build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Луна Парк - Скопје
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Луна Парк - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12198
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 18-May-2013 at 18:51






За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 18-May-2013 at 19:30
децата сега не се радуваат на луна паркови туку на тачови,лаптопи,шопинг во ситимол .....
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 07-Feb-2014 at 01:08
Да се навратиме малце на заборавениот Луна Парк, објавен е тендер на 10.10.2013 и трае до 28.2.2014


http://www.skopje.gov.mk/images/Image/%D0%9E%D0%93%D0%9B%D0%90%D0%A1-04-2013%20luna%20park%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BE%D0%B1%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B0%202%20%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0%20%D0%B4%D0%B0%D1%82%D1%83%D0%BC.pdf
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 01-Mar-2014 at 04:23
Добро бе кога ќе сфатат Коце и компанија дека на овој начин уште 100 години да објавуваат тендери сите безуспешно ќе завршат, се запнале како вол за слама само јавно-приватно партнерство....се знае треба Градот да го финансира Луна Паркот и конечно да биде направен, доста беше губење неколку години време е да се свестат...





Четири години се бара инвеститор за Луна паркот

Ниту една компанија не доставила понуда до Градот Скопје за изградба на ветениот нов Луна парк на постоечката локација во Градскиот парк, објави телевизија „Алфа“. Со тоа пропадна уште еден обид на градската управа за пронаоѓање приватен партнер кој е заинтересиран за финансирање, дизајн, изградба, управување и одржување на планираниот комплекс со површина од 40.000 метри квадратни. Концептот за јавно – приватно партнерство се покажа како неуспешен уште при првиот тендер од ноември 2011 година. Градот засега не се откажува од реализација на проектот и оттаму напоменуваат дека навремено ќе ја известат јавноста за натамошните чекори што ќе се преземат.




Во мемоентов замислата на градските власти е забавниот парк да се реализира по принципот на јавно – приватно партнерство, во чии рамки приватниот концесионер би вложил во изградба на комплексот и со истиот би управувал во период од 35 години. Во споредба со првичните услови од пред три години, критериумите за учество на компаниите на секој нареден тендер се ублажуваа за да се најде понудувач што ќе се реши да инвестира. Висината на инвестицијата се проценува на 12 милиони евра. Ако се земе во предвид фактот дека Луна паркот во моментов се простира на површина од 25.327 метри квадратни, со евентуалната реализација на проектот, новиот забавен парк ќе заземе дел од постоечката зелена површина и патеките во Градскиот парк.




http://www.build.mk/?p=33214
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 01-Mar-2014 at 09:35
Кој како дојде пред избори само ветува нов Луна Парк и гледам стварно нов изградија. Срамота е ова веќе,оние НЕШТА во луна паркон се опасни по живот веќе.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12198
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 01-Mar-2014 at 10:44
Што ќе ти е Луна парк кога го имаш во центарот на Скопје? Вртелешка ставија, неколку дизниеви замоци кренаа, остануваат уште споменици на Мики Маус и Пајо Паторот да им се кренат на некој од мостовите.

Шегата на страна, да сакаа, досега ќе изградеа нов Луна парк. Но - по илјадити пат ќе повторам - приоритетите се други.
За сè има вторпат
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 01-Mar-2014 at 10:48
хаха така некако ќе му дојде,иако да бидам искрен тоа "замокот" нема да ми смета ако го изградат,онака Виенски,само ќе ми смета неговата локација и скалите под него

Точно приоритетите се други,важно панорамско тркало да се изгради,па сега дали зградите ќе се распаѓаат или луна паркот ќе биде опасен по живот мање битно.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 13-Mar-2014 at 03:54
Во текстот има дел за подземната сообраќајница па ви го пренесувам само делот што се однесува на Луна Паркот.



Градот повеќе нема да бара фирма за изградба на новиот Луна Парк. По трите  неуспешни тендери, Трајановски  одговарајќи на новинарско прашање, најави дека забавниот парк ќе биде обновен со пари од градската каса.

Обновувањето треба да почне следната година а изградбата ќе трае неколку години. Проектот Луна парк ќе  ги содржи сите современи забавни  реквизити, затворен дел за забава, на површина од 26 563 метри квадратни, со паркинг плац, ресторани и  сувенирници.



http://sitel.com.mk/mk/podzemnata-soobrakjajnica-kje-se-gradi-do-krajot-na-godinava-trajanovski-ochekuva-namaluvanje-na





Логично беше по толку неуспешни тендери да се гради со пари од градската каса али да се до толку пацери неможам да поверувам-еден е..н Луна Парк да се гради неколку наредни години...како да се гради автопат од 100км, јаоооооо мајко милаSuicide
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 13-Mar-2014 at 08:14
лол како може бе фирма да не можат да најдат за Луна Парк
Господ знае кога и како ќе го изградат и дали воопшто ќе го изградат,ми мириса на класично предизборно ветување како и што беа претходните 100.

