build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Луна Парк - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 25-Feb-2012 at 04:50


Идејата е супер
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 25-Feb-2012 at 05:06
идејата е супер се согласувам, во бризбен парковите се еден до друг, и можеш да земеш билет за двата парка истовремено. Инаку не верувам моментално за такво нешто да се оствари од политички причини. Ако не се лажам ама од веснициве, аква паркот веќе подолго време не може да почне поради некои заврзлами со општина Карпош, а луна парков го промовира градоначалников. Стварно ме нервира што политикава меша прсти веќе во се
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 24-Jun-2012 at 00:02
Донесена е нова одлука за распишување на тендер за луна паркот. За разлика од претходните одлуки кои предвидуваа 30 годишна концесија, новата предвидува 35 годишна концесија. Според она што се пишуваше пред да пропадне последниот тендер, просторот предвиден за новиот луна парк од 25 илјади м2 ќе се прошири на 40 илјади м2.

http://ipserver.skopje.gov.mk/e-skopje/sluzben%20glasnik%20so%20konverzija.nsf/82aa49069edfbbb780256a22004ba9e0/39884879a190a4a2c1257a21003b9eba?OpenDocument
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 24-Jun-2012 at 11:51
Според мене парите што се предвидени за мостот со тркалото, каруселот и сплавовите подобро нека ги употребат за подобрување на условите на тендерот за луна парк.
Back to Top
Ebatejuzernejm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ebatejuzernejm Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 05-Jul-2012 at 16:17
Добро што се случува со Луна Парков,па 100 години демек се шири обновувува и никако да се случи тоа !
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 372
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 21-Aug-2012 at 21:04
Кога би требало да се распише нов тендер за луна паркот?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 31-Aug-2012 at 09:43
Originally posted by mr bombastic

Кога би требало да се распише нов тендер за луна паркот?


Подобро нека не распишуваат тендер за проект за кој очигледно не постои заинтересираност од приватните компании или пак не се кадарни да пропишат адекватни услови.

Изминативе денови во полн ек е тендерот за издавање одобрение за поставување пловни објекти на езерцата во Градскиот парк, се работи за чамци со весла и кајаци кои ќе служат за рекреативно управување и превоз на луѓе низ езерцата и каналите во паркот.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 372
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 06-Oct-2012 at 21:08
Гледам никој не постирал за Луна Паркот па ајде да видиме што ќе биде овојпат со тендеротLaugh
Распишан уште еден оглас за пронаоѓање на инвеститор за Луна паркот

Градот Скопје не се откажува од идејата за изградба на нов забавен парк на локацијата на постоечкиот Луна парк. Во печатените медиуми денеска е објавен оглас за доделување на договор за воспоставување на јавно – приватно партнерство во форма на концесија за период од 35 години. Победникот ќе треба да го финансира дизајнирањето, изградбата, работата и одржувањето на забавниот парк, кој согласно со досегашните информации треба да се простира на површина од 40.000 метри квадратни. Крајниот рок за доставување на понуди од заинтересираните субјекти е 3 декември. Во една од претходните објави за пројавување интерес, градските власти истакнаа дека проценетата вредност на проектот изнесува 12 милиони евра.

 

Локалните власти ќе се раководат од четири критериуми при изборот на најповолен понудувач, и тоа: цена на дневен билет за влез и неограничено користење на реквизитите (25 поени), вкупен износ на инвестиција за шест години (25 поени), број на повеќе од превидените монтирани реквизити во првите шест години (25 поени) и капацитет – број на кориснички седишта на „адреналински“ реквизити (25 поени). Операторот на идниот забавен парк треба да ги задоволи европските стандарди за безбедност на забавни паркови при реализацијата на проектот. За обележување е и податокот дека градските власти во огласот ја опишуваат катастрофалната состојба во која се наоѓа Луна паркот, кој потпаѓа под нивна надлежност.

