build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Универзитет Гоце Делчев

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Универзитет Гоце Делчев
    Posted: 16-May-2010 at 08:57
Ги пренесов сликите овде, бидејки се работи и сигурно ке има још материали.

Originally posted by Raisinloaf

Eве рендери за Универзитетот во Штип , нема само Студентски дом да се гради

Ректорат

http://ugd.edu.mk/images/stories/file/idejni_resenija/filoloski.jpg

Научно-истражувачки центар

http://ugd.edu.mk/images/stories/file/idejni_resenija/naucno%20istrazuvacki%20centar.jpg

Факултет за медицински науки

http://ugd.edu.mk/images/stories/file/idejni_resenija/fakultet%20za%20medicina.jpg

Геомагнетна опсерваторија

http://ugd.edu.mk/images/stories/file/idejni_resenija/geomagnetna_opservatorija/geomagnetna_opservatorija.jpg

Студентски дом

http://ugd.edu.mk/images/stories/file/idejni_resenija/studentski_dom.png

Факултет за информатика

http://ugd.edu.mk/images/stories/file/idejni_resenija/informatika.jpg


Originally posted by Dave Gahan


Ректоратов е некоја реконструкција или „Штип 2014“?


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-May-2010 at 09:03
Ректоратот:Uploaded with ImageShack.us

На ректоратот пред 1.мај се работеше внатре.

Ако може некој админ или мод, нека ја среди нишката по правилно. Фала.


Edited by Makedonij - 16-May-2010 at 09:07
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-May-2010 at 13:44
Македониј Applause! А браво и за ректоратов, веќе почнала реконструкцијата на објектот. Ќе не известуваш редовно.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Jun-2010 at 19:39

ЗАПОЧНА ПОСТАПКАТА ЗА ИЗГРАДБА НА ОБЈЕКТ ЗА МАШИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ

Со еден воздржан глас помина предлог- одлуката за покренување постапка за изготвување на Државна урбанистичка планска документација за гимназијата „Ванчо Прќе“ во КО– Виница на државно земјиште кое претставува јавен интерес за Општина Виница. Вкупната површина на предвидениот опфат изнесува 18.293 m2 или 1,83 ха, а истиот ќе биде наменет за изградба на високообразовна институција (Машински факултет). Како што беше наведено во предлог- одлуката, трошоците за изработка на изготвувањето на документацијата ќе ги сноси Универзитетот “Гоце Делчев“.

http://www.opstinavinica.gov.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Jun-2010 at 19:20

 Реконструкција на објектот Факултет за музичка уметност

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Jun-2010 at 19:21
Простории на Ректоратот

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Jun-2010 at 19:22

Реконструкција Факултет за информатика

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Jun-2010 at 19:22

Реконструкција на објектот во Кампус 2 ( ФРГП, Педагошки факултет и Земјоделски факултет - Штип)

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Jun-2010 at 19:22
Реконструкција на Економскиот факултет

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Jun-2010 at 20:14
Јас мислам дека ова паркетов е тотална грешка во таков објект како што е факултетот,подобро би било да биде поплочено,иначе еден мал дожд може скроз да го уништи целиот паркет.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Sep-2010 at 10:51
Веќе неколку месеци ништо не се работи. Реконструкцијата на ректоратот на Универзитетот ,,Гоце Делчев,,во Штипско Ново Село стагнира.
Некогашното училиште каде што учеа децата од оваа урбана заедница и околните села и каде што некогаш учителствуваа Гоце Делчев и Даме Груев во моментов се наоѓа во очајна состојба.
Освен што не се работи на зградата, не се води ни сметка ни за одстранување на  депонијата која што тука стои веќе два месеци, а која што ја направи фирмата  изведувач на реконструкцијата. Каде е инспекцијата?! И кој треба да се казни ? Универзитетот или фирмата изведувач.
http://kanal77.com.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Sep-2010 at 19:58


Пред некој месец бев ваму, имаше работници, ама ништо не работеа... може ги фатив на пауза, ама сепак уште од првите слики кои ги имаме од објектот, нема никаков напредок.

