build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трифка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Трифка
    Posted: 20-Nov-2007 at 22:42
Трифун е дефинитивно урбано прашање, т.е. урбана елементарна непогода. Затоа нишкава за него ја отворив тука па да ја наполниме со материјалите за кои зборевме пред некој ден. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Nov-2007 at 22:42
Crazy


Костовски: Ако сум виновен за хаосот ќе си дадам оставка

20.11.2007 19:30
Трифун Костовски

 

Градот нема пари, буџетот е празен, градоначалникот Трифун Костовски се жали, владата не му давала пари и затоа состојбата со градскиот превоз е алармантна.

Костовски се закани дека ќе прекинел со изградбата на капиталните објекти, само за да го спасел ЈСП.

Градот нема средства ни да ги закрпи дупките по улиците. Првиот човек на Скопје вели, ако е виновен за се што се случувало во Скопје, ќе си поднесе оставка.

„Состојбата во моментов е навистина драматична, му се заканува колапс на буџетот на град Скопје. Ако сум јас вината, што јас се повеќе тоа го лоцирам, во мојата личност, во мојата персонификација за некои работи и во поглед-моите ставови, ако тоа им одговара и на граѓаните, јас ќе си одам“, изјави Трифун Костовски.

„Меѓутоа колку тоа ќе значи добро за Македонија, тоа е веќе друго прашање и ако бркаме некои стандарди, со шминкање, веќе сите ме прочитаа“, додаде Костовски.Извор: А1
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Nov-2007 at 23:12
еве го главниот момент ќе ја запирал клучката да го спаси ЈСП. ХеројскиКлучката ќе се жртвува за спас на ЈСП?!


Капиталните објекти во градот, па и самата клучка, ќе бидат жртвувани со цел да се спаси јавниот превоз, доколку државата финансиски не му помогне на Градот. По завчерашниот негативен одговор од страна на Владата за субвенции во ЈСП, скопскиот градоначалник Трифун Костовски, дури изрази и подготвеност да даде оставка ако тој е причината за ваквата ситуација и ако граѓаните тоа го бараат од него.

-Состојбата во моментот е драматична. Се заканува колапс на буџетот на Град Скопје, а најкритична е состојбата со ЈСП. Заканата од блокада на јавниот превоз е повеќе од реална. Ние сме во голема дилема дали да ги стопираме сите капитални инвестиции, па дури и самата клучка со цел да го помогнеме ЈСП. По намалувањето на цената на возниот билет, направено по барање на Владата, не се покриваат ни направените трошоци за гориво. Но, јас сум последен човек што ќе дозволи граѓаните да немаат јавен сообраќај, додаде Костовски, кој најави дека Градот ќе мора целосно да ја редефинира својата политика и буџетот за следната година.

Според Костовски, иако дури една третина од средствата по основ на данок се собираат во главниот град, градскиот буџет за наредната година ќе биде само 0,8 отсто од буџетот на државата, што според него не е доволно ниту за крпење на улиците.

На новинарско прашање дали менаџментот на ЈСП и неговата работа е причина за негативниот одговор на Владата за помош, Костовски напомена дека од страна на независниот ревизор немаат утврдено девијантни појави кои би дале повод за смена на менаџментот.
Од синдикатот на ЈСП вчера сепак не спомнаа дека е можен штрајк во претпријатието. Оттаму се надеваат дека Владата и Градот сепак ќе изнајдат решение.

(Д.Т.)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Nov-2007 at 23:56
Абе тоа се вика Трифке, не Трифка LOL

Он е тачка, тука нема место за дилеми... Ама најтрагично е што е во право околу финансиите за градот. Од владава ми се гади се повеќе и повеќе...

„Децентрализацијава“ само уште повеќе го закопа Скопје...