 

 

Актуелната состојба во која се наоѓа Луна паркот:

 

- Реквизитите се многу стари и нивната состојба не е соодветна за минималните стандарди за квалитет;

- Напојувањето со електрична енергија е старо и не ги задоволува тековните потреби и не ги исполнува пропишаните мерки за заштита;

- Водоводната и одводната канализациона мрежа во моментов е запрена и пумпите не работат правилно;

- Хидрантската мрежа за противпожарна заштита мора целосно да се обнови;

- Oбјектот со години акумулира загуби во работењето, што доведува до исклучување на можноста за самостојна модернизација и за купување нова опрема.

 www.build.mk/?p=19065


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 07-Dec-2012 at 20:17

Мизерија... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 372
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 10-Dec-2012 at 22:51

Значи ова пред 5 дена било објавено во фактор...Нов Луна парк во Скопје?

05/12/2012 

luna-park-510x272

Три фирми биле заинтересирани на повикот на Градот Скопје за изградба на нов Луна парк. Градоначалникот Коце Трајановски неодамна најави дека доколку се тече по планот и огласот биде успешен, во првите денови од наредната година ќе се знае судбината на Луна-паркот. За реализација на проектот концесионерот  ќе треба да вложи околу 12 милиони евра. А со паркот ќе стопанисува во период од 35 години. Новиот Луна-парк треба да се простира на површина од 25.327 квадратни метри, на просторот на постојниот Луна-парк, вклучувајќи ги и дискотеките. Инвеститорот на оваа површина ќе има обврска да изгради и дел за угостителски услуги, катче за продажба на сувенири, затворени простории за игра, како и да обезбеди соодветен паркинг-простор.

http://faktor.mk/archives/13924

Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 372
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 03-Jan-2013 at 18:08
Продолжува голготата на Коце Big%20smileНа новиот Луна парк никако да му се посреќи

Градските власти ја отфрлија единствената понуда за концесионер оти не ги исполнувала бараните услови

Градоначалникот Коце Трајановски, по се' изгледа, нема да има среќа да започне да го гради новиот Луна-парк на крајот од тековниот мандат. Иако овој проект му беше еден од изборните ветувања, на неколку месеци од истекот на мандатот никако да му се посреќи барем да најде потенцијален инвеститор за паркот.

Откако, конечно, беше распишан огласот и три фирми подигнаа тендерска документација, а една од нив дури достави и понуда, на градските власти не им појде од рака првиот оглас да го прогласат за успешен и да изберат инвеститор.

„Понудата не соодветствуваше со критериумите од јавниот повик и затоа е отфрлена. Град Скопје подготвува нов јавен повик кој ќе биде објавен наскоро“, накусо одговараат од Градот без никакви детали.

Така, не се остварија надежите на Трајановски дека во почетокот на годинава конечно ќе се знае кој ќе го гради новиот Луна-парк и веќе до пролет да почнат и градежните активности. Инаку, градските власти не кажуваат кога ќе го распишат новиот оглас, дали тој ќе биде со истите услови како и претходниот и можно ли е да изберат партнер со директна спогодба, само проектот конечно да почне со реализација. Непознато е и дали доставената понуда била од странска или од домашна компанија.

Проценето е дека за изградба на нов Луна-парк е потребно да се вложат околу 12 милиони евра. Првиот, сега веќе неуспешен оглас, предвидуваше концесионерот да го изгради паркот, а потоа да стопанисува со него во период од 35 години. За новиот забавен парк е резервирана површина од 25.327 квадратни метри на местото на стариот, вклучувајќи го и просторот на дискотеките.

