build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1759
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 12-Dec-2016 at 16:25
ОД МАЈ МАТИЧНО И ВО КАРПОШ
Изградбата на објектот во кој ќе има и матична служба е во завршна фаза, односно изведени се околу 70 отсто од градежните активности, а во моментов се работат внатрешни занаетчиски работи
Во мај ќе биде готова новата општинска зграда на Општина Карпош. Изградбата на објектот е во завршна фаза, односно изведени се околу 70 отсто од градежните активности, а останатите 30 отсто кои се работат во моментов се внатрешни занаетчиски работи.
"Останува да се заврши со поставување на подовите, таваните, ѕидовите, поставување на керамички плочки и санитарија. Електричната инсталација е завршена, додека пак водоводната мрежа во моментов се монтира. Исто така, порачана е столарија од Белгија за покривање на пациото. Тоа се горните простории од зградата кои се обложени со стакло.
Во зависност од надворешните временски услови, се очекува дека општинската зграда ќе биде целосно готова до почетокот на летната сезона и дека администрацијата ќе се всели во април или мај. Фасадата веќе е завршена и е енергетски ефикасна како и останатите фасади на објектите на територија на Општина Карпош", велат од Општина Карпош.
Во новата општинска зграда ќе има и матична служба, односно граѓаните од сега ќе може да се венчаваат и на територијата на општина Карпош.
Општинската зграда ќе има приземје, три ката и потпокрив со административен простор за 200 вработени и паркинг со површина од околу 1.000 квадратни метри. Таа се гради на местото на старите општински бараки во Карпош 3. Идејното решение за административниот објект го изработија архитектонските студија "СКАрС" и "Архитектри", кои победија на конкурсот што го распиша Општината. (А.А.)
http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=2E832FB0685F454DA3F5CA34BF9D997B


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 12-Dec-2016 at 17:01
Ми се чини дека фасадата на објектов има добиено поинаква боја од она што беше предвидено во идејниот проект. Во секој случај, мислам дека станбената зграда подигната пред општинската зграда е надвор од секакви норми на урбанистичко планирање бидејќи го блокира од видик самиот објект и му ја одзема сончевата светлина. Очекувам да го видам конечниот изглед.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2418
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 12-Dec-2016 at 22:59
Поинаква боја? Само толку?

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1723
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 12-Dec-2016 at 23:04
Нијанси
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1887
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 13-Dec-2016 at 00:21
hahaha kakva tragedija e ova
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 13-Dec-2016 at 15:24
dafuk?!? ostanuva ushte logo na opshtinata da napravat so stilizirana forma na zgradata...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11961
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 13-Dec-2016 at 18:17
Типично. Првин ќе исфрлат рендер што во нормална земја би бил нешто сосем вообичаено, да не речам модерно, а потоа целиот проект ќе заврши со некаква крајно неинвентивна коцка или правоаголник со прозорци.
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 13-Dec-2016 at 18:57
Карпош отсегогаш бил комуњарски, си прилега ова. Уште логото кога ќе легне, бомбона.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 14-Dec-2016 at 02:17
Ups, moja greshka. Zgradava vekje se sodrzhi vo logoto jea
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11961
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 11-Mar-2017 at 18:41


За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 11-Mar-2017 at 18:59

класично, одвратно архитектонско разочарување... треба сите што лажно ги претставуваат своите проекти да одговараат пред закон
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 11-Mar-2017 at 19:05
Катастрофа, се надевам дека во догледна иднина ќе биде заменета со вистинското решение.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2418
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 11-Mar-2017 at 22:44
Да секако.

Туку што е со прозорцине кои отскокнуваат од стандардната големина? Дополнително и просторот помеѓу нив е нееднаков насекаде со што се руши хармонијата на оваа ионака ружна зграда.

Edited by fichot - 11-Mar-2017 at 22:46
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 128
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 11-Mar-2017 at 22:58
Ма тоа е дел од архитектонското решение, да се разбие монотонија малку, еее ништо не разбирате вие
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 11-Mar-2017 at 23:57
нуклеарна катастрофа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 12-Mar-2017 at 11:56
Зградава е идентична со зградата на онкологија изградена пред 60 (?) години.


Edited by Staro Skopje - 12-Mar-2017 at 11:56
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11961
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 19-May-2017 at 22:21
Леле, никаква промена по два месеци

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 19-May-2017 at 22:27
Дали има закон или било каков пишан пропис зградата да биде барем слична со прикажаното на рендерот?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 20-May-2017 at 10:36
Originally posted by Staro Skopje

Дали има закон или било каков пишан пропис зградата да биде барем слична со прикажаното на рендерот?
И да постои таков закон, со сигурност не се спроведува. Исто како и 99% од законите во Република Македонија.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1723
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 20-May-2017 at 18:50
Грдотија невидена
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 30.232 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.