build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Кирил и Методиј - Велес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 01-Mar-2013 at 09:51
05.02.2013, 10:22

Раскошен живопис добива црквата „Св.Кирил и Методиј“ во Велес

Поголем дел од живописот на црквата „Св.Кирил и Методиј“ во Велес е завршен, при што се очекува тој да биде целосно готов кон крајот на оваа година.
Живописот го изведуваа пет ликовни уметници од Македонија. Распоредот на живописот и сцените се одредени според каноните на Православната Црква, но во голема мера зависат и од архитектонското решение на храмот.
Храмот е доста голем и раскошен, па така и живописот е богат со многу сцени и светители. Во централната купола се наоѓа Исус Христос, под него е Небесната литургија, Пророците, а во четирите помали куполи се сместени Евангелистите. Во највисоките зони се сместени Великите празници, под нив Христовите маки и страдања, сцени од житијата на Светите Кирил и Методиј, старозаветни сцени, пророци, маченици...

Досега се завршени 1.000 метри квадратни од 1.600 колку што има во црквата и плус уште 400 од крстилницата. Црквата ќе има и голем иконостас од 40-тина икони, подни мозаици.

Доколку се оди според планираното, во текот на оваа година ќе се случи и осветувањето, најавуваат од Повардарската Епархија на МПЦ. Храмот се наоѓа во центарот на градот, во Младинскиот парк и е дело на архитектот Тодор Паскали од Охрид и е на лик по примерот на црквата „Св. Богородица“ во село Калишта, Струшко.Има 500 метри квадратни површина. Се гради во византиски стил, еднобродна со кршен камен и со камбанарија која е веќе готова, а ѕвоната беа излиени во Виена Австрија. Камен темелникот на црквата беше поставен во јуни 2006 година. (П.П.)


http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=963F56F36A6A82409AF1BFFEDFBF3963
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Mar-2013 at 17:18
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Mar-2013 at 18:38
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 07-May-2013 at 07:11
Осветување на црквата Св. Кирил и Методиј наесен

Владиката Агатангел Митрополит на Повардарската Епархија   ги нарече обични шпекулации информациите дека црквата Св. Кирил и Методиј ќе се отвори при крајот на месецов, за големиот црковен празник на се словенските просветители Св. Кирил и Методиј. Тој овој чин го остави за отворено, наесен кога ќе се завршат сите активности поврзани со фреско живописувањето. Тој и пред неколку месеци за Божик најави дека црквата ќе се освети кога ќе биде целосна готова, но наспроти ова народот зборува дека тоа ќе се случи набрзо.Се додека мајсторите не завршат со цртањето ан фреските и иконите во внатрешноста на црквата таа нема д се отвори. Не можам да дозвола внатре да има скелиња на кој тие ќе работат а истовремено да влегува народ и верници во неа. Кога ќе се заврши се, таа ќе биде отворена. Дали и кога ќе се случи осветувањето, некаде до крајот на годината зависи од мајсторите – рече владиката Агатангел.

Храмот почна да се гради на први јуни 2006-та. Црквата ќе служи само за венчавки и крштевки. Владиката посочи дека црквата во кругот на Болницата Св. Кузман и Дамјан е готова со градежни работи но ќе треба д се бара мајстор за изработка на иконостасот, фреските и иконите. Црквите во Бистрица и Челошово се во градежна фаза и останувало летово да бидат покриени.

http://tirekovmirece.com/Novosti/Article/5752?t=%D0%9E%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D1%86%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%A1%D0%B2.+%D0%9A%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BB+%D0%B8+%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%98+%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%BD
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-May-2013 at 15:19
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 16-May-2013 at 15:20
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-May-2013 at 16:00
Не е лоша црквава... Ми се допаѓа и уредениот простор околу неа.
За сè има вторпат
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-May-2013 at 21:15
Originally posted by Џоле

Не е лоша црквава... Ми се допаѓа и уредениот простор околу неа.


Uredeniot prostoer e vsusnost mladinski park, da go sredija pred 3-4 god. inace bese cisto ama obicno parkce, dole pod nego ima amfi teatar ...
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-May-2013 at 21:53
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 25-Jun-2013 at 07:44
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 03-Jul-2013 at 20:17
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 03-Jul-2013 at 20:29
Прекрасна Црква и најубаво од се пред неа има паркче. 
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Nov-2013 at 17:31
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 725
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Nov-2013 at 01:36


11/2/2013
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 12-Jan-2014 at 14:33

Church by aleksandar1521, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Jan-2014 at 15:57
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1622005_400662176744912_1775113226_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Skopjanecot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 147
  Quote Skopjanecot Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Jan-2014 at 16:13
Супер изгледа.
И Црквата и фрескоживописот.
ЕПТЕН ми е драго за Велес. Браво!
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 29-Jan-2014 at 16:26
Навистина преубаво здание и на мене многу ми се допаѓа, повеќе пати сум ги проследил фотографиите и можам да кажам дека е една од најубавите кои се изградија во изминатиот период, ако не и најубава. Доколку се изградат предвидените во Битола и Струмица можеби ќе бидат и едни од поубавите во регионот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Feb-2014 at 15:26
За сè има вторпат
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 27-Apr-2014 at 11:32
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/1619466_443914252419704_4324085906801488216_n.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.