airshow.com

http://www.mambo.si/video/179519-airshow-sentvid

Програмата и распоредот , поради временските услови и техничките потреби можат да претрпат промени, кои накнадно ќе бидат објавени.

Edited by Danielbtmk - 20-Aug-2011 at 00:24
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Aug-2011 at 14:02
Стенковец


Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Sep-2011 at 08:38
Има ли нешто ново во врска со аеро-митингот? Ќе се одржи ли дефинитивно? Има ли точна програма? Од колку саат почнува? Каде може да се најдат официјални информации?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Sep-2011 at 22:10
Originally posted by tonikostov

Има ли нешто ново во врска со аеро-митингот? Ќе се одржи ли дефинитивно? Има ли точна програма? Од колку саат почнува? Каде може да се најдат официјални информации?
имаат страна на фејсбук од аероклубот

http://www.facebook.com/AeroClubBitola


патем, што ќе ги чини да направат писта барем од бетонски плочи?


Edited by zabegan - 07-Sep-2011 at 22:14
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ile97 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Oct-2014
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote ile97 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 03-Nov-2014 at 19:26
Имам слушнато дека има и некој резервен аеродром во с. Лозово гледам дека го немате споменато. Дали има некоја информација за него ? 
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Jun-2015 at 21:07
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.