build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 10-Jul-2010 at 16:40
Се рушат бараките на општина КарпошДо тука е се во ред, и сега една НЕДОСЛЕДНОСТ.


10-07-2010

Пред некој месец при поставување на јарболот во тревниците беа „уништени“ неколку сезонски љубичици, кое беше пропратено со протести и негодување на огромна маса луѓе.

Е сега погледајте што направи општината - уништи многугодишни зимзелени дрвја и тоа буквално преќу ноќ, највероватно да сервисно градежен влез, и .....

Дали мораше сето ова зеленило да отиде и дали влезот не можеше да биде од задната страна !!!???


Edited by Vladimir P - 10-Jul-2010 at 16:42
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Aug-2010 at 10:05
ОПШТИНА КАРПОШ
Преселба во септември? Вработените од Општина Карпош пред самиот почеток на септември се уште не почнале да се селат од општинските бараки. Иако, двапати досега беше најавена, преселбата никако да се случи, а со тоа се уште нема ништо ни од почетокот на изградбата на новата општинска зграда. Службениците требаше привремено да се преместат во зградата на поранешното училиште „Братство“, односно „Зеф Љуш Марку“, во населбата Нерези. - Преселбата ќе биде во многу скоро време, најверојатно околу септември. Ќе се селиме сектор по сектор, - вели Виолета Цветковска, портпарол во општината. Досега, поради изградбата на бензинска пумпа, веднаш до Општината, иселена е првата барака во која беа сместени служби на Министерството за одбрана, а треба да се иселат уште неколку бараки меѓу кои се и двете на администрацијата на Карпош. За приспособување на училиштето во привремена зграда на општинските власти тие потрошија 13 милиони денари.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=2104&ArticleID=147192
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Nov-2010 at 21:46
vo ovoj moment na skynet ima proslava na 34 godini opstina karpos vo novite prostorii na opstinata. Zar ja izgradija zgradata??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-Nov-2010 at 22:58


Сигурно под „новите“ простории мислат на овие:
Службениците требаше привремено да се преместат во зградата на поранешното училиште „Братство“, односно „Зеф Љуш Марку“, во населбата Нерези
Требаше да ги реновираат и адаптираат, па удриле троа спин изгледа
За утеха, преселбата ваљда значи дека ќе се дорасчистат бараките и кај да е ќе стартува изградбата.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 17-Aug-2011 at 23:36
Карпош чека дозвола за новата општинска зграда


Во моментов, велат надлежните, се докомплетира документацијата за уплаќање на сумата на рати, а во тек е и постапката за обезбедување на одобрението за градба

Општинарите од Карпош најавуваат скоро почнување на изградбата на новата општинска зграда, која е предвидено да се гради на местото на старите бараки, на булеварот Партизански одреди. Оттаму појаснија дека во тек е постапка за уплаќање комунални давачки во градскиот буџет, по што со одобрение за градба ќе ги почнат градежните работи. Не кажаа за колкава сума се работи, а не го прецизираа ни терминот за удирање камен-темелник.

- Во моментов се комплетира документацијата за уплаќање на сумата на рати, по што ќе следи и отплатата. Во тек е и постапката за обезбедување на одобрението за градба кое го издава Министерството за транспорт и врски. По добивање на одобрението ќе следи и распишување тендер за избор на најдобар изведувач на општинската зграда, според проектот кој беше првонаграден на конкурсот - објаснија од кабинетот на градоначалникот Стевчо Јакимовски.

Во моментов општинската администрација е сместена во два објекта, во училиштето „Братство“ на последна „24“ во Нерези, кое беше адаптирано за потребите на службите, и во неколку бараки на старото место, кои не беа урнати. По почнувањето на градбата за новата зграда, по уривањето на бараките, предвидено е дел од службите да бидат привремено сместени во канцелариите на натпатникот „Влајко“, за што општинарите, како што велат, навремено ќе ги информираат граѓаните.

Површината на градежната парцела за новиот објект е 2.124 квадратни метри, а максималната височина на објектот е 13,60 метри. Во приземјето на општинската зграда ќе бидат сместени мултифункционално фоаје за изложби и културни настани, приемни пултови, инфо-центар, архива, чекалница, кафетерија. На катовите ќе бидат сместени канцелариите, а на потпокривот кабинетот на градоначалникот со сала за состаноци. Во објектот ќе има и свечена сала, која ќе може да се користи за седниците на Советот, како и сала за венчавки и разни манифестации.

