build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автобуски постојки и терминали

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 10-May-2013 at 20:52
Ако беа постројките направени во некој неокласичен стил, ке имаше дрва и камења по нив. Сега кога истите тие постројки се модерни и едноставни, пак нечинат, ама и тоа е веројатно нормално, немаме сите исти вкусови.
Interceptor design
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 10-May-2013 at 21:20
Постојки во неокласичен стил? Добро бе ти нормален ли си? Ај некој пример најди ми од тоа чудо да го видам. Иначе јас веќе најдов доста на број релевантни замерки, но чекам подобри слики за уште подобро да се образложам.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 10-May-2013 at 21:44
Се мислев да спомнам дека лексан е добро решение наместо затемнатото стакло за покрив, бидејќи знаеме дека скопската (не)култура нема да дозволи тоа стакло долгорочно да остане непукнато или нескршено, но се сетив дека црвената боја им е омилена на нашинците, како што направија со автобусите и со електронските дисплеи, па се премислив бидејќи се плашам од последиците, познавајќи ги нашинците и нивните (не)вкусови и (не)здрави навики.


Edited by Dexter26 - 10-May-2013 at 21:46
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 10-May-2013 at 21:58
Originally posted by Andrej_LJ

Постојки во неокласичен стил? Добро бе ти нормален ли си? Ај некој пример најди ми од тоа чудо да го видам. Иначе јас веќе најдов доста на број релевантни замерки, но чекам подобри слики за уште подобро да се образложам.


Има различни мислења околу мојата психичка состојба, но тоа веројатно е небитно за дискусијава. Кога се направија и промовираа новите тезги за книги, беа веднаш окаректеризирани од таквите како тебе за неокласични и кич. Значи и постројките можеле да бидат неокласични, но не се и мило ми е бидејки со тоа има помалку материјал за дежурните плукачи како тебе.http://www.ereporter.com.mk/mk-mk/Details.aspx?Title=16768
Interceptor design
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 11-May-2013 at 00:13
толку долго чекавме, за на крај да ни постават постојќи кои не се ништо подобри од старите, ќе чекам само информативната табла да ја видам, дали ќе биде уште едно разочарување или не...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 11-May-2013 at 00:21
Originally posted by totobobo

Ако беа постројките направени во некој неокласичен стил, ке имаше дрва и камења по нив. Сега кога истите тие постројки се модерни и едноставни, пак нечинат, ама и тоа е веројатно нормално, немаме сите исти вкусови.
не ми е јасно зошто отворате фронтови и провокации онаму каде што ги нема Question
никој не збори за тоа (ниту пак му е битно) дали станицата е „неокласична“ или модерна, туку за тоа дека има проѕирен стаклен покрив, кој е бескорисен за заштита од сонце, а ќе изгледа ужасно само после помалку од месец дена (погледни ги покривите од старите постојки)

инаку, такво нешто како неокласична автобуска постојка не постоело никогаш, нити пак ќе постои и навистина е глупаво да пишеш такво нешто... претпоставувам затоа и беше таква реакцијата на Андреј
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 11-May-2013 at 00:39
Мене ми делуваат сосема солидно. Пристојно, едноставно и модерно.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 11-May-2013 at 01:09
За тебе значи не е проблем што не се заштитени од сонце (една од двете главни задачи на постојката како објект значи не е исполнета). Кажи зошто сметаш дека се солидни?
А со тврдењево дека се модерни ме тераш да мислам дека никогаш во животот не си излегол од Македонија и немаш Интернет.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 11-May-2013 at 01:21
Originally posted by Andrej_LJ

За тебе значи не е проблем што не се заштитени од сонце (една од двете главни задачи на постојката како објект значи не е исполнета). Кажи зошто сметаш дека се солидни?
А со тврдењево дека се модерни ме тераш да мислам дека никогаш во животот не си излегол од Македонија и немаш Интернет.
не се распалувај толку за стаклениот покрив, ете еден член погоре објасни дека е можно покривот да пружа добра заштита за сонце и покрај тоа што е проѕирен... за мене, единствена маана на тоа стакло би му останала што ќе се направи бербат како претходните постојки


инаку, зарем не научи досега, се што е стакло по дифолт е современо (со често мешање на поимите модерно и современо), а се што има некаков столб и триаголник на него, по дифолт е класично, или пак, најомилено меѓу нашите маси - барокно и неокласично LOL
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 11-May-2013 at 01:36
Ама на една од сликите јасно се гледа дека сосема пробива сонцето на постојката и свети врз луѓето. Колку и да е, пак е повеќе отколку нормален покрив од некој друг материјал и боја. А и проблемот со валкањето е исто така важен! Мислам зошто си отвораме проблеми со измислување на топла вода, кога проблемот има толку логично и очигледно решение?! Толку години чекавме на нормални станици и го добивме ова? Ти си задоволен? Јас не сум и имам еден друг куп забелешки но чекам некакви поадекватни слики!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 11-May-2013 at 01:41
Претходно 3 години (2009,2010,2011) ги поминав чекајќи автобуси на оваа станица (13, 24, 58) и во каква состојба беше станицава и сега на сликава каква е разликата е небо и земја. Не би го коментирал стилот и градбата бидејќи знам дека не е ниту најдобрата а ниту пак најдобрата.

