build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12021
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 24-Jan-2013 at 21:08

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 23-Apr-2013 at 23:51
Сликите се од Фејсбук, и можно е да се стари 1-2 месеци.За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 24-Apr-2013 at 05:58
Сликите се наверојатно стари бидејќи од тоа што ми е спомнато за ситуацијата на терен сите плочи и спратови 4+П (карабината) се готови.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 24-Apr-2013 at 13:59
Да мислам дека е готова карабината, барем колку што забележувам од автобус, кога проаѓам таму, а сликиве дефинитивно се постари, некако ги забрзаа работите во последниов период.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 28-Apr-2013 at 23:35
вчераЗа сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 05-Jun-2013 at 17:48
Денес го вадеа последиот дел од оплатата...тој што ја држи последната плочаUploaded with ImageShack.us
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 08-Jul-2013 at 14:11
денес


DSC00976 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 10-Jul-2013 at 05:34
Од 6ти јуни откако е извадена оплатата до сега ...значи цел месец не се случуваше ништо на локацијата, немаше ниту работници малтене.....
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 10-Jul-2013 at 17:20
Тендерот за изградба на објектот не се однесуваше за цел објект, туку само за карабината. Сега има тендер посебен за фасада итн. Некоординација.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 27-May-2014 at 16:09
Уништување на еден прекрасен проект од неспособна локална власт. Тоа е денес недовршената општинска зграда на Карпош, која на некој „чуден начин“ стана покриена од страната на Партизански одреди од нов, претпоставувам, станбен објект. Еве фотографии од овој грд пример:Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 27-May-2014 at 16:36
Некако мене ич не ми смета напред зградата.Во иста линија си оди со Лептокарија комплексот па после Окта се гради уште една зграда.
Нешто што ме нервира мене е само црвената зграда со натпис Горење.
Кој дозволил да се издигне тој монструм на тоа место до ден денес се прашувам
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 27-May-2014 at 17:16
Originally posted by jyvation

Некако мене ич не ми смета напред зградата.Во иста линија си оди со Лептокарија комплексот па после Окта се гради уште една зграда.
Нешто што ме нервира мене е само црвената зграда со натпис Горење.
Кој дозволил да се издигне тој монструм на тоа место до ден денес се прашувам


Кога почна да се гради општинската зграда во Карпош, идејата беше тој објект да доминира во просторот. Ваков тип на јавни објекти не треба да оградува од комерцијални зданија, како што во моментов се случува. Особено што општина Карпош ветуваше дека целокупниот објект со јавниот простор пред него ќе биде достапен на граѓаните. Да не говориме за извонредниот архитектонски израз на проектантите на објектот, кој се доведе да биде покриен од просечни станбени згради. КАТАСТРОФА!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 27-May-2014 at 18:12
Бојан, во ниту еден момент во ДУП не фигурирала општинската зграда како доминирачка во просторот. Зградата која сега се гради пред неа си стоеше секогаш во ДУП, колку што знам треба(ше) да бидет поврзани. Се согласувам дека е кретенско општинската зграда да биде скриена некаде во ќоше, а напред да доминира друга (станбена или не, сеедно), но барем се испочитувани урбанистичките линии.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 27-May-2014 at 18:30
За воља на вистината, не сум погледнал во урбанистичкиот план. Моја грешка! Но од самиот проект што беше изнесен се сеќавам дека имаше позамашен простор околу зградата како јавна површина.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 27-May-2014 at 19:31
Рендерите скоро секогаш ги претставуваат како објектот да е сам во околината. Со тоа го избегнуваат привремено соочувањето со реалноста дека објектот најверојатно нема да се вклопува во околината.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 27-May-2014 at 22:41
Originally posted by alexgizh

Рендерите скоро секогаш ги претставуваат како објектот да е сам во околината. Со тоа го избегнуваат привремено соочувањето со реалноста дека објектот најверојатно нема да се вклопува во околината.
Објектот на општината и не е толку упадлив и невклоплив, далечен е од други објекти, а стилот му е сличен на стиловите од пеесетите во градов
...од странбениот објект до него не ни понудија рендер за жал
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 03-Jun-2014 at 16:30
Јакимовски склучи договор со бугарска фирма за довршување на општинската зграда

За довршување на зградата во Карпош покрај булеварот „Партизански одреди“ каде ќе се пресели општинската администрација, ќе бидат одвоени уште 1,4 милиони евра според два нови договори објавени на Бирото за јавни набавки. По паузата од неколку месеци градежните активности продолжуваат, а ќе ги изведува бугарската фирма „Неотех инжинеринг“ која има рок од 12 месеци да го реализира договорот.

Бугарската фирма треба да ја уреди фасадата и да изврши градежни работи во внатрешноста на зградата. Објектот треба да добие стаклена фасада, а со овој зафат ќе биде уреден и канцеларискиот простор.

„Неотех инжинеринг“ ќе продолжи таму каде што застана претходната компанија ангажирана за градежните работи. Тетовската „АК Инвест“ во 2012 година го доби договорот на Општина Карпош за изградба на административниот објект. До ланското лето беше завршена само карабината, а изградбата беше стопирана. Со тетовската фирма Карпош склучи договор во вредност од еден милион евра.

Автори на идејното решение се архитектонските студија „СКАрС“ и „Архитектри“ од Скопје. Предвидено е под зградата да има две подземни нивоа и да се издигне на приземје, три ката и потпокрив. Според идејното решение објектот ќе има површина од 7.500 квадратни метри.

http://www.plusinfo.mk/vest/139290/Jakimovski-skluchi-dogovor-so-bugarska-firma-za-dovrshuvanje-na-opshtinskata-zgrada
За сè има вторпат
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 15-Sep-2014 at 14:19
Деновиве во ек е изведувањето на втората фаза од изградба на административната зграда на Општина Карпош. Во првата беше завршена карабината, а во втората, се работи на поставување на парапетни ѕидови на катовите (надворешните преградни ѕидови). По нив, ќе почне изградбата на внатрешни преградни ѕидови.
Во оваа втора фаза се изведуваат и приклучоците кон комуналната инфраструктура односно изведување на приклучоци за водовод, фекална и атмосферска канализација.
Во меѓувреме се менува и проектната документација за покривната конструкција, односно наместо „шед конструкција“ на покривот ќе има куполи, а отворите надворешно ќе бидат застаклени со ПВЦ столарија.
‪#‎Карпош2014‬

Вака-така или онака, и Општина Карпош полека почнува да глуми лудило
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 16-Sep-2014 at 00:12
Дали пуштија од горе некој денар.Некако почнаа многу често да сечат ленти заедно

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 16-Sep-2014 at 00:38
Originally posted by jyvation

Дали пуштија од горе некој денар.Некако почнаа многу често да сечат ленти заедно

 
Дали пуштија од горе некој денар ? Rollin
 
На место ти е коментарот, но едноставно не можев да се воздржам од смеа. Rollin
 
Иако воопшто не е за смеење, туку за плачење. Stern%20Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.