build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Луна Парк - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-May-2011 at 07:57
Originally posted by OBX

Забавен парк од овој тип (со луда железница и слични реквизити) не само што и е потребен на Македонија туку му е потребен и на целиот поширок регион. Колку што јас знам најблиска луда железница имаме во Будимпешта но и таа не е ништо посебно туку само едно обично дрвено лудо вовче. Вистиски ролеркостер има дури во Германија. Ваквиот забавен парк би било добро да се изгради некаде надвор од градот каде би бил достапен за Македонија и поширокиот регион. Насекаде во светот луѓе патуваат и по стотици километри само за да поминат еден ден во забавен парк, па зошто тоа да не биде случај и тука. Секако дека тие забавни паркови вредат многу повеќе од 12 000 000 евра меѓутоа би било добро доколку би се изработил некаков план за таков парк па потоа плански отом потом еден по еден би се граделе реквизитите!


Овој план не предвидува таков вистински ролер костер.

Инаку би било интересно такво нешто да се изгради, или во близината на Гевгелија, или во близината на Охрид. Мислам дека Скопје е премалку атрактивно за такво нешто, а за жал и Охрид. Гевгелија би можела со леснотија да ги опслужува Македонија и северна Грција, и со тоа би било доста профитабилно.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4468
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-May-2011 at 14:21
Такво „лудо вовче“ како во Будимпешта има дури и во Солун. Работата е дали ни требаат државни луна паркови, а не дали луна парк му треба на Скопје, тоа е повеќе од јасно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-May-2011 at 14:59

Не се играчка 12 милиони евра за луна-парк

Октомври е рокот што Градот го одреди за изнаоѓање инвеститор за изградба на сосем нов луна-парк на местото на стариот. Градоначалникот Коце Трајановски рече дека овој бизнис не е рентабилен, па доколку не се појави ниедна фирма подготвена да вложи 12 милиони евра, тогаш на потег е Владата. Ветила финансиска помош со цел забавниот парк да стане пристојно катче за забава и за рекреација. Шпанската консултантска фирма „Идом“, најмена од Градот, предвиде проект според кој новиот новиот парк би се протегал на 2,5 хектара со 40-ина нови реквизити, и инфраструктура
http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=6F045A044069D64C83069260C1DAA753
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-May-2011 at 15:12
Originally posted by гитардемон

Такво „лудо вовче“ како во Будимпешта има дури и во Солун. Работата е дали ни требаат државни луна паркови, а не дали луна парк му треба на Скопје, тоа е повеќе од јасно.


Не зборував за такво смешно лудо вовче, туку за прав ролер костер, од калибарот на тие во дизниленд и слични.

За такво нешто мислам дека Гевгелија би била идеална, бидејќи Солун е блиску, Скопје не е далеку, а плус летно време сите туристи што одат за Грција (Срби, Маџари итн.) би можеле и тука да утепаат некое евро.
Back to Top
OBX View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote OBX Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-May-2011 at 15:21
Originally posted by гитардемон

Такво „лудо вовче“ како во Будимпешта има дури и во Солун. Работата е дали ни требаат државни луна паркови, а не дали луна парк му треба на Скопје, тоа е повеќе од јасно.

Се согласувам, но би било убаво кога државата би повлекла нога и тоа би се извело со некое јавно приватно партнерство или слично...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-May-2011 at 15:27
Најлош момент е кога државата станува инвеститор на буквално најлокалните потреби. Прво со изградба на државен луна парк, па макар бил после тоа даден и под концесија, ја дава сликата за тоа каде една држава сака да оди. Ќе се изгуби смислата на другите градови, затоа што со уште едно вакво чудо и Скопјани дефинитивно ќе бидат единствениот привилегиран град во македонија со се во него. Нормално е ко главен град да има се, но не значи дека државата треба парите собрани од внатрешноста да ги инвестира само во Скопје. Градот може со 2 годишни буџета да го истурка овој проект и по 10-тина години да ги врати сите пари. Но очигледно нашата интенција е целосна централизација, па бујрум да видиме што ќе искочи. Јас во секој случај сум против државна помош за луна-паркот во Скопје.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-May-2011 at 15:33
Државата според мене треба да инвестира во локални проекти САМО од две причини:

