build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Св. Троица - Штип

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Манастир Св. Троица - Штип
    Posted: 16-May-2010 at 12:32
Манастирот Св.Троица или Далиборова црква.

НЕГРИЖА: КАМЕНИТЕ СТАТУИ ВО БЛИЗИНА НА ШТИП ЗАТРУПАНИ ВО ЗЕМЈА И ЃУБРЕ
Чудната моќ на бабите
Легендата за скаменетите баби во близина на Штип, кои му се спротивставиле на Сечко и затоа ги замрзнал, живее со векови, но за камените фигури кои потсетуваат на британскиот стоунхејџ никој не се грижи и тие се р

Денеска завршуваат таканаречените баби кои траат од 14 до 19 март. Многумина во овој месец ги споменуваат бабите, дека тие во месец март знаат да бидат навистина многу лути, снежни со виулици и со ниски температури. Меѓутоа, малкумина знаат како е родена легендата за нив која со векови се пренесува од колено на колено. Скаменетите баби и денес можат да се забележат покрај патот Штип и селото Кароарман една до друга стуткани и прегрнати поради студенилото кое ги скаменило заедно со нивните овци и кози што ги напасувале.
Легендата зборува дека двете баби на 14 март кога времето по долгата зима малку се подобрило тргнале своите овци и кози да ги напасуваат во карбинското поле и во подножјето на планината Плачковица. Но, кога излегле од градот и се упатиле кон селото Караорман, нив ги пресретнал Сечко како што обично го викаат месец фавруари кој многу често знаел своите заби да ги покаже и во март, во пресрет на пролетта. Тој им рекол: "Каде ќе одите, баби, кога јас се уште владеам", а тој по преданието владеел до 14-ти односно 15-ти март. Бабите на ова одговориле: "Тиц (одите) кози планина, серам сечко брадина". Кога го чул ова Сечко многу се налутил на бабите, дувнал со силен северко и ги скаменил бабите токму на местото каде што денес се наоѓаат скаменетите фигури на двете стуткани баби и нивното мало стадо. Тие денови 12, 13 и 14 март се од Сечко, а наредните денови до 19 март се од бабите кои силата и лошотијата можат да ја покажуваат најмногу до 20 март.
- Оваа легенда сум ја слушала и од мојата баба и од прабаба ми. Тие ми раскажуваа ако во овој период е топло тоа значи дека во тек се добрите баби, а ако е студено тогаш се лошите баби кои толку силно го налутиле Сечко што не го послушале да се вратат назад, па тој ги скаменил. Илјадници пати сум поминала покрај скаменетите баби. Од 1952 до 1954 година секој ден пеш одев од Штип до селото Карбинци кое од градот е оддалечено 10-тина километри. И натаму и назад минував покрај бабите. Забележав дека тие го имаат истиот камен состав и некаква силна фигуративност со камените статуи на британскиот стоунхејџ. Таму им се дава голема важност, но кај нас е обратна ситуацијата. Бабите, речиси до половина се затрупани со земја, а околу нив купишта шут и друг отпаден материјал. Секој што ќе стаса фрла смет. Новите локални власти мораат ова историско обележје да го дотераат, да изградат парк и како легендарен историски споменик да привлекува и туристи", вели историчарот по уметност Љубица Донска.
Од тоа време, Донска се присетува на едно непријатно, но истовремено и чудно доживување:
- Кога се враќав од училиште еден ден во близина на бабите рака ми мавтаа неколку деца. Мавтаа, а ништо не довикуваа. Кога се приближив и кога ги прашав зошто мавтате, тие бидејќи немале глас, од страв занемиле, па само со прстите покажуваа на другата страна. Кога се свртев видов во непосредна близина по снегот се движеа неколку волци. Тогаш и јас како децата занемев, но успеавме некако да се приближиме до скаменетите баби. Волците, дали од нешто друго или помислиле дека со бабите бројот на луѓето се зголемува, чопоративно како што доаѓаа кон нас, полека си заминаа", ни раскажува Љубица Донска.
На само 20 - тина метри од бабите сега се гради нова црква. На ова место многу одамна пред неколку векови имало манастир кој бил срушен. Сега новиот манастир го гради 23 годишниот Далибор Спасков кој живее во блиската населба во куќа која гледа токму кон ритчето каде што пред 8 години почна да се гради црквата Света Троица.
- По пат на видение, Бог ми нареди на тоа место да изградам црква, бидејќи таму порано имало манастир. Имав 16 години кога ми се прикажа тоа видение. Видението ми кажуваше како голем број луѓе од некои извори и со молењето на иконите оздравувале. Затоа сега изградивме дури 4 чешми. Местото било на Брегалничката епархија и со нејзин благослов целиот простор од неколку хектари сега е ограден. Планираме покрај црквата да се подигнат и конаци", вели градителот Спасков кој не може да каже дали манастирот има некаква врска со скаменетите баби.
Младиот Далибор е вработен во една штипска конфекција. Секој слободен момент го користи заедно со неколку свои луѓе нешто да доизгради. Чешмите се изградени од чист речен камен. Од таков камен се гради и манастирот и другите помошни објекти. Средствата се обезбедуваат исклучиво од прилозите што верници ги оставаат кај црквата иако таа се уште не е доизградена и осветена. Спасков очекува наскоро новиот манастирски комплекс да биде даден во употреба. Осветувањето ќе се случи, ако не за годишнава тогаш за наредната Св. Троица, а тоа е во недела- десеттиот ден по Воскресението Христово или Спасовден, односно 50 дена по Велигден кога се слави Светиот дух или Св. Троица.
Во непосредна близина на скаменетите баби и манастирот Св. Троица никна приградска населба која го носи името Баби. Населбата почна да се гради пред 30-тина години кога започна урбанизацијата на овој простор. Населбата Баби веќе има над 5000 жители и стана мало гратче.

