build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Marriott Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 28>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 15-Oct-2012 at 11:57
Дали има некаква промена од рендерот затоа што на карабинава го нема тој испакнат дел со балкони на првиот кат кој гледа према плоштадот ?
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 15-Oct-2012 at 12:09
Se soglasuvam deka treba da se oformi (zagradi) edna povrsina koja ke bide plostad. Plostadot treba da bide so dimenzii kade covekot nema da se oseka kako da e vo dupka, nitu pak da e premnogu golem da se oseti kako da e osamen i izguben na gooolema povrsina.
 
 Plostadot podrazbira povrsina vo "sred selo" kade se sobiraat graganite i se slucuvaat nekoi vazni sobiri,... 
Inaku na toj del mozese da se ostavi 10 metri zelen pojas od Trend do kejot ubavo profesijonalno izraboten, so prikladni mesta za odmaranje vo debela ladovina. Pozadi toj zelen pojas bi se bila gradeznata linija so ne povisoka katnost od 3+P sprata.  
 
Togas plostadot bi bil pohumana i funkcionalna povrsina, za sobiranje na graganite i turistite. No bidejki sme vo sistem kade sto na prvo mesto e profitot pa potoa covekot, toa e toa...
Do pred nekoja godina koga ne bea site parkovi vo centarot izbetonirani so objekti, lugeto od razvienite gradovi ni se voshituvaa, objasnuvajki deka kaj niv politicarite na toa mesto odma bi napravile markica i objekti bi niknale... Toa i nise sluci isto kako vo moderniot zapaden svet, sega treba da sme srekni za toa
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 15-Oct-2012 at 15:51
Originally posted by zabegan

имам читано неколку дефиниции за плоштад, ама најобично тоа е раскрсница на регионот, збир од повеќе сообраќајници, кој со самата цетрална положба добива и големо општествено значење... еден плоштад за да биде плоштад, не мора да е опкружен со објекти, битно е да го има сообраќајното и општественото значење
проблемот е што кај нас плоштад веќе е започнат да се формира со објекти, и ваков каков што е, би бил само половичен простор кој треба да се дооформи онака како што е почнат... особено овој објект не е никаков проблем затоа што не нарушува никакви градежни урбани линии и всушност уредно си ги следи... проблем би било единствено офицерскиот дом ако го залепат за кејот премногу

инаку што се однесува до тревникот, никогаш не бил сметан за парк што вреди, всушност, единствената причина за постоењето на тој тревник е што досега никој не го пополнил просторот, и покрај тоа што со сите досегашни планови, требало таму да има барем некаков објект... дискутирано е и претходно

дури и сметам дека ова е еден од ретките објекти кои се испланирани да изгледаат и да функционираат како што треба, од сиот овој циркуз што се случува во моментов


Во голема заблуда си. Плоштад е земјиште за јавна употреба кое е дефинирано со и од линиите на градежно земјиште, односно објектите кои го оформуваат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12292
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 15-Oct-2012 at 16:01
Originally posted by 46&2

Дали има некаква промена од рендерот затоа што на карабинава го нема тој испакнат дел со балкони на првиот кат кој гледа према плоштадот ?

Добро око 46&2
Изгледа има некоја промена, ама јас не сум забележал во меѓувреме да проциркулира некој друг рендер освен тој што првично го пуштија.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 15-Oct-2012 at 16:31
Previous
Мене тој дел најмногу  ме нервираше, ама сега кога ќе размислам подобро тој дел оди со наредната плоча која уште не е готова, така да можно е и да нема никакви измени во рендерот
Edited by 46&2 - 15-Oct-2012 at 16:33
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 16-Oct-2012 at 09:17
mislam deka ovoj render e od drugiot hotel sto ke se gradi desno od san marko
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 16-Oct-2012 at 15:25
од првата страна

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 16-Oct-2012 at 16:51
Originally posted by xnx

mislam deka ovoj render e od drugiot hotel sto ke se gradi desno od san marko
истиот објект е, само што на едната слика е само нацрт од една фасада, а на другата е 3Д рендер
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12292
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 18-Oct-2012 at 00:23


Беше спомнато порано, ама без визуелен материјал, дека рендерот е изманипулиран за да се мисли дека објектот ќе биде понизок отколку што навистина ќе биде во реалност. Погледнете ги спратовите со стандардна висина за соби (нивоа 3,4,5,6,7 и поткровјето) и погледнете ја висината на луѓето пред хотелот (уште посигурен репер се билбордите од левата страна на хотелот, кои се дел од самата позадинска фотографија). Нема шанси ова што е претставено на рендерот да биде реалната висина на објектот, очигледно е дека е бајаги сплескан во вертикален правец. Затоа се обидов приближно да ја претставам вистинската висина која ќе ја има хотелов кога ќе биде завршен.


Оригиналниот рендер:Приближна реална висина која ќе ја има објектот:Овaa финта (веројатно со иста мотивација) веќе ја видовме и кај квази-обновата на старата народна банка, објект зад кој извесно е дека ултимативно стои истиот инвеститор:


Табла на градилиште:


Ситуација на терен:

Edited by Cloverstack - 18-Oct-2012 at 00:28
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 18-Oct-2012 at 16:33
можно да е тоа она нешто што го прави објектот наместо НРБМ погрдо него на рендерот.имаше многу коментари што е тоа што го прави овој објект вакок каков што е,секој кажува нештоп друго,но можеби истегнувањето во висина да е најбитната работа од све.

јас немав мислење зошто е објектот погрд него што беше планиран,и затоа не коментирав
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 18-Oct-2012 at 17:58
Mislam deka si vo pravo. Visinata pravi golema razlika. Pogledni videa na youtube za "golden ratio 1.618"
Mozebi zatoa objektot izgleda grd? Ne e izgraden spored ova pravilo?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 10-Nov-2012 at 21:09
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 17-Nov-2012 at 17:35
23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 21-Nov-2012 at 12:59
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1918
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 21-Nov-2012 at 14:04
gledajki sega deka visinata na meriot ke bide kolku san marko, nasproti 10 metri poniskite zgradi na trend i risticeva, mislam deka trebase nekako da se potencira na samata zgradata venecot koj ke bide na ista visina so risticeva, pa nagore da prodolzi ili vo minimal stil ili povlecena za nekoj metar od site strani... ne znam dali me razbra nekoj nesto slicno na ova


kade zavrsetokot na ciglata e kolku risticeva a ostatokot do 29 metri

Edited by xnx - 21-Nov-2012 at 14:10
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 22-Nov-2012 at 00:28
Previous
те разбирам, јас имав слична замисла за висинските разлики за објектот меѓу Пелистер и ТИПО
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 119
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 07-Dec-2012 at 18:01


Edited by mackomk - 07-Dec-2012 at 18:03
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 07-Dec-2012 at 18:11

Морам да те разочарам... јас веќе претходно ја најдов во поголема резолуција... 

Оригиналната (од МИА) која веќе ја имам постирано во нишката Македонија од птичја перспектива: 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 07-Dec-2012 at 20:59
објектот е со завидни димензии.досега ги намав воочено вистинските размери иако сум го обиколил градилиштето.

фотографиите се со многу добар квалитет со оглед дека се снимани од воздух и нормално во движење
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 07-Dec-2012 at 23:33
Ова е сликано со оние малите хеликоптери (Ar Drone,UAV Helicopter...)
Видов некои дечки пред некоја недела во Кавадарци со луѓе од Радио Телевизија Кавадарци како носат еден така по скап и по голем со нив (слики сеуште се немаат појавено,мислам)
Прв пат се уверувам колку одлична слика можел да извади Браво!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.