build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соб.храм Успение на Пресвета Богородица - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 01-Apr-2012 at 07:06
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Apr-2012 at 10:19
Eve nekoi detali od crkvata:Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Apr-2012 at 15:50
убав проект,само да се оствари
Back to Top
Batispecela View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jul-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Batispecela Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Apr-2012 at 15:55
Чекајте, тро сум збунет тука
рендерите за катедралната црква во првите 2 страни на оваа дискусија разликуваат со последниот рендер???? Сега црквата шо се гради тука ќе личи на првиот рендер со стариот Византиски стил или со модерната верзија шо беше преставена на оваа страна?
но сепак двете рендари мн ми бендисаат и се надевам дека за бргу ќе можиме да се гордееме со новата црква среде Струмица

Edited by Batispecela - 11-Apr-2012 at 15:56
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Apr-2012 at 17:11
ApplauseWOW Nuts Nuts Nuts

Prekrasno, deka go iskopa toa???

+ kade ja ima izraboteno cela Strumica vo 3D?Cheers

Bravo


Edited by Makedonij - 11-Apr-2012 at 17:21
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Apr-2012 at 03:47

Презентација на новиот Соборен Храм во Струмица


Во недела на првиот ден од големиот Христијански празник, Велигден, градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, преку новиот “лед бим“ на плоштадот во Струмица, ќе го презентира идејното решение на новиот Соборен Храм “Успение на Пресвета Богородица“, на кој уште пред 18 години беа ставени темелите.

Градоначалникот Зоран Заев, како граѓанин на Струмица се вклучува да ја води целата организација околу изградбата на Соборниот Храм, заедно со бизнисмени, донатори и самите граѓани на општина Струмица.

“Самиот проект само по себе значи обединување на сите. Се работи за огромен христијански објект, Божји дом за кој што сите треба да дадеме свој придонес внатре“ – рече градоначалникот Заев.

Радио СтрумицаНет ексклузивно ви презентира три фотографии на мал дел од идејното решение, бидејќи како што ни рече градоначалникот Заев, презентацијата на целиот проект пред струмичани премиерно ќе биде претставен во недела во 20:00 часот на плоштадот во Струмица.

Соборниот Храм “Успение на Пресвета Богородица“, планиран на просторот спроти главната пошта во Струмица, ќе започне и официјално да се гради по Велигденските празници, од 23-ти април. Храмот е проектиран на тромеѓето на булеварите во централното градско подрачје, со крајна цел да пушта порака на верата, до Цариград, Белград и Атина. Овој Божји Храм ќе сведочи за вредноста на струмичани која егзистира со векови на оваа подрачје.

Во забавниот дел од презентацијата на Соборниот Храм, ќе настапат: Дуле и Коки, Интервали и Силви Бенд. Бидете дел од Велигденскиот собир во недела од 20:00 часот, на сам ден Велигден... (Р.Ѓ.)

http://www.strumicanet.com/europe/item/2571

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-Apr-2012 at 15:45
Odgovor od G.Zaev:

Zdravo,

Proektot shto ke se gradi e toj shto ima odobrenie za gradba vo 1994 godina I za koj se staveni del od temelite.

Prezentacijata na proektot ke se sluchi na strumichkiot ploshtad vo nedela vecher vo 20 chasot na 15ti april. Do togash ne e vo red da ja objavuvam prezentacijata na objektot od pochit prema site gragani koi ke sakaat da dojdat na ploshtadot. Inaku soborniot pravoslaven hram se vika uspenie na Presveta Bogorodica I e visok 53 metri.

Pozdrav,

Zoran Zaev


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 12-Apr-2012 at 19:53
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Apr-2012 at 06:53
Значи дефинитивно црквата со Нео-Византиски стил ќе биде градена.

Искрено и двата проекта ми беа прикладни.
Се само да не останат тие темелите.

Поз.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Apr-2012 at 08:22
Eve nekolku fotografii od broshurata za Hramot.. (dizajnot na broshurata ne e za komentiranje... polosh - zdravje)


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 14-Apr-2012 at 13:25
Big%20smileCheers

A kade ja vmetnaa malata crkviča, da ne ja butat slučajno?

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Apr-2012 at 13:53
Ne ne... pozadi si e ona... nema shansi da ja butnat : )
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Apr-2012 at 15:46
Very nice classic Byzantine design!
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 14-Apr-2012 at 16:48
Yes it is : ))) It will be quite easy one day to put minarets on it : ))) Like St.Sofia in Istanbul...
Back to Top
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 14-Apr-2012 at 16:53
Previous drugarce grizni si jaziko Yes hahaha 

Edited by MileX - 14-Apr-2012 at 16:54
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 14-Apr-2012 at 18:06
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Apr-2012 at 20:46
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Tiveriopol View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tiveriopol Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 15-Apr-2012 at 21:08


Edited by Tiveriopol - 15-Apr-2012 at 21:11
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 15-Apr-2012 at 21:19
Master
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Gjorgjiev Jr. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gjorgjiev Jr. Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Apr-2012 at 21:21
Сите патишта водат кон Струмица Прекрасно. Струмица, после некои добри седум години, ја посетив лани, во 2011, и бев вчудоневиден. Сите градови во Македонија би требало да го следат нејзиниот пример.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.