Денешна вест на друга тема:

Турски бизнисмени сакаат да градат студентски дом во Штип

Виолета КожинковаКоментари (0)   
29.09.2010 11:47
Саша Митрев

 

Поради големиот интерес на студенти од Турција да студираат на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“-Штип, турски бизнисмени сакаат да градат студентски дом во Штип. Целиот проект е околу 4 милиони евра, а би го завршиле за една година.

„За почеток планираме капацитет од 1000 легла, а подоцна тој број може и да се удвои. Но освен за студентски дом, заинтересирани сме да го осмислиме и целиот тој простор со спортска сала или објекти за дружење“, вели Ерџан Артан, универзитетски професор од Турција.

Од ректоратот на штипскиот универзитет им понудиле локација, сега ги чекаат деталите на договорот

„Предиспозиците постојат, ние имаме локација, има намера од инвеститорите за градба, уште да се усогласат деталите“, вели д-р Саша Митрев, ректор на универзитет „Гоце Делчев“.

Преку програмите за размена на студенти на штипскиот универзитет веќе се запишани 100 студенти од Турција, но интерес за студирање на државните универзитети во Македонија покажале најмалку уште 3000 студенти.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=128050
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Feb-2011 at 02:12
Штипскиот универзитет го реконструира објектот, во кој настава ќе следат 2 500 студенти

Штип, 16 февруари 2011 (МИА) - Универзитетот „Гоце Делчев“ почна со реконструкција на објектот, каде ќе бидат лоцирани Педагошкиот и Филолошкиот факултет и дисперзираните студии на факултетот за Бизнис и логистика и на Правниот факултет.

Портпаролот на универзитетот „Гоце Делчев“, Кирил Барбареев вели дека в тек е уредувањето на просторот, во кој 2 500 студенти ќе можат непречено да ја следат наставата.

Тој изрази надеж дека целосната преадаптација ќе биде завршена на 27 март годинава. Барбареев потенцира дека поради одалеченоста на новиот кампус, кој се наоѓа во близина на Железничката станица, планирано е со помош на мини автобуси да се транспортираат студентите од една на друга локација. Мини автобусите ќе ги превезуваат студентите на секој час, а на одредени локации во градот ќе можат да застануваат. вдј/цр/15:01

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=81229650&lId=1&pmId=


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Apr-2011 at 20:43

Штипскиот Универзитет Гоце Делчев наскоро со нов ректорат

14 февруари, 2011 ·09:22

Штип- Училиштето „Гоце Делчев“ во Ново Село е во завршна фаза. Проектот е предвиден на повеќе од 50 милиони денари, а се финализираат последните детали. Во него ќе биде сместен ректоратот на штипскиот универзитет.

„Овој објект сакаме да биде репрезентативен објект на Универзитетот, затоа не ја брзаме неговата изградба“- изјави ректорот на Универзитетот, проф. д-р Саша Митрев.

Во објектот меѓу другото ќе биде направена и спомен соба на големиот револуционер Гоце Делчев кој учителствувал во ова школо.

http://efakt.com.mk/archives/1290

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Oct-2011 at 15:10

Завршуваат  градежните работи на новиот ректорат на универзитетот „Гоце Делчев“, кој ќе биде сместен во Гоцевото училиште во населбата „Ново село“.

goce-delcev-stip-500

Проректорот за развој и инвестиции Кирил Барбареев вели дека надворешниот дел на зградата се привршува, а веќе кон крајот на годината ќе почне и уредувањето на внатрешниот дел на новиот ректорат. Тој најави дека пред зградата на ректоратот ќе се постави споменик на Гоце Делчев, кој е патрон на универзитетот. Споменикот ќе биде висок околу три метри.

- Споменикот на Гоце Делчев се изготвува и е во завршна фаза. Се планира неговото поставување, согласно  сите оние ситуации, кои ќе се јават и ќе ги кажат уметниците за поставување на споменикот. Ова е многу интересен момент и за нас и за градот, бидејќи на еден начин ова ќе биде местото каде што треба да се гордееме сите, вели Барбареев.

