build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трифка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Jan-2008 at 21:53Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Jan-2008 at 22:34
Previous           LOLLOLLOLLOL

@pbanks, да не знаеш кој е авторот на ова дело? Да се надеваме дека ова е трејлер за некој анти-трифка документарец. Smile


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 13-Jan-2008 at 22:35
Pa nekoj spinmonster od youtube

http://www.youtube.com/profile?user=spinmonster
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Apr-2008 at 14:58
He make my day!!!!!!!!!!!! LOLLOLLOLLOLLOLLOL


ИНИЦИЈАТИВА ЗА ИМЕНУВАЊЕ НА ГРАДСКИОТ ПАРК СО ИМЕТО НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА САД, ЏОРЏ В. БУШ

Градоначалникот Трифун Костовски, денеска, иницираше предлог Одлука до Советот на Град Скопје, Градскиот парк да го носи името на актуелниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џорџ В. Буш.

Градоначалникот ја поднесе иницијативата до советниците, во знак на голема благодарност за поддршката која господинот Буш, како претседател на Соединетите Американски Држави, и ја даде на нашата земја на Самитот на НАТО во Букурешт. Оваа иницијатива претставува израз на искрено пријателство и партнерство меѓу двете држави.

 
Исто така, голема е благодарноста до Претседателот Џорџ В. Буш за признавањето на Република Македонија под уставното име, од страна на САД. Затоа, Градоначалникот Трифун Костовски, изразувајќи ја сопствената и благодарноста на граѓаните на град Скопје, ја поднесе иницијативата за именување на Градскиот парк со името на големиот македонски пријател.Edited by skywings - 04-Apr-2008 at 15:09
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-Apr-2008 at 14:59
преземено од официјалниот портал на скопје  http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1725&mid=24&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Apr-2008 at 15:00
LaughLaughLaugh Nuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Apr-2008 at 15:04
Сега е ред на Буш да го прекрсти Central Park во "Трифун Костовски"
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 08-Apr-2008 at 00:36
Ова само затоа што не поддржа по самитот, фала богу немаше решение за името.....трифка ке излезеше со предлог да се преименува  државата  LOL Crazy
Иначе со коментарот на Анела Петрова се слагам 100%
 

ПО ИНИЦИЈАТИВАТА НА КОСТОВСКИ, И СОВЕТНИЦИТЕ СО ПРЕДЛОГ ЗА ИСКАЖУВАЊЕ ПОЧИТ КОН САД

Наместо паркот,„Водњанска“да се вика„Џорџ Буш“

Деновиве ќе се знае чија иницијатива ќе биде прифатена, дали таа на градоначалникот за преименување на Градскиот парк или онаа на советниците

Членовите на Советот на Град Скопје ја поддржуваат иницијативата на градоначалникот Трифун Костовски Градскиот парк да го носи името „Џорџ Буш“, но истовремено предлагаат, наместо паркот, улицата Водњанска да се именува според претседателот на САД. Костовски во петокот на советниците им ја испрати својата иницијатива за преименување на паркот во „Џорџ Буш“ како благодарност за поддршката што Македонија ја доби на НАТО-самитот во Букурешт и како израз на искрено пријателство и партнерство меѓу двете држави.Претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, потенцираше дека уште вчера попладне требало да направат консултација со скопскиот градоначалник за тоа која од иницијативите ќе биде посоодветна. Веројатно до крајот на неделава или на почетокот на наредната ќе одржиме вонредна свечена седница за преименувањето. Мој став е дека господинот Џорџ Буш навистина го заслужува ова. Граѓаните на Скопје треба да му оддадат признание и почит бидејќи се работи за човек што е вистински пријател на Република Македонија - рече Мишева.

