build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Куќни совети и Закон за домување
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куќни совети и Закон за домување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 16-Mar-2013 at 19:02
Живеам во зграда,немаме куќен совет,нити фирма управител.5-6 месеци не плаќа никој за струја( околу 100 ден. месечно по стан доаѓа),па ни ја исклучија и сега одиме по темници.Низ Македонијава сигурно има уште илјадници вакви згради.Кога ќе почне државава да именува управители по должност??
Ај за чистачка што не плаќа никој во зградава,хигиена се одржува вака-така,секој си чисти пред својата врата,ама по 100 факинг денари да не се даваат за осветлување месечно.Тоа не можам да го разберам.
И сега сите одиме по темници за 100 ден.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 16-Mar-2013 at 22:14
можеш да се обратиш до општинскиот комунален инспектор надлежен за домување и да побараш да ви определат управител. по закон, за ова е доволно само еден да поднесе барање.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 17-Mar-2013 at 13:09
фала многу.
Back to Top
bibson View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-May-2014
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bibson Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 02-May-2014 at 00:09
Vo vrska so narusuvanjto na javniot red i mir,ziveam vo zgrada nad mene se studenti , gi prijaviv vo policija , dojde ekipa gi opomena megjitoa takov bezobrazluk pokazaa po nivnoto zaminuvanje si prodolzija ko nisto da ne bilo, koj e naredniot cekor moze li nekoj da mi kaze, povtorno da gi prijavam i se taka do beskraj dodeka ne gi izgubam nervite ili postoi nekoja poseriozna regulativa koja ke mi pomogne da go resam ovovj seriozen problem...znam deka ne sum ednistvena no sepak mora da postoi nekoj cekor ponatamu vo zakonot
Back to Top
bibson View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-May-2014
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bibson Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 02-May-2014 at 01:23
Se probav...i torta,i razgovor i dogovor ako nekogas se zaboravele posto demek mladi studenti od Kicevo samo da im zazvonam i ke se smirele ama vecerva mi pukna filmot i mene posto se slucuva po nekolku pati mescno da se zaboravaat a jas sekoja vecer da strepam dali ke se zaboravat ili ne.E vecerva tri pati im zvonev i im tropav,potoa im viknav policija i covece prodolzija da urlaat i da tropaat ...ne mi se veruva...ke angaziram nekoi drugi gorili da im se pojavat ...ke zapocnam vojna zimi se...vakva kopucaana neka odi tamu od kade sto e dojdena...ni se napolni gradot so selljacista ...sekojdnevino sum na rabota pod pritisoci, pod sproveduvanje na evropski nacina na rabota...monitoriranje na sekoj cekor koj ke go napravam ...e ke spijam po evropski nacin pa majka jana...ete taka...ako ima nekoj nekoe slicno iskustvo i sovet ili resenie blagodarama odnapred Gunz

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 02-May-2014 at 01:29
Пријави ги дека продолжуваат по нивно, тогаш може да добијат казна, верувам дека првиот пат добиле само опомена и ништо повеќе. Друго решение мислам дека нема освен да се жалиш на куќен совет или на газдите на станот.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 02-May-2014 at 09:40
Пријави ги уште еднаш, како и разговарајте со газдата на станот, за се има лек. А дека Скопје се наполни со сељачишта, тоа е најглупавата можна теза, бидејќи Скопје е речиси целосно создаден од доселеници кој од прво кој од воторо колено и тие демек не биле сељачишта, овие новиве се.

Edited by stratus - 02-May-2014 at 09:41
Back to Top
edikojsi View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote edikojsi Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 25-Jun-2014 at 14:15
ајде малку да ја подигнеме свеста за овој проблем што станува секојдневие во згради со 'млади'. јас сеуште се расправам со оној над мене. изгледа е многу моќен и сите дигаат рамења а јас страдам. да не се почитува ни ден ни ноќ, ни ако има болен. тотален ѓон. пријавуван на писмено до куќен совет, наводно му укажале, уште се силел. пријавен на полиција, дојдоа констатираа и толку. што уште може да се прави? да се жалам во општина, град? дајте некој совет.
Back to Top
Urban Comfort View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Aug-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Urban Comfort Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 22-Sep-2014 at 18:16
Почитувани,

Ние сме една од компаниите кои работат како станбен управител во Скопје.