Edited by Cloverstack - 21-Nov-2007 at 00:04
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Nov-2007 at 09:03
Хахахаха добра идеа е тредов. Мислам дека за следните избори, онака кога ќе се напуни со едно десетина страници (а не се сомневам дека ќе се напуни), треба да испринтаме ова и да го делиме како пропаганден материјал. LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Nov-2007 at 09:34
Originally posted by gotsomekicks

Хахахаха добра идеа е тредов. Мислам дека за следните избори, онака кога ќе се напуни со едно десетина страници (а не се сомневам дека ќе се напуни), треба да испринтаме ова и да го делиме како пропаганден материјал. LOL
 
човекот е луд ама мислам дека не е луд до толку пак да се кандидира. Него би било интересно полека да почнат да се експонираат потенцијалните наследници. Стварно немам претстава кој би се кандидирал. Единствено ми паѓа на памет Андреј Петров мислам дека него натаму му влечат амбициите.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Nov-2007 at 12:04
Originally posted by pbanks

 човекот е луд ама мислам дека не е луд до толку пак да се кандидира. Него би било интересно полека да почнат да се експонираат потенцијалните наследници. Стварно немам претстава кој би се кандидирал. Единствено ми паѓа на памет Андреј Петров мислам дека него натаму му влечат амбициите.


Нема што да се експонираат, ќе ни ги сервраат у последен момент од партиите. Нормално нема да бидат ни бар малку прикладни за градоначалници, туку ќе бидат обични партиски војничиња. А народов пак ќе излезе ко стока и ќе гласа за партии Roll%20eyes

А Андреј петров кога мисли дека многу напраил, тоа добро зборува за нивото на кое што се наоѓаме... Wallbash
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Nov-2007 at 21:37

Граѓанска иницијатива за смена на Костовски
 

Дупки по улиците, лоша состојба со градскиот превоз, смет на сите страни, Скопјани немаат каде да ги паркираат автомобилите. Нови проекти нема, старите заборавени. Ова е македонската метропола денес.

Градоначалникот Костовски изјави дека ќе си поднесе оставка, ако тој бил виновен за сите недостатоци во Скопје.

„Состојбата во моментов е навистина драматична, му се заканува колапс на буџетот на град Скопје. Ако сум јас вината, што јас се повеќе тоа го лоцирам, во мојата личност, во мојата персонификација за некои работи и во поглед-моите ставови, ако тоа им одговара и на граѓаните, јас ќе си одам. Меѓутоа колку тоа ќе значи добро за Македонија, тоа е веќе друго прашање и ако бркаме некои стандарди, со шминкање, веќе сите ме прочитаа“, изјави Трифун Костовски (вчера).

Граѓаните треба да решат, дали сакаат Костовски и натаму да биде прв човек на Скопје.

„Ги повикувам граѓаните, ќе покренам иницијатива на граѓаните, на сите оние што гласале и оние што не го гласале да му речеме да си оди. Мора секој граѓанин да се осети дека е фактор, дека може да го стави Трифун како градоначалник, но и да му рече да си оди“, вели Велија Рамковски, бизнисмен.

Поддршка за смена на Костовски даде и еден од советниците, професорот Марјановиќ.

„Јас на следната седница ќе го поддржам и тоа на многу добар начин ќе му го пренесам ова, иако тој се гледа што се однесува до негп, меѓутоа ќе му пренесам дека подобро да си даде оставка, отколку Велија Рамковски да успее со својот референдум“, рече Ѓорѓе Марјановиќ, советник во Советот на град Скопје.

Костовски, откако дојде на власт, постојано се жали дека градската каса е празна, но буџетот на Скопје за 2006-та и 2007-ма е 58 милиони евра, или 24 милиони евра повеќе во однос на парите со кои располагал градот во 2003-та и 2004 година.


Edited by gotsomekicks - 21-Nov-2007 at 21:40
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Nov-2007 at 21:39
Знаете што ми е интересно? Видете кој поднесува иницијатива за смена на Костовски... хммм... по некоја случајност он да не сака да се кандидира за градоначалник?? И он е по тие Трифун-финти- една донација овде една онде и оп има поддршка од граѓаните за се и сешто... Bonk
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Nov-2007 at 21:57
Originally posted by gotsomekicks

Знаете што ми е интересно? Видете кој поднесува иницијатива за смена на Костовски... хммм... по некоја случајност он да не сака да се кандидира за градоначалник?? И он е по тие Трифун-финти- една донација овде една онде и оп има поддршка од граѓаните за се и сешто... Bonk


ако успееме него да го изгласаме дефинитивно не заслужуваме ни подобро...  ама не сум до толку песимист
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Nov-2007 at 16:35

...и со право LOL.