Општинските служби мора да се иселат, а бараките да се урнат, поради денационализација на дел од парцелата. (Ј.И.)


izvor
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Sep-2011 at 06:13

Општина Карпош ќе гради нова административна зграда

Новиот објект ќе се гради по идејно решение на две групи млади автори - „СКАрС“ и „Архитектри“

Деспина Трајковска


Општина Карпош, дефинитивно, ќе гради нова административна зграда. Идејата на градоначалникот Стевчо Јакимовски ја поддржа и општинскиот Совет. Планирано е новиот објект за административците да се гради на местото на некогашните бараки на Општината на булевар „Партизански одреди“.

Трикатна зграда со модерна застаклена фасада во која ќе има простор и за локали со други намени. Вака е планирано да изгледа објектот за кој Општината веќе има избрано и идејно решение. Освен канцеларии за администрацијата, во новиот објект ќе се наоѓа и свечена сала за венчавки. Идејата за ваквиот изглед на новата куќа на Општина Карпош е на две групи млади автори, „СКАрС“ и „Архитектри“, кои победија на јавен конкурс што го имаше распишано Општината.

„Во рамките на самиот објект, водечка тема е централниот хол. Тој претставува отворен повеќевисински простор околу кој програмски се надоврзуваат општинските служби. Внатрешните врски по нивоата се групирани околу природно осветлен внатрешен двор. Внатрешниот двор, пак, во својата геометрија е ехо на мозаикот од локалитетот Скупи, кој се наоѓа во рамки на општината Карпош. Со проектот се предвидува внесување вегетација во рамките на самиот објект, како и употреба на дрвото како завршна обработка“, објаснија авторите.

Зградата ќе има приземје, три ката и потпокрив, а предвидено е подземно паркирање со капацитет за 70 возила. Архитектите замислиле пред зградата да се изгради и миниплоштад, или простор за јавни собири.

Општинарите очекуваат новиот административен објект да почнат да го градат до крајот на годинава. Дотогаш треба да ја завршат постапката околу сопственоста на земјиштето и да ја затворат финансиската конструкција потребна за изградбата. Пари сигурно ќе издвојат од општинскиот буџет, а се' уште размислуваат дали да ја искористат опцијата за приватно-јавно партнерство.

До изградба на новиот објект администрацијата на Карпош ќе продолжи да работи во оспособените простории на некогашното училиште „Зеф Љуш Марку“.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D0A4C85E279FF945A2B41CB4C5EBEA03
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 02-Sep-2011 at 18:16
Може некој да најде точно каква е маркицата за новиот објект?
Дали зградата ќе биде спрема партизанска и плоштадот спрема никола русински, или обратно?
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Sep-2011 at 18:28
http://199.236.67.122/karpos/13-Lokalitet-Karpos3-UB1.pdf

Ова е ДУП-от од 2006 според кој е работен проектот, мислам дека ќе се снајдеш со објектите - централно е новата градежна површина за општинската зграда, а влезот е веројатно од ул. Н. Русински како и би било правилно...влезот во бензинската инаку е криминален...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-Sep-2011 at 18:37
Негде имав прочитано дека ќе се измени ДУП-от, значи нема да биде баш како во овој од 2006. А се сеќавам дека тогаш мислев дека тој новиот е полош, бидејќи нема да ја запази линијата спрема Партизанска, туку ќе излегува понапред, за да се направи простор за незнам-што...

Се надевам дека во скоро време ќе биде испочитуван токму овој ДУП од 2006. А кога сме кај Општинската зграда, да напоменам и дека со големо нетрпение очекувам да се срушат сите куќарки и да се изградат објектите со ознаки 1.24, 1.3, 1.20 и 1.19 (се надевам двете споени во еден повисок објект), 1.8 и 1.15 (двете се општината), 1.7 и 1.9. Што се однесува до 1.22, сметам дека оваа приватна куќа е вон времето и просторот, и би сакал да видам паркинг на нејзино место.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 02-Sep-2011 at 18:40
Заборавив да додадам, @Dave Gahan, не е само влезот на бензинската криминален, целата бензинска е криминал тежок.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 02-Sep-2011 at 19:00

Незнам дали и колку е паметно да зборувам за ова. Но имам некои информации за куќата кој се наоѓа лево од општината и дел од општинските бараки.

