build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А4] Блаце - Ново Село (струмичко)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 13-Jan-2013 at 10:35
Патот беше готов до 31.12.2012, но до 8.1.2013 се уште не беше отворен, на влезните места беше истресен песок за да не се флева. 
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 26-Jan-2013 at 11:16
Од денеска во употреба новиот пат Струмица – Радовиш!

Денеска во 12:30 часот ќе биде пуштен во употреба магистралниот пат Струмица – Радовиш, односно делницата помеѓу Сурдулци и Радичево во должина од 10 километри.

Вредноста на целокупниот проект изнесува околу седум милиони евра. Магистралата има шест мостови, два подпатници и еден натпатник, клучки кај Калуѓерица и кај Радичево, канали и објекти за одводнување.

Според најавите, на пуштањето во употреба на магистралата, ќе присуствуваат премиерот Никола Груевски, вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, директорот на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, пратениците од струмичко-радовишкиот регион и други јавни личности.Од денеска во употреба новиот пат Струмица – Радовиш!http://www.strumicanet.com/index.php/2012-05-23-23-33-47/item/1163
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 26-Jan-2013 at 11:19

Фала богу, преку к ми беше веќе таа коцката.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 26-Jan-2013 at 16:11
Aleluja!
Falat fotografii!
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 26-Jan-2013 at 18:00
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151672153343957.618672.231002903956&type=1
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 26-Jan-2013 at 18:59
Овој дел се правеше 4 години и конечно се заврши, имав можност денес да поминам, одлично е направен патот, со три слоја асфалт...


Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 26-Jan-2013 at 21:05
Не сакам да звучам негативно и морбидно само ќе кажам нека се засрамат овие говеда за 10 километри колку се испосликаа и се промовираа, и нека се запрашаат колку луѓе испозагинаа додека тие пуштаат 10 километри на секои 10 години. Мизерија
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 27-Jan-2013 at 13:17
Тие за 1-2 км. се сликаат,а не пак за ова.Ко некој автопат да отвораат.
Како и да е,еве да го поздравам реализирањето на овој проект.Коцката стварно беше ужасна.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 27-Jan-2013 at 13:23
немора цинично да се зборува за све што ќе се направи.па за овој проект премиерот рече дека многу рекле дека ќе го направат,а кога се започнало со процедура се видело дека се нема НИ ПРОЕКТ.А згора на све имало места и за експропријација,а знаеме дека за да се добие одобрение за градба треба да се поминат 17 чекори.

Наместо да се бламираат тие што ветиле градба а ненаправиле ни проект,се бламира тој што го направил.

Но сваќам дека ова е македонска работа,тоа е стандард
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 27-Jan-2013 at 14:02
"Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денес ќе го пушти во употреба патот од охридското село Лескоец до селото Скребатно."

http://www.sitel.com.mk/premierot-kje-pushta-pat-vo-upotreba-gradonachalnikot-na-ohrid-pak-veli-toj-kje-go-pushtel-na-7-mi

Јас немам ништо против градба на патишта,ама Премиер да пушта во употреба селски патишта е ептен невообичаено.
Исто е чудно Премиерот,Мин.за Транспорт и Мин. за Финансии да пуштаат пат од 10 км.
Инаку јас подржувам многу проекти на актуелнава влада и ценам се што прават,а некој друг не направил.Само овие работи ми се чудни,како човек што размислува логично и рационално.

И уште еднаш(без никаква доза на цинизам,иронија и сл.)искрено да го поздравам реализирањето на проектов.Сум врвел по коцката,срамота беше.

Edited by MGS - 27-Jan-2013 at 14:04
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 27-Jan-2013 at 14:53
Originally posted by gjoko

немора цинично да се зборува за све што ќе се направи.па за овој проект премиерот рече дека многу рекле дека ќе го направат,а кога се започнало со процедура се видело дека се нема НИ ПРОЕКТ.А згора на све имало места и за експропријација,а знаеме дека за да се добие одобрение за градба треба да се поминат 17 чекори.

Наместо да се бламираат тие што ветиле градба а ненаправиле ни проект,се бламира тој што го направил.