Во моментов правиме кратко online истражување за оценка на станбените управители, на територијата на Скопје. Ве молиме да одвоите 5-10 минути од Вашето време за да го поплните прашалникот со кликање на следниот линк:

https://www.surveymonkey.com/s/FB9ZKFM 

Истиот доколку сакате споделете го со Ваши познаници кои користат услуги од станбени управители.

Заинтересирани сме да се вклучиме во дискусиите поврзани со конретната тема и секако ќе ни биде големо задоволство да размениме мислења со сите Вас и се разбира доколку Ви се потребни совети од областа на управувањето со станбени згради, слободно обратете ни се.

Доколку сте заинтересирани, може и да побарате понуда за управување од нашата компанија на територијата на Скопје.

Со почит,
Урбан Комфорт
Urban Comfort
Професионалност. Одговорност. Инвентивност.
www.ukomfort.mk kontakt@ukomfort.mk
075 428 322
Back to Top
Watson View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Mar-2013
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Watson Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 11-Sep-2016 at 15:49
Едно прашање:во моето купатило капи вода од одводот на комшијата што е на погорниот кат,јас го известив а тој ми кажа дека веќе не е негов проблем,пошто цевката не спаѓала во неговиот стан туку во мојот.не можев да најдам нешто во врска со ова во законот за домување,па ако некој знае како оди да ми кажи
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 11-Sep-2016 at 20:04
Ако така ти вика комшијата тогаш ти можеш слободно да му ја пресечеш, да му ја наполниш со пур пена, па кога ќе му се врати водата во купатило ќе му биде негов проблем...
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 18-Sep-2021 at 18:22
За тие што живеат во згради - дали влезот ви го води фирма или заедница на сопственици? Колку плаќате месечно, колку станови има во зградата и дали има лифт. Мини-анкета :-)
Живееме во релативно мала зграда со 15 стана и до сега функционираме како заедница на сопственици. Сега се мислиме дали да одиме со фирма. Pros/Cоns според вас?

Edited by Citizen - 18-Sep-2021 at 18:40
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5281
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 19-Sep-2021 at 08:20

Од моето искуство во странство можам да ти кажам дека преку фирма имаш:

*Редовно одржување на лифт
*Редовно одржување на противпожарни апарати
*Редовна замена на прегорени светилки во заедничките простории
*Редовно чистење и одржување на хигиена.

Секако, некои од тие работи можете да си ги средите сами - верувам да се најде чистач/ка или да се променат светилките и не е така тешко). Е сега ако имате лифт, и/или имате противпожарни апарати тогаш тие работи да се нафати да ги брка куќен совет е доста потешко (а верувам и цената која ќе ја добие индивидуа нема да е толку поволна како фирма).

Меѓу другото, доколку има несреќен случај поврзан со неисправност на лифт/противпожарен апарат (не сум сигурен дали и хидрантите се под одговорноста на фирмата кај нас, или под одговорноста на пожарната служба) тогаш одговорност ќе сноси фирмата, не вие. Не дека е голема утеха ако се случи нешто, ама барем ете...

Е сега за мала заедница, доколку функционира собирањето пари како што треба, нема потреба да му давате на некој пари за да ви ги собира парите Реално, фирмите за одржување си имаат маржа. Ако реалната цена на услугите би ве чинела 500 денари месечно, ќе си платите 550-600, и кога ќе ги додадеш сите 15 станови заедно, испаѓа за една година сте платиле еден месец одвишок.

Жал ми е немам такво искуство кај нас, живеам во куќа, ама од странство тоа е мојот заклучок.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13770
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 19-Sep-2021 at 10:26
Кога живеев под кирија во Ново Лисиче, пред некои 5-6 години, за зградата се грижеше фирма (хигиена, замена на светилки, секакви други проблеми). За лифтот не сум сигурен дали беше задолжена фирмата или сервисерот на лифтот. Паметам дека се чистеше трипати неделно и дека хигиената беше на ниво.

Кај што живеам сега има куќен совет и лице задолжено за собирање на пари, но пола од становите (во зграда со 84 стана) мислам дека воопшто не ни плаќаат. Среќа што на покривот има мобилен предавател и парите што ги плаќа мобилниот оепратор се користат за одржување и сервисирање на лифтовите, додека за чистачка плаќаме ние станарите.
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1416
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 19-Sep-2021 at 10:41
Најголемата придобивка е редовното плаќање, и тоа што може на некој да му се наптрупа долг и има кој да го гони и да му се замара. Сам влез тоа неможе.