Originally posted by Andrej_LJ

За тебе значи не е проблем што не се заштитени од сонце (една од двете главни задачи на постојката како објект значи не е исполнета). Кажи зошто сметаш дека се солидни?
А со тврдењево дека се модерни ме тераш да мислам дека никогаш во животот не си излегол од Македонија и немаш Интернет.

Андреј полека со испадиве денес.
Бидејќи ти си нашетан и се знаеш еве ти неколку слики а и едно видео.
Еве од нашиот северен сосед.
Студентски трг во Београд (пред Калемегдан)


Незнам на која локација е сликана оваа во Белград но е честа појава. (вакви имаш и на Славија)



И не ме зезај можевме нешто вакво да добиеме







Или па ваков испад




Добро е бар не го добивме ова.
- Автобуска станица од 1 милион долари.


http://www.washingtonpost.com/video/thefold/petri-and-the-people-on-the-million-dollar-bus-stop/2013/04/03/af857512-9c90-11e2-9bda-edd1a7fb557d_video.html


Edited by daci92 - 11-May-2013 at 01:44
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 11-May-2013 at 01:50
Originally posted by Andrej_LJ

Ама на една од сликите јасно се гледа дека сосема пробива сонцето на постојката и свети врз луѓето. Колку и да е, пак е повеќе отколку нормален покрив од некој друг материјал и боја. А и проблемот со валкањето е исто така важен! Мислам зошто си отвораме проблеми со измислување на топла вода, кога проблемот има толку логично и очигледно решение?! Толку години чекавме на нормални станици и го добивме ова? Ти си задоволен? Јас не сум и имам еден друг куп забелешки но чекам некакви поадекватни слики!
јас не сум задоволен затоа што не очекував постојките да бидат скоро идентични на старите, мене кровот би ми била најмала забелешка всушност, особено доколку не пропушта сончева топлина и УВ зраци
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 11-May-2013 at 01:54
  Еве ви една постојка со добар кров со зеленило:
 Absolut:%20Lemon%20Drop%20bus%20stop
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 11-May-2013 at 01:56
WTF?!? Ај глеј си работата, каде виде испад? Тоа што не ми се допаѓа станицава и укажувам на очевиден проблем?

Ај не ми се ни коментираат глупост сега што сме можеле да добиеме... Еми можевме и станица од Биафра да добиеме, ама нели се стремиме кон подобри нешта. Јас не сум задоволен ниту од изгледот ниту од функционалноста. Точно станицата од Белград на втората слика ми е многу убава и функционална. Но, како што кажав чекам слики за да ја увидам подобро ситуацијата кај нас па ќе прокоментирам поопширно.

И заборавете на тој аргумент подобро е него порано, разликата била како небо и земја...! Аман веќе зарем не е јасно дека штом си завршил проект кој си го чекал со децении и си пљуснал пари се подразбира дека ќе биде подобро од порано! Тоа и се очекува, иначе зошто би го правел проектот? Но, дали го добивме најдоброто или барем надпросечното дури регионално гледано? Не, јас во регионов не сум видел погрда, поефтина и нефункционална станица од нашава!


Edited by Andrej_LJ - 11-May-2013 at 01:57
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 11-May-2013 at 02:09
Originally posted by Andrej_LJ

WTF?!? Ај глеј си работата, каде виде испад? Тоа што не ми се допаѓа станицава и укажувам на очевиден проблем?

Ај не ми се ни коментираат глупост сега што сме можеле да добиеме... Еми можевме и станица од Биафра да добиеме, ама нели се стремиме кон подобри нешта. Јас не сум задоволен ниту од изгледот ниту од функционалноста. Точно станицата од Белград на втората слика ми е многу убава и функционална. Но, како што кажав чекам слики за да ја увидам подобро ситуацијата кај нас па ќе прокоментирам поопширно.

И заборавете на тој аргумент подобро е него порано, разликата била како небо и земја...! Аман веќе зарем не е јасно дека штом си завршил проект кој си го чекал со децении и си пљуснал пари се подразбира дека ќе биде подобро од порано! Тоа и се очекува, иначе зошто би го правел проектот? Но, дали го добивме најдоброто или барем надпросечното дури регионално гледано? Не, јас во регионов не сум видел погрда, поефтина и нефункционална станица од нашава!


Јас никаде не ги бранам станиците само не трчам ко тебе да пљукам врз се што го имаме дома а да го фалам тоа што го има надвор ,многу убаво знам што има надвор ,но тоа што го имам дома го чувам и гледам како може да се поправи.

