build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А6] Штип - Ново Село (струмичко)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: [А6] Штип - Ново Село (струмичко)
    Posted: 27-Nov-2007 at 08:00
Патниот правец М-6 се протега од Штип (клучка со М-5), покрај Радовиш , низ Струмица, до граничниот премин Ново Село (со Бугарија).
Должинате на М-6 е 95km.
Edited by Cloverstack - 25-Mar-2011 at 03:18
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Nov-2007 at 19:46
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1263&ArticleID=81101

ТЕНДЕРОТ ЗА ПАТОТ ШТИП - СТРУМИЦА ПРЕД ВТОРОСТЕПЕНА КОМИСИЈА
Фондот за патишта одбрал понуда поскапа за милион евра

Градежната фирма „Пелагонија инженеринг“ поднела жалба до второстепената владина комисија за јавни набавки бидејќи Фондот за патишта на тендерот за изградба на магистралниот пат Штип - Струмица не ја прифатил нивната понуда иако била за околу еден милион евра пониска од понудата на „Маврово инженеринг“ и „Конструктор инженеринг“, која го добила тендерот. На тендерот за изградба на делница од околу 10 километри на магистралниот пат М-6 се пријавиле пет компании. Главен критериум за избор на најповолен понудувач била вредноста на изградбата. „Пелагонија инженеринг“ понудила цена од околу шест милиони евра, додека „Маврово инженеринг“ со својот партнер од Хрватска понудил цена од околу седум милиони евра. - Без никакво образложение Фондот за регионални и магистрални патишта во почетокот на ноември не извести дека за најповолен понудувач се избрани „Маврово инженеринг“ и „Конструктор инженеринг“. Поради тоа поднесовме жалба до второстепената владина комисија и еве се уште чекаме членовите на комисијата да се изјаснат по нашата жалба - велат во „Пелагонија инженеринг“. Во Фондот за патишта велат дека не можат да го коментираат случајот бидејќи е во тек жалбена постапка, меѓутоа додаваат дека понудувачите на тендерот се обврзале да исполнат одредени критериуми. Оттаму кратко велат дека на тендерот била избрана понудата со најниска цена. „Време“ дојде до допис од кој се гледа дека во тендерската процедура Фондот за патишта побарал од „Пелагонија инженеринг“ да достави дополнителна документација. „Од документацијата треба да се види тековната состојба на компанијата, решение од Централен регистар, договор за регулирање на односите меѓу капитално поврзаните субјекти и друга документација со која располагате и која ја сметате за потребна“, пишува во дописот до „Пелагонија инженеринг“. Фондот тогаш образложил дека документите се потребни поради утврдување на правната поврзаност меѓу градежната компанија „Пелагонија“ и „Пелагонија инженеринг“. Во одговорот што компанијата го испратила до Фондот биле испратени повеќе документи од УЈП и Трговскиот регистар, од кои се гледа историјата на фирмата „Пелагонија инженеринг“. Таа била основана во 1998 година, а единствен основач била градежната компанија „Пелагонија“. Во октомври 2006 година била извршена промена на основачите и единствен основач станала фирмата „Инвестициско биро“, која станала доминантен сопственик и на градежната компанија „Пелагонија“. Се очекува второстепената владина комисија да каже дали тендерот бил исправен или бил направен пропуст во Фондот за патишта.

В.Н.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Nov-2008 at 13:35
Ќе биде завршена реконструкцијата на патот Струмица - Радовиш

Струмица, 21 ноември (МИА) - Агенцијата за државни патишта на Република Македонија веќе го распиша тендерот за изградба на заостанатиот дел од регионалниот патен правец Струмица - Радовиш во должина од десеттина километри.

За оваа намена од Буџетот се издвоени 7,5 милиони евра, а изградбата на делницата се очекува да започне наредната пролет со што целосно ќе биде заокружена реконструкцијата на овој дел од источната магистрала кој влезе во Програмата на Агенцијата за државни патишта како еден од 11-те најоштетени во земјава.

Наредната сезона ќе започне и изградбата на делницата од Куклиш до Бања Банско во должина од околу осум километри.

Агенцијата за државни патишта во моментов води постапка со Управата за имотно-правни односи која се однесува на проверка на предлозите за експропријација, а до крајот на оваа година се очекува да биде распишан и тендерот за избор на изведувач на градежните работи.

Според најавите до крајот на идната година треба да биде завршена изградбата и на овој патен правец со што растојанието од Струмица до Бања Банско ќе се скрати за двапати. ив/дма/12:28
Edited by Cloverstack - 26-Nov-2008 at 15:15
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Nov-2008 at 02:30
Ќе се гради делницата Струмица - Радовиш

Агенцијата за државни патишта на Македонија го распиша огласот за изградба на заостанатиот дел од регионалниот патен правец Струмица - Радовиш долг десетина километри.За оваа намена од Буџетот се издвоени 7,5 милиони евра, а се очекува изградбата да почне напролет, со што целосно ќе биде заокружена реконструкцијата на овој дел од источната магистрала како еден од единаесетте најоштетени во земјава.Според најавите, до крајот на наредната година треба да биде завршена изградбата и на овој патен правец со што растојанието од Струмица до Бања Банско ќе се скрати двапати.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=E55F2D44CEFD0143B85B571CB16CEDD4

Еве коска од владата и за источниот регион.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Jan-2010 at 20:13

Се проширува главната сообраќајна артерија Штип-Струмица

До старт за градба на идниот карго аеродром, во Источна Македонија се проширува главната сообраќајна артерија Штип-Струмица. Машините ја оформија новата лента Радовиш-Струмица. Првата делница од новиот автопат Штип-Радовиш, в година ќе го гради Балкан консалтинг од Скопје. Автопатот ќе биде со две коловозни лента по една страна, вкупно четири појасни штипскиот градоначалник Зоран Алексов.