1. Кога тоа е исплатливо (зошто некој друг да го обере ќарот?)
2. Кога тоа не може да го стори локалната власт, а е од суштинско значење за населението на градот, или државата

Мислам дека луна паркот спаѓа во број 1. Исто како што е сега случај со зоолошката, која можеби и треба да се приватизира за некоја година, со прилично фин ќар за градот.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4468
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-May-2011 at 15:43
Со број 2 се сложуваме сите, ама под број 1, не ти се чини дека е малку нелогично напишаното?

Дали државна млекарница, државна пекарница, и државен фризерски салон нема да бидат исплатливи? Не може државата да меша прсти насекаде како порано, нели си мислат граѓаните дека завршивме со тој период?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
OBX View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote OBX Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-May-2011 at 15:45
Најлош момент е кога државата станува инвеститор на буквално најлокалните потреби. Прво со изградба на државен луна парк, па макар бил после тоа даден и под концесија, ја дава сликата за тоа каде една држава сака да оди.


Не ти ја разбирам баш поентата за тоа каде државата оди, дали вложување во забавни содржини од буџетски пари ја носи државата во погрешна насока?

[/QUOTE] Ќе се изгуби смислата на другите градови, затоа што со уште едно вакво чудо и Скопјани дефинитивно ќе бидат единствениот привилегиран град во македонија со се во него.[/QUOTE]

Погоре пишав дека мој предлог е кога би се градел ваков забавен парк(од поголеми размери) тоа да биде некаде во внатрешноста на државата како би бил подостапен за цела држава...

[/QUOTE]Нормално е ко главен град да има се, но не значи дека државата треба парите собрани од внатрешноста да ги инвестира само во Скопје.[/QUOTE]

Колку што јас го пратам форумов мислам дека на оваа тема веќе е дискутирано за тоа колкав процент од македонската економија се наоѓа во скопје и скопскиот регион а со тоа и колкаво е учеството на пари кои се слеваат во буџетот..

[/QUOTE]Градот може со 2 годишни буџета да го истурка овој проект и по 10-тина години да ги врати сите пари. Но очигледно нашата интенција е целосна централизација, па бујрум да видиме што ќе искочи. Јас во секој случај сум против државна помош за луна-паркот во Скопје.[/QUOTE]

Јас мислам дека пристапот е јасен, да се побара инвеститор за којшто ни самите не веруваат дека ќе се јави, па откако никој не би се јавил државата би помогнала за да се реализира проектот бидејќи оцениле дека тоа е потребно..

Edited by OBX - 05-May-2011 at 15:47
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-May-2011 at 15:52
Уште оддамна имам некаде пишано дека лунапаркот и езеро треска би ги дал на приватњаци без многу услови. Од ова сега полошо неможе да е во смисла на состојбата во овие два парка.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-May-2011 at 16:06
PreviousАпсолутно се согласувам.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-May-2011 at 16:06
Originally posted by гитардемон

Со број 2 се сложуваме сите, ама под број 1, не ти се чини дека е малку нелогично напишаното? Дали државна млекарница, државна пекарница, и државен фризерски салон нема да бидат исплатливи? Не може државата да меша прсти насекаде како порано, нели си мислат граѓаните дека завршивме со тој период?Веројатно пропуштив да кажам дека под број 1 би се сложил со владина инвестиција ако се исполнуваат и другиве два услова:

1. Да биде на ЕКСТРЕМНО краток рок - под 10 години, во владина управа
2. Да нема други такви услуги, или заинтересирани приватници во државата
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-May-2011 at 16:38
Originally posted by OBX


Не ти ја разбирам баш поентата за тоа каде државата оди, дали вложување во забавни содржини од буџетски пари ја носи државата во погрешна насока?

Колку што јас го пратам форумов мислам дека на оваа тема веќе е дискутирано за тоа колкав процент од македонската економија се наоѓа во скопје и скопскиот регион а со тоа и колкаво е учеството на пари кои се слеваат во буџетот..