А ова што кажува Џоле, знам таков сличен пример и со билборд на зграда каде исто така на влезот "му се посреќило". На Партизанска на атрактивна видлива локација е па имаат извор на пари и ги заменија лифтовите дури од заштедените пари од рекламата. Оштината им направи фасада со замена на прозори, а собираат нешто минимално колку за сијалици и хигиена. Добри пари се тие од предаватели и реклами, ама за жал ги нема секаде.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2008
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 19-Sep-2021 at 11:04
Iskustvo od stranstvo. Firmata se grizi bukvalno za sekoj problem. Od higiena (profesionalno cistenje), tehnicko odrzuvanje na lift, garazi do pocituvanje na kukniot red vnatre i okolu zgradata dokolku imate vas dvor ili parking, taka sto nikoj nema da moze da ostava se i sesto vo vlezot ili da parkira velosipedi kade ke mu tekne. Ednostavno toa cini no rezultatot e vidliv.
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 19-Sep-2021 at 13:10
Од до сега тоа што го заклучив:
Со фирма нема никој од влез да се замара со одржување и нема да има проблеми со наплата и нарушување на меѓусоседски односи од тие причини.
Со заедница на сопственици мислам дека би биле пофлексибилни во однос на решавање на проблеми (се договараме и веднаш делуваме, не знам колку фирмите се ажурни во тој поглед?) и може резервниот фонд да го насочуваме како сакаме веднаш (се собрале пари правиме кречење на зградата на пример ако се согласиме мнозинството).
Се на се, мислам дека е подобро заедница на сопственици ако има ажурен претседател на заедницата иако ако е добра фирмата горе-доле исто би можело да се очекува. Инаку немаме лифт така да тој горлив проблем го избегнуваме. :-)
Препорака за фирма (во Аеродром сме)? Да приберам некоја понуда...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1416
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 19-Sep-2021 at 13:18
Ама не очекувајте дека некој од фирмата ќе доаѓа секој ден и ќе прашува дали е се во ред. И со фирма има неколку луѓе, два тројца соседи, кои комуницираат со фирмата.
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 19-Sep-2021 at 13:51
Originally posted by user8642

Ама не очекувајте дека некој од фирмата ќе доаѓа секој ден и ќе прашува дали е се во ред. И со фирма има неколку луѓе, два тројца соседи, кои комуницираат со фирмата.

Е па тоа е муабетот. Или поправка на кров и сега пак некој ќе треба да комуницира. Ако оставиш фирма тој ќе си најде некој негов може ќе биде добар може не може ќе биде поскап (најверојатно:-)) и пак мора да се ангажира некој...а и за наплата не е толку проблематично со заедница. Исто може заедницата да побара присилна наплата...се сведува на тоа дали ќе се нафати барем еден од станарите да ги брка овие работи.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1416
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 19-Sep-2021 at 14:27
Мислам дека има една забуна во дискусијава. Значи влезот прво основа заедница на сопственици, тоа е мнозински дел од станбените единици. Таа основана заедница на станари после тоа регистрира трансакциска сметка и бира фирма за оддржување и собирање пари. Значи куќен совет мора да се основа првично, кој после тоа ќе добие претседател и потпреседатели колку сака влезот, па дури после се бира фирма. Претседателите најчесто комуницираат за овакви прашања со фирмата. Значи пак мора да има барем еден што минимално ќе се замара, односно ќе репортира. Неможе никој да не се замара, или па некој од надвор да дојде, нема такво нешто.

Од собраните пари се одвојува и за резервен фонд за поголеми поправки и реконструкции. Е сега ако вие како заедница цакате да направите нешто надвор од оддржувањето, па не треба да чекате на фирмата воопшто, како поправка на кров. Најдиси кој ти е најповолен, наефтин, најквалитетен, и ангажирајте го. Фирмата за оддржување ќе нема ништо со тоа. Ако се буни за вашите самостојни интервенции, дека не идат преку нејзе, вие можете и да ја смените со друга фирма за оддржување која нема да има проблем со тоа самостојно да си терате работа кога ви одговара.

Вие сте ја избрале, може кога сакате да се смени.

Edited by user8642 - 19-Sep-2021 at 14:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.