build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тврдина Штип - Жан Митрева болница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Тврдина Штип - Жан Митрева болница
    Posted: 16-May-2010 at 08:44
Овоа се наоѓа на другата страна од Исарот, работи се за тврдина која ја гради докторот Жан Митрев. Според информацијите који ги добив, тај ке правел болница таму. Не можев да влезам оти има ногу големи кучиња .Има машинерији во тврдината но не видов никој да работе внатре.
 
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-May-2010 at 09:51
Значи сакаш да ми кажеш,Жан Митрев изградил тврдина без некоја посебна причина, и во тврдината ќе гради болница? 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-May-2010 at 10:01
Види шо знаев кажах, тоа нее официална информација но така ми кажаа. Под тврдината се наоѓа и здравственото СУ........

Edited by Makedonij - 16-May-2010 at 10:04
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-May-2010 at 10:12
Originally posted by La Linea

Значи сакаш да ми кажеш,Жан Митрев изградил тврдина без некоја посебна причина, и во тврдината ќе гради болница? 


И јас се фрапирав и колку што побарав на интернет, изгледа е greenfield тврдина Nuts
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-May-2010 at 12:06
Кај нас и интелектуалците не се нормални, или треба да се прават на такви за да им угодат на властите. ОуЕмЏи видете каков огромен селски монумент со сонценца и камен во сто бои, кој му дал дозвола за ова???

Edited by Andrej_LJ - 16-May-2010 at 12:07
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-May-2010 at 14:12
Од втор пат укапирав што треба да биде таа шарата на ѕидините што на прв поглед делува неартикулирана. Тоа уствари е мотив од народен вез, колку што можам да го декодирам. Две опции ми се вртат низ глава, едната е дека сака да го користи плацов и за резиденцијална намена и за работа, а втора опција е дека ќе биде само болница со контролирана безбедност на пациентите. Е сега што за огра одбрал тоа да биде тврдина тоа е лично прашање на избор. Не дека правпат се случува некои да се одлучи за камена ограда околу куќа, но најчесто или е обичен ѕид што често може да се види во селата низ северо-западна Македонија, или па е комбиниран камен со ковано железо што е некоја вака поотворена опција. Е сега првпат го имаме во толкави размери и да е класична тврдина, а да ја гради приватен сопственик. Имаме и предходно еден случај во нетолкави размери, тоа е резиденцијалниот комплекс на Архиепископот на Кале. Тука има некои мини ѕидини во многу помала форма од овие со два портали.

Е сега ова нема од одма ниту да го пофалам ниту да го осудам. Пред се зашто не знаеме кој е финалниот проект, а од друга страна се работи за локација вон град на приватен имот. За сега само можам да кажам нетипично, друго понатаму да ми "легне матерјалот".
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-May-2010 at 17:33
АААААААУУУУУУ....за какви интелектуалци зборуваме овде!?! Ова е мајка Тереза No.2...сигурни сте околу сопственикот, намената итн?!?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-May-2010 at 17:41
Не ми е јасно како волкаво чудо може да помине под радар. Јас до денеска немав слушнато за вакво нешто. Ова делува поголемо од Кале или Самуиловата тврдина. 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-May-2010 at 21:11
И тврдината во Охрид со неолитската населба на вода е гринфилд?! Или тоа беше некоја реконструкција на остатоци?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-May-2010 at 21:15


Таму имало остатоци од неолитска наколна населба, а тврдината била римски каструм.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-May-2010 at 21:20
А може ли координати од оваа тврдина?! Македониј?
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-May-2010 at 08:06
41°43'40.59"N
22°11'59.95"E

мислам дека е ова +/-...има некакви слики Shtip Fortress
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Jun-2020 at 13:35

уште да тврдат шчипјани дека месноста ќе ја наречат Тврдо, но неразбрав функционира таму сега некаков Болнички Објект на др.ЖанМ или само му било во план да праи Рихаб Коронарен Центар!?

https://issuu.com/stipskiglas/docs/broj44/8

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.