build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јарболи и знамиња

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 27-Jan-2009 at 12:43
kako bre taka,nikoj da nema poima sto se slucuvaBig%20smile,ova samo kaj nas go ima,pa ova znaci i ja ako sakam nesto da napraam negde izgradi (postavi) i nikoj ke nema poimaDunno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 27-Jan-2009 at 12:48
Ова повеќе штета излегно него корист! И тоа пази муабет, (некој си)* навечер кога се дигнала рампава отишле горе и тајно го поставиле јарболов. Пошто нели уште владава официјално не потврдила ека она ги поставува јарболиве, сеуште незнаеме кој е тајниот сериски поставувач на јарболи! Roll%20eyes
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Jan-2009 at 14:37
ок е да има јарбол, ама очигледно го поставиле невидливи луѓе Nuts можда беа вонземјани кои не обожаваат
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Jan-2009 at 16:23
mozeBig%20smilea ako se od vladata zasto togash krijat ne mi e jasnoDunno  ne e nishto sramno neshto toa,postavila jarbol i zname,ako e od niv togash e posramota vaka da se krie i da se vika deka ne se znae koj gi postavuva,pa dobro bre krienka ke igrame zmurka..
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Jan-2009 at 16:36
da be , ne e potrebno da kazaat deka se patrioti ,znaeme nieBig%20smileshala
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Jan-2009 at 15:28
ОСВЕН НА ВОДНО КАЈ МИЛЕНИУМСКИОТ КРСТ
Владата постави јарболи и пред Собрание и кај "Континентал"
Покрај јарболот поставен на Водно до Милениумскиот крст, по налог на Владата јарболи се поставени и пред републичкото Собрание и во кругот на булеварот Александар Македонски, кај хотелот "Континентал".

Покрај јарболот поставен на Водно до Милениумскиот крст, по налог на Владата јарболи се поставени и пред републичкото Собрание и во кругот на булеварот Александар Македонски, кај хотелот "Континентал".
Од Град Скопје каде што завчера немаа поим дека е поставен јарбол кај Милениумскиот крст ниту, пак, знаеја кој го поставил, вчера открија дека тоа е направено по налог на Владата. Оттаму утврдиле дека општата служба на Владата на РМ на 15 јануари поднела барање до Архивата на Град Скопје за добивање согласност за поставување и приклучување на мрежата за електрична енергија на неколку јарболи.
"Барањето за поставување јарболи на Водно, пред Собранието и кај 'Континентал' е пристигнато откако Владата веќе ги поставила јарболите, но од Град Скопје до денес не се издадени одобренија ниту за поставување на јарболите ниту, пак, за нивно приклучување на електричната мрежа", велат од Градот.
Во Владата на РМ ни потврдија дека тие ги поставиле јарболите на наведените три локации, но не ни кажаа зошто не почекале одобрение од градот пред да ги стават.
Претседателот, пак, на Фондацијата "Милениумски крст" Благој Дојчиновски најави дека веднаш штом ќе се утврди кој го поставил јарболот на Водно, ќе побара од него под итно да го поправи патот до крстот кој, според планинарите, бил оштетен при транспорт на јарболот. Дојчиновски рече дека без оглед дали тоа ќе биде Владата или Претседателот на Македонија, тој ќе им побара да го поправат патот за чија изградба Фондацијата потроши 8,7 милиони денари.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=162691&idg=9&idb=2584&rubrika=Skopje


Пред скоро време на форумов ја развивме дискусијата дека тој круг е погоден за јарбол! Еве некој од надлежните не прочитал! Многу ми е дрaго што не читаат од релевантни инситуции, се надевам дека е така! Барем идејава потекна од тука и не верувам дека има друго место на интернет или друг медиум каде што интерактивно се разговара за ваквите урбани проблеми!

Сега уште останува да видиме што ќе биде со сијалицата што беше тука?! Кловер моето или твоето!? Thumbs%20Up


Edited by lslcrew - 28-Jan-2009 at 15:34
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Jan-2009 at 16:32

Кажавме неколку поста нагоре дека е веќе ставен, ти избегало. А бидејќи го имале ставено пред да кажеме, им текнало ним, а не нас Имало и други како нас!

P.S. Јарболот бил веднаш до сијалицата, а не над неа... глупости!

Edited by гитардемон - 28-Jan-2009 at 16:32
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 28-Jan-2009 at 16:33
Еееепа ок тогаш! грешка сум бил!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-Jan-2009 at 16:42
Мене не ми пречи што не е во центарот на зеленилото, ниту пак би претставувало некаква естетска главоболка. Ако ме прашувате мене, дури и лошо би изгледал јарбол со улични светилки на него. Вакво е решение е најдобро и едвај чекам да видам како изгледа Thumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Jan-2009 at 18:13
можеле барем жолти и црвени цвеќиња да насадат таму за поголемо патриотско чувство а мене искрено ми пречи ако не е во средината, уште повеќе затоа што има сијалици до него!? кружен тек е, мора да биде на средина.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Jan-2009 at 19:42
Originally posted by гитардемон

можеле барем жолти и црвени цвеќиња да насадат таму за поголемо патриотско чувство а мене искрено ми пречи ако не е во средината, уште повеќе затоа што има сијалици до него!? кружен тек е, мора да биде на средина.


Немам чуено за вакво правило дека мора да биде на средина. Ниту пак пости правило дека МОРА да има знаме на средина на кружен тек.

