build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Општинска зграда Карпош
    Posted: 29-Dec-2009 at 12:48

Карпош ќе гради општинска зграда

Според градоначалникот Стевче Јакимовски, Општина Карпош има потреба од нова општинска зграда, затоа што со процесот на денационализација ќе остане без дел од земјиштето каде што сега се општинските бараки

Општината Карпош распиша конкурс за идејно-архитектонско решение за нова општинска зграда. Конкурсот трае до 29 јануари 2010 година, а може да учествуваат правни и физички лица, државјани на Македонија.

Според градоначалникот Стевче Јакимовски, Општина Карпош има потреба од нова општинска зграда затоа што со процесот на денационализација ќе останат без просторот каде што сега се бараките еден, два и шест.

Тој рече дека општината веќе го добила земјиштето од државата и дека во рок од шест месеци се должни да извадат градежна дозвола.

- Реално имаме потреба од соодветни простории за работа, бидејќи со години работиме во дотраени бараки за кои често издвојуваме пари за санација. Општина Карпош е принудена да размислува за нова зграда бидејќи поголемиот дел од бараките во кои сега е сместена администрацијата ќе и' бидат одземени со денационализација. Се надевам дека изградбата ќе почне до средината на следната година - рече Јакимовски.

Тој додава дека не е исклучена можноста зградата да се гради со моделот на јавно-приватно партнерство.

Според детаљниот план, новата општинска зграда ќе се гради на дел од земјиштето каде што сега се општинските бараки. Површината на градежната парцела е 2.124 квадратни метри, а планираната површина за градба изнесува 1.122 квадрати. Максималната височина на објектот е 13,60 метри.

Во приземјето на општинската зграда ќе бидат сместени мултифункционално фоаје за изложби и различни културни настани, приемни пултови, инфо-центар, архива, чекална и простор за прием на граѓани, како и кафетерија. На катовите ќе бидат сместени канцелариите , а на поткровјето кабинетот на градоначалникот со сала за состаноци. Во објектот ќе има и свечена сала, која ќе може да се користи за седниците на Советот, како и сала за венчавки и различни манифестации. Паркирањето треба да се реши во рамките на градежната парцела.

Планираниот објект треба да биде од трите страни поставен слободно на локацијата, а кон југ да е калкански поврзан со објект предвиден за заедничко домување со деловен простор. Пешачки пристап е предвиден од западната страна, а сообраќајниот пристап е од улицата Никола Русински.

Најдобрите трудови ќе ги избира специјална комисија. Првонаградениот труд ќе добие 180.000 денари, второнаградениот 120.000 и третонаградениот труд ќе добие 100.000 денари.

Конкурс за архитектонско-урбанистичко решение за изградба на општинска зграда пред десетина дена распиша и Општина Центар, која исто така новиот објект планира да го гради на местото на постојните бараки. За сопствена општинска зграда размислува и градоначалникот на Аеродром, чија администрација уште од формирањето на Општината пред пет години работи во изнајмени простории. Општинска зграда в година ќе гради и Ѓорче Петров, за што подготовките се веќе почнати.

Единствена општина што има современа општинска зграда е Чаир, благодарение на донацијата од Европската Унија.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=9A7141DC9FA8BD4F88183A62ACC9BEDE
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Dec-2009 at 12:53
Добро би било оваа информација да иде во „Конкурси“...и некој ако има линк од официјална објава да го постави таму...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Dec-2009 at 13:01
pa postiraj go i tamo! Ipak u globala osnovna cel na forumov ne e da bideme logistichka poddrshka na tie shto konkuriraat za konkursi nego da registrirame proekti od sam pochetok do kraj, a konkursite se samo edna nishka od cel forum.

A Ako smetash deka treba da go ima i tamo, ili ako bi bilo od pomosh za nekoi shto go sledt forumov pretezno za konkursi, ondak postiraj i vo konkursi.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Dec-2009 at 17:29

затоа што со процесот на денационализација ќе остане без дел од земјиштето каде што сега се општинските бараки 

значи ќе биде нешто од ова, моиве веќе неколку години се замараат со ова, ама ја кочат не им се дава, имаше и некои грешки како одземено било незнам што....не е важно 

за зградата незнам сум слушнал дека кога ќе се денационализира на местото на дел од општината и куќата што се наоѓа до неа ќе се гради уште една зграда во склоп на лептокарија

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Jan-2010 at 13:38
Конкурс за нова зграда