Но сваќам дека ова е македонска работа,тоа е стандард


Како бе Ѓоко да не е цинично (и како да не си погрешно сфатен) кога можда 2 години вртеа со ‘конечен рок‘
Еве од истиов форум:

Новиот пат Радовиш – Струмица ќе биде готов до март

Пуштањето во употреба на регионалниот пат помеѓу Радовиш и Струмица доцни 5 месеци поради незавршените градежните работи на 10 километри долгата делница помеѓу селата Сурдулци и Радичево. Од Агенцијата за државни патишта за „Билд“ објаснуваат дека првичниот рок од септември 2011 година е пробиен поради недоволниот интензитет на работа од страна на хрватската компанија „Ингра“, која како изведувач плаќа пенали поради незавршените работи. „Досега е поставен прв слој на асфалт на 7 километри од делницата, додека на останатите 3 километри на делови е поставен тампон и се изведуваат земјени работи. Инаку според договорот предвидено е проектот да биде завршен во месец март 2012 година“, истакнуваат од агенцијата.

А во јули 2011 рокот беше Септември 2011.
http://www.kurir.mk/republika/opstini/37143-Izgradbata-na-regionalniot-pat-Strumica%E2%80%93Radovis-ke-bide-zavrsena-do-septemvri

Според манифестот на владеачката партија (страница 74), рокот беше октомври 2011.

А беше ветувано и друго решение:

Со програмата на ВМРО-ДПМНЕ „Манифест за реформи и развој“ е предвидено не само довршување на патот Струмица-Радовиш, туку и изградба на нов експресен пат меѓу Струмица и Штип кој ќе има четири ленти, од кои две побрзи со по 3,75 метри и две побавни со широчина од по 2,5 метри. За овој проект ќе бидат инвестирани околу 250 милиони евра,

Edited by Тркало - 27-Jan-2013 at 14:54
Back to Top
Tiveriopol View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tiveriopol Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Jan-2013 at 15:45
Originally posted by gjoko

немора цинично да се зборува за све што ќе се направи.па за овој проект премиерот рече дека многу рекле дека ќе го направат,а кога се започнало со процедура се видело дека се нема НИ ПРОЕКТ.А згора на све имало места и за експропријација,а знаеме дека за да се добие одобрение за градба треба да се поминат 17 чекори.

Наместо да се бламираат тие што ветиле градба а ненаправиле ни проект,се бламира тој што го направил.

Но сваќам дека ова е македонска работа,тоа е стандард


Струмица Радовиш пред 20 години беше 30 километри коцка за до Штип да не зборам колку беа.
Ова се последните 10 километри коцка што останаа и за ова браво што ги завршија.
До сега скоро секоја влада правеше по некој километар и конечно го завршија делот Струмица Радовиш до Штип има ушре лоши делови.Според мене ни нешто побрзо е направено од некој предходни влади ни повеќе е направено стандард си оди патот километар на година.

Edited by Tiveriopol - 27-Jan-2013 at 15:46
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 27-Jan-2013 at 16:06
тоа што се случи со Конструктор го знаеме сите,така да нетреба повеќе коментар(да небидам прогласен за портпарол)
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 27-Jan-2013 at 18:52
Da sumirame. Ovaa delnica pocna da se gradi april 1992 (dobro se sekavam). Za skoro 21 godina se izgradi magistralata Radovis-Strumica vo dolzina od 32km (spored soobrakajniot znak kaj Radovis), sto znaci prosekot e nekade okolu 1,5km po godina.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 28-Jan-2013 at 00:50
Originally posted by Тркало

Originally posted by gjoko

немора цинично да се зборува за све што ќе се направи.па за овој проект премиерот рече дека многу рекле дека ќе го направат,а кога се започнало со процедура се видело дека се нема НИ ПРОЕКТ.А згора на све имало места и за експропријација,а знаеме дека за да се добие одобрение за градба треба да се поминат 17 чекори.

Наместо да се бламираат тие што ветиле градба а ненаправиле ни проект,се бламира тој што го направил.

