build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Marriott Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 26-Nov-2010 at 12:41
Наводно најдоцна до пролет треба да почне изградбата,мене ме плаши какви се тие измени во надворешниот изглед,затоа што овај ми беше еден од ретките објекти од барокниве што ми беше симпатичен.

Хотелот „Мериот“ се сопна на салата за свадби

Од „Дивелоп груп“ тврдат дека корекциите на проектот биле причина за одолжување на реализацијата на терен

Деспина Трајковска


Изградбата на хотелот „Мериот“ се сопна на салата за свадби што треба да биде составен дел на луксузниот објект. Но, Амриканците не се откажуваат од влез во хотелскиот бизнис во државава. Иако уште во мај спектакуларно беше најавена изградбата на хотелот во срцето на Скопје, а на терен нема ни трага од него, од „Дивелоп груп“, македонската компанија, која планира да инвестира во објектот, тврдат дека тој дефинитивно ќе биде изграден до пролет 2013 година. Измените во проектот биле главната причина зошто и по половина година од неговата презентација, инвеститорите уште не побарале градежна дозвола.

Александар Ивановски, генерален директор на „Дивелоп“, вели дека на 14 декември се очекува изменетиот проект за хотелот да добие виза од централата на „Мериот“ во Вашингтон.

„Инсистиравме на поголема сала за венчавки, што автоматски предизвика низа неопходни корекции во идејниот проект што го презентиравме во мај. Со оглед на тоа дека станува збор за сериозна компанија, нема простор за импровизација и сите потребни активности се работат фазно, според американски стандарди. Тоа значи дека беше неопходно да се зголеми бројот на излези за вонредни ситуации, да се направи корекција во однос на дел од коридорите, и генерално се менуваше првично планираната инфраструктура во објектот. Истовремено се коригираше и идејното решение на фасадата, која во основа останува во презентираниот арт-деко стил“, објаснува Ивановски и категорично ги демантира се' почестите шпекулации дека од „Дивелоп“ се прецениле кога влегле во партнерски односи со хотелскиот бренд и од тие причини се откажале од проектот, па дури и планирале и да го продадат земјиштето на трето лице.

Според процените на Ивановски, изградбата на хотелот би започнала најдоцна до пролет. Ќе се гради на површина од 20.000 квадратни метри, во зеленилото спроти кафулето „Тренд“. Фасадата на објектот ќе има арт-деко стил, спој на модерен и историски изглед со модерен луксузен ентериер. Хотелот ќе има 180 соби, 16 луксузни апартмани, еден претседателски апартман, спа-центар, градина на највисокиот кат... Вкупната инвестиција на „Дивелоп груп“ е околу 38 милиони евра, пари што ги обезбедила компанијата, генерално, преку кредити од наши и од странски банки.

Изградбата на „Мериот“, всушност, ќе значи изградба на прв хотел од ваков ранг во Македонија и воопшто на Балканот, прв брендиран хотел во Скопје интернационално управуван.


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=8C77D14F2FC28E4399EA5A2B3CF168DD

Edited by ovaj_stariov - 26-Nov-2010 at 12:42
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 28-Apr-2011 at 21:17
Што се дешава со Meриот..Има ли некои најави,ќе почне ли да се гради или заглави проектов Question
Back to Top
dimemk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Dec-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dimemk Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 26-May-2011 at 10:25
prestavnici od Meriot bea vo Skopje i Ohrid i Gevgelija za lokacii na rugi hoteli. Shto se slucuva vo Skopje - ne znam.....??
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 26-May-2011 at 10:30
jas znam deka proektot e gotov i kaj i da e ke pocne. no ako se smeni vlasta mislam deka cel mal ring ke se stopira...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 23-Jun-2011 at 20:57
deneska primetiv deka se sprema ograduvanje na gradilisteto
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 23-Jun-2011 at 21:41
Супер! Знам дека некои од хотелскиве ланци имаат предуслов да се наоѓаат/да имаат поглед кон монументални зданија и споменици. Можеби и не е коинциденција што 2-3 дена по поставувањето на Александар се случува и ова.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
WNBARCH View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote WNBARCH Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 24-Jun-2011 at 10:24
May 17, 2010
Marriott Announces First Hotel in the Balkans
Skopje Marriott Hotel Will Be First Managed, Internationally Branded Hotel in Macedonia

Marriott International today announced it will open its first hotel in Macedonia under management agreement with DivelopGrupDooel. The 180-room Skopje Marriott Hotel is expected to open in Macedonia’s capital city in early 2013 and will be located in the heart of the city center. The Skopje Marriott Hotel will be the first managed, internationally branded hotel in Skopje.

