build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Marriott Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-May-2010 at 10:09
zgradata e visoka. Bi skratil 1-2 kati za da bide ista visoka ko drugite gradbi naokolu (osven sam marko) Znaci nema da izgleda bas ubavo ako edna stana niska a drugata strana visoko e Ohno! ima vakvi gradbi vo svajcarija(stil na marriott) sto navistina mu dava miris na gradot, ima slucaj sto sproti nea ima moderna zgrada sto e sosema normalno. Vo istiot nacin bi napravil i vo skopjeBig%20smile

Edited by my Macedonia - 15-May-2010 at 10:12
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 15-May-2010 at 13:10
А, наместо некој демек арт-деко хотел, да направена нешто фенси-шменси како на пример Мисони во Единбург? http://www.hotelmissoni.com/#/0;0/hotel_missoni_edinburgh

Кога веќе ќе му прават модерен ентериер (па и модерно поткровје)....па зошто да не го направат целиот хотел во тој дух? Навистина е бесмислено ова толку силно форсирање на некакви ретро фасади што не се ништо повеќе од обични кулиси.
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-May-2010 at 14:07
Мислам дека рендеров за Marriott е добар бидејќи треба да се земе во предвид дека фасадите на некои згради како што се Пелистер, Лондон ќе бидат реновирани во 'барокен' стил па овој проект за Marriott многу повеќе би одговарал на тоа место отколку некое фенси-шменси како примерот што го даде Edmund со хотелот Missoni vo Единбург, постирав слики за да видите која фасада повеќе одговара на околината мене лично повеќе ми се допаѓа избраниот рендер за Marriott.
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 15-May-2010 at 17:01
Art Deco e малку посоодветен термин за овој објект отколку да се говори само за барокен стил бидејки барокот стана во последно време банален термин, за се што е полукруг велат дека е барок, па од тука мислам дека Art deco е малку посоодветен термин за сите објекти кои се планирани да бидат во ваков стил.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 15-May-2010 at 17:49
Ова е Арт Деко, колку што зградите на кејот се Барок.Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-May-2010 at 17:57
Neoklasicizam ,mozebi ne Barok.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-May-2010 at 18:59
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 15-May-2010 at 19:12
Archi tech tone Art Deco e правец во архитектурата кој датира некаде од 1925 па до четириесетите години од минатиот век инаку тоа е комбинација на повеќе стилови вклучувајки неокласицизам,конструктивизам,модернизам,футуризам итн, дали е рендеров во art deco стил точно незнам но мислам дека ни ти не си многу стручен па затоа правиш детски компарации, само да кажам уште еднаш дека рендеров за Marriоtt хотел ми се допаѓа без разлика во кој правец од архитектурата спаѓа.

Edited by Jumbo - 15-May-2010 at 19:13
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 15-May-2010 at 19:35
Неколку објекти со слична големина кои важат за Аrt deco па сега утврдете дали има некоја сличност.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 15-May-2010 at 21:59
Сликиве се крајно нетипични претсавници на Артдеко, ако може воопшто да се наречат претставници. Во сликиве гледам само неокласицизам. Ни трага од геометризацијата и механицистичката фасцинација на Арт Деко стилот (и другите правци што ги наведе)

Да не обесувам, кој сака нека си го изгугла зборот артдеко, или може да се потсети на филмот The Shadow..... таму фино го имаат прикажано Арт Деко фазонот во 30тите.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 15-May-2010 at 23:06
@Pbanks, во врска со постот дека не си нашол ништо за Carlton Ervin

Нешто не си барал добро друже, еве сега најдов 2 извори кои потврдуваат дека постои таков човек на таква позиција во Мериот, а исто така и сликата потврдува дека тоа е човекот кој го видовме денес на интервјуто

доказ 1

доказ 2

Така да ми изгледа ова за сериозна работа, сепак се работи за еден од најдобрите брендови во светот и не би сакал да помислам дека ќе си поигруваат со реномето.

