build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Петка - Прилеп (Точила)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Петка - Прилеп (Точила)
    Posted: 04-Jun-2010 at 08:02
Уште еден проект кој може да го следиме подетално бидејки има доволно информацији за него. Исл те молам да модерираш

Сите ние заедно, да го изградиме храмот Св.Петка во населбата Точила                                             
                         
Со љубов,вера и поддршка да го изградиме храмот „Св. Петка“ во населбата - Точила


Жиро
сметка: 300020000340408
Банка: Комерцијална банка
Назив на примачот: Црква Св.Благовештение - Прилеп

Цел на дознака: Донација за изградба на нова црква Св.Петка

Edited by Makedonij - 29-Jan-2013 at 18:14
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Jun-2010 at 08:13

После 100 години во населбата Точила се гради црквата св.Петка, со што ќе им се овозможи духовно исполнување на 20 илјади жители од оваа градска населба.

Камен темелникот на црквата е поставен на 8.08.2008 год.

По повод изградбата на црквата на 18.12.2008 година во хотелот „Кристал Палас“ беше организирана Донаторска конференција.

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Jun-2010 at 08:15
Започнаа градежните зафати околу изградбата на црквата Св.Петка                                             
9.06.2009.          


Започнаа градежните зафати околу изградбата на црквата
Св.Петка во населбата Точила. После 100 години во нашиот град започнува
да се гради црква која е од исклучително значење за нашите сограѓани од оваа населба.
Градежните зафати финансиски се покриени со средствата кои беа собрани
на донаторската конференција која се одржа на 19.12.2008 год. во хотелот
Кристал Палас во нашиот град. Целта на донаторската конференција беше собрирање на средства за изградба на црквата Св.Петка во населбата Точила.


Edited by Makedonij - 29-Jan-2013 at 18:16
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Jun-2010 at 08:23
Црквата се гради на оваа локација  41°20'53.83"N 21°32'18.38"E
Еве и на слика

Цел простор околу црквата треба да се уреди во плоштад. Го немам посетено местово од одамна, и незнам до каде се стасани.
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Jun-2010 at 08:26
На втората донаторска конференција за изградба на Црквата Св.Петка во Прилеп собрани над 25.000 евра
               
Напишано од Петар Димоски Сабота, 10 Април 2010 09:06     


Околу 25.000 евра и градежен материјал донираа
прилепските фирми, нивни сопственици и поединци, од кои дел не сакаа
нивните имиња со износите да бидат обелоденети на втората донаторска
конференција за изградба на Црквата Света Петка во наслебата Точила.
Интересот и донациите ја покажуваат подготвеноста и желбата на сите
светиот хртам да биде што поскоро изграден. По собраните 700.000 денари
со кои беа поставени темелите на црквата со овие средства наскоро се
очекува да почнат и градежните работи, вели протоереј Благоја Станкоски
потенцирајќи го значењето на црквата:

рквата е нашата мајка, собиралиште, наш дом и наше вечно пребивалиште. Црквите се градат со години, можеби и со децении. Но не верувам дека така ќе биде овојпат. Ние планираме во
наредните 3-4 месеци со собраните средства да ја доведеме црквата до
фаза на карабина.Владиката преспанско пелагониски Г-дин Петар 
изјави дека македонскиот народ низ историјата покажал и докажал дека
градел објекти и кога му било најтешко:
Другите народи граделе и твореле кога имале силна економска моќ а македонскиот народ и во најтешките економски моменти оставил значајни културни, историски и посебно црковни дела. Тоа го потврдува нашата вековна црковна историја.
На задоволство на верниците најмногу во една од најголемите прилепски населби,Точила, ќе се гради црква во Прилеп по 74 години. Иако од иницијативниот одбор не сакаат да зборуваат за сумата
неофицијално се проценува дека за нејзина градба на површината која ќе
ја зафаќа од 265 м2, ќе бидат потребни околу 400.000 евра. За нејзина
изградба отворена е жиро сметка на која секој граѓанин може да донира
средства по сопствен избор и можности, а за наредната година се најавува
нова донаторска конференција.

www.kanal77.com.mk


Edited by Makedonij - 29-Jan-2013 at 18:18
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Jun-2010 at 08:28
Втора донаторска конференција за црквата Света Петка во Точила Широкогради бизнисмени за божјиот храм

Над еден милион денари беа собрани од
прилепските бизнисмени и фирми за градба на црквата Света Петка во
насебата Точила на втората донаторска конфернција. Дел од фирмите и
поединци донираа материјали. Поддршка за изградбата на божјиот храм
дадоа Жито Прилеп, Мемерски Комбинат, Скопско пиво, печатницата Ацетони,
Дени компани, Тутунски комбинат, фирмите Ројтем, Кули, Јасен градба,
хотелот Кристал Палас, салонот за мебел Анита, Владиката Петар, НВО
“Китка” и многу други поединечни финансиски прилози...       
Локланите власти најавија дека Општината ќе оддели 500 илјади денари.

