build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 193
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Општинска зграда Карпош
    Posted: 23-Feb-2018 at 19:50
Originally posted by Staro Skopje

Дали новиот градоначалник досега има кажано нешто за оваа грозотија, и дали има можност за кривична одговорност за инволвираните во изградбата затоа што објектов воопшто не се совпаѓа со прикажаното на рендерот? Колку пари чини и дали ќе се промени неговата фасада, па и конструкција за да личи на планираното?


Haha, a ti mislese ke izleze kako na renderot? Big%20smile

Renderot e samo za prodazba i pravnenje "budjet" za izvedba se koristi pomalce od polovina budjet, taka da dobivas nekoja kvazi izvedba ...  za sreka moze da se pokrie so stiropor Roll%20eyes


Edited by iGi_PoP - 23-Feb-2018 at 19:50
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Feb-2018 at 00:15
Дали новиот градоначалник досега има кажано нешто за оваа грозотија, и дали има можност за кривична одговорност за инволвираните во изградбата затоа што објектов воопшто не се совпаѓа со прикажаното на рендерот? Колку пари чини и дали ќе се промени неговата фасада, па и конструкција за да личи на планираното?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 968
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Jan-2018 at 17:25
Sto bidna so objektov ima li nekoja promena??
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1556
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-May-2017 at 18:50
Грдотија невидена
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 349
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-May-2017 at 10:36
Originally posted by Staro Skopje

Дали има закон или било каков пишан пропис зградата да биде барем слична со прикажаното на рендерот?
И да постои таков закон, со сигурност не се спроведува. Исто како и 99% од законите во Република Македонија.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-May-2017 at 22:27
Дали има закон или било каков пишан пропис зградата да биде барем слична со прикажаното на рендерот?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11451
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-May-2017 at 22:21
Леле, никаква промена по два месеци

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Mar-2017 at 11:56
Зградава е идентична со зградата на онкологија изградена пред 60 (?) години.


Edited by Staro Skopje - 12-Mar-2017 at 11:56
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8857
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Mar-2017 at 23:57
нуклеарна катастрофа
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Mar-2017 at 22:58
Ма тоа е дел од архитектонското решение, да се разбие монотонија малку, еее ништо не разбирате вие
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2390
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Mar-2017 at 22:44
Да секако.

Туку што е со прозорцине кои отскокнуваат од стандардната големина? Дополнително и просторот помеѓу нив е нееднаков насекаде со што се руши хармонијата на оваа ионака ружна зграда.

Edited by fichot - 11-Mar-2017 at 22:46
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Mar-2017 at 19:05
Катастрофа, се надевам дека во догледна иднина ќе биде заменета со вистинското решение.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Mar-2017 at 18:59

класично, одвратно архитектонско разочарување... треба сите што лажно ги претставуваат своите проекти да одговараат пред закон
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11451
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Mar-2017 at 18:41


За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Dec-2016 at 02:17
Ups, moja greshka. Zgradava vekje se sodrzhi vo logoto jea
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Dec-2016 at 18:57
Карпош отсегогаш бил комуњарски, си прилега ова. Уште логото кога ќе легне, бомбона.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11451
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Dec-2016 at 18:17
Типично. Првин ќе исфрлат рендер што во нормална земја би бил нешто сосем вообичаено, да не речам модерно, а потоа целиот проект ќе заврши со некаква крајно неинвентивна коцка или правоаголник со прозорци.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Dec-2016 at 15:24
dafuk?!? ostanuva ushte logo na opshtinata da napravat so stilizirana forma na zgradata...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Dec-2016 at 00:21
hahaha kakva tragedija e ova
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1556
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Dec-2016 at 23:04
Нијанси
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.