Тодор Јовановски
Фото Трајче

http://star.vest.com.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-May-2010 at 12:45



Uploaded with ImageShack.us









ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-May-2010 at 12:46
Молам Кранче
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-May-2010 at 13:48
Кранче, ете го!
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Jun-2010 at 17:12



ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Aug-2010 at 19:03

Брегалничката епархија се оградува од црквата Света Тројца во населбата Баби



Брегалнилката епархија се оградува од црквата во изградба Света Тројца во населбата Баби. Митрополитот Иларион тврди дека таму се работи надвор од црковните канони, а со истата раководи лице кое не е ракоположено за таа работа.Каноните и уставот на МПЦ не биле почитувани ни при градбата на црковниот објект во населбата Баби, тврдат од Брегалничката епархија.Ова е ставот на црквата, но во манастирот во Бабите верници има во голем број. Што тие мислат за целата работа и како ова ќе се одрази врз нив. Од друга страна, од Брегалничлката Епархија потенцирата дека , на прославите на празниците во Света Троица, присуство на свештени лица, во иднина нема да има.


http://www.tvstar.com.mk



Edited by Makedonij - 13-Aug-2010 at 19:04
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Apr-2011 at 17:46

Протест во Манастирот Св.Тројца

вторник, 05 април 2011, 17:54

Неколку стотици верници се собраа во манастирот Света Тројца во Штип со барање од митрополитот брегалнички г. Иларион во рок од седум дена антената да се дислоцира од манастирскиот двор. Доколку МПЦ не одговори на нивните барања тие се заканија, дека сами ќе ја урнат.

Според ктиторот на манастирот Далибор Спасков , епархијата дозволила да се постави антена , бидејки собраните пари на празниците, ги користел само за потребите на манастирот.

