build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Marriott Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 15-Nov-2013 at 23:09
Било каде и да е сликано и на кој објект и да е сликано, поентата е битна...
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 16-Nov-2013 at 00:11
Тоа е јасно. Само покажував колку новинариве се непрофесионални...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 24-Nov-2013 at 00:59
Од летово навака хотелов како воопшто да не напредува, знам пишуваше дека до крајот на 2013 треба да се заврши ама од тоа нема да има ништо...
Има ли работници, се работи ли нешто во ова чудово?
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 28-Nov-2013 at 00:22
pa normalno deka nema da napredova koga se menuva plan od 6 na 9 sprata se menuva i rokot za izvedba samo kaj nas se pravi vaka Dump
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 28-Nov-2013 at 12:25
visinata na objektot e klasicen primer za urbana mafija. razbiram da ja ima nasekade, ama glavniot plostad da dobie zgrada do risticeva koja e duplo povisoka mi e malce nelogicno. inaku, markicata na objektot (osnovata) e sosema prifatliv za mene bidejki ja nadopolnuva formata na plostadot
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 30-Nov-2013 at 01:46


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:54
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 25-Dec-2013 at 19:36
Eve osnovi fasadi preseci...
http://www.a2-hotelconcept.com/projects-2/hotel-marriott-skopje/?lang=en

Edited by lupo - 25-Dec-2013 at 19:37
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 27-Dec-2013 at 16:02


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 19:58
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 13-Jan-2014 at 14:07


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:04
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 13-Jan-2014 at 15:39
of lele sto ne ceka...
Back to Top
Gogomk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gogomk Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 13-Jan-2014 at 19:25
"Of, lele" , ke bide super!!!
Kako nekoi babi ste, sve nesto mrcite, sve vi fali!
Ova ke bide eden od poubavite objekti vo centar na Skopje
Mayor of the Lazy Town
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 14-Jan-2014 at 14:54
Тргнувајќи од висината со која страшно добро се вклопува со околината па натаму...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 14-Jan-2014 at 16:47
aj be ne bidete babi, super si e visinata sho i fali haha
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 14-Jan-2014 at 22:01
сум бил во повеќе хотели од marriott брендот... подобра работа за Скопје не можеше да се случи... хотелов самиот по себе е реклама за Скопје и Македонија... инаку никој од овие хотели немал висина на соба над 240... веројатно идат и помалку

Edited by WhyNot - 14-Jan-2014 at 22:11
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3649
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 14-Jan-2014 at 22:51
si bi nema greska i tocno podobra rabota od hotel na skopje ne moze da mu se sluci!
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 14-Jan-2014 at 23:36
освен ако не е некој courtyard...барем во споредба со IHG holiday inn би дошол двојно повреден... во секој случај доволно претставителен за секој главен град на држава
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 15-Jan-2014 at 00:02
Јас сум свесен дека е навистина репрезентативен и е добра работа да го имаш во сопствениот град, но висината е претерана, фасадата на рендерите за мене барем беше задоволителна (мислам дека беше најавена како Арт Деко, мене ми нема никаква врска со Арт Деко, штознам дури и како повеќе да емитира некој Југендстил, но ајде сепак за мене е многу позадоволителна од другите згради за кои не можеш ни да претпоставиш кон што конкретно целат) не видов рефлектирачко стакло, ниту јонски капители веднаш пред него и бев убеден дека ќе биде еден од колку толку по коректните, но за жал висината премногу одскокнува. Повторно да не се лажеме јас сум тој што најмногу сака големи, огромни хотели (толку големи што ќе стекнам чувство дека ќе се изгубам), но ова не е во склад со другите згради во центарот (на плоштадот). Урбанистички за мене е крајно невкусно, а ентериерот секако дека очекувам да биде беспрекорен се надевам дека немам преголеми очекувања барем од него.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 15-Jan-2014 at 00:39
Originally posted by Еден Дечко

Јас сум свесен дека е навистина репрезентативен и е добра работа да го имаш во сопствениот град, но висината е претерана, фасадата на рендерите за мене барем беше задоволителна (мислам дека беше најавена како Арт Деко, мене ми нема никаква врска со Арт Деко, штознам дури и како повеќе да емитира некој Југендстил, но ајде сепак за мене е многу позадоволителна од другите згради за кои не можеш ни да претпоставиш кон што конкретно целат) не видов рефлектирачко стакло, ниту јонски капители веднаш пред него и бев убеден дека ќе биде еден од колку толку по коректните, но за жал висината премногу одскокнува. Повторно да не се лажеме јас сум тој што најмногу сака големи, огромни хотели (толку големи што ќе стекнам чувство дека ќе се изгубам), но ова не е во склад со другите згради во центарот (на плоштадот). Урбанистички за мене е крајно невкусно, а ентериерот секако дека очекувам да биде беспрекорен се надевам дека немам преголеми очекувања барем од него.
не се залажувај со рендери... нема да добиеме ни нешто приближно до она што ни беше претставено на рендери
инаку, од мериот, до мериот, има разлика... не е мала франшизата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 15-Jan-2014 at 01:07
Ма секако јас и покрај тоа што не спомнувам сум свесен за фактот дека нема да биде идентично, рендерите секогаш лажат и тоа не само кај нас туку насекаде во светов, единствен проект кој барем мене не ме разочарал туку напротив позитивно ме изненадил (зборувам за на светско ниво) е World Trade центарот во Њујорк, но ајде да не ги мешам, смешно е да ставам два тотално различни проекти во ист контекст, а се светлосни години оддалечени (во буквална смисла на зборот). Постот ми беше наменет дека од старт кога веќе напнаа со класични стлови оваа имаше подобри шанси да изгледа подобро од другите, но самото огромно одскокнување од висината на објектите од околината (кои притоа се историски и многу повредни, не смеат во никој случај да се доградуваат) барем за мене го направи една голема урбанистичка утка, во секој случај многу невкусно. И тоа дека од мериот до мериот има разлика е секако точно.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 15-Jan-2014 at 10:56
Originally posted by Еден Дечко

Јас сум свесен дека е навистина репрезентативен и е добра работа да го имаш во сопствениот град, но висината е претерана, фасадата на рендерите за мене барем беше задоволителна (мислам дека беше најавена како Арт Деко, мене ми нема никаква врска со Арт Деко, штознам дури и како повеќе да емитира некој Југендстил, но ајде сепак за мене е многу позадоволителна од другите згради за кои не можеш ни да претпоставиш кон што конкретно целат) не видов рефлектирачко стакло, ниту јонски капители веднаш пред него и бев убеден дека ќе биде еден од колку толку по коректните, но за жал висината премногу одскокнува. Повторно да не се лажеме јас сум тој што најмногу сака големи, огромни хотели (толку големи што ќе стекнам чувство дека ќе се изгубам), но ова не е во склад со другите згради во центарот (на плоштадот). Урбанистички за мене е крајно невкусно, а ентериерот секако дека очекувам да биде беспрекорен се надевам дека немам преголеми очекувања барем од него.

да... ама за жал веројатно тоа било условот за да дојде што веруваме signature брендот, нешто што го нема ниту еден град од поранешна Југославија... уште од сега ги гледам конференциите на регионално ниво и малку повеќе high-end гости/туристи.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.