Но сваќам дека ова е македонска работа,тоа е стандард


Како бе Ѓоко да не е цинично (и како да не си погрешно сфатен) кога можда 2 години вртеа со ‘конечен рок‘
Еве од истиов форум:

Новиот пат Радовиш – Струмица ќе биде готов до март

Пуштањето во употреба на регионалниот пат помеѓу Радовиш и Струмица доцни 5 месеци поради незавршените градежните работи на 10 километри долгата делница помеѓу селата Сурдулци и Радичево. Од Агенцијата за државни патишта за „Билд“ објаснуваат дека првичниот рок од септември 2011 година е пробиен поради недоволниот интензитет на работа од страна на хрватската компанија „Ингра“, која како изведувач плаќа пенали поради незавршените работи. „Досега е поставен прв слој на асфалт на 7 километри од делницата, додека на останатите 3 километри на делови е поставен тампон и се изведуваат земјени работи. Инаку според договорот предвидено е проектот да биде завршен во месец март 2012 година“, истакнуваат од агенцијата.

А во јули 2011 рокот беше Септември 2011.
http://www.kurir.mk/republika/opstini/37143-Izgradbata-na-regionalniot-pat-Strumica%E2%80%93Radovis-ke-bide-zavrsena-do-septemvri

Според манифестот на владеачката партија (страница 74), рокот беше октомври 2011.

А беше ветувано и друго решение:

Со програмата на ВМРО-ДПМНЕ „Манифест за реформи и развој“ е предвидено не само довршување на патот Струмица-Радовиш, туку и изградба на нов експресен пат меѓу Струмица и Штип кој ќе има четири ленти, од кои две побрзи со по 3,75 метри и две побавни со широчина од по 2,5 метри. За овој проект ќе бидат инвестирани околу 250 милиони евра,
"Trkalo", ako ovaa Vlada izgradi ekspresen pat (Stip-Strumica) kako sto go vetija na minatite izbori, jas istion toj pat peski ke go izodam so portret na Gruevski vo racete.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 28-Jan-2013 at 01:05
ако цитираме извадоци од политички партии крокодили ќе излезат,подобро не навлегувајте во вакви теми,нема крај никаде
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 11-Feb-2013 at 16:53
Ок, незнам колку сте запознаени, но вака некако е мојот став.

Од 2006 до 2013 поминав ногу пати низ тој пат (коцката), до пред ветуванњето на Грујо дека ќе го направат не се работеше ништо, по ветувањето почна да се работи и голем дел од патот веќе одамна беше направен, но не беше завршен, бидејки има преку 10 надвози и приклјучоци за селата, во тој дел се ногу закасна.

Истотака уште пред нова година патот беше готов но не беше пуштен во употреба.

Најважно од се е дека е стварно добро изработен со разлика од другите патишта (ДОЈРАН ИЛИ ОХРИД).

Лош терен кој е во катастрофална состојба, е патот од раскрсницата ШТИП до 8 километар. Од раскрсницата за Неготино (20 километар) до пиљав тепе, и од населбата Дамјан до директорската кривина. Односно патот од Штип до Радовиш е ужас за возење.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 11-Feb-2013 at 17:22
"Makedonij", mene, pak, sudbinata mi odredi toj pat da go vozam (ili da bidam vozen ponego) od samoto pocnuvanje na negovata rekonstrukcija, i ja znam celata hronologija na negovoto gradenje. Ako smetame Radovis-Strumica (32km spored sob. znak kaj Radovis) kompletnata gradba traese celi 21 godina. Se menuvaa Vladi i sekoja od niv gradese po nekoj kilometar. Grujo samo go zavrsi toa sto nekoj pred nego go zapocnal i toa vo istoto tempo (ca. 1,5km po godina). Bavno, no slavno!

Inaku, celata delnica e relativno dobro napravena (ovaa najnovata seuste ja nemam vozeno, no veruvam deka e korektno napravena).

Sledno za rekonstrukcija e Radovis-Stip-Veles koj e vo epten losa sostojba, so isklucok na ca. 6-7km od izlezot na Radovis prema Stip i ca. 15km od izlezot na Stip prema Veles.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 07-Sep-2013 at 20:36

Edited by Cloverstack - 01-Nov-2013 at 01:27
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 09-Oct-2013 at 08:16
Дали некој може да ми потврди дека фотографијава е од овој патен правец?

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.