build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Sep-2011 at 20:40
Миракуликс, де искулирај малку човеку.

Како тоа нема да се гледа општината? Ја колку гледам сосем доволно ќе се гледа како од источната страна кај што се пешачките линии на Лептокарија, така и од западната страна од кај што гледам дека е планирано нешто како паркче, а ако се види дека после паркот има паркинг се до ул. МАНАПО, мислам дека општината ќе се гледа и од новиот трговски.
Бонус ќе биде (би сакал, башка логично е оти едниот објект е и споен со општината) ако и околните објекти се направат во ист стил со што ќе се добие една многу убава целина. (И криво ќе ми биде после, оти не сум Карпошлија веќе, ами Ѓорчепетровец, ама то е...)

Критиката кон изгледот на општината ти е

Бензинската е чир, то и на друго место сум го кажал.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Sep-2011 at 01:18
Originally posted by fichot

Миракуликс, де искулирај малку човеку.

Како тоа нема да се гледа општината? Ја колку гледам сосем доволно ќе се гледа како од источната страна кај што се пешачките линии на Лептокарија, така и од западната страна од кај што гледам дека е планирано нешто како паркче, а ако се види дека после паркот има паркинг се до ул. МАНАПО, мислам дека општината ќе се гледа и од новиот трговски.
Бонус ќе биде (би сакал, башка логично е оти едниот објект е и споен со општината) ако и околните објекти се направат во ист стил со што ќе се добие една многу убава целина. (И криво ќе ми биде после, оти не сум Карпошлија веќе, ами Ѓорчепетровец, ама то е...)

Критиката кон изгледот на општината ти е

Бензинската е чир, то и на друго место сум го кажал.


Да се рабереме, тоа што ми се дигна притисокот е чисто ради вцртаните објекти во дупот околу идниот објект на општината, јас не заземав до сега ни про ни контра позиција во однос на изгледот на фасадата сама по себе, јас заземав став за имашето смисла да се инверстира во каква и да било фасада на зграда која ќе биде лепенка од малтене 7 страни. Ако си од Карпош три посебно ако си од лептокарија односно црвената кула или кулите до градинката ќе разбереш за што зборам, бидејќи треба малку да имаш претстава како се тоа би излгедало во дадениот простор...простор кој го знам во сон бидејќи сум ивеел и растел во тој простор 16 години од мојов живот.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Sep-2011 at 21:54
Просторо го знам (учев во Карев) прилично добро, сега каква дупка е со сите тие куќичиња тук-там и со бараките - што и да направат само ќе го разубават. А за тоа што викаш дека зградата изгледа премногу добро/скапо за тој простор... па што знам, мислам дека постоечката околина каква и да е, не би требала да биде пречка да се направи нешто добро. Патем, има ли објавено колку ќе чини изградбата?
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 10-Nov-2011 at 10:42

Општина Карпош во дилема за новата општинска зграда

Поради просторниот проблем и финансиите, градоначалникот се мисли дали воопшто да почне да гради

Општина Карпош уште не одлучила дали наскоро ќе почне да ја гради новата административна зграда, иако веќе ја обезбеди градежната дозвола. Неизвесно е дали ќе има пари за реализација на проектот, но првенствено општинарите се во дилема поради, како што велат, просторниот проблем. Неодамна утврдиле дека зградата ќе треба да се наоѓа меѓу два станбени објекта, што, според нив, е несоодветно просторно.

„Не можеме да дозволиме проект тежок три милиони евра да никне до станбен објект и да гледаме во тераси од соседните станови. Сметаме дека се судираме со реален проблем, па затоа и Советот реши урбанистичкиот план да го стави ад акта“, вели градоначалникот Стевчо Јакимовски.

Тој посочува дека предметниот ДУП го добил во „наследство“, а и дел од локацијата наменета за изградба на новата општинска зграда е предмет на денационализација, што уште толку им ги усложнува намерите за реализација на проектот. Неизвесно е, вели Јакимовски, дали Општината ќе може со буџетот в година комплетно да ја заокружи и потребната финансиска конструкција. Поради овие причини и идејата за новата општинска зграда е ставена на стендбај. Дали, како и кога Општината ќе ги разреши сите проблеми и дилеми, веројатно ќе се знае на почетокот на идната година.