Не сум многу упатен, и искрено не сум ни бил многу заинтересиран за тој имот.

Работата е ваква. Тој имот припаѓа на моето пошироко семејство. Или барем припаѓало. Работата е многу заплеткана и комплицирана. Порано на прадедо ми му било нудено да му го одземат тој имот, а притоа да му дадат некој друг имот на некое друго место. Но тој не прифатил и местото остнало негово. Но сепак неможам со сигурност да тврдам, па нека остане на шпекулација.

Незнам како се случило дали со национализација или експропријација тој имот сепак му бил одземен. Но сепак луѓето останале да живеат таму... и немале никакви проблеми.

Потоа кога беше донесен законот за денационализација, овој имот беше... како да го речам... законот важеше за него.... Но дали се закасни или се направи некоја збрка... дојде до ситуација да државата да го одземе како имот за кој никој не побарал да се денационализира...

Но постапката за денационализација или враќање на имотот трае веќе доста години... ако не повеќе и од 4 години.... Но се гледа дека работата е комплицирана.... дали моите роднини не се способни или немаат знаење како да ја водат постапката, или пак државата нема желба да го врати... незнам... во секој случај... имотот е со нерасчистена сопственост...

Сакам да кажам дека можат да поминат и неколку години, за да се изгради нешто таму.... освен ако работите не се помрднат малку побрзо и не се заврши и расчисти работата со било каков исход...

Се работи за имот кој ја опфаќа куќата, дворот, и делот на општината, се до поштата во Карпош 3. 

Незнам што би можел повеќе да кажам...Edited by FoSsiL - 02-Sep-2011 at 19:04
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 02-Sep-2011 at 19:34
Уффф....то че те морати са доктором Караклаичем

Ова повеќе влегува во некакви правни работи Фосил, мое сочуство...кога ќе влезат држава или општина во комбинација, сето тоа може да потрае многу, многу подолго...

Што се однесува до целиов архитектонско-урбанистички склоп, тој е типично македонски - бензинска со непрописни радиуси(на 300-400м има друга btw) свртена накај плочник/плоштад (што и да е), кој е замислен веројатно како некое плато за собири пред општинската зграда - незамислив ансамбл од објекти....порано општинските згради и градските куќи биле градени за престиж, а денеска применуваме вакви силувани решенија од разни Окти и сл. дивјачки инвеститори...
Штета е за објектот кој е избран на конкурсот, затоа што е пристоен и делува културно во однос на новоизбраните тортести решенија за повеќето јавни институции во последниов период, ама тоа е...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-Sep-2011 at 00:59
SCARS Studio е дел од проектот.
01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.


09.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 03-Sep-2011 at 01:17
Нека ми извинат од општина Карпош АМА ЈАС КАКО СЕУШТЕ ЗАПИШАН ЖИТЕЛ НА ОПШТИНА КАРПОШ, УШТЕ ПОВЕЌЕ ВО ЕДНА ЗГРАДА ПОГОРЕ ОД ОПШТИНСКИТЕ ПОСТОЈНИ ОБЈЕКТИ ПРОТЕСТИРАМ ПРОТИВ ИЗГРАДБАТА НА ДАДЕНИОТ ОБЈЕКТ ПО ДАДЕНИОТ ПРОЕКТ. Мое мислење е е дека ако навистина сакаат вака да го скријат објектот помеѓу други објекти сеисто се фаќа каква фасада има, и порадо не е потербно да се даваат дополнителни средства за фасада кој очигледно ќе чини повеќе од некој обична фасада која ќе биде доволна за објект скриен од страна на три непостоечки но вцртани објекти и три веќе постоечки.
Обично се трудам да не мешам политика, ама господине јакимовски и господа од општината со ваков дуп и изградба на општинската зграда во дупка од 6-7 други објекти ја симнувате нашата општина на ниво на општина центар која без осет вметнува репрезентативни објеекти каде што не им е местото.


