build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тетрис

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Тетрис
    Posted: 24-Jul-2013 at 09:23
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Aug-2012 at 01:27


Вака од сликава не гледам по што треба да жалиме. Ако е старо, не значи автоматски дека е вредно да се зачува, туку може да значи и дека е мувлосано и полураспаднато, како во случајот. Барем од сликава не гледам ништо што би оправдало објектот да биде зачуван. Се разбира не мора да значи дека во внатрешноста немало нешто такво, или на пример дека била применета некаква градежна техника која би го сврстила во наследство вредно да се заштити, но ако евентуално е така, би било добро да чуеме.



Edited by Cloverstack - 02-Aug-2012 at 01:29
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Jul-2012 at 00:34
Originally posted by fichot

Нешто као жалиш по старава куќа или?


Не бе се радувамNuts
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-Jul-2012 at 00:14
Нешто као жалиш по старава куќа или?
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jul-2012 at 20:03
Ohno


Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jul-2012 at 17:19
Објектов нели е завршен?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Oct-2011 at 15:13
Така е, вовлечено поткровје со рамен покрив, со дозволен агол од 60 степени, е далеку подобро решение. Од повеќе аспекти, при што, колку за илустрација, доволно е да се спомене можноста за имплементација на интензивен или екстензивен "зелен покрив", сеедно. Со што се постигнува термостабилност (лето-зима) на поткровниот простор, апсорбција и управување со дождовницата, амортизација на градската бучавост и електромагнетниот смог, можност за производство на храна, дополнителен простор за релаксација (особено за објекти кои од сите 4 страни се такаречи калканизирани, хахахах), подигање на вредноста на недвижноста...
Во општина центар, исток, запад..., сеедно, нема шанси да не пројде рамен покрив и вовлечено поткровје (Grawe, жив пример). Концептот всушност не проаѓа кај домашните инвеститори и е колатерала во обидот да се исшмука уште малку екстра профит.
Инаку, конкретно посочениов објект, е очигледно во рамките на вообичаениот просек на македонското појмување на, она што се нарекува, стандард на станување.
Екстерно, класичен стил со инфантилен обид преку колоризирање да се сокрие просекот и квалитетот на изведбата. При што сокривањето на сплит единиците со перфорирани подлоги од дискутабилен материјал, е среќно решение само од аспект што претпоставува дека истите се мобилни и овозможуваат сервисен пристап до истите.
Одводот по фасада е доказ за ефтина градба, а не недостаток на идеја и не крепи коментарот дека олукот има комплементарен колорит со белите алишта аплицирани за природно сушење.
Дилемата ПВЦ vs. метална столарија е дискутабилна и искуствено со поделени мислења, но светлите димензии на прозорците од објектов се секако понижувачки скромни, особено за станбен простор од втората деценија на 21 век.
Ентериерно, еднаш коментирав рендери и основи, па не наиде на симпатии, но, нејсе, би повторил дека објектов е граден со аскетски сваќања за живеење, мали собички со многу столбови и греди (фама дека безгредниот систем е скап, бла, бла...), со распоред на содржините според потребите на статичарот, водоводџијата...
Не би можел да коментирам за машинството, лифтот, осветлувањето, подовите, материјалите..., со оглед на тоа дека немаме увид, но, ако фасдата ја прави зградата, тогаш...
И, да, подземната гаража. Ако не се променало нешто во меѓувреме, таа е прилично фиктивна, со извонредно невозможни изгледи за функционално користење.





Edited by OKA - 05-Oct-2011 at 15:18
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Oct-2011 at 13:11
toa so krovovite i mene me vadi od takt, skoro sekade investitorite insistiraat na takov za nekoj kvadrat da dobijat poveke... na mnogu objekti stvarno ne stoi, na ovoj ne mi smeta tolku mnogu... ama samiot stil na debar maalo ne bi trebalo da dozvoli krovcinja...

tendite ne gi sfakam... imaat roletni prozorite... za sreka se site isti, posto se 2 razicni stana, ama gledam se usoglasile... i sreka sto klima uredite se site skrieni vo terasite... uste da mu tekne na nekoj da go bapne na fasada...

olukot isto me vadi od takt... sreka e vo boja na terasite pa ne paga tolku vo oci...

stolarijata ne mi e tolku losa, odgovara so belite polinja od fasadata...

