build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тетрис

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-Jun-2010 at 02:13
Yes
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Jun-2010 at 10:37
haha... sluzbenickata i kolata idat u paket so zgradata, za koj sto ke si kupi stan
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Jun-2010 at 12:54
podgotvuvanje na teren za mestenje na temelnata ploca

Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Jun-2010 at 11:37
xnx, да не знаеш случајно дали се планира уште една зграда позади оваа. Гледам дека има неурбанизиран дел кој што не спаѓа во парцелава. А да плус видов и на рендерот дека се наѕира уште еден објект до овој, лепен.

Edited by 46&2 - 10-Jun-2010 at 11:38
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Jun-2010 at 12:01
ke ima uste edna na samiot bulevar kade sto ima dupka pomegu 2te zgradi... atie stalite sto si gi napravile vo atriumot tesko deka nekoj ke gi natera da gi srusat
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 14-Jun-2010 at 13:28
temelna ploca
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Jul-2010 at 01:47
Нов станбено-деловен објект во Дебар Маало

„Тетрис“ е името на станбено-деловната зграда која пред нешто повеќе од еден месец почна да никнува на улица Коста Веселинов бр. 5 во Дебар Маало. Објектот ќе биде висок 15 метри до венец и ќе има приземје, три ката и поткровје, како и сутерен и подрум. Се гради на површина од 235 метри квадратни, а вкупната нето површина со која ќе располага „Тетрис“ изнесува 1.491,5 метри квадратни. Применето е современо фасадно обликување со комбинација на жолта, темно сива и светло сива боја и прозорци од брендот Саламандер. На 506 метри квадратни во подрумот и сутеренот, со помош на лифт платформа е обезбедено паркирање на 14 возила. Проектант и надзор е „ГМС Проект“, а изведувач е фирмата „Пир“.http://www.build.com.mk/?p=4275


1


2


3

Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Jul-2010 at 10:14
...znaci 2 totalni kontrasti....ODLICNA FASADA, a TOTALNO IDIOTSKO funkcionalno resenie.
Ama ic ne mi e gajle dali kreatorov na proektov ke se naljutel ili ne, no toa e toa. Odnapred nesvesno vlezen vo filmot da ostavi dobar vpecatok so fasadniot izgled, totalno ja utnale rabotata so funkcionalnoto resenie. Znaci vakvi krpenici od zatki proektirani po principot (KAKO MI DOJDE) ni u 1 godina na fakultet ne se sretnuva. Rastrakani sanitarii na site strani po site dzidovi, skelirani blokovi od AutoCAD kolku da se prikazat masi, stolici, garnituri( A DALI TIE VO REALNOST STVARNO FUNKCIONIRAAT) e znak prasanje. 100% ne funkcioniraat. Nikoj ne mu e gajle za toa. Vazno oni stegnale TOP fasada i od startodat na bildanje cena kvadrat (vrz baza na fasada neli) od 1300evra pa nagore. A dali tie smrtnici(klienti) podocna ke mozat da obezbedat uslovi za zivot vo tie zatki, nikoj ne go interesira. A megju drugoto ...AMA IC ne ti trebalo postiranjevo na OSNOVATA NA PODRUM. ODNAPRED SE KLADAM AMA VO STO SAKATE deka ova PARKIRANJE NE POMINUVA VO REALNOST. E za zal logicno pominalo vo OPSTINA CENTAR. I pak ke kazam neka mu ja mislat idnite im klienti. Nase e da napomeneme i slobodno da iskazeme mislenje.
p.s Megju drugoto koga kazav deka mnogu mi se dopagjaat fasadite mislev isklucivo na ARHITEKTONSKIOT IZRAZ vo oblikuvanjeto. 3D prezentacijata e ocajna. I TOA E FAKT.


Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-Jul-2010 at 11:05
Јас сега прв пат ги гледам основите, а не сакав претходно да коментирам рендери. Потполно се сложувам со забелешките.

