build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-Sep-2014 at 00:53
според цигливе осеќам дека нема да изгледа ни приближно како рендерите кои ни беа сервирани... а ако изгледа, тогаш сигурно стаклените панели од рендерите, ќе бидат заменети со оние одвратнине панели со алуминиумски рамки, ко од 85-та да се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 16-Sep-2014 at 04:59
Колку си само во право. И претходно се сомневав приметувајќи одредени разлики на конструкцијата во однос на добитничкиот проект, а сега, со цигливе и со најавата за купола(!!!) веќе сите сомнежи ми се отстранети.

Башка нели рендер треба да има на секое градилиште, овде никаде не гледам таква табла.   
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 17-Sep-2014 at 12:03
Eве зошто, всушност, „пуштиле некој денар од горе“.

Новата зграда на општината Карпош ќе има куполи

Покривот на новата зграда на општината Карпош, на чија изградба периодов се работи интензивно, ќе има куполи наместо шед-конструкција, како што беше првично планирано

Отворите надворешно ќе бидат застаклени со ПВЦ-столарија.
Изградбата на административната зграда, соопштуваат од општината, е во втора фаза и се работи на поставување парапетни ѕидови на катовите, се изведуваат приклучоци кон комуналната инфраструктура, по што ќе почне изградба на внатрешните преградни ѕидови.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=917141013171&id=14&prilog=0&setIzdanie=23275
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 18-Sep-2014 at 00:24
зошто? ЗОШТО?
ќе ја сфатам целата хистерија со тоа цел центар да стане еден вид на сељачки Париз, ама која е логиката во тоа да упропастат еден сосема пристоен проект, на простор кој нема никава врска со тоа што се правеше досега?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 18-Sep-2014 at 12:06
Originally posted by zabegan

зошто? ЗОШТО?ќе ја сфатам целата хистерија со тоа цел центар да стане еден вид на сељачки Париз, ама која е логиката во тоа да упропастат еден сосема пристоен проект, на простор кој нема никава врска со тоа што се правеше досега?Because he is from the barok gang now, а куполите им се фетиш

Edited by Teglarot - 18-Sep-2014 at 13:50
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 793
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 13-Oct-2014 at 15:46
Еве нешто од пред некои 3 недели. Битно они нешто соѕидаа и толку беше од работата, Ова се слики од делот помеѓу општинската зграда и новиот објект пред неа према Партизанска.Можете да забелешите дека од општинската зграда има изданок за воспоставување топла врска со објектот према Партизанска како што е и по планот. Но на самиот објект нема никаква модификација за иведба на оваа врска.
Edited by mirakuliks - 13-Oct-2014 at 15:51
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 03-Feb-2015 at 20:04
Подготовки за изградба на фасада на новата општинска зграда.
извор: Општина Карпош
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 03-Feb-2015 at 20:55
Све си мислев дека Стефче ги змачкал парите за локалните избори и дека овој проект ќе касни малку повеќе.Ама изгледа е оваа оптина богата и за тоа сите се тепаа за нејзе
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-Feb-2015 at 02:11
Вчера пладнето поминав оттаму, и видов неколку работници кои тропаа нешто на зградата. Веројатно ги местеа скелињата или така нешто.
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 04-Feb-2015 at 19:56
Originally posted by gjoko

Све си мислев дека Стефче ги змачкал парите за локалните избори и дека овој проект ќе касни малку повеќе.Ама изгледа е оваа оптина богата и за тоа сите се тепаа за нејзе


СтевчО ги спи*ка парите за изборите, а и за други работи, но доби неколку финансиски инекции како награда дека е "најпослушно кученце"
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 08-Mar-2015 at 17:03
Со намалено темпо се довршува општинската зграда во Карпош

Продолжува изведбата на новата административна зграда на општина Карпош [»мапа], иако градежните активности се одвиваат со намален интензитет. Бугарската компанија „Неотех инженеринг“ од Софија во изминативе шест месеци успеа да ја доведе општинската зграда на ниво на карабина, со целосно завршени надворешни ѕидови и преградни ѕидови. Работниците на терен во моментов работат на изведба на фасадното обликување на објектот.Во следната фаза, градежните работници треба да ја постават стаклената површина на објектот однадвор, но и замислените куполи на неговиот покрив. Ентериерното уредување и опремувањето на објектот треба допрво да се реализира, со што речиси е извесно дека крајниот рок за завршување на проектот повторно ќе се пролонгира. Кога се потпиша договорот со бугарската фирма на почетокот од минатото лето, ветувањето беше дека севкупните активности за изградба на новата административна зграда ќе завршат за 12 месеци.Општинската зграда во Карпош се гради веќе две години и пет месеци. Нејзиниот камен – темелник беше поставен во октомври 2012 година, кога беше ветено дека административните простории ќе бидат готови за осум месеци. За издигнување на овој објект од локалниот буџет на Карпош се издвоени финансиски средства во висина од околу 1,4 милиони евра. Проектант на општинската зграда е фирмата „Бортас“, додека надзорот над градежните работи го врши „Карапанчевски компани“.

http://www.build.mk/?p=43494
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 05-Aug-2015 at 12:45
Поставена термоизолација на новата Општинска зграда.


извор: Општина Карпош
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 17-Jan-2016 at 16:26
За сè има вторпат
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 17-Jan-2016 at 22:19
Lele sporo gradenje.Tipcno cigli, beton dali ednas nesto asolno ke se izgradi so moderni materijali.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 18-Jan-2016 at 02:21
фала за сликите од ентериерот ... колку што гледам холот ќе ја задржи основната форма како на рендерите
штета што фасадата ја сменија, како и секогаш завшуваме со некое најефтино и наједноставно решение, со ѕидараски техники од почеток на 20-ти век
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 10-Feb-2016 at 20:25
Моментална состојба (клик на линкот, преголема слика):

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/t31.0-8/12525373_10153124628341706_7818074235656594226_o.jpg
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 11-Feb-2016 at 01:17
Edited by fichot - 11-Feb-2016 at 01:18
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 11-Feb-2016 at 01:35

а истовремено се збори за вакви и онакви комуњарски објекти и тоа колку се ружни... жалосно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 11-Feb-2016 at 13:30
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 15-Mar-2016 at 22:31
извор: фејсбук страница на Општина Карпош
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.