Не ти се допаѓа станицата не ти се допаѓа ,нити си бил таму и си видел каква е ниту пак знаеш навистина дали пушта сонце за да можеш да кажуваш.
Јас ти кажувам дека станицата во каква состојба беше таму и во каква е сега верувај ми ќе бидат презадоволни и разликата навистина е небо и земја ,но ти што си тераш со својот инат и незнаење е друга работа.
А станиците во Белград општо земено се нефукционални ,баш исти како оваа нашава (а и старите наши) затоа не треси.

Е сега прашањето е дали си видел воопшто станици во регионов  за да го кажеш ова што го истресе.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 11-May-2013 at 02:11
Оф леле мори мајко...Ohno Многу мака има на овој свет!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 11-May-2013 at 02:13
Originally posted by totobobo

Ако беа постројките направени во некој неокласичен стил, ке имаше дрва и камења по нив. Сега кога истите тие постројки се модерни и едноставни, пак нечинат, ама и тоа е веројатно нормално, немаме сите исти вкусови.


За тебе е задоволително тоа што добивме иста настрешница како и постојните постојки? Ако беше за ваков дизајн, многу поефтино ќе поминеше градот ако истите ги префарбаше и им додадеше информативни табли. Ама кога веќе се прават нови ондак нормално е да се очекува да бидат и далеку подобри и поинвентивни од досегашните. Ова ти е као да имаш патики кои не ти се скинале, малку само кожата се згужвала и идеш даваш 100 евра за исти само со друга боја. Едноставно не иде, не е ниту разумно ниту исплатливо за нешто што веќе го имаш.
23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 11-May-2013 at 02:19
Originally posted by daci92

Originally posted by Andrej_LJ

WTF?!? Ај глеј си работата, каде виде испад? Тоа што не ми се допаѓа станицава и укажувам на очевиден проблем?

Ај не ми се ни коментираат глупост сега што сме можеле да добиеме... Еми можевме и станица од Биафра да добиеме, ама нели се стремиме кон подобри нешта. Јас не сум задоволен ниту од изгледот ниту од функционалноста. Точно станицата од Белград на втората слика ми е многу убава и функционална. Но, како што кажав чекам слики за да ја увидам подобро ситуацијата кај нас па ќе прокоментирам поопширно.

И заборавете на тој аргумент подобро е него порано, разликата била како небо и земја...! Аман веќе зарем не е јасно дека штом си завршил проект кој си го чекал со децении и си пљуснал пари се подразбира дека ќе биде подобро од порано! Тоа и се очекува, иначе зошто би го правел проектот? Но, дали го добивме најдоброто или барем надпросечното дури регионално гледано? Не, јас во регионов не сум видел погрда, поефтина и нефункционална станица од нашава!


Јас никаде не ги бранам станиците само не трчам ко тебе да пљукам врз се што го имаме дома а да го фалам тоа што го има надвор ,многу убаво знам што има надвор ,но тоа што го имам дома го чувам и гледам како може да се поправи.

Не ти се допаѓа станицата не ти се допаѓа ,нити си бил таму и си видел каква е ниту пак знаеш навистина дали пушта сонце за да можеш да кажуваш.
Јас ти кажувам дека станицата во каква состојба беше таму и во каква е сега верувај ми ќе бидат презадоволни и разликата навистина е небо и земја ,но ти што си тераш со својот инат и незнаење е друга работа.
А станиците во Белград општо земено се нефукционални ,баш исти како оваа нашава (а и старите наши) затоа не треси.

Е сега прашањето е дали си видел воопшто станици во регионов  за да го кажеш ова што го истресе.


Гледам и ти избувна како и Андреј. Полека малце и двајцата.
Не е поентата какви се у регионот, ајде да збориме какви се во помалите западно европски градови, не мора у главните. И подобри се и поинвентивни се. Не е само да се каже порано беше очај, сега е подобро. Не е. Доста со тоа минимално ниво на задоволување, затоа го добивме и СК 2014 само колку народот да не ги гледа "депресивните" социјалистички згради, затоа и добивме "нови" булевари кои после една година попукаа на стотици места, ама нали битно ги проширија, затоа имаме прљав град затоа што народот е задоволен дека има 20 камиони поише кои собираат смет од контејнери и сл. Немој да мислиш дека те напаѓам, апсолутно те разбирам, меѓутоа стреми се да бараш повеќе од онаму каде директно идат твоите пари.
23ka.wordpress.com
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 11-May-2013 at 02:20
Еве ти од тие во Београд што ти се симпатични ,функционални и прекрасни.






Edited by N23 - 11-May-2013 at 02:28
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 11-May-2013 at 02:22
Ама јасно е тоа! Го спомнав регионот оти тоа е минималното ниво. Со кое какво европско ниво би можеле да се споредат овие станици? Тука ја губиме битката во старт. Значи јас не викам дека треба лудница скапи стојалишта да направиме, можеше да се малку пофункционални и со подобар изглед. Многу ефтино, нежно ми изгледаат, без потребна информација и со изгубен простор. Еве Даци штом си ги видел во живо, зошто не ги сликаше?
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.143 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.