Originally posted by xnx

ke ima uste edna na samiot bulevar kade sto ima dupka pomegu 2te zgradi...
Од прва рака, ќе има...има реален проблем со обезбедување на паркинг место и веројатно ќе потрае процесот, не знам како ќе се реши, стварно не знам...

По кој пат ќе повторам дека вака не иде во Скопје веќе. До кога вака??? Абе да можеле замоци да праат во 5х5m ќе напраеле пред 70-80 години, немало да ги праат оние крпеници што се гледаат во позадина на фотографиите.


Архитектот што scale-ирал мебел е поприлично крив...само работата е што општинско-урбанистичката банда дозволила во толкави димензии да се смести објект со 21m висина на венец. Типичен скопски инвеститор е лешинар по сите параметри и бараат искористување на се' до даска, архитектите се нафаќаат за ич-пари да склопат нешто набрзинка и добиваме ситуации од овој тип, поради кои Скопје НЕ Е ГРАД.
Тоа што посебно ме иритира е што купувачите на станови (посебно од такозвана „провинција“) се спремни за вакви станови да опалат и по 2000 евра по квадрат со што дополнително го стимулираат лудилово...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Jul-2010 at 14:33
Како прво не сум архитект и моето мислење какво и да е не е релевантно за објектов, мојот коментар се однесува на двајцата погоре.
Добро бе , гледам дека сте архитекти најверојатно , да Ве прашам , кои се Вашите дела ?  Дај покажете што сте испроектирале. Мене ми личи дека сте малку повеќе исфрустирани , не Ви даваат работа ? „Провинцијалците“ Ви ги земаа ли работните места и проектите ?

Срамота е во што се претвори форумот во последно време.
Експерти насекаде , исто ко А1 да го гледам.
Edited by theone - 13-Jul-2010 at 14:35
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-Jul-2010 at 15:20
Критиката за урбанизмот не ти одговара? Ако си стрплив да читаш темелно нема да составуваш вакви жалопојки, туку ќе вратиш со позитивна критика.
Не треба да си архитект, туку малку писмен, да ја сфатиш поентата на коментарот...

За тоа кој што напраил во животот и што поставил овде, што да ти кажам...дај па да ги видиме и твоите „дела“ што испадна ваков зналац овде!!!
Овде стоиме со user name, а не со име и презиме, па сите играме нефер...на форумов стојат и проекти на кои и јас сум работел и не влегувам во субјективна дискусија да се фалам или да ги бранам...а дека „провинција“ те погоди во случајов и ја спакува во друг контекст е повеќе од очигледно...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Jul-2010 at 15:30
Originally posted by theone


Срамота е во што се претвори форумот во последно време.
Експерти насекаде , исто ко А1 да го гледам.


За жал во право си. Немам во план да посочувам со прст, најмалку на Дејв Гахан кој и покрај тоа што е дежурен негативец има издржани постови или пак никла чии дела ги има насекаде по форумов. Ниту пак ова го пишувам во контекст на горните 2-3 коментари или оваа нишка.

Но би го искористил ова да апелирам на сите активни членови малку да дигнат рачна бидејќи е отидено предалеку. Комуникацијата е постојано хистерична и на нож, најмала критика се доживува како ерес, суетите се отидени до небо а форумот се претвора во помија.


Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Jul-2010 at 18:54
 kolku sto znam ke probam da odogovoram na nekolku prasanja za da gi razbijam iluziite.