Edited by mirakuliks - 03-Sep-2011 at 01:52
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 03-Sep-2011 at 01:48
трагедија од објект, ова се најновите дострели во архитектурата во Скопје? абе дај не ме смејте, по форма и по облик како од 1950 коми болк, фасада нема, ако ништо друго барем има стакло па ке има троа дневна светлина. странец да ја бара општинава нема да ја најде, неизгледа како репреззантивен објект.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-Sep-2011 at 02:01
И уште нешто, не ми е јасно каок можеа толку да бидат прости и да го го унаказат просторот околу општината со бензинската. Ако сакаа бензинаска можеа да ја стават на ќошот карши новиот трговски и црвената кула, така и ќе имаа повеќе клиентела со отворањето на трговскиот во иднина, а пак од одруга страна просторот околу општината со исклучок на малку поиндустрискиот изглед на задниот двор на објектот на телеком, ќе овозможеше просторот на кој сега се бараките да се изгради репрезентативен објект со убаво плато спрема паритзанска во еден убаво оплеменето опкружување. А со проектов очигледно е и дека можноста за некакво плато пред новата општинска зграда према никола русински е изгубена со врцртување на два објекти. Едноставно катастрофа, кој го познава просторот доволно добро како мене разбира за што зборувам.

Edited by mirakuliks - 03-Sep-2011 at 02:03
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 03-Sep-2011 at 14:24
Originally posted by mirakuliks


И уште нешто, не ми е јасно каок можеа толку да бидат прости и да го го унаказат просторот околу општината со бензинската. Ако сакаа бензинаска можеа да ја стават на ќошот карши новиот трговски и црвената кула....
Јас откога ги видов основиве сфатив дека е направен масакр од планот погоре, не дека и тој е нешто...и стварно е трагично...за бензинската мене ако ме прашаш, не ни е место ни таму каде што мислиш - воопшто не е потребна во потегот, затоа што во радиус од километар има 2-3 бензински (мислам дека во темата за бензински сме збореле конкретно за оваа)...
Единствено за поздрав е што не е избрана карикатура како новото МНР на пример и избран е труд на млади архитекти потпишани со име и презиме, а не некои незнајни јунаци...
Последниве 10-15 години Карпош праи катастрофални потези со донесување на ДУП-овите: овозможувањето на доградувања на постоечките станбени блокови (каде треба и не треба), потегот на меѓу Прашка и Гологанов, па ова со општинскава зграда - само се редат бламажите...


Originally posted by makonix

трагедија од објект, ова се најновите дострели во архитектурата во Скопје? абе дај не ме смејте, по форма и по облик како од 1950 коми болк, фасада нема, ако ништо друго барем има стакло па ке има троа дневна светлина. странец да ја бара општинава нема да ја најде, неизгледа како репреззантивен објект.

Фала на исцрпната анализа...малку си промашил само...овие торти од 1750-та се врвниот дострел на денешната македонска архитектура...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 03-Sep-2011 at 14:51

  Хахахаххахахахахаххахахаххахахахахахаххахахахаххахахаххаахахаххахахахахахаххахахахахаххааххахахахахаххахаха....

Ќе се убијам... 

Значи сега нормално е да се градат објекти како од Скопје 2014, а не е нормално да се градат објекти на иднината...

Незнам, навистина што ви е проблемот.... Објектот е топ... Можеби местоположбата не му е толку добра... но објектот (проектот) е одличен...

Навистина не ве сфаќам... нејќам да навредувам, и навистина ми е жал, но оваа појава... Скопје 2014, навистина влијае на мозочните способности на луѓето... така суптилно, но ефективно ги пере мозоцвите на луѓето... Како што рековме... не е толку до естетиката или лошите урбанистички решенија, колку што е до социолошкиот ефект, влијанието врз мислењата на луѓето... влијанието врз односите во општеството и погледот на ова денешно време, и Светот.... 

Зар до толку може да отупи... овој факинг крејзи проект Скопје 2014... ма каков преоект... пропаганда... манипулација... машина за перење мозоци... 

Но... колку и да збориме и за проектов на општината и за Скопје 2014.... сфатете едно нешто... не се работи толку за естетиката, колку што се работи за функционалноста на градбите кои се градат... Класиката со која се гради СК2014 има можеби на некоја ‘‘естетика‘‘, односно накитеност...а.к.а КИЧ.... но нема на функционалност... А проектов за општинава можеби и нема на ‘‘естетика‘‘... односно накитеност а.к.а КИЧ.... но има на функционалност... 

Незнам кој рече дека не се работи за вкус... Точно, не се работи за вкус, ние можеме да имаме различни вкусови... јас да сакам современа архитектура, вие да сакате класика... или пак класика од типот на Скопје 2014, која и не е права класика... 