Општина Карпош распиша конкурс за изгледот на нова зграда, која ќе ги замени сегашните простории на општинската администрација. Идејните архитектонски решенија за новиот објект, кој ќе се гради на местото на бараките, треба да се достават до 17 февруари. Првата награда за најдоброто решение изнесува 180.000 денари, втората 120.000 денари, а третата 100.000 денари. Предвиден е и фонд од 100.000 денари со кој ќе се плати отштета на авторите што нема да бидат избрани. Конкурс за општинска зграда неодамна објави и Центар, а нови простории за своите служби најавија и Гази Баба и Ѓорче Петров, како и Град Скопје кој годинава треба да избере проект.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1916&ArticleID=131254
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Jan-2010 at 18:25

Општински седници со панорамски поглед


 

Советот на Карпош ќе добие конференциска сала на потпокривот на новата општинска зграда, од каде што ќе може да ги гледа сите четири населби Карпош, делови од Тафталиџе, па дури и Бардовци

 

 
%20  
Кабинет на градоначалникот, канцеларии за претседателот на советот и за секретарот на општинската администрација, како и конференциска сала што ќе може да собере до 60 луѓе ќе има на потпокривот на новата зграда на општината Карпош, која треба да се гради на местото на дел сегашни бараки. Салата треба да служи за венчавки, за разни манифестации, но и за седници на советот, па советниците, носејќи одлуки, ќе може да ѕирнат во сите четири населби Карпош, во делови од Тафталиџе, па дури и во Бардовци.

Иако првичниот рок за доставување идејни решенија беше 30 јануари, општинскиот сектор за урбанизам одлучи да го помести на 17 февруари, надевајќи се дека така ќе добие поквалитетни решенија.

- Овој проект има комплексна програма, па затоа одлучивме на заинтересираните апликанти да им дадеме подолго време да го изработат - рекоа од кабинетот на градоначалникот Стевчо Јакимовски.

Новата општинска зграда ќе се гради на површина од 2.124 квадратни метри, објектот ќе зафаќа 1.122 квадратни метри, а максималната предвидена висина е 13,6 метри. До неа ќе се пристапува со подземна уличка откај улицата Никола Русински и со пешачки патеки од западната страна. Ќе се паркира во подземните простории. На приземјето се предвидени седум простории, меѓу кои мултифункционално фоаје, чекалница за граѓаните и кафетерија за 30 луѓе. Двата ката ќе имаат по 24 канцеларии за администрацијата, а по нив ќе дојде потпокривот, каде што ќе се сместат највисоките општински органи.

Објектот од јужната страна, односно откај планината Водно, ќе биде поврзан со станбено-деловен комплекс.
 
   
Автор: Б.С.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12110103947&id=14&prilog=0&setIzdanie=21889
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Jan-2010 at 19:01
Мислам дека со изградбата на вакви општински згради не се зема во предвид еден основен факт, а тоа е дека административната организација на градот и на општините се менлива категорија. Па општините се однесуваат како небаре да се полиси. Мора да се има во предвид овој факт и тоа дека овие објекти за некоја година може би и нема да бидат општински управи туку ќе останат како наследство на други институции или па фирми. Како и да е еден објект кога ќе биде веќе изграден секако дека ќе си има своја намена, но не мора да се инситира на некакви репрезентативни и големи објекти што би генерирале големи трошоци. Не зборам ништо чудно, чисто констатирам последици на низа историски настани. Земете некој постар објект во Скопје и е видите дека исотриски менувал неколку пати функција и сопственишто. У секој случај добро е што ќе се изградат ќе служат на овие граѓани и на оваа држава.

Edited by lslcrew - 21-Jan-2010 at 19:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Jan-2010 at 14:14


потпис. потребни се функционални, пристојни административни згради и ништо повеќе.


Edited by pbanks - 22-Jan-2010 at 14:15
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Jan-2010 at 14:40
Бар денеска напокон кај нас полека навлегуваат објекти со океан ситем, така да и ако дојде во пренамена бргу тоа се реорганизира.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Feb-2010 at 12:33

Во Карпош го избираат изгледот на новата општинска зграда

На повикот за избор на идејно решение пристигнале 22 труда

Општинарите од Карпош најдоцна за еден месец ќе одлучат како сакаат да изгледа нивната нова општинска зграда. Надлежна комисија една седмица ги разгледува идејните решенија доставени на конкурсот за избор на идејно-архитектонско решение по кое би се градел новиот објект. На повикот пристигнале 22 труда. Градоначалникот Стевчо Јакимовски вели оти е презадоволен од понудените решенија, генерално, сите нудат и функционални и естетски издржани предлози.