Граѓаните сметаат дека Костовски е најлошиот градоначалник

Емилија Јовановска  
22.11.2007 15:43
Трифун Костовски
 

„Најлошиот градоначалник што го имало Скопје од 1945 година до денес, ве уверувам, затоа што целиот негов мандат само слушаме ветувања и продолжување на нешто што е почнато. За неговиот мандат ништо не покажа дека е направено во градот“, велат скопјани.

„Очекувавме многу повеќе од него, иако тој се декларираше како бизнисмен, меѓутоа очигледно дека бизнисот и водење на град како што е нашиов некако не му оди од рака, така што најверојатно и тој сам увидел дека не го бива за овој бизнис и најверојатно сам ќе си поднесе оставка, без да собираме петиции. Под итно препорачајте му да си оди, да има мир во граѓанството“, рекоа граѓаните на Скопје.

Ова се одговорите на граѓаните на Скопје на прашањето дали се задоволни од работата на градоначалникот Костовски. Им пречи тоа што улиците се со дупки, што има отпадоци на сите страни. Голем проблем за скопјани се глутниците кучиња, кои ги има во се поголем број.

„Состојбата во моментов е навистина драматична, му се заканува колапс на буџетот на град Скопје. Ако сум јас вината, што јас се повеќе тоа го лоцирам, во мојата личност, во мојата персонификација за некои работи и во поглед моите ставови, ако тоа им одговара и на граѓаните, јас ќе си одам“, изјави на 20 ноември 2007-ма Трифун Костовски, градоначалник на Скопје.

„Меѓутоа колку тоа ќе значи добро за Македонија, тоа е веќе друго прашање и ако бркаме некои стандарди, со шминкање, веќе сите не прочитаа“, додаде Костовски.

Трифун Костовски е градоначалник на Скопје повеќе од две и пол години. Цело ова време за неуспехот се оправдува дека градот нема пари.

 
Извор: А1
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Nov-2007 at 21:05
Ааааа Велија се спрема за избори!!!! Епа ајде нека ни е со среќа Cheers


Puke
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Nov-2007 at 03:08
Моето мислење за трифун се сведува на ова:

- Како градоначалник - катастрофа... Реално се соочуваше со бројни наметнати проблеми, ама дефинитивно немаше да се покаже во подобро светло и во други околности. Едноставно нема ни трунка осет како треба да се води еден град.

- Како човек - сепак немам лошо мислење. Мислам дека неговиве глупости потекнуваат од погрешни сваќања за работите, а не од лоша намера. Исто така злонамерни ми изгледаат обидите да се обвини дека се кандидирал за да краде. Човекот е еден од ретките кој има доста вложено и донирано за општото добро.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Nov-2007 at 10:51

Оваква иницијатива за смена на Трифун би ја потпишав веднаш со две раце. Неможам да ги разберам континуираните жалења од негова страна како наследил тешка состојба, како градот немал пари и сл.

Булевар 8 Септември веќе точно 6 недели по ред е во тотален мрак без ниту една сијалица на него, на Водњанска секоја 3та канделабра работи и тоа со измешани бело жолти сијалици. Мислам дека Кичево или Радовиш во моментов далеку поурбано делуваат од Скопје.
За состојбата со улиците и дупките, ѓубрето и да не зборувам. Значи основното функционирање на градот е загрозено, не зборуваме тука за трамваи, метроа и подземни булевари. А за тоа Трифка, јас сум убеден дека има пари во градската каса. Па сепак градот собира 60% од комуналиите, сите пари од рекламните паноа што растат како печурки низ градот, сеиозен дел од државниот дуџет наменет за локалните самоуправи и сл. А за тоа каков бизнисмен е не би ни коментирал тука. Начинот на неговото богатење секогаш ќе биде под густа магла.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Nov-2007 at 00:09
Трифка vs. Велија... кој од којХајките против мене ме прават посилен


Покрената е кривична пријава против инспекторот кој го издал документот за поставување на бараката на ТВ Парламентот во центарот на Скопје и којшто тврди дека тоа е во надлежност на општина Центар, што апсолутно не е точно


Деновиве, скопскиот градоначалник Трифун Костовски е на отстрел на сопственикот на А1 телевизија и неколку негови медиуми. И покрај сите опструкции, тој е цврсто решен да истрае во мисијата што ја почна. Вели дека сето тоа му дава елан за да остане во политичките води уште долго време.