Некој можеби му се допаѓа минималистички пристап во архитектура, некој едноставно сака повеќе.... на некој ќе му се допадне КИЧ, на некој не....

Но кога станува збор за функционалноста.... тоа е веќе нешто друго... или има функционалност и максимална или еве нека е оптимална искористеност, или нема.... или е софистицирана и во тек со современите технолошки решенија или не е... или е економична.... или не е... или пак... или е еколошка и во склад, да си одоговара и припаѓа на средина... или пак не е...

Во контекст на ова и на самата општинска зграда... еве еден текст кој ми го посочи Драган

Originally posted by fakulteti.mk

Архитектура 2020Колоквиумската недела на факултет беше како предизборен молк. Сите растрчани, главата во земја, анкетни листови фрчат пред секој колоквиум, за 12.43 секунди треба да ги пополниш, да кажеш свое мислење и као демек тоа ќе смени нешто.Е јас наместо да правам ревизија на системот, кој секој семестар е се повеќе и повеќе срање, се пробува да се направи нешто, а нас никој не не праша што и како, па како празничен подарок и затоа што, наискрено, неможев да се замарам за блогот ( а и да сакав – кога?), па не дека тоа вас ви смени нешто во животот, ќе ви раскажам една приказна.

. . . . . . . . .

Годината е 2020та и веќе цело Скопје почнува да личи како некои пасуси да избегале од книгите по Историја на Архитектура.
Јас си имам своја успешна проектантска фирма – МАДТБ („Мижи Асан, Да Ти Баам“), цитирам – „си црткам проектчиња“, ваму – таму, се е фино, се цвета.

Кога, еден убав, сончев ден, ми ѕвони телефонот (Nokia xxxx, таква имаат „јаките“ архитекти). Еден мој другар (за атер за приказнава да го крстиме Гане) … значи, ми ѕвони Гане, он веќе успешен бизнисмен, со години живее во Америка и ме бара да се видиме. Јас радосен, еден век се немаме видено, му викам да дојде во „Бастион“ (само таму одат да пијат кафе, на убави, сончеви денови, „јаките“ архитекти) во 16.30.

Иде Гане, Мерцедес ЕС класа (опа батоо), се паркира, се изгушкавме, се избацивме, муабети, жена, деца, живот, општо. Сврзавме, шо сврзавме муабети, ми се испофали он дека направил многу пари, имал два-триесет трговски центри низ Америка, супер му одел бизнисот и вика дека сакал да направи некој трговски тука во Скопје и сакал јас да му средам се. Лелее јас радосен, ќе се испосерам од среќа и + за мој човек. Му викам:
– „Нема проблем, се гледаме утре. Сега одам во канцеларија да направам неколку скици на германски хамер, со темпери и гваш и + некоја основичка во АутоКАД 2004 и едно Три Де моделче во АрхиКАД 9 ќе ти направам да видиш, како за тебе“.

Чао, пријатно, тука се издешава. Јас, одење директива во канцеларија и правење еден цел идеен проект за една вечер – оти веќе факултетот ме исчеличи, па се може да се направи за кога ќе му прдне на кој и да било, а ни спиење ти треба, ни здравје. Завршувам се цакум – пакум, до 7 ипол сабајле. Палам пешкито и на брзинка во „Принт центар“ да испечатам (пошо „Чорапара“ и во 2020 отвара во 9).
Во „Принт центар“ жива душа нема. И му викам на тоа финото, културно типче: – „Испечати го 3 пати. Толку сте ефтини, што, мерак да му е на човек секој ден да печати.“
Собирам парталите од таму и му ѕвонам на Гане за да се договориме шо и како. Се договоривме, за кога, за како, за шо и требаше да се најдеме „Кај мајка ти и татко ти“ оти … знаете веќе (тоа е единствена алтернатива на „Бастион“).