Митрополитот брегалнички Иларион обвини дека ктиторот на манастирот Далибор Спасков го прелажал народот. Антената ќе остане на местото, вели Митрополитот, бидејќи тие склучиле договор со мобилниот опеартот за месечна ќирија од 15.000 денари. пари кои ке бидат наменети за потребите на епархијата.

За ктиторот Спасков вели не бил свештено лице и немал право да се моли или да сече погачи. Митрополитот го повика да се покае и да започне да се раководи според црковните канони.

Доколку Спасков продолжи да работи спротивно на црковните канони, брегалничката Епархија најави дека правдата ќе ја побара по судски пат.

http://vesti.alfa.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Apr-2011 at 18:30
Ова е еден од моментите кога и ние инженерите треба да потклекнеме пред општествените интереси и политиката. Колку и да професионало сметам како инженер дека тоа е точката со најдобра покриеност, треба да се имаат во предвид препреките од социолошки аспект како незагрозување на манастирскиот компекс, стравот кај граѓаните од зрачење и сите други аспекти за кои ако добро се објасни и се едуцира може се да се надмине и пак на крај ниеден инженер не плаче по телевизија и не организира сеам со антени што му ги демонтирале заради вакви причини. Ова колку да знаат архитектите дека и ние не сме понекогаш одвоени од такви проблеми.

После офтопиков за антената малку поконкретно. Најчесто поради што се реагира е ставрот од зрачење за кој воопшто нема потреба да објаснувам имам во телекомуникации нишката објаснето. Друа причина е да не се нарушува манастрирскиот комлекс со реквизити кои не се манастирска потреба што е легитимен став за кој вреди да се побара алтернативно решение со антената но има низ свет премногу методи, доколку алтернатива не е можна или е далеку поволно решение пред другите.








Веројатно колку што можев да разберам н е се работи за ниеден од овие проблеми туку ктиторот кој смета манастирот е приватна сопственост, а покажал добро лидерство и Митрополитот кој нема некој значаен авторитет пред граќаните се скарале кој да ги земе еврата од кирија. Напалиле народ за меќусебна расправија за пари. МПЦ мора сериозно да си поработи на реномето пред граѓаните и сериозно да влезе во контакт со локалните самоуправи кои имаат надлежности во изградбат ана верски храмови. Да си ја врзат градежната дозвола за верски храм со благословот на верската заедница за која е наменета маркицата или слично. Немора да се вика благослов, да не ми се фатите за секуларизам одма. Ова е неподносливо на секој ќош по некој сам си изиграва синод. Мора да се има некоја превентива. Не е ова единствен манастир со ваков проблем, има и позаплеткани случаеви од овој.


Edited by lslcrew - 05-Apr-2011 at 18:42
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Apr-2011 at 18:55
Previous
У право си!
Но проблемот е точно тој, човекот колку шо јас знам навистина со донацији од Штипјани и без пари од епархијата го изгради манастирот.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Apr-2011 at 18:59
Ама добро го направил и сега што, и поп ли да биде. МПЦ не е франшиза па црквите да се приватни инвестиции. Ако му е за него нека си ја направи во двор. Јас колку што знам, манастир е подарок за народот, а народот верски се организирал во МПЦ. Нема што повеќе да се комплицира.Епрахиите знаеме во какви состојби се, не се воопшто нешто посебно богати па за секоја црква они да ја градат, заоа и постои терминот ктитор. Ако стварно се нарекува ктитор значи подарил манастир за граќаните, пошто христијансвото нели матерјална жртва за господ не познава, затоа ова матерјален подарок кон народ. Со сета должна почит за тоа што го изградил манастиров, но ова се граничи со парацрквени организации. Пред цел свет се обрукавме за слична глупост во Австралија. Една мала едвај на стаклени нозе црква се расправа со вакви глупости, во моменти кога сериозно и е нарушена позицијата меѓу околните цркви кои инсталираат парацрквени организации и лесно вакви ктитори може да потпаднат пд нивно влијание. МПЦ мора и ова да си го има на памет и да си поработи малку на авторитетот и транспарентност со граѓаните, зашто колку и да не ги бираме владиците на избори тоа не значи дека народ ги поддржува. МПЦ сериозно да си поработи на угледот и да си најде начин да се приближи пред се како општествена организација, нормално и како црква. Среќа што државата обезбедува имунитет од таквите парацрквени организации, но мора и мпц малку да порасне и да се одлепи од позицијата дека единствено државата е таа што обезбедува таква помош, мора малку и сами поактивно да придонесат во градењето на таа позиција. Оваа ситуација оддамна е излезена од контрола.