БУШ ЗАСЛУЖУВА ПОЧЕСТИ

Независниот советник Тони Ѓуровски вели дека иницијативата на градоначалникот Костовски е за поздравување затоа што Американците на дело покажале дека ја почитуваат Македонија таква каква што е.Треба да се види дали е посоодветно паркот да биде именуван според претседателот Џорџ Буш или некоја од улиците. Ние, советниците, поднесовме иницијатива за преименување на „Водњанска“ - вели Ѓуровски.И Хамид Хајдари од ДПА се согласува дека или Градскиот парк или „Водњанска“ треба да го носат името на американскиот претседател.Буш тоа го заслужува зашто докажа дека ни е голем пријател. Јас лично би му дал предност на предлогот за улицата Водњанска бидејќи таа е пофреквентна - вели Хајдари.Мислењето на своите колеги го дели и советникот Александар Георгиев од ВМРО-НП. Тој смета дека идејата е израз на почит кон големите заложби на Џорџ Буш за поддршка на македонскиот национален и државен интерес и борбата за правичност.Сметам дека со преименување други улици треба да им се оддолжиме и на останатите американски официјални лица од надворешната политика, како Кондолиза Рајс, Даниел Фрид и Викторија Нуланд, како и на премиерот на Словенија, Јанез Јанша и на Турција, Реџеп Таип Ердоган. И останатите политичари, докажани пријатели на Македонија, треба да бидат почестени со тоа што определени мостови, паркови и други инфраструктурни објекти ќе ги носат нивните имиња. Тоа е еден нормален начин на пријателско оддолжување за поддршката што ни ја даваат и ние би требало да почнеме да го применуваме тоа во нашето секојдневно живеење - вели Георгиев.Од друга страна, советничката Софија Куновска од СДСМ смета дека Буш прво треба да го заврши активниот мандат и својата мисија за нашиот прием во НАТО, а потоа треба да му се заблагодариме на промислен начин. Ова е само уште еден доказ за нашиот незрел и импулсивен однос кон сериозни теми - смета Куновска.  

СТАВ

Име за домашна злоупотреба

Јавноста не стигна ни да го разгледа, камоли да го проанализира, експресниот предлог Градскиот парк во Скопје да го носи името на американскиот претседател, кога стигна нов: не паркот, туку улицата Водњанска да се вика „Џорџ Буш“. До затворањето на овој број на весникот не беа обелоденети слични иницијативи, што не значи дека ги нема, ама и овие две се доволни за да покажат дека не знаеме да го цениме ни туѓото (залагањето на Буш Македонија да влезе во НАТО) ни своето (имињата на паркови, улици...). Претседателот на САД побара, што е можно побрзо, да го решиме проблемот со името, ама не со името на паркот или на улицата. Оттаму, градската власт во Скопје треба, што е можно побрзо, да прекине со вакви брзоплети, непромислени, наивни изливи на благодарност. Особено што тоа никој не го бара, ниту го очекува од нив. Ниту, пак, имаат право да си се прогласуваат за кумови на нешто што не е нивно. Има многу посоодветни и подостоинствени начини да покажат како треба да се ценат и залагањето на Буш и значењето на градските објекти и институции.

пишува: Анела Петрова
 
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 08-Apr-2008 at 02:10
Не сум ни за едното ни за другото.. како прво ова е ептен скокање прерано за што да преименуваме паркови или улици во Буш? Сеуште не сме виделе ништо да се рече "конкретно", освен признавањето кое нормално не би сакал да го потценам. Сметам дека би било подобро да за промени името на некој помал парк коишто ги имаме многу.. да не испаднеме ептен наивни да преименуваме важни улици во Џорџ Буш и на крајот ништо да не добиеме и да испаднеме дечиња... 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Apr-2008 at 17:12
Иницијативава ми е толку глупава што не сакам да коментирам. Ама дефинитвно сум против преименување на Градски парк во „Џорџ Буш“ и мислам дека нема што понатаму да се дискутира. За Водњанска ми е сеедно.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Apr-2008 at 06:36
Ај и последното продолжение на оваа сага да го евидентираме......
 