Последниве денови сме сведоци на една агресивна медиумска кампања насочена против Вас. Конкретно, сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски јавно ги повика граѓаните да бараат Ваша оставка. Кои се, според Вас, причините за тоа?
- Причините не ми се познати, меѓутоа не можам да сфатам, со кои аргументи манипулира лицето од кое потекна оваа иницијатива. Сето она што го искажа преку т.н. Парламент е повеќе од смешно. Претпоставувам дека се работи за нешто друго, дека има некоја друга позадина, други амбиции, но не сакам да навлегувам понатаму. Би сакал само да му порачам да биде совесен и лојален граѓанин и да ги подмири своите обврски кон градот. Се уште постои тужбата против него за неплатени заостанати давачки за комунална такса за користење на неговите складишта. Прашањето, исто така е поврзано и за начинот на којшто функционира А1 телевизија со двата дневни весника, за кои што и врапчињата знаат дека се негови, на коишто им дава 99 отсто попуст во рекламирањето. Сето тоа јасно говори за неговите чесни или нечесни намери. Нема што понатаму да коментирам и во ниеден момент не ја сфатив сериозно неговата порака дека тој е личноста кон која јас треба да обрнам внимание.

Кој дозволи да се постави бараката на т.н. Парламент среде плоштад?
- Бараката на т.н. Парламент е поставена во центарот на Скопје, така што најубавото катче не само што е узурпирано, туку и нагрдено. Говориме за плоштадот, за место кое е исклучиво во ингеренција на градот, а градот нема издадено дозвола, туку во јавноста се покажува некаква потврда за користење без надомест. Во врска со нашето решение за дислокација на објектот, тоа е извршно и секој момент треба да се реализира. Сметам дека, доколку станува збор за сериозна телевизија, сериозен медиум којшто држи до својот рејтинг, секако дека ќе најде начин, погодно место и согласно правилно добиена документација да може да промовира една таква програма.

Покренавте ли кривична постапка против одговорните во Општина Центар, поради тоа што издале одобрение за простор што не е во нивна надлежност?
- Да, покрената е кривична пријава против инспекторот кој го издал документот и кој тврди дека тоа е во надлежност на општина Центар, што апсолутно не е точно. Не дозволуваме да се узурпира централното земјиште и центарот на град Скопје.

Задоволен ли сте од она што досега го постигнавте како градоначалник на Скопје?
- Во природата на мојот карактер е никогаш да не сум задоволен со мојата работа и секогаш сметам дека можам повеќе и подобро. Меѓутоа, ако набројам што се сум направил во мојот мандат, колку капитални инвестиции се реализирани, тоа е многу повеќе отколку што мојот претходник ги направил во два мандата. Меѓутоа, она што ми недостасува мене како градоначалник е систем, стратегија на фунцкионирање на правата и обврските. Ми недостасуваат правни инструменти за сите сегменти да функционираат нормално.


Извор: Вечер
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Nov-2007 at 00:25


Crazy Crazy Crazy
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Nov-2007 at 17:11
Кловер, претпоставувам мислиш на овој дел:

Во природата на мојот карактер е никогаш да не сум задоволен со мојата работа и секогаш сметам дека можам повеќе и подобро. Меѓутоа, ако набројам што се сум направил во мојот мандат, колку капитални инвестиции се реализирани, тоа е многу повеќе отколку што мојот претходник ги направил во два мандата...

Mwahahahahahahahahaha!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Nov-2007 at 17:52
За жал мислам на Трифке уопште
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Nov-2007 at 19:15
Ги има некој видено рекламите на А1????? Crazy
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Dec-2007 at 13:38
Некој од вас екчли се потпиша во веснициве??
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.