Edited by lslcrew - 05-Apr-2011 at 19:10
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Apr-2011 at 19:35
Applause
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Apr-2011 at 13:14
Originally posted by lslcrew





Ама добро го направил и сега што, и поп ли да биде. МПЦ не е франшиза па црквите да се приватни инвестиции. Ако му е за него нека си ја направи во двор. Јас колку што знам, манастир е подарок за народот, а народот верски се организирал во МПЦ. Нема што повеќе да се комплицира.Епрахиите знаеме во какви состојби се, не се воопшто нешто посебно богати па за секоја црква они да ја градат, заоа и постои терминот ктитор. Ако стварно се нарекува ктитор значи подарил манастир за граќаните, пошто христијансвото нели матерјална жртва за господ не познава, затоа ова матерјален подарок кон народ. Со сета должна почит за тоа што го изградил манастиров, но ова се граничи со парацрквени организации. Пред цел свет се обрукавме за слична глупост во Австралија. Една мала едвај на стаклени нозе црква се расправа со вакви глупости, во моменти кога сериозно и е нарушена позицијата меѓу околните цркви кои инсталираат парацрквени организации и лесно вакви ктитори може да потпаднат пд нивно влијание. МПЦ мора и ова да си го има на памет и да си поработи малку на авторитетот и транспарентност со граѓаните, зашто колку и да не ги бираме владиците на избори тоа не значи дека народ ги поддржува. МПЦ сериозно да си поработи на угледот и да си најде начин да се приближи пред се како општествена организација, нормално и како црква. Среќа што државата обезбедува имунитет од таквите парацрквени организации, но мора и мпц малку да порасне и да се одлепи од позицијата дека единствено државата е таа што обезбедува таква помош, мора малку и сами поактивно да придонесат во градењето на таа позиција. Оваа ситуација оддамна е излезена од контрола.




Истото го посочував со Австралија, кога видов дека си напишал.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Oct-2011 at 22:17
Ќе ме извинете но навистина бев во поминување и не прашав за името на Црквата. Инаку овој верски комплекс кој сеуште е во изградба се наоѓа на излезот од Штип према Карбинци (или локалитетот Бергала). На лице место затекнав двојца мајстори кои ги работеа потпорните каскадни зидови, ми рекоа дека објектот се гради исклучиво од донации и дека со МПЦ имат некаков спор. Со изградба почнале во 2002 година.


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Oct-2011 at 20:01
Previous

Manastir Sv.Troica ima svoja niška!
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 05-Aug-2014 at 10:01
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/1464702_1388048861452171_1639650699_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Aug-2014 at 10:01
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/1545192_1388048844785506_959350599_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Aug-2014 at 14:59
Македониј знаеш ли дали овој храм е осветен од МПЦ???
Погоре пишав дека ми беше кажано дека МПЦ не ја прознава изградбата на овој манастирски комплекс.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Aug-2014 at 15:19
Ne ja znam momentalnata sostojaba, sekako e pod MPC, no ne možat da se odtarasat od ktitorot, kakva e sostojbata momentalno ne znam.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Aug-2014 at 15:26
А што е работата со ктиторот и зошто би сакале да се отарасат од него???
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Aug-2014 at 15:28
Saka on da upravuva so crkvata i da gi sobira pridonesite...si izgradil i kukička do crkvata...

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.