inaku vo zivo mnogu mi se dopaga zgradata, osven koga sushat alista na terasickite. inaku, na zgradata ne se dozvoleni konzoli poradi bliskosta so sosednite objekti, a stanarite ne sakaa da gubat prostor na vovleceni terasi... ovi mali terasicki se francuski balkoni, a se malku ispaknati poradi klima uredite sto se skrieni pod niv...
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Oct-2011 at 11:29
Да, поткровјето...ок е за комуналиите и се' тоа...
Зборот ми е дека се инсистира кровот да биде кос, а не поткровјето да е вовлечено во однос на главниот волумен на објектот со што пак ќе биде субстандард висината под-плафон помала, комуналиите ќе бидат пониски, ама нема да има косина - такво чудо во Центар до скоро не беше дозволено, а мислам и дека уште е така...доказ е објектов...убеден сум дека на едно вакво решение на фасадата повеќе одговара рамен кров и дека проектантот веројатно и како таков и го предложил (или веќе бил свесен дека како таков нема да помине!?)....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Oct-2011 at 11:14
Originally posted by Dave Gahan

Стварно не можам да го сфатам овој со тендиве!? Купил стан во ваква зграда, а тендава му е како од куќата на Барби...инаку објектов ми е интересен...главни забелешки на надворешново обликување - олуците што се видливи, столаријата - веројатно алуминиумска би била посоодветна со оградите....и овие косини за кои милион пати сме збореле овде, а општинските урбанисти толку инсистираат на нив - не ми е ич јасно зошто...
Мислиш на поткровјето? Повеќе од јасно е зошто, дупло пониски комуналии за тие станови, а купувачите ги купуваат по иста цена како и останатите станови, со што инвеститорот заработува дополнителни 70-80евра по квадрат.


Edited by UrbanFreak - 05-Oct-2011 at 11:16
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Oct-2011 at 10:13
Стварно не можам да го сфатам овој со тендиве!? Купил стан во ваква зграда, а тендава му е како од куќата на Барби...инаку објектов ми е интересен...главни забелешки на надворешново обликување - олуците што се видливи, столаријата - веројатно алуминиумска би била посоодветна со оградите....и овие косини за кои милион пати сме збореле овде, а општинските урбанисти толку инсистираат на нив - не ми е ич јасно зошто...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Oct-2011 at 10:07
tendive ne mi gi spomnuvaj posto ke se iznerviram pa ne e bas izgradena, iako poveketo stanovi se vseleni i garazata e pustena vo funkcija i funkcionira so lift platforma, ama ne e dopraen parterot so zelenilo.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Oct-2011 at 22:47
Лексан тенди подобро би легнале на фасадава.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Oct-2011 at 12:05
Дали може да се означи како "изградена"?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-Oct-2011 at 00:26
super ispadna


Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Apr-2011 at 11:12
Убавата страна на зградата и е положбата. Во центар си а уличката е тивка (ќор сокак). Еве ја сум на 50 метри од зградава на ленинова кај кафичите и не се трпи. А карши мене уличката што ја сликав пред некој ден(сликите од станбено деловни топикот) е милина (исто ќор сокак )
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Apr-2011 at 11:01
  ni mene ne mi se sviga krovot, megutoa ne se gleda od ulicata, a od ovaa strana kon bulevarot ke ima nova zgrada taka sto od nikade nema da se gleda. a stanovite se naracani odamna i kupeni. i jas ne bi zel, mnogu e nabutana markicata, osven mozebi potkrojveto a terasi ne smeese da ima zatoasto ne e dozvoleno konzoli od niedna strana, a stanartite ne sakaa vovleceni. ovie mali terasicki se samo poradi toa sto prodolzuvaat vo maska za klima uredite od podolniot kat

Edited by xnx - 05-Apr-2011 at 11:05
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Apr-2011 at 22:28
Еве ви и еден халуциноген тетрис
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Apr-2011 at 21:35
Прилично брзо ја направија зградичкава. Браво за тоа. Интересен изглед, не ми се бендисват само прозорите и кровот, ама генерално е ок. Е сега, распоредот на становите... не сум стручен тука, ама 1 огромен 4собен и 3 ѓомити двособни, реално непостоење на тераса во стан... сенешто. Со среќа на станарите, ама овде не би земал стан ни по упола цена. 
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Apr-2011 at 13:37
Еве уште една слика сум заборавил да ја постирам
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.246 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.