Во дворот на новиот ректорат на универзитетот „Гоце Делчев“ ќе се постават и други споменици на познати македонски педагози и револуционери.

http://www.kurir.mk/republika/opstini/47411-Spomenik-na-Goce-Delcev-pred-Stipskiot-univerzitet
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 30-Oct-2011 at 21:38

Споменик  на големиот револуционер и учител Гоце Делчев , висок 3 метри ќе биде поставен пред новата зграда на ректоратот на штипскиот универзитет.

Ректоратот ќе биде сместен во училиштето во Ново село во кое пред повеќе од еден век учителствуваше Делчев ,  кој воедно е и  патрон на универзитетот.

- Споменикот се изготвува и е во завршна фаза. Тоа ќе биде момент многу значаен за нас како универзитет, но и за градот, зошто тоа ќе биде местото со кое ќе се гордееме сите- изјави Кирил Барбареев, проректор за развој и инвестиции - УГД-Штип

Покрај него ќе бидат поставени и други помали споменици на истакнати културни дејци од источниот регион. Во моментот привршува реставрацијата на фасадата на зградата која ќе биде идентична со автентичниот изглед од 19 век, а кон крајот на годината ќе се започне и со уредување на ентериерот на ректоратот.

VIDEO: Изгледот на ректоратот

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ke-se-gradi-spomenik-na-goce-delchev-vo-shtip
Edited by Makedonij - 30-Oct-2011 at 21:50
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Nov-2011 at 16:12
Гоцевото училиште станува ректорат

Основното училиште во штипско Ново Село, изградено во 1882 година, во кое од 1894 до 1896 година учителствувал големиот македонски револуционер Гоце Делчев, од јуни в година, на 130-годишнината од неговата изградба и отворање, ќе стане ректорат на штипскиот универзитет кој го носи името на револуционерот. Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) привршува со реконструкцијата на објектот, а во наредниот период ќе се работи на ентериерот. Хортикултурно ќе се уредува и заедничкиот двор со црквата „Успение на Пресвета Богородица“, изградена во средината на 19 век, а во него ќе има и споменик на Делчев висок три метри, кој го изработува скулпторот Никола Смилков, декан на Педагошкиот факултет на УГД, чие дело е и споменикот на Александар Македонски во центарот на Штип. Покрај споменикот на Гоце ќе биле поставени и други на познати македонски револуционери и педагози.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Apr-2012 at 18:47

Гоцевото училиште во Штип со нов лик

Освен објектот е предвидено и уредување на дворот. Тоа е втора фаза во која ќе биде вклучено поплочување на површините со гранит, уредување со парковско зеленило, поставување на канделабри и клупи, како и изработка на фонтана. Во самиот двор е предвидено да биде поставена и скулптура на Гоце Делчев.

uciliste%20

Беше потребна одлука училиштето во Ново Село во Штип да биде ново седиште на Ректоратот при Универзитетот "Гоце Делчев" во Штип, за да се запре неговото пропаѓање. Потсетникот на автентичната македонска архитектура од славното штипско Ново Село, дополнително засилено со фактот што таму своевремено учителствувал и македонскиот револуционер Гоце Делчев, беше оставен на немилост на времето.

uciliste%20

Типична руина, која ниту оддалеку не се вклопуваше во заедничкиот двор со црквата "Пресвета Богодорица". Напротив, со мини игралиштето и поставените руинирани и дотраени кошови, тоа беше повеќе глетка на буниште отколку на локација достојна за своевиден историски монумент во спомен на легендата на македонскиот непокор. Универзитетот "Гоце Делчев" во Штип ја препозна важноста на овој објект и одлучно презеде активности со кои ги спои во едно модерното, практичното и историската оставштина. Најверојатно до крајот на оваа година, по завршување и уредување на внатрешноста на објектот, Ректоратот на Универзитетот ќе се пресели во ова училиште, со што на веќе реконструираното и импозантно обновено Гоцево училиште ќе му дадат и своевидна живост.