Во случај да го изградат,се разбира се што е сега таму да оди во канта,или во некој друг град на поклон(ако некој град сака стара роба) да се прошири луна паркот кај што се дискотеките и пошироко,и се разбира да очекуваме ролеркостер,индијана џонс планини,Замоци,пиратите од карибите подземни извори па патувае низ нив во бродче,ова она А-У (мхм сигурно)

Edited by Lerin - 13-Mar-2014 at 08:51
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12198
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 13-Mar-2014 at 08:35
ТРАЈАНОВСКИ СЕ ПРЕМИСЛИ, САМ ЌЕ ГО ГРАДИ ЛУНА-ПАРКОТ

Градот се откажа од намерата да го изгради забавниот парк по пат на јавно-приватно партнерство, откако не успеа во тоа и по четири години

Градоначалникот Коце Трајановски се премисли, наместо со партнер, новиот Луна- парк ќе го гради сам. Се откажа од идејата проектот да го реализира по пат на јавно-приватно партнерство, во што не успеа и по речиси четири години. Според градоначалникот, тоа не значи дека скопјани нема да добијат нов Луна-парк. Град Скопје сам ќе го гради забавниот парк со средства од градскиот буџет, а не е исклучена можноста изведбата на милионскиот проект да го помогне и Владата.

Проценето е дека за новиот Луна-парк ќе биде неопходно да се вложат околу 8 милиони евра. Толкава е барем процената на физибилити-студијата која Градот ја нарача уште пред неколку години.

Повеќе на http://www.utrinski.mk/?ItemID=C2D3D4BD78B95F46A66766F458C241D4
За сè има вторпат
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 13-Mar-2014 at 11:07
Originally posted by Lerin

лол како може бе фирма да не можат да најдат за Луна Парк
Господ знае кога и како ќе го изградат и дали воопшто ќе го изградат,ми мириса на класично предизборно ветување како и што беа претходните 100.

Во случај да го изградат,се разбира се што е сега таму да оди во канта,или во некој друг град на поклон(ако некој град сака стара роба) да се прошири луна паркот кај што се дискотеките и пошироко,и се разбира да очекуваме ролеркостер,индијана џонс планини,Замоци,пиратите од карибите подземни извори па патувае низ нив во бродче,ова она А-У (мхм сигурно)


А сакаш можеби цел Градски Парк да го ископаме со багер и да го претвориме во функција на Луна парк?

Јас би преместил од паркот и Луна парк и дискотеки, ни на двете не им е место во паркот и тоа е факт, особено па не уште и да се шири за цена на некој глупи подземни извори низ кој ќе поминува бродче или не знам ти какви планини, ролеркостери и остали глупости. Градскиот парк треба да е зелен и полн со дрва, зелени површни, цвеќња, пешачки патеки, клупи а не со глупости. За Amussment паркови за деца и неизживеани возрасни има милион неискористени градежни парцели низ Скопјево кој може да се искористат за таква намена како што е насекаде во било која нормална држава.

Edited by HugoGoulding - 13-Mar-2014 at 11:13
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 13-Mar-2014 at 11:17
Јас уште еднаш ќе ве потсетам на мојот предлог од пред 2 години, со кој би се зачувал паркот и неговото зеленило.

Originally posted by alexgizh

Сметам дека имаат погрешна стратегија со тоа што одземаат дел од паркот за потребите на новиот Луна Парк. За илустрација, еве колку (мислам дека) ќе биде проширен, и еден мој предлог каде би можел соодветно да се смести Луна Паркот, а богами и да се додаде фамозниот Аква Парк во неговите граници:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 13-Mar-2014 at 12:19
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by Lerin

лол како може бе фирма да не можат да најдат за Луна Парк
Господ знае кога и како ќе го изградат и дали воопшто ќе го изградат,ми мириса на класично предизборно ветување како и што беа претходните 100.

Во случај да го изградат,се разбира се што е сега таму да оди во канта,или во некој друг град на поклон(ако некој град сака стара роба) да се прошири луна паркот кај што се дискотеките и пошироко,и се разбира да очекуваме ролеркостер,индијана џонс планини,Замоци,пиратите од карибите подземни извори па патувае низ нив во бродче,ова она А-У (мхм сигурно)


А сакаш можеби цел Градски Парк да го ископаме со багер и да го претвориме во функција на Луна парк?