 Ако размислам, единствено нешто што мора да биде на средина е сијалицата за да биде улицата еднакво осветлена.  Безбедноста е многу поважна, иако кога ќе го видиш ти предизвикува напади на опсесивно компулсивно пореметување Big%20smile




Edited by La Linea - 28-Jan-2009 at 19:43
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Jan-2009 at 19:56

мислам дека добро би било баш таму да има некаков скалест круг од јарболи со скопските општински знамиња, јасно и градското и државното знаме како највисоки, со оглед дека  оригиналнава клучка е дело на градов,  супер контекст касапана клучка а во продолжение касапана кривина на мостот кај транспортен центар! уште трам фали да пуштат на овој потег и конечко скопје да има топ урбана циркуско-инфраструктурна атракција!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Jan-2009 at 20:24
Линеа незнам дали те сватив добро, ама кога се работи за круг било какви елементи да се сместуваат во него одат концентрично! Ако веќе се иде ексцентрично тогаш се иде со некоја замисла посебна.

Бетон ова со скопските општински знамиња ти е благо-речено глупост! Кај градот е уќењат со тоа законот сега па уште како некоја федерација да е! Башка тие општински знамиња и амблеми, јас сум толку против нивно форсирање дури до против постоење. Реално одобрувам постоење на единствен стандардизиран грб за сите општини, а не тоа да биде по незнам колкав избор. А доколу има потреба од знаме тогаш грбот да се поставува на бела основа. Нешто како југославија со бившите републики. А ова шаренило што се дешава сега е за никаде! Башка уште ова шаренило да го насадиме у некој парк ќе треба кројачи да вработиме да може да си скастрат знамињава прво. Единсвено може да си стојат пред некоја институција и толку!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Jan-2009 at 21:52
Originally posted by La Linea


]Немам чуено за вакво правило дека мора да биде на средина. Ниту пак пости правило дека МОРА да има знаме на средина на кружен тек. Big%20smile


Мислам дека ме сфати, ако е некоја скулптура или нешто интересно не мора да биде симетрично/концентрично, но сепак да го стават тој столбот (јарболот) малку полево или подесно од една бандера (светилките) изгледа многу грдо. Уште кога ќе земеш предвид колку е голем јарболот, тоа малото во средина а јарболот 15 метри над него. Не знам, го немам видено, ама убеден сум дека ќе биде грдо. Можеле да стават рингишпил, тие се кружни
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Jan-2009 at 22:54
абе ептен се запнавме со кружниов тек, јас мислам дека најдобро ќе беше јарболи да се стават по должина на булеварот
п.с. Знае некој колку е оддалечен јарболот од светилките, да не постои опасност да се заплетка, или повисок е?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Jan-2009 at 22:56

Originally posted by lslcrew

Бетон ова со скопските општински знамиња ти е благо-речено глупост!

контекстот го испушти, попрво ова може да биде само бениген зачин на постојниот спектакл од сообраќајни решенија на тој потег! лично не ми пречи ниедна комбинација, сепак и кога би го направиле истото навистина ќе немам ништо против со оглед дека ќе тера некаква симетрија! инаку мене и вака не ми пречи, со оглед и дека ова е нашата реалност од која не треба да се срамиме освен што треба да научиме со неа да живееме, а гледано уметнички вака како што сега стојат работите јарбол + бандера ова е прилично надреален момент баш исто како што е подвозникот на Трифун и искривениот мост на Пенов!

и дефинитивно од таму не треба да ја тргаат тоа саемската коцка за рекламни банери што беше на ќошот спроти саемот, евентуално да ја направат ротациона, па ако тераме касапана да ја доотераме до крај Smile 

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 29-Jan-2009 at 00:32

А колку е потребна таа сијалица во центарот? Мислам дека тие сијалици што се до самата улица околу кругот се доволно за осветлување.

 
 
 
 
 
Мислам дека јарболот одговара на оваа локација само неможам да премижам на мафијашкиот начин на кој се поставени овие јарболи низ градот, како да очекуваме приватни инвеститори да ги почитуваат законите кога самата влада вака постапува?
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-Jan-2009 at 00:45
Originally posted by vardar

А колку е потребна таа сијалица во центарот? Мислам дека тие сијалици што се до самата улица околу кругот се доволно за осветлување.

Можеби рачуницата била дека кругот треба да хортикултурно убаво да се уреди, па и навечер да биде осветлен. Во секој случај такво осветлување може и поинаку да се изведе.
Мислам дека си во право, можат комотно да го извадат централниот столб за осветлувањ и на негово место да дојде јарболот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 30-Jan-2009 at 21:35
Денеска го регистрирав јарболот кај Континентал и гледано од земја воопшто не боде очи тоа што не е во центар на кругот.

Единствена замерка имам на самото знаме кое е прилично транспарентно, па кога светлината е позади дури и на ваков облачен ден се губи целото чувство.

1


2


3

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 30-Jan-2009 at 23:00
транспарентност - нулта корупција (тоа беше еден проект на владата или некои НВО не знам)... па сега ти види ја симболиката... македонија транспарента нулта корупција морав да го кажам... а јас сепак мислам дека ова изгледа ужасно грдо ама ајде... јарболите сами по себе се прегрди!

Edited by гитардемон - 30-Jan-2009 at 23:01
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.