Инаку, неодамна општинарите ја добија потребната градежна дозвола, а имаат избрано и идејно решение за новиот административен објект. Предвидено е во приземјето на општинската зграда да се сместат мултифункционално фоаје за изложби и културни настани, приемни пултови, инфо-центар, архива, чекалница, кафетерија. Кабинетот на градоначалникот ќе се наоѓа на потпокривот, а на подолните катови ќе бидат канцелариите на администрацијата. Ќе има и свечена сала, која освен за седниците на Советот би се користела и како сала за венчавки и разни манифестации. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A598B45E7ADF974DB3D0F5D101C11B79
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 10-Nov-2011 at 18:20
Стевчо ваков-таков, ама одлукава му е на место Cheers

За неупатените:На левиот дел од планот, со 7 е обележана општината, и се наоѓа меѓу станбените згради 2 и 11.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 10-Nov-2011 at 20:13
Очигледно не сум бил единствениот кој е против инвестирањето пари во нова општинска зграда ако е во план да се градат ти два до три станбени објекти предвидени со дупот оставајќи ја новата зграда во дупка и скриена. Најмалку треба таа станбената зграда под број 2 да се избрише и да се предвиди просторот како мало плоштадче.


Edited by mirakuliks - 10-Nov-2011 at 20:15
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 21-Nov-2011 at 12:08
Мене не ми изгледа како толку голем проблем.. можеби 11ката да се оддалечи малку од општината. Може да ги пренаменат во деловни, или и станбени да се не мора да имаат балкони, барем не од страните кон општината.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 15-Jun-2012 at 15:34
Општина Карпош распиша оглас за изградба на општинска зграда

Локалните власти од Карпош денеска објавија оглас за избор на најповолен понудувач за градежните работи на планираниот нов административен објект на општината, кој ќе биде лоциран на местото на старите општински бараки во населбата Карпош 3. Постапката за склучување на договор за избор на компанија што ќе го гради објектот ќе биде со скратени рокови, така што понудите на заинтересираните субјекти ќе треба да се достават најдоцна до 4 јули, при што на истиот датум ќе се знае и победникот. Новата општинска зграда ќе се гради по проект изработен од архитектонските студија „СКАрС“ и „Архитектри“, кои победија на конкурсот за избор на идејно решение за објектот спроведен пред две години.

Општинската зграда ќе се простира на околу 7.500 метри квадратни и ќе има две подземни нивоа, приземје, три ката и потпокрив. Покрај службениците од општина Карпош, во објектот ќе се смести и матичната служба, додека главниот влез е предвиден за простор кој ќе се користи како собиралиште од јавен карактер. Неодамна, локалната самоуправа на јавна лицитација ја продаде зградата во Нерези, која привремено служеше како седиште на општината, откако дел од локацијата каде што се наоѓаа општинските бараки во Карпош 3 беше денационализирана. Објектот го купи приватното средно училиште „QSI“ за сума од нешто над 169 милиони денари, односно околу 2,8 милиони евра. Дел од добиените финансиски средства е предвидено да се употребат за новата зграда, а главнината ќе се насочи кон реновирање на неколку градинки и училишта на територијата на општината.

 

 

Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“          Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“          Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“


Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“          Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“          Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“#
Објавено на 14.06.2012 во категорија Вести.

Тагови: Административни, Архитектри, Образовни, Општинска зграда Карпош, Реновирање и реконструкција, СКАрС, Скопје, Тендери и лицитации


http://www.build.mk/?p=15927

Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 21-Sep-2012 at 18:50
Извештај од терен:
Предната барака (спрема партизанска) беше срушена уште за време на изградбата на бензинската пумпа, но во минативе две недели беа срушени третата и четвртата по ред броено од партизанска и темелите бетонски беа отстранети а теренот израмнет. Петтата барака од сликата подоле се гледа дека е во процес на рушење додека втората, шестата и седмата (двојна обратно поставен спорема другите) не се допрени сеуште.Edited by mirakuliks - 21-Sep-2012 at 18:51
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Sep-2012 at 21:56
бараките се чир на секој град.загревањето ги кошта како да загреваат цела населба,изгледот е посебна приказна,а просторот што го завземаат наместо да се искористи нешто со поголема катност е дополнителен џек пот
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 29-Sep-2012 at 22:48
Последнава недела просторот беше заграден со лимени табари претходно-спомнатата барака е во фаза на дорушување и дупката за темелите за новата општинска зграда е почната да се копа како што можете да видите од сликите подоле. Не знам дали сакате да чекате официјално фрлање на лопата бетон...иако мислам тоа малку ќе го пролонгираат ради локалните избори наредна година, па оставам на модераторите и администраторите да одлучат дали ќе стават едно кранче на нишкава или сеуште не.