Јас мислам дека пристапот е јасен, да се побара инвеститор за којшто ни самите не веруваат дека ќе се јави, па откако никој не би се јавил државата би помогнала за да се реализира проектот бидејќи оцениле дека тоа е потребно..


Во стил дека ако државата стане инвеститор на работи кои се од локален карактер, а таков е луна паркот, ондак се дава слика дека станува збор за држава неспособна да привлече инвеститори и во некои основни дејности, држава во која владее централизам, држава која се грижи само за главниот град, држава која со својата машинерија и големиот број на потрошена сума за потенцијални инвеститори не успева да извлече 12 милиони евра за проект од кој приватњакот ќе има само ќар. Тоа зборува или дека инвеститорите сметаат дека овде климата нема да се подобри, а со тоа ни дека вложените пари нема да му се вратат, или државата се однесува авторитарно и ко што кажа ти дава конкурс на кој однапред знае дека нема кој да се пријави.

За другиот момент, не е важно кој е најголем финансиер. Се знае за што служи државниот буџет. Прво ние не сме федерација па пропорционално да ги делиме парите. Второ, во Скопје живее една третина од населението, значи 2 третини, или поголем дел, останува игнорирано. Трето, ова не е објект од финансиска добивка за цела држава, ќарот ќе се дели град со држава. Ако е така, ондак Кавадарци треба да има поголем бенефит од државата, што во пракса баш и не е така. Барем не со видливо око.
Затоа и зборам, ако вложувањето на државата се продолжи и на луна парк, не ја гледам причината зашто ондак би барале инвеститори. Улогата на државата е да изгради инфраструктура од добробит на народот, а не да изгради забавен парк кој ем го изградила со нивни пари, ем за кој ќе наплаќа фина сума. Со овие пари може да се поправат 7-8 км автопат, ама тоа изгледа не е народен интерест.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-May-2011 at 16:45
Луна паркот треба што поврзо да се реконструира бидејки изгледа мизерно и срамно.Со реквизите стари по 30 години ,жално и срамота со оглед дека се даваат милионски суми на пари за глупости треба да се инвестира и во младите генерации.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4468
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 05-May-2011 at 17:45
А луна парк е инвестиција во младите? Ох леле, леле, леле!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 05-May-2011 at 18:00
Originally posted by гитардемон

А луна парк е инвестиција во младите? Ох леле, леле, леле!


Па не е баш, ама донекаде и е.

Особено што ако млад човек нема занимации, знаеме кон какви работи се свртува, а ова е уште една занимација што е беневолентна.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4468
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-May-2011 at 18:32
Малку грубо се изразив, еве да преформулирам. Сигурно наркозависник не се станува од досада. Мене кога ми е досадно сигурно прво нешто на памет не ми е да се средам. Туку, да не разглабаме тука за тоа, луна паркот воопшто не влијае на бројот на наркозависници. Уствари ако си надуван таман е, така што може да придонесе кон нивно зголемување LOL


Edited by гитардемон - 05-May-2011 at 18:39
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 05-May-2011 at 18:49
Ај отидовме во неврат.

Луна паркот нуди некое „хај“ искуство. Исто како што нудат и концерти, спорт, филмови и други нешта, кои на младиот човек му даваат доволно занимации да не навлезе во лошо друштво и лоши навики. Друго е кога си веќе оформена личност, зборувам за првите години од тинејџерството, каде е позната психологијата на младите.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4468
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 05-May-2011 at 19:01
Абе те разбирам јас, ама сигурно тоа не е доволно оправдување државата да градела државен луна парк. Ај со државна млекарница да се намалат пијачите на алкохол, да пијат повеќе млеко. Како и да е...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 05-May-2011 at 22:19
Originally posted by гитардемон

А луна парк е инвестиција во младите? Ох леле, леле, леле!


Кога одиме во Дизниленд или во некој друг парк секако дека сите се радуваме од младо до старо.Не ми е јасно зошто до сега не е обновен и реконструиран паркот.Секако дека нашите деца утре би се гордееле и ова е една од позначајните инвестиции на градот.


Edited by dule - 24-Jun-2012 at 15:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.