uciliste%20

Замислено е во спомен собата да бидат изложени документи кои се пронајдени, а кои се со потпис на Гоце Делчев, како и други предмети кои директно или индиректно зборуваат за периодот во кој тој бил учител во Штип. На новата фасада доминираат новите дрвени прозорци, со што е зачувана автентичноста, а и главниот влез, чии потпорни столбови со настрешница се обновени. На левата страна на објектот, останува само споменик-релјефот на Гоце Делчев, каде бројни делегации му оддаваат почит одбележувајќи го денот на неговото раѓање и на неговата смрт. Освен објектот, е предвидено и уредување на дворот. Тоа е втора фаза во која ќе биде вклучено поплочување на површините со гранит, уредување со парковско зеленило, поставување на канделабри и клупи, како и изработка на фонтана. Во самиот двор е предвидено да биде поставена и скулптура на Гоце Делчев. Со оглед на тоа што објектот дели заеднички двор со црквата "Пресвета Богородица" во кој најкарактеристична е малата и трошна куќарка во сопственост на Брегалничката епархија, е планирано да се уреди и комплексот со црквата, односно старата куќичка на црквата да биде обновена во традиционален македонски стил, со претходно одобрување од страна на Епархијата, во фазата кога ќе се уредува надворешниот дел на објектот. Со оглед на тоа што дел од црквата веќе беше обновен, на овој начин, целиот комплекс ќе биде уреден и обновен со што ќе добие препознатлив белег, достоен за посета и престој.

http://porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=3250&Itemid=74

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Aug-2013 at 09:16
Ректорат Штип-Дворно уредување

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Sep-2013 at 10:57
ТУРСКИ СТУДЕНТИ МАСОВНО СТУДИРААТ ВО ШТИП

Бурак, Емине и Гизам од Турција крснозе седеа во паркот пред ректоратот на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Се топлеа на сонцето, си муабетеа и појадуваа. Кога ги здогледавме оддалеку, за миг нѐ потсетија на нивните колеги од големите европски и светски универзитети, кои, како и тие, одмораат во парковите на паузите меѓу предавањата.

Им пријдовме. Им кажавме дека сме новинари во весникот „Нова Македонија“. Им подаривме и еден примерок. Почнаа да ни се смешкаат, а дваесетгодишната Гизам Бајдоган збунето извади речник од чантата за да види што значи зборот „весник“. Си помисливме, одлично, овие млади луѓе се љубезни и сигурно ќе бидат расположени за разговор.

Македонците се како нас

Ве молиме, не ни зборувајте на англиски. Да зборуваме на македонски, ни рекоа. Се согласивме, седнавме до нив. Овие студенти од Анкара, Истанбул и од Измир веднаш почнаа да ни раскажуваат за животот во Штип. Разговаравме за тоа, зошто ја избрале токму Македонија како земја во која сакаат да се стекнат со високо образование.

- На Државниот медицински факултет во Истанбул многу тешко се совладуваат испитите. Но освен тоа, откако ќе завршиш средно училиште, мора да полагаш испит. Ако не го положиш, немаш право да се запишеш во државното високо образование. Студии, пак, на приватен турски универзитет чинат 10.000 евра за една година, што за мене лично е премногу. Малку истражував, се распрашав и го избрав Медицинскиот факултет во Штип. Овде е одлично, Македонците се слични на нас, има дружба - вели Гизам.

Студирањето на штипскиот универзитет за странски студенти чини 1.500 евра годишно, што е неколкукратно поевтино.

Сите тројца мора прво да завршат курсеви по македонски јазик. Ако го положат испитот, ќе добијат сертификат со кој може да се запишат на факултет. Потоа треба паралелно со студиите да одат на дополнителен курс, за да можат полесно да го совладуваат материјалот што се предава.

Студира фармација и е газда на „Хурем-султан“

Пред да појдеме за Штип ни препорачаа да ги посетиме неколкуте локали што ги држат Турци. Така, без многу талкање стигнавме до „Хурем-султан“, турскиот ресторан чиј сопственик е Булент Ѓузел, кој е родум од Адијаман.