„Ќе имаме тешка работа, бидејќи речиси сите трудови се убави, секој на свој начин. Генерално, сите решенија нудат модерни објекти, а лично би сакал тие да бидат изведени претежно во стакло. Најдоцна за еден месец ќе одлучиме кое решение ќе го избереме како модел за новата зграда “, вели Јакимовски.

Иако изградбата на нов административен објект чини прескапо, сепак, градоначалникот е убеден дека ќе најде модул за покривање на финансиските трошоци. Дел од средствата ќе бидат издвоени од општинскиот буџет, а остатокот, најверојатно, со кредитирање.

„Тоа ќе биде оправдана инвестиција, бидејќи бараките во кои сега работиме едвај имаат основни услови за работа. Згора на се', неколку бараки ќе треба во скоро време да ги урнеме, бидејќи земјиштето на кое се наоѓаат е денационализирано“, објаснува Јакимовски кој очекува почетокот на изградбата на новата општинска зграда да почне најдоцна до крајот на годинава.

Во согласност со урбанистичкиот план, предвидено е зградата да се наоѓа речиси на местото на постојните бараки. Објектот ќе се користи исклучително за административни потреби.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=0BD2323A813AC2489342E1F18454E2A8
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-May-2010 at 00:17
Избран проектот за новиот административен објект на Општина Карпош

Општина Карпош ќе ја гради новата административна зграда според проектот изработен од архитектонските студија „СКАрС“ и „Архитектри“. Тие се победници на конкурсот распишан од општината на почетокот на оваа година. Новиот објект ќе ги замени дотраените бараки во кои е моментално сместена општинската администрација. Тој ќе се простира на околу 7.500 метри квадратни и ќе има две подземни нивоа, приземје, три ката и подпокрив. Освен просториите за општинските служби објектот ќе вклучува и матична служба која треба да понуди впечатливо церемонијално искуство со оглед на тоа дека ова прашање не е решено ниту на градско ниво.Во внатрешноста на објектот доминантен дел зазема централниот хол околу кој програмски се надоврзуваат општинските служби. Пред главниот влез на објектот пак е предвиден простор кој ќе служи како собиралиште од јавен карактер а приземјето во овој дел е вовлечено. Со изложеноста на кровната фасада кон сончевата јужна страна предвидено е зградата да биде само-одржлива и да се стимулира користењето на алтернативни еколошки извори на енергија.http://www.build.com.mk/?p=3550


1.

2.

Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-May-2010 at 14:10
искрено мене зградата ми се допаѓа како за административен објект, но сепак мислам дека висината на овој објект може да не е соодветна со визината на околните објекти (Лептокарија, Алуминка).

Инаку на локацијава веќе подолго е заградено.Дали е припрема на терен или е започната бензиската? Знае ли некој?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-May-2010 at 14:12
Бензинската е скоро готова ) Башка, оваа зграда треба да се гради на местото на бараките, а не кајшто е сега заградено.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-May-2010 at 14:15
А каде точно треба да е зградава, може координати?!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-May-2010 at 15:37
42.003484,21.396512
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-May-2010 at 16:55
Општина Карпош привремено се сели во Нерези
 
 
Администрацијата на Општина Карпош на почетокот на јули ќе се пресели во поранешниот објект на гимназијата „Зеф Љуш Марку“ во населбата Нерези, каде ќе функционира во следните две години, поради изградбата на нова општинска зграда на местото на сегашните општински бараки.

Во моментов се во тек активности за адаптација и реконструкција на овие простории, со цел администрацијата непречено да ги обавува своите активности. Реконструкцијата на приземниот кат ќе го врши фирмата Аполо Инженеринг, за што ќе бидат потрошени над три милиони денари, додека на првиот кат работите ќе ги врши фирмата Метал електрик, за цена од 3,7 милиони денари.

Како што информираат од општината, во тек се и активности за изградба на колско – пешачка патека на дел од улицата „Илинденска“, поплочување на дел од улицата „Скупи“ во Злокуќани, како и изградба на улична и приклучна канализација на Новопроектирана улица во населба Тафталиџе.
 