 

СОВЕТНИЦИТЕ И ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТОВСКИ НА РАЗЛИЧНА БРАНОВА ДОЛЖИНА


Тепачка за името на Џорџ Буш


Скопскиот градоначалник Трифун Костовски и градските советници не можат да се договорат како да му изразат почит и признание на американскиот претседател Џорџ Буш за поддршката што му ја дава на Македонија во решавање на спорот со името. Додека Костовски смета дека Градскиот парк треба да го носи неговото име, дел од советниците ќе побараат улицата Водњанска да се преименува по името на американскиот претседател. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ уште пред една година поднесе иницијатива до Советот една од скопските улици да се преименува во Џорџ Буш, како знак на благодарност, бидејќи САД ја признаа Македонија под уставното име.
Градоначалникот Костовски, пак, смета дека неговиот предлог е најсоодветен.

- Ние ќе се сретнеме со претседателот на Советот и ќе разговараме. Не би навлегол во детална анализа дали е подобро парк или е подобро улица да носи име Џорџ Буш, но лично го посочив паркот, бидејќи досега немал име. За мене е неприродно веќе еднаш именувана улица која асоцира на Водно да се менува во име на одредена личност. Сепак, за тоа нека одлучат советниците, изјави вчера Костовски.

 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-May-2008 at 14:22
Па па па па.......Трифка-Пенов Македонскиот урбанистички дрим-тим у акција......гарант ќе имаме ОРИГИНАЛНО одбележување Crazy
 

ЗА 45 ГОДИНИ ОД СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС


Костовски и Пенов ќе го организираат одбележувањето


Во составот на одборот кој годинава ќе ја организира 45-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, покрај актуелниот градоначалник Трифун Костовски, ќе биде и екс-градоначалникот Ристо Пенов. Одборот е конституиран согласно Одлуката која беше донесена на седница на Советот на Град Скопје и со него ќе претседава Костовски, додека негов заменик е претседател на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева. За одбележувањето ќе се погрижат и претседателите на Собранието на Град Скопје, Југослав Тодоровски и Јове Кекеновски, како и актуелните советници Коле Манев, Владимир Петрушевски, Иван Катарџиев, Жарко Јаневски, Раим Лимани, Есма Теодосиевска Реџепова и Мето Јовановски. Од јавните личности, член на одборот е и угледниот публицист Данило Коцевски. Програмата за одбележување на годишнината, ќе се реализира под мотото "Скопје, 45 години град на солидарноста и меѓународното пријателство".

 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-May-2008 at 14:26
За едно 45 години можеби ќе имаме слично вакво одбележување на владеењето на Трифка и Пенов. Земјотресот '63 од тој аспект ќе изгледа како 'walk in the park'
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-May-2008 at 14:30
RollinLOL LOL LOL
 
треба една анкета да отвориме----кој го осакати скопје највише пенов-трифка-земјотресот........
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-May-2008 at 20:25
Не го заборавјте Пиколомини иако и тој е вон конкуренција....
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Jul-2008 at 06:10
Незнам зошто али сликава ми е многу смешна Stern%20Smile
 

Езерцата во Градски парк порибени со 400 килограми риба

Со пуштање на неколку риби во големото езеро во Градскиот парк, вчера, градоначалникот Трифун Костовски симболично го започна порибувањето на езерскиот систем во паркот. Во езерцата ќе бидат пуштени 400 килограми риба од видот сив тостолобик. Тоа е последна фаза од големата акција за чистење на езерскиот и каналскиот систем во паркот, која започна пред четири месеци. За зачувување на чистата зона за рекреација на граѓаните, градските власти апелираат до граѓаните да не фрлаат отпадоци во зелените површини и во езерцата и да не се оштетува урбаната опрема и едукативните табли поставени во паркот.

utrinski
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-Jul-2008 at 06:22
Trebase i Trifun da go frlat u ezerovo, poso on e najkrupnata riba.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 04-Jul-2008 at 08:45
Originally posted by evolutionary

Trebase i Trifun da go frlat u ezerovo, poso on e najkrupnata riba.

Rollin
Rollin
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 05-Jul-2008 at 14:44
најмногу сум се смеел кога Трифун објаснуваше зашто не смеат да градат облакодери во скопје, нешто во врска со тероризам и WTC во Њујорк беше LOLLOLLOLLOL
ако може некој да го најде неговиот коментар нека постира да се смеам малце пак

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 05-Jul-2008 at 15:16
па гарант е во нишката за облакодери во скопје, таму прелистај
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.124 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.