Јас би преместил од паркот и Луна парк и дискотеки, ни на двете не им е место во паркот и тоа е факт, особено па не уште и да се шири за цена на некој глупи подземни извори низ кој ќе поминува бродче или не знам ти какви планини, ролеркостери и остали глупости. Градскиот парк треба да е зелен и полн со дрва, зелени површни, цвеќња, пешачки патеки, клупи а не со глупости. За Amussment паркови за деца и неизживеани возрасни има милион неискористени градежни парцели низ Скопјево кој може да се искористат за таква намена како што е насекаде во било која нормална држава.

Каков неизживеан лик,кои амјузмент паркови за деца бе неписмен,ај пред да се истрчаш да се правиш паметен провери што и како изгледа,и види дали е за деца или не.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 14-Mar-2014 at 10:08
Што да проверам што и како изгледа? И полека со лични навреди, зголеми си го квалитетот на аргументите а не простотилукот во коментарите.

Поентата на мојот коментар се однесуваше на проширување на Луна Паркот надвор и од гранците на дискотеките. Тоа е апсурно. Уште зеленилото на паркот фали да го забетонираат со реквизити и паркинзи за коли наоколу. Немам против да се направи Луна Парк но ако веќе планираат да го прават сосема од ново нека му најдат посоодветна локација, или ако планираат да го прават на сегашната локација нека не го шират за цена на зеленилото и урбаната форма на Градскиот парк.
Градскиот парк треба пред се' да остане тоа што е, Градски парк, а не Луна Парк и паркинг.

Edited by HugoGoulding - 14-Mar-2014 at 10:20
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 03-Sep-2014 at 12:59
ЗАБАВНИОТ ПАРK ЌЕ СЕ ГРАДИ СО ГРАДСKИ И ДРЖАВНИ ПАРИ

И ВЛАДАТА ЌЕ ИНВЕСТИРА ВО НОВ ЛУНА-ПАРК



Владата ќе одвои пари за изградба на современ забавен парк во Скопје. Постои начелна согласност изградбата на луна-паркот да биде реализирана и финансирана во соработка меѓу Градот Скопје и Владата, потврди вчера владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев.

Овие најави доаѓаат откако пред неколку месеци пропадна третиот обид на Град Скопје да најде домашен или странски концесионер кој ќе изгради и ќе управува со модерен забавен парк во метрополата, а градоначалникот Kоце Трајановски изјави дека не се откажува од намерата и луна-паркот ќе го гради сам, со пари од градскиот буџет. Во јавноста, на интернет-форуми и на социјалните мрежи се разви дискусија колку е потребно да се дадат 18,2 милиони евра за да се изгради Панорамското тркало на Вардар, а Скопје да нема современ детски забавен парк. Граѓаните аргументираат дека и луна-паркот е атрактивна и економски исплатлива содржина која ќе привлече туристи во главниот град и предлагаат прво да се изгради забавен парк, на местото на постојниот, а потоа тркалото.

Ќе има и тркало и нов луна-парк

Портпаролот на Владата, Ѓорѓиев, вели дека изградбата на луна-паркот ќе биде повеќегодишен проект за реализација.

- Во периодот кој следи ќе бидат дефинирани и прецизирани конкретниот обем на соработката, соодносот на финансирање и динамиката на реализација на проектот. Во соработка со Градот Скопје реализираме десетици проекти од разни области кои имаат значење и корист за граѓаните во повеќе сфери и на сите обрнуваме полно внимание - одговори Ѓорѓиев на прашањето дали размислуваат да помогнат во изградбата на забавниот парк во соработка со Градот, односно на луна-паркот да му дадат приоритет за реализација пред тркалото.

Од Градот Скопје одговорија дека буџетот за наредната година е во фаза на подготовка и со неговото носење точно ќе се дефинира можноста за реализација на нов луна-парк, без да изнесат повеќе информации за тоа до каде е постапката и какви се плановите.

- Граѓаните ќе бидат благовремено информирани за сите детали поврзани со постапките за реализација на проектот - одговорија од одделението за односи со јавноста.

На прашањето како градските власти го коментираат тоа што изградбата на тркалото, чија содржина исто така е забавна, на терен практично почнува, а луна-паркот останува со истите реквизити 40 години одговорија:

- Панорамско тркало е заеднички проект на Владата на Република Македонија и на ЈСП.