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Jun-2010 at 23:40
НЕКОЛКУ АРХИТЕКТИ ГО РАБОТЕА ИДЕЈНОТО РЕШЕНИЕ НА ЗГРАДАТА

Во Карпош ќе има и сала за венчавки

Роза Петкова


Трем пред главниот влез, двор во внатрешноста и бујна вегетација која ѕирка од стаклената фасада на зградата, ќе бидат дел од обележјата на новиот административен објект на општина Карпош, кој ќе се проектира според идејното решение на неколку архитекти. Победници на конкурсот кој го распиша Општината се Јован Ивановски, Горан Мицковски, Владимир Десков, Ана Бораниева, Ристо Аврамовски и Дејан Ивановски, со авторска шифра ЕДЕН1, а како што велат од Карпош, зградата ќе се работи според ова решение. Објектот ќе има приземје, три ката и поткровје и ќе го зафати просторот на бараките три и четири, каде што и досега беше сместена администрацијата. Според авторите, новата општинска зграда ќе се вклопи во постојното соседство, а ќе биде пристапна за граѓаните во секое време. Просторот пред главниот влез ќе се трансформира во собиралиште од јавен карактер, кое со околниот пејзаж ќе симболизира трем. - Преку ваквото етапно преминување од јавниот простор на улицата кон јавниот простор во рамките на самиот објект, на одреден начин се омекнува институционалното пристапување кон општинската зграда. Дополнително, тоа се прикажува и преку приземјето кое е изработено со идентичен материјал, како и влезниот хол. На обликовно ниво, новата зграда ги интерпретира природните, културните, урбаните и политичките особености на Општина Карпош. Архитектонскиот пристап се ослонува на неколку наративи, кои воедно се и главни карактеристики на општината - демократија, урбаност и пејзаж - велат авторите. Во рамките на самиот објект централен дел е холот, претставен како отворен повеќевисински простор околу кој се надоврзуваат општинските служби. Премините меѓу нивоата ќе бидат природно осветлени од внатрешниот двор, кој по својата геометрија, авторите го споредуваат со мозаикот од локалитетот Скупи. Симболиката е во тоа што Скупи е првата урбана тврдина на територијата на градот Скопје, а денес се наоѓа во рамките на Општината. Предвидено е во зградата, покрај општинската администрација, да биде сместена и матична служба за венчавки. - Со особено внимание во проектот е третиран просторот во кој ќе се остварува протоколот на венчавки на идните младенци. Во недостаток на соодветен простор на градско ниво, посетата на матичната служба во Општина Карпош ќе претставува впечатливо церемонијално искуство - сметаат авторите. Проектот предвидува внесување на вегетација во рамките на самиот објект, како и употреба на дрвото како завршна обработка. Зградата ќе нуди и енергетска заштеда, затоа што кровната фасада ќе може да се искористи за монтирање на фотоволтаични соларни системи како алтернативни еколошки извори на енергија. Покрај ова, решението предвидува и пешачки коридор со кој ќе се поврзуваат внатрешната зона на трговскиот центар „Лептокарија“, со објектите во кои се сместени подрачните единици на „Македонска пошта“, „Македонски телекомуникации“, како и супермаркетот „Тинекс“. Главниот влез ќе биде на западната страна од локацијата, додека пристапот за пешаци преку патеката која ги поврзува Партизанска и Никола Русински. Возилата како и досега, ќе влегуваат од задната страна и за нив е планиран подземен паркинг со капацитет од 70 автомобили.

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Jul-2010 at 05:40
Атриум како мозаик од Скупи karpos.jpgНовиот административен објект на Општина Карпош ќе се изведува според идејното решение на победниците на конкурсот што го распиша Општината. Според авторите од архитектонското студио СКАрС+Архитектри: Јован Ивановски, Горан Мицковски, Владимир Десков, Ана Бораниева, Ристо Аврамовски и Дејан Ивановски, новата општинска зграда треба да се вклопи во постојното соседство и да биде пристапна за граѓаните во секое време.

Премините меѓу нивоата ќе бидат природно осветлени од внатрешниот двор, кој по својата геометрија, авторите го споредуваат со мозаикот од локалитетот Скупи. Симболиката е во тоа што Скупи е првата урбана тврдина на територијата на градот Скопје, а денес се наоѓа во рамките на Општината.

http://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=2412&Itemid=74
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Jul-2010 at 10:23
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Jul-2010 at 14:47

Sepak poveke mi se dopagja na Opstina Centar. - motiv -

 Ova nekako mi lici na Voena Bolnica so tie ispaknatite stranici. CrazyEdited by lupo - 08-Jul-2010 at 14:57
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.184 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.