build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трифка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Nov-2008 at 21:28

www.trifunzaskopje.org.mk

Владата била виновна за узурпација на кејот

Без дозвола од скопската полиција, градот го претвори кејот „13-ти Ноември“ во улица по која камиони пренесуваат градежен материјал. Градоначалникот Костовски призна дека тој дозволил да се узурпира кејот, но според него, виновна за тоа била Владата.

Таа инсистирала општина Центар да потврди дека на тоа место има маркица.

„Градежната дозвола ја дава општина Центар. Ние како Град сме обврзани да најдеме начин како да обезбедиме сообраќајно решение, како тој објект да се изгради“, рече Трифун Костовски, градоначалник на Скопје.

За уништената пешачка зона и погледот на скопјани од кејот, денеска се дебатираше и во Собранието.

„Плоштадот сега личи на руина, затоа човек не може да пројде на кеј, бидејќи некој решил во непосредна спогодба да му даде градежно земјиште за изградба на објект, којшто по ниедни перформансите не треба да биде таму“, изјави Јани Макрадули, СДСМ.

„Знаете вие дека таа парцела ја продаде вашата Влада и ова што сега го гледаме на плоштадот, овој затворен простор и се што се случува на плоштадот и што граѓаните не можат да пијат кафе на кејот, е затоа што вие го продадовте тој плац, и тоа за багателна цена“, вели Зоран Петрески, ВМРО-ДПМНЕ.

Инвеститорите „Дивелоп“ и „Латис“ со амин од Градот го добија на користење кејот, иако согласно законот, за да го заградат и да го користат треба да бидат сопственици на земјиштето.

Дневник - Сунчица Николоска - 10.11.2008

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7068
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Nov-2008 at 21:51
до кога бе со ова партиско препуцавање, место да решат проблем, они се караат кој го предизвикал и си ја префрлаат топката еден на друг
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Nov-2008 at 04:01
па тоа си е друга работа затоа и не ги потенцирав партиските препукување, но касно е дека од се треба партиите да добиваат или губат поени. текстот треба повеќе да се чита како законски калабалак, не е јасно зошто не се почитуваат законите или поточно според кои закони се тера муабетот! пред некој ден го чув Трифун на двобојот со Миле, дека за улицата согласност дале и мвр, но не кажа дали таа согласност е претходно обезбедена или после одлуката на градот да им го даде кејот на Д&Л. а Миле па му ја спушта елегантно Вие требаше да го обврзете инвеститорот прво да направи подземна улица па после да почне да гради и преку неа да се доставуваат материјалите за градба... ех каков смешен двобој беше тоа но имаше интересни моменти како позадината во стаклата на Трифун абе саде градоначалнички оп-арт, навистина уникатна сцена!  
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3346
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 18-Nov-2008 at 11:45
Ne bi trebalo Trifun pak da se kandidira za gradonacalnik od pogolemite partii, neliThumbs%20Down? Se nadevam deka nema da se ispazarat, za toa sto realno gledano ne go biva za gradonacalnik. Prviot covek na Skopje treba da bide borec po vokacija za svojot grad, pred se so centralnite vlasti za svojot grad. Videte gi samo gradonacalnicite na Paris ili na London.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Nov-2008 at 17:19


Јас таков човек не гледам Unhappy
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4411
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Jun-2009 at 14:46
Темата да се заклучи и да се архивира (случајно налетав на неа) Заврши „владеењето“ (макаршто не може ни одблиску да се нарече така)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-Nov-2017 at 12:12

alive, fresh & only ... камо и Фуфо и Пенов да беа за градот повторно некако од корист, иако доволно ќе беше сеуште да ги рециклираат своите идеи [1] ако веќе неможат да се расфрлаат со нови, онака правдајќи се зошто се одлучиле на турни-ме-да-кинисам проекти ко полу клучка на урбан автопат, или мост со кривина нанего ...

инаку во основа со се' ќе се сложам од интервјуво, единствено би го дополнил дека азбестот сеуште на запад го демонтираат, некаде и [помалку оштроумно] него конечно да се пофалеше како станал тајкун ако не олигарх, и дали кога би ги имал некој друг негоите поволности волку малку би му вратил на народот, мислам едно време верувавме дека самиот тој ќе му поклони на Скопје трамвај што во однос официјалниот негов имот нема логика [2 но ако се премерува потенцијалот на неговиот сопственички капитал ќе може да се понадеваме и на ЛРТ успат ...

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.