Скопскиот градоначалник Kоце Трајановски на крајот на јуни на седница на Советот на Град Скопје, откако пропаднаа трите обиди за осовременување на забавниот парк по пат на јавно приватно партнерство, најави дека Градот сам ќе го финансира проектот. На советничко прашање пред неколку месеци за тоа кој е концептот за обнова на Луна-паркот и колку ќе чинат оперативните трошоци и неговото одржување, Трајановски одговори дека Градот со сопствени средства ќе го гради објектот, а ќе бара помош и од Владата.

Може да има до 200.000 посетители годишно

- По изработката на проектот ќе се утврдат трошоците за функционирање на паркот - изјави тогаш Трајановски.

Според студијата што ја изработи фирмата „ИДОМ Kонсалтинг“ од Шпанија, обновата на Луна-паркот ќе чини околу 7 милиони евра. Тој би се состоел од влез со соодветни придружни објекти, административни објекти, нови забавни реквизити за возење во согласност со европските стандарди за безбедност, објекти за служење на храна и пијалаци, дел за продажба на сувенири, затворен дел за играње, паркинг, соодветна техничка инфраструктура, тематизација на паркот итн.

- Оваа инвестиција се очекува да генерира зголемени приходи од работењето на забавниот парк со годишна посетеност од 200.000 посетители, најмногу семејства и деца до 15 години - се вели во студијата.

Обидите на Градот да изгради нов луна-парк почнаа уште во 2009 година, но досега останаа без успех, бидејќи ниту една фирма не посака да склучи договор за јавно-приватно партнерство, односно да го земе паркот под концесија. Луна паркот сега е на површина од 26 илјади квадратни метри, но според детаљниот план, тој може да се гради на површина од 40 илјади квадрати.

Реквизитите кои денес се користат во луна-парк се практично истите со кои тој е отворен во далечната 1973 година, односно родителите кои денес таму ги носат своите деца и самите се возеле на истите рингишпили кога биле мали.

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=E7CE79334E49CE4BA8BA3D83D3CD5802

Edited by jyvation - 11-Nov-2014 at 12:21
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 03-Sep-2014 at 23:18
значи некој сепак ќе си го истера своето... едноставно одбивам да верувам дека не се наоѓа ниеден заинтересиран инвеститор на земјава, освен ако нашиве не му понудиле некои безвезни услови
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 04-Sep-2014 at 03:43
Како бе изградбата на нов луна парк ќе биде повеќегодишен проект за реализација? Па нормални ли се овие што зборат, за нешто што треба да е приоритет и да се направи најбрзо што може они кај не мрднале до сега со прст уште сакаат и натаму да го влечат со тешки години на сметка на градењето на тоа чудото од Панорамско тркало кое ама баш ич не е потребно.

И да, годините поминуваат па се мислам дали и кога ќе бидам дедо моите внуци ќе видат нов луна парк, нешто што ни јас а ни многу генерации неможеле да видат...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12198
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 01-Nov-2014 at 11:25
ЛУНА-ПАРКОТ ДОБИ НОВ АВТОДРОМ

Во забавниот Луна-парк е поставен нов реквизит, голем автодром кој ќе отпочне со работа од утре. Билетот ќе чини 50 денари од кола за две лица, но доколку некој посетител купи пет билети, му следува еден гратис, а ако купи 10, ќе добие гратис три билети.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=8EDC64EDE1B2064B87F3F58CCBD801FF
За сè има вторпат
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 03-Nov-2014 at 01:19
Без проблем можеше American Horror Story: Freakshow да се сними тука.
Traveling.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 03-Nov-2014 at 14:08
Originally posted by Џоле

ЛУНА-ПАРКОТ ДОБИ НОВ АВТОДРОМ

Во забавниот Луна-парк е поставен нов реквизит, голем автодром кој ќе отпочне со работа од утре. Билетот ќе чини 50 денари од кола за две лица, но доколку некој посетител купи пет билети, му следува еден гратис, а ако купи 10, ќе добие гратис три билети.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=8EDC64EDE1B2064B87F3F58CCBD801FF


Вчера го посетив Луна паркот, "новиот" ПРИВАТЕН автодром (така стои на билетарата напишано на лист со маркер) всушност е исто така праисториски и дотраен исто како и останатите реквизити. Згора на тоа, "стариот" автодром не функционира, така да овој е и единствен и поскап речиси за 50%. Газди се веќе познатите Роми, кои ги има на секој панаѓур во секој град. За да биде задоволство поголемо, во позадина има рокнато српска шунд музика, цел Луна Парк ечи
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.