Edited by Djole88 - 15-May-2010 at 23:07
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 15-May-2010 at 23:11
Не мислев дека е толкава превара, само ја забележав мојата истрага. А ја увидувам и грешката. Човекот се вика Carlton Ervin. А не Erwin Carlton како што беше транскрибиран од некои наши медиуми. Затоа и грешката.

Сомнежот дополнително ми се појави поради искуствата со локациите кај стара железничка со Радисон Блу и Equest. Драго ми е што ме демантираше, и дефинитивно е ова добра вест од хотелиерско/инвестициски аспект, од архитектонски секој си има свое мислење.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 15-May-2010 at 23:16
Еве интервју на Канал 5 со дотичниот господин Cheers Има и видео верзија на линкот за кој сака да го изгледа интервјуто.

Скопје е од наш голем интерес- интервју со првиот човек на Мериот хотели за Европа

Сања Момировска: Зошто се одлучивте да инвестирате во Македонија?

Ервин Карлтон: Јас би рекол дека генералната стартегија на Мериот е да влеземе во “градови порти”, а Скопје е град порта. Со 500 илјади жители, како центар на бизнисот и помалку раширен туризам во оваа подрачје, секако дека е град од голем интерес за нас. Ние не се фокусиравме на Скопје да речеме пред Белград, но можностите за голем проект овде со одличен партнер ни дојдоа многу порано од другите градови на Балканот. Локацијата во Скопје е апсолутно одлична, една од најдобрите локации за развој на хотелиерството во Скопје. Исто така, Македонија е стабилна земја,
со стабилна валута, одлични луѓе. Значи, над се проектот и партнерот.

Сања Момировска: Каков тип на туристи ќе привлекувате и какви цени ќе понудите? 

Ервин Карлтон:Ние самите не сме инвеститори во хотели. Значи не ги развиваме хотелите како што Дивелоп груп тоа го прави. Едноставно, бараме сопственици кои би го развиле хотелот со нивен капитал, а ние да влеземе во бизнис релации, да го менаџираме хотелот за нив. Нивото на услугата и на производите ќе биде иста како и во сите Мериот хотели во светот. Цената ќе зависи најмногу од условите на пазарот.

Сања Момировска: Македонија ги губи туристите, се плашите ли дека нема да успеете?

Ервин Карлтон: Еден од возбудливите делови на овој проект е да се донесе моќен бренд во останатите делови на Европа, а не во САД или остатокот на светот. За Скопје бевме подготвени да помогнеме да го направиме уште поуспешен. До некој степен има одлив на туристи овде, да се помогне да престане тоа, да им се даде на гостите кои што во друг случај не би дошле во Скопје одлична логична опција.

Сања Момировска: Стратегијата на Мериот е кога ќе влезе во една земја, да гради уште некој објект. Планирате ли во Македонија да отворите уште еден хотел?

Ервин Карлтон: Не би ме изненадило. Стратегијата на Мериот е да влезат во градовите порти на почеток, тоа е глобална стратегија.И откако ќе бидеме присутни во градовите порти и нашето име ќе биде добро познато, тогаш да се употреби тоа како платформа да се прошириме во некој втор град во земјава. Немаме конкретен проект во плановите, но тоа е типично наша стратегија и не би не изненадило ако таа стратегија успее и во Македонија.

Сања Момировска:Пред да влезете на пазарот, го анализиравте хотелскиот бизнис, што му недостига на хотелиерството во Македонија?

Ервин Карлтон: Забележавме дека некои работи може да се подобрат. За град порта како Скопје бројот на хотелски соби е повеќе од помал. Има дисбаланс меѓу побарувачката и понудата и нема меѓународно брендирани менаџирани хотели во Скопје. И ние тука гледаме огромна шанса, во двете да го зголемиме нивото на услугите и на производите за гостите кои патуваат за забава или бизнис во Скопје.

Сања Момировска: Вие доаѓате како гостин во Скопје, што му пречи а што му се допаѓа на еден турист во Македонија?