“This is such an exciting project for us and we are thrilled to announce Marriott’s entrance in to The Balkans,” said Amy McPherson, Marriott’s President & Managing Director for Europe. “We recently announced our growth goal of doubling our portfolio in Europe and by entering new markets like Macedonia we are able to reach new customers and meet a real need in the market. We are confident the Skopje Marriott Hotel will be a success from day one.”
Macedonia, with a population of just over two million people, is located in the central Balkan peninsula in Southeastern Europe and is bordered by Kosovo, Serbia, Bulgaria, Greece and Albania. Skopje, Macedonia’s capital city, has a population of approximately 500,000 people and is the hub of business and government activity including boasting a new United States embassy opened in 2009.

A charming city with a fascinating history, Skopje is located in the northern part of Macedonia with the beautiful Vardar River flowing through the city. The Skopje Marriott Hotel will be located in the city square, the hub of business and social activity, near the Stone Bridge which represents the connection between Skopje’s past and present.

The Skopje Marriott will feature stylish guestrooms with plush bed and bath linens, flat screen televisions, and high-speed internet access.

Marriott Hotels & Resorts is Marriott International’s iconic business brand and flagship, inspiring performance during travel and helps guests work, relax and recharge in their own way, in nearly 500 hotels in 60 countries.

Visit Marriott International, Inc. (NYSE: MAR) for company information. For more information or reservations, please visit our web site at www.marriott.com, and for the latest company news, visit www.marriottnewscenter.com.

Connect with elizabeth.caminiti@marriott.com

Posted by NewsCenter at 09:40:52 AM in Marriott, new hotels

http://news.marriott.com/2010/05/marriott-announces-first-hotel-in-the-balkans.html
Back to Top
WNBARCH View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Apr-2011
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote WNBARCH Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 24-Jun-2011 at 10:26
Europe (4 hotels)
• 224-room Krasnodar Marriott Hotel, Russia (2012)
• 152-room Marriott Amburan Beach, Baku, Azerbaijan (2013)
• 272-room Marriott Helsinki Espoo, Finland (2013)
• 180-room Marriott Hotel Skopje, Macedonia (2013)

http://news.marriott.com/2011/06/marriott-hotels-resorts-announces-global-pipeline-of-nearly-50-new-hotels-and-resorts-.html
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Jun-2011 at 11:13
beautiful Vardar River

Одлична вест... Па, ај да ги видиме.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 25-Jun-2011 at 18:32
se nadevam i hotelot do nego ke pocne da se gradi istovremeno i oficirski od cisto prakticni pricini. Gostite vo Mariot ke bidat maltretirani sekoj den od bucava i gradba.Taka da najdobro e cel toj del okolu plsotadot da se zavrsi nekade vo isto vreme za da ne se premeti rabotata na tak renomirani hoteli.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 25-Jun-2011 at 19:50
некакви сигнали за почеток на градба има???
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 25-Jun-2011 at 22:24
Само што пројдов низ плоштад, просторот е веќе ограден.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 26-Jun-2011 at 00:45
super ! znaci kaj da e za nekolku meseci ke pocnat so iskopot Big%20smile
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 23
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 26-Jun-2011 at 02:39
Mos na live camera nesto ke se vide... (temno e sega, ne gledam nisto)

http://www.travelcams.net/network/camera/live-webcams/europe/macedonia/skopje.html
Back to Top
strajk View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 19-Mar-2011
Location: Skopyeah
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote strajk Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 27-Jun-2011 at 14:51
Podgotovki za gradenje na hotel Marriott http://tocka.com.mk/index12.php?ID=44789


Edited by strajk - 27-Jun-2011 at 14:52
ФК Вардар гордоста на Скопје
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 27-Jun-2011 at 14:51