Back to Top
Bugi View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bugi Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Oct-2012 at 11:21
E sega ovie sruseni baraki ke gi nasadat vo dvorot na osnovnoto skolo " Lazo Trpovski"
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Oct-2012 at 11:46
Originally posted by Bugi

E sega ovie sruseni baraki ke gi nasadat vo dvorot na osnovnoto skolo " Lazo Trpovski"


Bugi ако не се лажам ова се бараки а не контејнери (очигледно е дека пореди реупотребливоста на контејнерите бараките не се градат повеќе), а бараките кога ќе се срушат нивниот материјал не е соодветен за градење на нови, особено што материјалот од овие бараки реално е стар и скапан и освен за грејно дрво не гледам друга намена. А тоа што нешто се потготвува градежно дел од дворот на ОУ “Лазо Трповски„ е друга работа...за која намена, не знам.


Edited by mirakuliks - 02-Oct-2012 at 11:47
Back to Top
Bugi View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bugi Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-Oct-2012 at 13:37
Ke vidime, ama mislam deka ke gi sklopat istite baraki. Primetiv kako vnimatelno gi rasklopuvaat...A i dimenziite iskopani vo LAzo Trpovski se slicni na onie od barakite.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 02-Oct-2012 at 14:47
скопско и се е можно
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Oct-2012 at 01:34
Еве и од мене една денешна  Smile
Edited by Cloverstack - 03-Oct-2012 at 01:34
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 10-Oct-2012 at 11:03
Денес бил поставен камен-темелник. Има некој инфо за зградава. Изглед, период на изградба и сл?

http://www.skopjeinfo.mk/opstini/1571238007/kamen-temelnik-na-nova-opstinska-zgrada-vo-karpos
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 11-Oct-2012 at 01:36


Рок на изведба 8 месеци. Рендери има во веста подолу.

Општина Карпош за осум месеци ќе се пресели во нов современ објект

Почеток%20на%20градежни%20активности%20-%20Нова%20општинска%20зграда%20на%20Карпош


На местото на старите општински бараки на Карпош, денеска официјално беше означен почетокот на изградбата на новата административна зграда на Општината [»мапа]. Изведувач на градежните активности е компанијата „АК – Инвест“ од Тетово која со работите треба да заврши во рок од осум месеци. Целиот проект ќе чини помалку од три милиони евра. Идејното решение е дело на архитектонските студија „СКАрС“ и „Архитектри“, кои победија на конкурсот што беше распишан пред две и пол години. Новата општинска зграда ќе има пет надземни нивоа (приземје, три ката и поткровје) и ќе обезбеди работен простор за 200 лица на површина од 4.500 метри квадратни, а предвидено е да содржи и паркинг простор од околу 1.000 метри квадратни. Функционално објектот е организиран преку посебни сектори распоредени по катовите според програмските барања, додека приземјето е проектирано за прием на странки и за архива.

Со реализацијата на овој проект, 36 години старите бараки на Општината ќе бидат заменети со најсовремен објект со висок степен на енергетска ефикасност. Според општинарите од Карпош, фасадните ѕидови во приземјето ќе имаат контактна фасада со д=10cm од експандиран полистирен. Стаклениот дел од фасадата ќе биде од термопан кас стакла со исполна од аргон, а опсежна термо изолација ќе биде имплементирана и во подовите, ѕидовите и таваните. Предвидено е вградување на два лифта на хидрауличен погон.

 

 

 

Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“

Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“Конкурсното%20решение%20на%20„СКАрС“%20и%20„Архитектри“


#
Објавено на 10.10.2012 во категорија Вести.

Тагови: Административни, АК Инвест, Архитектри, Енергетска ефикасност, Општинска зграда Карпош, СКАрС, Скопје, Термо изолација


http://www.build.mk/?p=19353


Edited by Cloverstack - 11-Oct-2012 at 01:36
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Oct-2012 at 10:56
малку ми е нереален рокот.ако го завршат стварно за толку време,секоја чест,мада сумљам
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 11-Oct-2012 at 14:53
Ископот на парцелата чинам стигна на околу 3 и нешто метри длабочина можете да споредите сооднос висина на машината со дупката во која е од првата слика. Од втората слека се гледа проформа темелот (столбот) кој беше користен за вчерашната промоција.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.