Млади Турци и Македонци седат на ниски фотелји, пушат наргиле и пијат турски кафе и чај. Преполно е. Наоѓаме слободна маса внатре. На телевизорот е вклучена турска програма, а на радио се слуша пријатна турска музика. Се служат донер-ќебап, шиш-ќебап, адана-ќебап, ѓунефе, баклава... Автентична турска кујна среде Штип. Сѐ се готви на ќумур, па јадењата се уште повкусни.

Гостопримливиот Булент седнува со нас на маса. Добро научил да зборува македонски во период од три години, колку што престојува во државава.

Вљубен сум во Македонка

Булент е трета година на штипскиот медицински факултет.

- Студирам фармација. Дома, во Адијаман, имаме наша семејна аптека, но нема кој да работи во неа. Затоа дојдов да студирам овде фармација. Без диплома од овој факултет во Турција нема шанси да работиш во аптека. А македонската диплома таму ќе ми ја признаат - почнува да ни раскажува Булент.
Во меѓувреме, додека студирал, решил да вложи во сопствен бизнис и, како што вели, не жали поради тоа.

- Гледате, има народ. Ми доаѓаат гости Македонци и Турци. Добро ми оди работата. Имам другари-Македонци, кои, верувајте, како браќа ми се. Си помагаме меѓусебно. Им помагам и на моите колеги-Турци, на пример, ако имаат некоја мака на факултет, помагам колку што можам. Факултетот ми е приоритет, бизнисов ми е на второ место. Дали ќе се вратам во Адијаман или ќе живеам во Македонија, не знам. Имам девојка-Македонка, која е од Скопје, многу се сакаме. Не знам што ќе се случува и каде ќе ме одведе животот - подзамислено ни раскажува Булент.

Околу 250 Турци студираат во Штип

Само годинава на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ се запишале околу 80 нови студенти од Турција. На сите факултети во сите години се запишани околу 250 турски студенти, информираат во ректоратот. Освен нив, има студенти и од Грција, Бугарија, Германија. Турците главно се запишани на медицина, на градежен факултет и на англиски јазик.

Од „Гоце Делчев“ учете како треба да изгледа универзитет

Студентите и професорите прават истражувања во 11 нови лаборатории

На штипскиот универзитет има околу 20.000 студенти. Распределен е во повеќе објекти во градот. Има 11 нови лаборатории со апликативна дејност во кои се вршат различни видови истражувања.
Единствено овој универзитет поседува и електронски микроскоп што го набавила државата, а кој чини околу еден милион евра. Во лабораторијата за заштита на растенијата и животната средина, на пример, се испитува присуството на пестициди во зеленчукот и во овошјето.
- Странка ни носи еден килограм домати за да го испитаме присуството на пестициди. Сето тоа го мелеме во блендер, а потоа земаме мостра околу 10 грама што ја испитуваме. Имаме и машина за испитување присуство на тешки метали. Така, кој сака си носи примероци што ние овде ги испитуваме - ни објасни Билјана Ковачевиќ, аналитичарка.
Во близина на ректоратот се наоѓа инфоцентар наменет за студентите, во кој секој од нив може на компјутер да си го провери електронскиот индекс, распоредот на предавањата. Ако нешто не им е јасно, можат да ги консултираат вработените во центарот, кои веднаш им ги разјаснуваат нејаснотиите.

- Ако студентот е од Скопје, не мора да доаѓа овде, туку испитот го пријавува од дома. Овде водиме електронска евиденција за секој студент, се знае точно каков статус има, оценките. Сите активности за студиите ги прават електронски, што многу им олеснува. Овде се гледа и дали студентот платил за студии. Со системот што го имаме ние не може да се случи, на пример, откако студентот ќе заврши со студиите, да му фалат пријави, уплатници и да не може да дипломира - информираат во инфоцентарот.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=9261384811&id=9&setIzdanie=22987

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.143 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.