Градиме црква која ќе биде биде храм за
идните генерации и граѓаните ќе можат да ја искажуваат својата верба во
Бога - вели градоначалникот Марјан Ристески.
Црковниот комлекс ќе се простира на површина од три илјади квадратни
метри.
Oколу црквата ќе има и плоштад, со што ќе се разубави ликот од
населбата Точила - вели Бранко Нешкоски, директор на ЈП за ПУП.

На првата донаторска конференција,
бизнисмените подарија околу 700 илјади денари, од кои се поставија
темелите, се направија проектите, се легализира просторот... - соопшти
Гордан Бошкоски од иницијативниот одбор.
Одборот им додели благодарници на првите донатори, Витаминка,
Прилепска Пиварница, Прогрес Комерц, Стопанска банка од Скопје,
конфекцијата Васидора, печатницата 11 Октомври...   
Во Прилеп се гради црквата по речиси еден век.

http://zenitprilep.com.mk

Edited by Makedonij - 29-Jan-2013 at 18:22
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Jun-2010 at 08:45
Доста чудна конструкција на црквата.
Барем јас до сега немам видено ваква.
Според рендерот горе, ќе има уште две мали цркви (таму лево и десно одман на влезот).
Или се тоа или пак ќе бидат користени за продавање на свеќи и сл.

Сепак, мислам дека формата е чудна... малку по терк на Св. Софија во Охрид, широка напред па се стеснува..
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Dec-2010 at 16:52
Овде напреднала работата

01.

02.

03.

04.

05.

06.

07.

08. Овде треба да биди плоштадот до црквата

Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Dec-2010 at 17:50
@S.P.Q.R. добра тура си направил денеска,и јас одамна не сум бил Точила,па не знаев дека веќе црквата почнала да се гради.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Dec-2010 at 18:11
Previous
И јас исто, единствено имав слушнато дека темелите се турени.Thumbs%20Up
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Dec-2010 at 20:55
ApplauseСекоја чест, никаде немаше информацији како стојат рабаотите, благодарам.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Dec-2010 at 18:36
Успеа некој да го ископа проектот во целост? Гледам збориш за плоштад?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Dec-2010 at 18:43
Го немам целиот проект но имаше во најава дека кога ќе се изградела црквата околината ќе се претворела во плоштад, а од сликата можеш да видиш дека повеќе од потребно е тоа. Е сега плановите не ми се познати, може и на дел од земјиштето да има градежни маркички.
P.S. Повели другпатSmile
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Dec-2010 at 18:46
Мене малце далечко ми да сликам , требе да помина 1200км за да направам сликичкаCheers
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Mar-2011 at 21:27
Легионер,има ли нешто ново тука??
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Mar-2011 at 18:41
Немам информации, ама мислам дека не е променета состојбата, најверојатно ќе има уште една донаторска конференција. Инаку ќе поминам деновиве да ја сликам состојбата.Smile
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Mar-2011 at 18:50
Имаше нешто вчера- завчера на Телма мислам, сакал некој човек повратник од Германија да донира резбана врата баш за црквава мислам, во вредност од 8000-8500 евра и му рекле нас ни требаат пари не врата. Тоа е состојбатаBash
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Mar-2011 at 19:15
Како тоа ќе донира врата, не му е срам. Па си има проект. Како тоа он што ќе им текне ќе донираат, неможе, само пари може.

Да не беше иронија предходниов пасус ќе беше трагична вистина, а за жал и така е понекогаш. За жал понекогаш оние што проектираат објекти и премногу лично си ги сваќаат како да некој им дал слободен простор и нефермајќи ништо околу цртаат се и свашта што после некој треба да си чука глава како да го изведе. (Не викам дека сигурно тоа тука е така, може да и до тие што го изведуваат. Се одчовечивме од солидарниот момент на градењето) Особено кај ваквите проекти како црква каде што самото значење на зборот не доаѓа од име за објект туку означува група луѓе, барем мене таа етимологија ми е позната. Нормално е секој да има допринос, и проектите освен во техничи статички причини и целта да ги премости административни потреби нема што понатаму да биде цврст и нефлексибилен кон вакви еветуални донации кои мора да се пречекат со отворени раце, а не со такви игнорантски потези што само кочат проекти. Ако некогаш има шанса тој повратник да го прочита овој пост, јас му порачувам да не се обесхрабрува на такви ограничени умови. Нека има живци да направи муабет со некоја повисока инстанца, епархија, градоначалник и слични инстанци.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2113
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Mar-2011 at 20:12
Irinonično e se, vo vrska so gradbite na sobornite hramovi, se gradat po 20 godini, šo me strašno iritira. Siguren sum, ubeden, deka sekoj vernik od taa okolina (na hramovite) ostavil najmalku po 100 evra za izgradba, a stvarite nikade ne mrdnuvaat!

Situacijata e ista vo Štip, Bitola, Strumica, Prilep, Tetovo.

Jas neznam šo im e celta da privlečat nekoj investitror kako vo Kavadarci, šo go dobia Feni i Kožuvčanka, pa enos togaj da krene rabotata?
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Mar-2011 at 14:05
Еве слика од денеска. Состојбата е непроменета така да немаше потреба од повеќе слики. Smile
Edited by S.P.Q.R. - 27-Mar-2011 at 14:05
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.