build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Marriott Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 02-Jun-2014 at 18:07
имаш осет не да не Smile
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 02-Jun-2014 at 18:38
pa ako resat da go pravat onoj debilitet majka tereza koj e na sred ulicava ondak ke gi isecat da. steta, a mnogu ubav shmek davaat. aj da se nadevame deka subrata nema da ni go "podari"
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 12-Jul-2014 at 17:17
Денес...
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 13-Jul-2014 at 03:40
До кога беше рокот за изградба на хотелов?
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 13-Jul-2014 at 12:06
Originally posted by mr bombastic

До кога беше рокот за изградба на хотелов?

До когај сакаат Big%20smile
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 13-Jul-2014 at 15:01
Some interior renders:Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 14-Jul-2014 at 03:10
Originally posted by Dragan


Originally posted by mr bombastic

До кога беше рокот за изградба на хотелов?
До когај сакаат Big%20smile
Кога ќе размислам поубаво у право си друже
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 14-Jul-2014 at 10:59
штом е приватна фирма,нормално е дека им се брза и би сакале што побрзо да се направи.не е тоа владина зграда па да се влечат со години.губат на пазар
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 02-Aug-2014 at 16:52
Некако застаната ми изгледаше работата на хотелов. Фотографиите се од 28 јули...


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 02-Aug-2014 at 19:33
Браво Тиберикс! Одлична серија си направил, иако повеќето згради не ми се по мој мерак.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 02-Aug-2014 at 20:23
има шанси овој објект да е најсимпатичен од `неокласичните`
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 24-Aug-2014 at 22:34

За споредба со првичниот рендер:


Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 25-Aug-2014 at 12:44
vrsak nemaat renderive edniot so drugiot od koren se razlicni toa e makedonska rabotaSuicide
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 25-Aug-2014 at 14:54
Фала Џоле... толку можев да фатам за 3-4 саати. Инаку, не се и по мој вкус повеќето згради... некако посни на орнаментика ми стојат(да беше само тоа маката)... но, што е тука е. Збркана е работата многу.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 25-Aug-2014 at 21:09
ЏИН! Тоа горе металните конструкци што се, спрат ќе си излезе...

Срамота што не постои никаков план, стандард за висина, венец барем на плоштадот, за останатиот дел од градот и да не зборувам...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 26-Aug-2014 at 17:32
правев муабет на оваа тема со некои студенти на архитектура, и ми кажаа дека кога се работи за објект на плоштад, повеќе се внимава на тоа објектот да не фрла сенка врз плоштадот и да не го надвиснува, односно да биде сразмерен со големината и формата на плоштадот, и доколку е лепенка да ја следи градежната линија
тука поголем проблем од висината е самата масивност и волумен на објектот, заборавено е тоа каква комуникација треба да има со објектите во околината, кои се од поголема важност а го одвлекува вниманието од нив... но чисто просторно, во однос на градежни линии, објектот е ок

кратко кажано, мислено е на просторот, но не и на амбиентот... мада, Ск2014 и амбиент не идат заедно
за споредба, таква е и зградата на Пелистер која дава ефект дека кралицата на Англија седи таму и дека е објект од особена важност, кога всушност не е


Edited by zabegan - 26-Aug-2014 at 17:34
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 26-Aug-2014 at 18:23
еве да не биди толку нов објектот,малку ќе го подостариме:

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 27-Aug-2014 at 09:23
Искрено ова што сега се гради со исклучок на стакленикот на кровот ми е многу подопадливо отколку првичната замисла. Ова се однесува на решенијата поставени од кловер.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 28-Aug-2014 at 16:54
do nekade mi e milo sto e barok bidejki ako ispadnese nekoj kvazi moderen kako t-mobile na ovoj gabarit mozese da izgleda jezivo odvratno
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 13-Oct-2014 at 15:26
Поткровјето...

DSC05879 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.