Строгите европски стандарди за безбедност ќе ги тргнат не саканите подсетници од острите свиоци во теснецот Пилав Тепе, а коцката ќе остане во сеќавање. Епитетот пат убиец, се надеваат градежниците и локалното население ќе се избрише. Доста ни се венци по патот, да ги нема повеќе и млади да не ги губат животите, децидно е локалното население од Лакавичко.

Според планот, клучката на излезот од Штип кон Радовиш, ќе е почетната точка на идниот автопат. Истиот, ќе поминува над селата Лакавица и Дамјан, значително скратувајќи го растојанието помеѓу Штип-Радовиш-Струмица.

Сегашниот пат ќе остане за потребите на жителите во Лакавичкиот регион.
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&eventId=56928
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Jan-2010 at 20:16
Малку ме збуни целава вест. Не ми е јасно за кој всушност пат се работи, нели ова требаше да иде под концесија?! Кој е оваа нова траса што не проаѓа по предходната?! Кој пат е ова, дали е дел од Р или од М мрежата?! И околу профилот на патот не ми е јасно. 4 ленти?! Автопат?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Jan-2010 at 20:22


И мене ме буни тоа „автопат“ и тие најавени четири ленти, но патот Штип-Радовиш-Струмица никогаш не го спремале за концесија, дури ни во првичните мегаломански најави. Токму имавме дискутирано и на форумов, зошто цела македонија виртуелно ја прошараа со автопати, а Струмица дури и ни на хартија не беше поврзана.

Инаку реконструкција на патов се најавува неколку години наназад, ваљда конечно ќе се обиситини...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Jan-2010 at 20:26
Ама еве сега видов се работи за магистрален М6, па вероватно го спремаат на онаков со четири ленти без средишно зеленило, само со дупла линија помеѓу, нешто како према Солун после граница, тој тип, Што е вака сосема одлично решение за патишта од ранг измеќу автопат и обичен регионален. Нешто што можеби го спремаат и за накај Штип само што се си викаат автопат па можеби и ние реагираме околу дуплирање делници бадијала. Којзнае?!


Edited by lslcrew - 18-Jan-2010 at 20:28
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Jan-2010 at 09:12
Нели е логично да го поврзат прво Штип со автопатот до Велес? Струмица+Радовиш е 50000 жители, а само Штип е 40000. Но кај нас се се прави без ред.

Овде мислам не се работи за автопат, добро спомнавте, туку за регионален пат со 4 ленти - што за овој крај е супер.
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-May-2010 at 21:44
М-6 Почнува од Штип каде се двои од М-5 и пдолжува за Радовиш,Струмица и кај  Валандово се спојува со М-1(Е-75).Дел од овој правец е добар но дел е и оштетен

еве го М-6 (со црвено) а ова што е со плавто незнам дали е дел од М-6 ако може некој нека ми каже


Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-May-2010 at 22:00
еве неколку слики од патот
Валандовско Брдо:

Пред Струмица:

Пилав Тепе Радовиш:

Удово Каде се вклучува во М-1(Е-75):


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9046
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-May-2010 at 22:51
Јас го имам возено М6 од Штип па до исклучувањето кон неготино (плавиот дел кој го имаш обележано). ОВа беше пред неколку години и на дел од патот имаше коцка. Дали е тоа уште така?

Исто така "интересен" беше преминот преку Вардар по плавиот пат. Реката е доста широка во тој дел и се преоѓа преку еден чуден мост кој и тогаш беше климав, а ми текнува дека лани или преклани кога надојде Вардар се подрија темелите на неколку столбови. Баш ме интересира дали е ревитализиран, не сме налетале на таков инфо.
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-May-2010 at 11:48
Се уште се вози по коцката пред Струмица.Но минав Сптември 2009 градат нов пат со 2 ленти или со 4 ленти не сум скигурен ама мислам дека е со две и нешто гради Пелагонија Инжењееринг - Скопје.Исто така Пелагонија градат нешто кај Дојран мислам дека го градат Струмица-Дојран.
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-May-2010 at 11:49
ова кај Удово со надвознакот и шлеперот ... Applauseза шоферот 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Jun-2010 at 03:28
Вметнав стандарден уводен пост. Ќе следат и фотки, само да ги средам.

@ ko4ani
Мапата што ја постираше не е во целост точна. Тоа накај Валандово се други патишта, а М-6 оди источно од Струмица до границата со Бугарија.

А тие сините делови за кои праша, тоа накај Кавадарци е Р-107, а тие накај Дојран се Р-604 и Р-111.


Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Jun-2010 at 10:48
чекај што е фората со шлеперот? оптичка илузија или будала возач?
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Jun-2010 at 15:22
Oчигледно возачот на шлеперот не забележал дека е низок мостот си возел кај што треба..

Имам и јас слики сликав од М-6 незнам колку се добри сликано е од автобоус но ке ги постирам
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Jun-2010 at 15:48
кај Штип М-5

Клучката М-5 - М-6
E ова е више на пат до Струмица  ке ставам уште некоја слика само да ги средам

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Jun-2010 at 02:10
Штип -> Радовиш

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10Edited by Cloverstack - 10-Jun-2010 at 02:13
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12037
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Jun-2010 at 02:11
11


12


13


14


15


16


17


18


19


20

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.766 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.