Ервин Карлтон: Кога за прв пат дојдов во Скопје пред девет месеци се изненадив колку пријателски и внимателни се луѓето што ги сретнав и за тие неоткриени богатства во градот. Ретко е да имаме град каде што е измешано најдоброто од двете исток и запад. И само со поминување на реката Вардар гледате дека Скопје го има тоа. Мислам дека не е важно што Скопје треба да има за да се подобри, мислам дека е важно да се знае што Скопје е. Нема нешто што Македонија или Скопје треба да го смени, она што е или културата мора да го публицира, тие позитивни работи што ги има.


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=60565

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 15-May-2010 at 23:37
Еве уште некои материјали извадени од вестите на Телма

1.

2.

3.

4.

Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 15-May-2010 at 23:46
Мене ме интересира дали може да се затвори плоштадот за протести, митинзи, групни молења итн итн кога ќе се изградат сите планирани содржини.. би било необично кога има хотел на оваа локација како мериот, а да има некакви манифестации со силно озвучување, осветлување, маса на луѓе итн.. Не се разбирам, ама ми делува малце необично.. и во тој контекст можно ли е да постои друг плоштад наменет за такви собири, а овој да биде официјален/репрезентативен ?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-May-2010 at 23:48
Не верувам, ваљда Мериот ќе си има добра изолација .

На Бан Јелачич во Загреб милион чуда се случуваат па хотел Дубровник си работи...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-May-2010 at 22:49
mislam deka super ke se spojat so san marko, no sepak bi bilo poubavo da e ista visina kako okolnite objekti -22m. mislam deka edinstveno vakva starinska arhitektura moze ubavo da se vklopi so san marko, da bese nekoja moderna mozea da izgledaat mnogu loso edna do druga
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-May-2010 at 14:44
Еве конечно веста за овој хотел објавена и на нивната официјална страна. Конечно ми падна камен од срце и можам да кажам, тука стварно ќе се гради

Marriott Announces First Hotel in the Balkans

Skopje Marriott Hotel Will Be First Managed, Internationally Branded Hotel in Macedonia

Marriott International today announced it will open its first hotel in Macedonia under management agreement with DivelopGrupDooel. The 180-room Skopje Marriott Hotel is expected to open in Macedonia’s capital city in early 2013 and will be located in the heart of the city center. The Skopje Marriott Hotel will be the first managed, internationally branded hotel in Skopje.

“This is such an exciting project for us and we are thrilled to announce Marriott’s entrance in to The Balkans,” said Amy McPherson, Marriott’s President & Managing Director for Europe. “We recently announced our growth goal of doubling our portfolio in Europe and by entering new markets like Macedonia we are able to reach new customers and meet a real need in the market. We are confident the Skopje Marriott Hotel will be a success from day one.”
Macedonia, with a population of just over two million people, is located in the central Balkan peninsula in Southeastern Europe and is bordered by Kosovo, Serbia, Bulgaria, Greece and Albania. Skopje, Macedonia’s capital city, has a population of approximately 500,000 people and is the hub of business and government activity including boasting a new United States embassy opened in 2009.

A charming city with a fascinating history, Skopje is located in the northern part of Macedonia with the beautiful Vardar River flowing through the city. The Skopje Marriott Hotel will be located in the city square, the hub of business and social activity, near the Stone Bridge which represents the connection between Skopje’s past and present.

The Skopje Marriott will feature stylish guestrooms with plush bed and bath linens, flat screen televisions, and high-speed internet access.

Marriott Hotels & Resorts is Marriott International’s iconic business brand and flagship, inspiring performance during travel and helps guests work, relax and recharge in their own way, in nearly 500 hotels in 60 countries.

Visit Marriott International, Inc. (NYSE: MAR) for company information. For more information or reservations, please visit our web site at www.marriott.com, and for the latest company news, visit www.marriottnewscenter.com

извор
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-May-2010 at 14:47
Не ми е јасно само зошто лажат . Не е дека Холидеј Ин и Бест Вестерн не се интернационално брендирани хотели (независно дали се од послаб ранг). Можеби сакаат да кажат дека Мериот и ќе го менаџира хотелов а нема само да ја дава франшизата?

А тука е и Радисон Блу кој иако е стопиран сепак води пред Мериот
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-May-2010 at 14:51
да да, во насловот пишува : Managed , Internationally branded hotel што значи они ќе го менаџираат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.