build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Куќни совети и Закон за домување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2227
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 19-Sep-2021 at 15:32
"user8642" pretpostavuvam deka e taka nekako vo Makedonija, no tesko deka firmata ke mozat bilo koga da ja smenat. Za toa treba da postoi dogovor koj ke regilira se, pa i vremeto. Toa najcesto e na godina ili dve. Inaku sekoj stanar treba da ima kontakt so firmata i da prijavuva problemi i nedostatoci. Za krupnite zafati, npr. repariranje na krov ili promena na prozorci, stanarite mora sami da odlucat.
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 24-Sep-2021 at 10:06
Сепак се решивме да одиме со фирма. Некој да има препорака особено ако е од Аеродром?
Back to Top
Citizen View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 14-Oct-2021 at 09:54
Еве јас ќе препорачам за другите според тоа што го добив како потврда од познаници дека фирмите се во ред - Ваш Еко Дом и Управител Плус. Инаку во влезот уште немаме донесено одлука заради препирки меѓу двајца соседи.
Back to Top
Lorelei View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 16-Sep-2020
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Lorelei Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 24-Sep-2022 at 16:14
Здраво!
Кај мене во зграда се собираат потписи за согласност за домар и за видео-надзор на влез, приземје и секој кат пред лифтовите/скалите. Камерите би биле поставени од професионална фирма, снимање на хард диск и чување одредено време - тој тип. Домарот искрено не знам што се' би правел и веројатно ќе треба да има повеќе смени. Зградата е со над 100 станови и над 10 ката. Имаме станбен управител.
Бидејќи има се' повеќе огромни згради, ако некој веќе има вакво искуство, да сподели ако може?
Колку кошта поставувањето и опремата за видео надзор и колку доаѓа месечниот надомест?
Исто и за домарот/домарите?
Дали сте задоволни од резултатот?
Благодарам.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2227
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 24-Sep-2022 at 18:18
Originally posted by Lorelei

Здраво!
Кај мене во зграда се собираат потписи за согласност за домар и за видео-надзор на влез, приземје и секој кат пред лифтовите/скалите. Камерите би биле поставени од професионална фирма, снимање на хард диск и чување одредено време - тој тип. Домарот искрено не знам што се' би правел и веројатно ќе треба да има повеќе смени. Зградата е со над 100 станови и над 10 ката. Имаме станбен управител.
Бидејќи има се' повеќе огромни згради, ако некој веќе има вакво искуство, да сподели ако може?
Колку кошта поставувањето и опремата за видео надзор и колку доаѓа месечниот надомест?
Исто и за домарот/домарите?
Дали сте задоволни од резултатот?
Благодарам.
Zadacata na domarot e da se grizi za redot i otstranuvanje na nedostatoci. Npr. Zamena na pregoreni sijalici odrzuvanje na trevnik ako imate, Otstranuvanje na predmeti po hodnicite, nepravilno parkirani avtomobili/velosipedi vo dvorot i se drugo sto go narusuva kukniot red...
Back to Top
Lorelei View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 16-Sep-2020
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Lorelei Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 24-Sep-2022 at 20:17
Хмм, интересно, баш домаќински. (иако пола од работиве ни се средени и без домар, но дефинитивно би имал задачи)
За разлика од згради како на пр. Џеваир кулите кајшто со самото купување на стан се обврзуваш да плаќаш поголема сума за одржување на зградата и за камери, чувари итн., во мојов случај треба самоиницијативно станарите да си ја зголемат месечната сметка неколкукратно за да имаат камери и домар, да се исцрпи и одредена сума од резервниот фонд за опремата (камери, домарска куќичка/кабина..) кој па според мене е многу битен за ублажување на „финансискиот шок“ од поголеми итни поправки (кров, нов лифт, пукната цевка итн.). Па затоа ме интересираат слични искуства, дали се добива "value for money".
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.