Пиеме едно кафе со Гане, на раат, па да почнеме да дискутираме за бизнис. Седнуваме на едно така, пофино, изолирано масиче и јас тука почнувам да му кажувам:

- „Гане брат, трговскиов ќе го направиме во вид на римски форум. Ќе бапнеме на средина еден голем отворен простор, што ќе зафаќа 2/3 од целата парцела. Околу плоштадот ќе има 2 метри трем од столбови, кои ќе имаат осовински распон од 1 метар, ептен за пролази ќе ставиме 1.5 м и ништо повеќе.
Столбовите ќе бидат во јонски стил, со примеси на дорски, оти канелурите, што ќе ги има, нејќам, едноставно, да се допираат. Ќе ставиме наместо олуци, сими со лавовски глави (веќе популарно е тоа) и столбовите на ќошовите ќе имаат поголем пречник, чисто за да не ги јаде воздухот.
Во центарот ќе ставиме еден обелиск висок 32 метри, за да не се осеќа празнина во просторот.“

Човеков почна чудно да ме гледа и ми вика:

- „Чекај малку, ај може воа е нешто актуелно сега, ама да не не е многу рационално решениево вака? Многу бетон и железо да отиде?“

- „Каков бетон, какво железо човек, се ќе биде камен, гипс и керпиџ (земја и слама) – светска работа. Ќе го земеш ти каменоломот на ГП. Маврово и рудникот за гипс на Кнауф под концесија и таман, би требало, тоа да ги задоволи потребите. За темелите и другите поважни градежни работи ќе мораш да си најдеш некој друг човек оти мене никогаш не ме научиле за тоа.“

- „Брат, што се зезаш, ние во Америка hi-tech архитектура, самоодржливи објекти правиме, денар неам дадено за струја или вода. Немаш ли прошетано да видиш, да научиш?“

- „Мене Тихо само ми кажуваше како било во Америка и Австралија, ама никогаш не ме научи нешто за да можам да конкурирам и да излезам од државава.
ОК, не се секирај и за тоа сум специјалист … ќе ја земеме и фабриката Карпош и ѕидовите ќе ги направиме од префабрикувани армирано-бетонски монтажни панели, пошо ти нели сереш пари, не ти е гајле дали ќе има термички мостови, колку енергија ќе ти штедат тие, а и мање-битно дали ишијас или реума ќе имаат тие што ќе ги користат, така се ќе скоцкаме, немаш мака“

- „Незнам за ова, а што правиме со продавниците, квадратура, треба ли пари да правам?!“

- „Брат, продавниците ќе ги направиме 4×4 метри и ништо повеќе, со стаклени куполи (што веќе ќе одговараат на парламентот). Во внатрешноста на просториите, на ѕидовите ќе има фрески, па бирељефи, па кога ќе ставиме скулптури тука од секој можен период и правец пред модернизмот, мерак ми е што ти кажувам.
И слушај, не ти треба квадратура. Се додека просторот ги задоволува урбанистичките барања…(почна да ме фаќа нервоза само што пишувам)
Од тука ќе направиме еден мост „Веѓа“ што ќе го поврзува трговскиот, директно со некој друг безвеза објект пред земјотресот и кон надворешноста, помеѓу просториите и (повторно) тремот од столбови, ќе ставиме вестибили. На едната страна ќе има 2ha градини, со бесконечни патеки и а на другата ќе ставиме еден хиподром и ќе пуштаме КОЊИ (или студенти на архитектура да се тркаат – ќе ставиме еден плотер да бркаат) да се тркаат – (од тука највеќе пари ќе се прават – коцкарница) и сето тоа ќе биде со скалишни гледалишта и на крај заградено со киклопски ѕидови од 8, па нека бидат 10 m дебели.“

Во тој момент, изгледа тоа ја прели чашата, Гане, стана, се качи во кола, отиде, си го раскина државјанството и никогаш не се врати во Македонија. А ви текнува ли каква убава замисла имав?


 Извор: ОдмориМеEdited by FoSsiL - 03-Sep-2011 at 14:52
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 03-Sep-2011 at 15:16
Не ми е јасно како можевте да се закарате за изгледот на фасадата на објектот кога каква и да биде фасадата нема да игра улога бидејќи и онака никој нема да може да ја види од тоа што ќе е во дупка од други објекти.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Sep-2011 at 15:32
мое мислење е дека треба објектот да е во модерен стил,а сега дали ова избраново решение е добро или не е прашање на вкусови,овде во Карпош не врви стил како Скопје2014.Лично би сменил нешто на фасадата,ми изгледа некако стерилно,но кога ќе се изгради би требало да изгледа поубаво.Вака ми озгледа на погорнине слики како поликлиниката`Букурешт`само помодерно.На крај сепак архитектите на секој проект маат нешто во главата,не би требало од никого да очекуваме катастрофи,сепак да дојдат до ниво на проектант-архитект имаат бааѓи хартија истрошено
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.