Ова беше втор обид на градските власти да најдат инвеститор за долгонајавуваниот проект. Речиси целиот мандат Трајановски го потроши наводно за анимирање потенцијални инвеститори и на разработување на финансискиот план за проектот.http://utrinski.com.mk/?ItemID=A012BE575B77FC42A61327C66716D80D
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 06-Jan-2013 at 00:23
Никако не можам да разберам зошто немало интересенти. Тие можат да се спогодуваат вака или онака, меѓутоа не гледам причина да нема.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 01-Apr-2013 at 01:33
Скопје ќе добие модерен Луна парк

Луна паркот во Скопје ќе биде даден на јавно приватно партнерство на менаџирање на 30 години.

Инвестицијата за овој Луна парк е осум милиони евра при што треба да има четири адреналински реквизити, а останатите ќе бидат од различен тип.

Реквизитите ќе бидат наменети за деца, тинејџери и за возрасни. За сите возрасти на луѓе ќе има забава во Луна паркот.

Ова денеска го изјави кандидатот за градоначалник на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Коце Трајановски, кој рече дека Луна паркот е стар 40 години и е неатрактивен за посетителите на Скопје.

Поаѓајќи од тоа, посочи Трајановски, Градот Скопје уште во 2009 година ја почна постапката за изградба на нов Луна парк.

- За таа цел изготвивме студија преку шпанска компанија врз основа на која објавивме два тендери, на првиот никој не се пријави, а на вториот се пријави една италијанска компанија која за малку не ги исполни условите, но се уште е заинтересирана. Студијата е со јавно приватно партнерство, рече Трајановски и додаде дека во неговата изборна програма е ставена изградба на Луна парк.

Потенцира дека сега после толку анимирање и наоѓање на компании кои се заинтересирани да инвестираат во Луна парк, е сигурен оти во наредниот период ќе има Луна парк во Скопје.

Луна паркот, рече Трајановски, сега е на површина од 26 илјади метри квадратни со тоа што со новиот ДУП се даде можност да може да биде изградена површина од 40 илјади метри квадратни.

- Со тоа сметаме дека ќе биде поатрактивен за јавниот приватен партнер. Многу е важно тоа што сакаме да најдеме приватен партнер кој веќе менаџирал со луна паркови и кој постојано ќе инвестира во атрактивноста на овој Луна парк и конечно граѓаните на градот Скопје и пошироко да доаѓаат во Луна паркот, додаде Трајановски.

http://sitel.mk/skopje-kje-dobie-moderen-luna-park-0
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 01-Apr-2013 at 01:39

Meне една работа не ми е јасна, како од 26 илјади метри сега ќе стане 40 илјади метри? Па тоа е многу голема површина плус која се додава сега. Зарем ќе се жртвува дел моменталното зеленило, патеки, клупи од паркот за сметка на некои глупи циркуски реквизити и бетон? Минус 14 000м2 зеленило во главнио дел на Градскиот парк на Скопје? Секоја чест.

Edited by HugoGoulding - 01-Apr-2013 at 02:17
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 01-Apr-2013 at 11:33
мислам дека се додава територијата каде што се дискотеките
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 01-Apr-2013 at 12:42
Луна паркот ќе се проширува во правец на езерцата, ќе се рушат дискотеките и дел од паркот ќе влезе во рамки на идниот објект. Само јас сум скептик дека би можело ова да се реализира од приватен инвеститор, едноставно нема интерес.
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 01-Apr-2013 at 15:17
ќе се рушат дискотеките !?!??!??!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 01-Apr-2013 at 15:19
Најдобро или паркот да си остане во димензиите и парцелата на моменталниот, ете вклучувајќи ја површината на тамошните 3-4 дискотеки кои воопшто не се мали по површина или да се најде посоодветна локација за него. Да не се уништува и жртвува и онака веќе скромното зеленило кое остана во Скопјево за градежни зафати и бетон, посебно не зеленилото на Градскиот парк.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12267
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 18-May-2013 at 18:49
Ете, додека се трошат огромни износи на вртелешки, Луна паркот во Скопје се претвори во (всушност, одамна е) депресивно место за децата. Сликите се преземени од МКД.мк.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12267
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 18-May-2013 at 18:50
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.