1. stanovite se naracani i PRODADENI uste pred da se pocne zgradata, tocno so kvadratura, raspored i broj na sobi. fasadata dojde mnogu mnogu podocna i voopsto NE ja smeni cenata na kvadratot

2. osnovite se SHEMATSKI adaptirani za da mozat da gi razberat poveketo clenovi na forumot, a glavnite se porazlicni i ne se postirani. se nadevam deka poveketo clenovi znaat deka mebelot ne go kupuvaat proektantite tuku sopstvenicite i deka zatoa se pretstavuvaat shematski, i isto i deka tehnickite crtezi od glavniot proekt ne se postiraat vo javnost

3. parkiranjeto veke e probano vo nekolku drugi objekti i odlicno funkcionira. na volkava lokacija da se smestat tolkav broj na vozila e ednistveno mozno so lift platforma.

mnogu mi e zal sto taka se kritikuva nesto bez da se poznava, no eve kolku tolku probav da odgovoram na nekoi prasanja.
poubavo da se prasuva odkolku napamet da se napaga bez da se ima smisol.Edited by xnx - 13-Jul-2010 at 19:27
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 15-Jul-2010 at 12:56
a sto e dvata stana desno? se prodavaat zaedno, pa ova mu doagja kako pretprostor? ako e taka, za kolku stana bi gi racunale vo opstina: 1 ili 2?
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 15-Jul-2010 at 13:57
@xnx,
Дали подрумот и катот се од иста зграда ?
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-Jul-2010 at 14:35
Дечки, чувствував потреба да се изразам некаде за одредени проблеми со изграбата на објекти во РМ и го најдов форумов како погодно за такво нешто. Впрочем и целта на форумот е секој да си го каже своето мислење, коментар, критика, пофалба. За разлика од А1 барем на форумов сеуште никој не ставил потпис 'експерт', и искрено ми пречи што форумов се спомнува во таква конотација. Не гледам причина што theone се најде погоден од претходните два коментара, но тоа си е негова работа, а со тој коментар поттикнува темата на нишката да одите во друга насока. Затоа, смрирете ги страстите малку и оставете простор секој да се искаже. Затоа build.mk е ФОРУМ.

Се сложувам со nikla802 и неговите коментари во однос на функционалноста. Во подрумот реално ќе паркира секој втор затоа што мој впечаток е дека нема доволно простор за маневривање. Од друга страна лошо е што на основите не се дадени димензиите за да процениме. Доколку build.mk би ми ја пратил основата на подрумот во dwg би можел да направам една симулација за секое возило, па да видиме како ќе излегува/влегува во предвидениот простор.

Забелешката на VladimirP е на вистинско место. Ако се споредат двете основи ќе се забележи малку чудна појава, т.е. на катот недостасуваат двата кружни столба од подрумот во средниот ред столбови. Можеби и нема потреба од нив на катот, сепак немаме коти за да утврдиме. Но, ако немало потреба горе, ќе нема ни долу.
Сепак за да се оцени функсионалноста на ова решение ни требаат на увид повеќе податоци.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 18-Jul-2010 at 12:36
da od ista se. megutoa razmerot na slikive ne e ist. parkingot e kolku cela parcela, zatoa ima uste eden red stolbovi
Back to Top
master View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote master Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-Aug-2010 at 11:44
Smetam deka fasadata ne e voopsto odlicna, samo ima nekoi koloristicki akcenti koi ja pravat vpecatliva, a inaku e dosta konfuzna i pausalno izrabotena. Renderot deluva amaterski
Sto se odnesuva do funkcionalnoto resenie, mislam deka prilicno treba da se pomacat koga ke izleguvaat od parking (pogotovo ako nekoj nema servo volan, go zalam). Stanovite se reseni isto taka pausalno i ima dosta diletantski situacii, ama raka na srce, imam videno daleku polosi osnovi. Vo sporedba so se ona sto se gradi, ovie osnovi deluvaat dosta cisto.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 19-Feb-2011 at 13:48
xnx ili koj bilo drug ako ima ponovi sliki od izgradbata neka gi postira. Mislam deka go zaboravivme objektov a kako sto vidov veke e vo zavrsna faza so pola zavrsena fasada Smile
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-Feb-2011 at 22:27
pa ednata strana e zavrsena, no terasite ke se menuvaat zatoasto ne se ubavi vaka, taka sto uste nema barem edna gotova strana za slikanje. skoro
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.