build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (приватни превозници)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 27-Apr-2010 at 18:35
znaci e pusten vo funkcija Applausea ima uste vakvi sto vozat vo skopje ili sega za sega samo ovoj e?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 27-Apr-2010 at 18:36
@Vladimir. Се работи за приватен автобус така? 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 27-Apr-2010 at 18:45
Прекрасен приватен автобус, за жал само еден.
Иначе забравив дека натписите внатре сеуште се на германски, подобро него на досегашните на словенски
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Apr-2010 at 19:11
Една ластовичка не носи пролет, но се надевам дека е ова почеток на ревитализација на флотата на приватници. Ако земат автобуси од ваков калибар би бил презадоволен
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Apr-2010 at 19:29
dobro avtobuvche e ova , bravo za slikite Vlado. konecno da se mrdne od mrtva tocka vo ovaa sfera. me interesira dali postoi nekakov standard za oboenost na avtobusite kaj privatnicite ili ke bidat raznocvetni kako taksistite
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 27-Apr-2010 at 19:31
Originally posted by Vladimir P

Прекрасен приватен автобус, за жал само еден. 
Што ако ти кажам дека веќе недела дена стојат дваесетина други автобуси на плацот на Дени Шпедиција на влезот во Скопје од кај Куманово. Сите нископодни и отприлика ова годиште главно во жолта боја и некои во бела боја.Smile Cheers
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 27-Apr-2010 at 19:33
Повеќе ластовички изгледа, но за жал во сите природни бои
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 27-Apr-2010 at 19:33
egidiiiiii !!
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 27-Apr-2010 at 19:34
sekoja cest za skopjani konecno da se otarasite od krsot vo koj se vozite.nasive u kumanovo ama podobri se od ovie so sega se vozat po skopje
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Apr-2010 at 19:35
две бои се Yes, само никако немам време да пројдам да ги сликам а секој ден проаѓам од таму.
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 27-Apr-2010 at 19:35
Originally posted by Vladimir P

Повеќе ластовички изгледа, но за жал во сите природни бои


Нека дојдат ластовичките, па ќе ја преболиме разнобојноста, барем на почетокот

Дали последните владини мерки за увоз на стари автомобили сменија нешто и за автобусите? На што би се должел ваков мини бум доколку навистина автобусите за кои говори 46&2 се наменети за јавен превоз?


Edited by pbanks - 27-Apr-2010 at 19:36
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 27-Apr-2010 at 19:37
Ете кој се жртвува за форумот Плати 25 денари само за да го слика автобусот и да ни го покаже! Или да не ти побараа 40 денари, дека нов? Poke
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 27-Apr-2010 at 19:40

Дали последните владини мерки за увоз на стари автомобили сменија нешто и за автобусите? На што би се должел ваков мини бум доколку навистина автобусите за кои говори 46&2 се наменети за јавен превоз?


delumno toa sto go navede ti pbanks i mislam deka nabavkata na novi 300 avtobusi ima golemo vlijanie.posto sega koga jsp kje se podnovi so novi avtobusi privatnite prevoznici kje izgubat mn so vakvi stari avtobusi.normalno sekoj ke saka da se vozi vo nov avtobus a ne vo krs
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Apr-2010 at 19:50
Originally posted by гитардемон

Ете кој се жртвува за форумот Плати 25 денари само за да го слика автобусот и да ни го покаже! Или да не ти побараа 40 денари, дека нов? Poke

Мерак да платиш , но малце незгодно беше за сликање, сите нешто те гледаат, автобусот стварно има многу интерасантни детали, баш ме интересира дали внатрешните камери се во функција, за нашите улични креатори да ги евидентираат.
Но има денови а се надевам дека и 46&2 не ни поклони некоја слика.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-Apr-2010 at 20:02
А стоп копчето го користеше некој, или?

Додуша не ни мислам дека некогаш ќе има примена копчето, и онака вечно на сите постојки има барем по еден патник (бидејќи постојките по мое мислење се премалку и преоддалечени), па сакал неќел шоферот мора да застане на сите постојки, иако поентата на стоп копчето е баш да не застанува на определена постојка ако никој не сака да слезе, а нема ни луѓе на постојка кои би се качиле (објаснување за тие што не знаат). Друга употреба е да знае која врата да ја отвори за слегување, но и без тоа ги отвараат сите.

P.S. Дисплејот сигурно не прикажува кирилица па затоа не го пуштиле, или пак евентуално да сакаат да го продадат


Edited by гитардемон - 27-Apr-2010 at 20:04
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 27-Apr-2010 at 20:57
Не знам дали за истите автобуси збориме, ама денес низ центар на градот поминаа 4 мерцедес бели половни автобуси, се гледаше дека се користени, ама ипак се прекрасни. Не возеа патници, ама вајда и тоа ќе бидне наскоро.

Знам дека ќе ме карате што нема фотографии!
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 27-Apr-2010 at 21:15
Од кај знаеме, може како одговор на двокатните нарачани од владата да донесат некој ваков половен автобус:


Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Apr-2010 at 21:35
богами, би била јака заебанција ако приватистиве донесат двокатни ама не ретро (бар не до толку ретро, иако половни)
Back to Top
zokidac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Aug-2009
Location: MKD
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote zokidac Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 27-Apr-2010 at 21:41
Originally posted by BOJAN

Не знам дали за истите автобуси збориме, ама денес низ центар на градот поминаа 4 мерцедес бели половни автобуси, се гледаше дека се користени, ама ипак се прекрасни. Не возеа патници, ама вајда и тоа ќе бидне наскоро.

Знам дека ќе ме карате што нема фотографии!nesto vakvo da ne videMercedes Benz 1999 - 0405 NH Euro 2


ili uste podobro Mercedes-Benz Citaro (or O530)


na net sigurno ima slika ako ne e vakov tip...pa ako ne te mrzi prebaraj malkuEdited by zokidac - 27-Apr-2010 at 23:08
Back to Top
ел_ченто View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ел_ченто Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 28-Apr-2010 at 19:30


Денес видов 3 примероци од ова, ама се уште не се пуштени на линија. Здогледав еден паркиран, го скенирав накратко и побарав некои податоци за него. DAF SB250 e моделот, почнал со производство во `97 и е нископоден. Ај на здравје нека ни се!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.