На плоштад се отвора градилиште за „Мериот“

На плоштадот од викендов интензивно се подготвува градилиште наменето за изградба на хотелот „Мериот“ во кој ќе инвестира македонската компанија „Дивелоп груп“. Се оградува зеленилото спроти кафулето „Тренд“ на кое на површина од 20.000 квадрати за две години се очекува да биде изграден првиот брендиран хотел воопшто во државава интернационално управуван. Инвеститорите минатата недела ја добиле градежната дозвола и наскоро се очекува и да го официјализираат почетокот на изградбата. Таа, всушност, досега веќе требаше да биде во понапредна фаза, но официјално се пролонгираше поради измена во делови од проектот. Според конечната замисла, фасадата на објектот ќе има арт-деко стил, спој на модерен и историски изглед со модерен луксузен ентериер. Хотелот ќе има 180 соби, 16 луксузни апартмани, еден претседателски апартман, спа-центар, градина на највисокиот кат... Вкупната инвестиција на „Дивелоп груп“ е околу 38 милиони евра.
http://utrinski.com.mk/?ItemID=713A413E9D5F9A4B89EAC7513FE2BB99
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 27-Jun-2011 at 17:41
Mi se sviga gradinata na najvisokiot  kat Yes !
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 27-Jun-2011 at 17:44
До сега Александар Палас беше репер за луксузен хотел.Со изградба на Мериот критериумите драстично ќе се зголемат.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 28-Jun-2011 at 04:19
Архитект е Оливер Масабни од Австрија и се спомнува како архитект и на другиот хотел а тој е во пакет на Офицерски. Бешпе гостин кај Миленко неколку дена одкога се презентираше клипот  Скопје 2014 и после тоа доаѓаше на некои трибини. Од страницата негова ги има основите во лоша резолуцуја, а се наоќа и некаква мериот резиденција што по описот одговара на локацијата за до офицерски хотелот. Шилестите куполи и од едната страна отсапувањето е заради спојката со офицерски.

Hotel Marriott Skopje

FYR Macedonia | Skopje | since 2010
business-hotel | 169 rooms
design and overall planning

The first five-star luxury hotel, according to international standards, in Macedonia will be erected at the main square in Skopje. In designing and planning, we not only put great emphasis on modern, technical and environmental needs of our time but also on the history of the traditional city. The square is marked by the earthquake of 1963, which destroyed great parts of the city. According to a national team of experts and the Government a reconstructed main square would contribute to the strengthening of the identity of the inhabitants with their city. In this sense, the facade mirrors elements of the destroyed architecture and contributes to a harmonious ensemble.
Marriott was obtained as an operator for the hotel. The modern interior of the house is going to set new standards for the group worldwide.
Construction will begin in April 2011 and will be completed in February 2013.http://www.massabni.at/projects-2/hotel-marriott-skopje/?lang=enEdited by lslcrew - 28-Jun-2011 at 04:35
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 29-Jun-2011 at 11:46
Се подготвува теренот за „Мериот“ во центарот на Скопје

Со полна пареа се подготвува теренот, во непосредна близина на „Македонски телекомуникации“ на скопскиот плоштад ќе никне хотелот „Мериот“ - инвестиција на македонската компанија „Дивелоп груп“. Светскиот ланец хотели наскоро со уште една алка, овојпат во Македонија. Луксузно здание со пет sвезди, 180 соби, 17 луксузни апартмани, од кои и еден за престој на претседатели, градина на највисокиот кат, спа центар.
24 илјади квадратни метри е вкупната површина на хотелот, изградбата треба да финишира во 2013-тата година.Со фасадата во арт деко стил објектот треба целосно да се слее во имиџот кон кој цели градот, внатрешноста пак ќе понуди модерен луксузен стил. Градежната дозвола инвеститорите ја добиле минатата недела, наскоро ќе го официјализираат почетокот на изградбата.
Во над 70 земји има околу 2000 вакви хотели, скопскиот „Мериот“ треба да понуди потполно исти услуги како и оние во другите земји, но најавите се дека кај нас, цените ќе бидат подостапни. 38 милиони евра е вкупната инвестиција на „дивелоп груп“. Ова ќе биде прв хотел на „Мериот“ во земјите од поранешна Југославија.


http://www.24vesti.mk/Sodrzina/
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.