build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Соб.храм Успение на Пресвета Богородица - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 24-Aug-2012 at 10:47
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 22-Sep-2012 at 09:04

Кампања за донација на Соборниот храм!

  • Friday, 21 September 2012 16:41

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, кој е и претседател на Иницијативниот одбор за изградба на Соборниот храм “Успение на Пресвета Богородица”, денеска од пред оваа велелепна градба ја промовираше кампањата за прибирање на донации за изградба на храмот.

Во изминатиот период од Велигден, кога беа започнати работите на изградбата на соборниот храм “Успение на Пресвета Богородица” во центарот на Струмица, па до денешниот христијански празник Раѓањето на Пресвета Боогородица се поставени темелите и основните ѕидови.

Како што нагласи градоначалникот Заев, во овој период се завршени најзначајните работи во делот на статиката, а што се однесува до финасиската состојба, до денеска на жиро сметката, која на почетокот имаше 34.518 денари, самоиницијативно 21 граѓанин донирале вкупно 423.675 денари и 10 стопански субјекти кои донирале 1.667.000 денари. Во досегашната изградба помош во градежни материјали донирале седум граѓани и шест стопански субјекти, а вкупната вредност на реализираните работи во оваа фаза од изградбата на Соборниот храм “Успение на Пресвета Богородица” се проценуваат на 600 илјади евра.

“На денешниот прекрасен христијански празник, Раѓањето на мајка Богородица, ја промовираме кампањата за прибирање на донации за изградба на овој Соборен  храм. Практичното започнување на кампањата ќе биде од први октомври, кога до сите домаќинства и правни субјекти ќе испратиме уплатници со кои ќе можат директно во рамките на своите можности доброволно да донираат во довршувањето на изградбата на овој Божји дом“ - рече градоначалникот Зоран Заев.


За целосната изградба на Соборниот храм “Успение на Пресвета Богородица”, кој се планира да биде готов до следниот Велигден, се потребни околу два милиони евра. (Р.Ѓ.)Edited by tiberix - 22-Sep-2012 at 10:07
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 22-Sep-2012 at 09:15
Една фотографија од која горе долу се гледа до кај е работата...
Edited by tiberix - 22-Sep-2012 at 10:08
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 22-Sep-2012 at 10:06
Eве уште неколку фотографии преземени од Facebook страницата на Јул Медија, Струмица.
http://www.facebook.com/JulMedija
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 30-Sep-2012 at 22:05
Ja link so malce poveke sliki Smile

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151431528538957.584667.231002903956&type=3


www.youtube.com/watch?v=emQU3MRAYTE
Edited by N23 - 01-Oct-2012 at 13:42
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 02-Dec-2012 at 10:26

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 12-Feb-2013 at 15:04
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 12-Feb-2013 at 15:53
http://www.strumicadenes.mk/index.php/vesti/strumica/1974-so-polna-parea-se-raboti-na-svetiot-hram-uspasenie-na-presveta-bogorodica.html
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 12-Feb-2013 at 15:54
Светиот Храм " Успение на Пресвета Богородица " полека се издигнува во височините на градот Струмица .
Соборниот храм во Струмица се гради според првичниот проект, идејно решение на архитектот Јанко Константинов. Проектиран е според правилата и каноните на православната архитектура, согласно нашата вера, литургиски потреби и светоотечко градителско Предание. Влезот на црквата ќе биде поставен на западната страна, а олтарот на источната. Црквата ќе има и два споредни влеза од нејзината јужна и северна страна. Храмот ќе има фасада изработена од природни материјали, камен со тули од глина. Камбанаријата ќе биде поставена на југо-источната страна и истата покрај основната функција ќе има и простор (видиковец) за разгледување на градот и неговата околина. Црквата заедно со крстот ќе биде висока 53 метри, а камбанаријата ќе биде висока 60 метри. Во целиот амбиент ќе се вклучи и веќе постоечката црква на светите Григориј Палама и великомаченик Димитриј, а целиот околен простор ќе биде партерно уреден со урбана опрема, клупи, фонтани и светилки, како и со тревнати и други хортикултурни површини.
Во моментот се работи на галеријата која се наоѓа на вториот спрат. Во продолжение кратка изјава.

http://www.strumicadenes.mk/index.php/vesti/strumica/1974-so-polna-parea-se-raboti-na-svetiot-hram-uspasenie-na-presveta-bogorodica.html

Edited by Makedonij - 12-Feb-2013 at 15:54
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 12-Feb-2013 at 17:03
Многу му се радувам на овој храм. Навистина Струмица залужи после толку време ваква црква. 
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 12-Feb-2013 at 17:05
Македониј... супер што си ги ставил фотографиите... мене искрено не ми се занимаваше... иначе, добро оди работата со храмот...
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 14-Feb-2013 at 14:33
Пишете го изворот на информации, овие погоре се преземени од:
http://www.strumicadenes.mk/index.php/vesti/strumica/1974-so-polna-parea-se-raboti-na-svetiot-hram-uspasenie-na-presveta-bogorodica.html

Со полна пареа се работи на Светиот Храм "Успение на Пресвета Богородица"

Како што кажа се уште актуелниот градоначалник Заев во емисијата на ТВ Вис на 31.01.2013 година, ова ќе биде трет по големина православен храм во светот, после Храмот на Христос Спасителот во Москва и Свети Сава во Белград...
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 14-Feb-2013 at 16:37
Pa napišani se izvorite ne vide? Duri tri pati.

Edited by Makedonij - 14-Feb-2013 at 16:38
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 14-Feb-2013 at 19:41
Originally posted by ШперКако што кажа се уште актуелниот градоначалник Заев во емисијата на ТВ Вис на 31.01.2013 година, ова ќе биде трет по големина православен храм во светот, после Храмот на Христос Спасителот во Москва и Свети Сава во Белград...


аха добро трет православен храм по големина Во СВЕТОТ, да да ама овде нешо друго пишит:....

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_Orthodox_church_buildings

...значи според листава св. сава е на 11. место! ако струмичкава е тро помала од сава тогаш максимално е 12. место а не на трето. Во првите десет се само две други цркви, едната во грузија другата во ромунија, другите се руски.

Што сакам со ова да кажам? се е НАЈубаво, НАЈмодерно, НАЈдобро, НАЈбрзо, НАЈквалитетно, НАЈскапо, ... НАЈголемо.... ама НАЈсмешно мене ми е кога употребуваат зборови како УЛТРАмодерно... или СУПЕРскапо... Bonkсупер смешно и ултра срамота...
If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
Goki View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote Goki Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 14-Feb-2013 at 19:46
Pa dobro sega, za nego "Svetot" pretstavuva balkanot i mal del od Rusija...

Se e relativno...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 14-Feb-2013 at 19:52
Шпер-како да изгледа на сликите бетонот да е со доста крупен чакал,многу нераве некако ми изгледа.Не дека е лошо ама некако грубо изгледа,не е како лиено бетонот
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 14-Feb-2013 at 19:59
@Goki
да бе во право си. ама шо ме нервира е дека ако промовираат некој нови објекти, стално претеруваат со димензии, капацитет, и шо знам уше шо друго само да му обрнува внимание цел свет. а на крајот знеме шо останува...

 


Edited by JimmyN - 14-Feb-2013 at 20:00
If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 14-Feb-2013 at 22:46
Џими помеѓу највисоки и најголеми има многу разлика ,една Црква може да биде и 100 метра висока во врвот но самата црква да нема повеќе од 1000 м2 во основа ,па дури и помалку.
а за тоа дека се Нај нај користат тоа е друга работа...
Back to Top
JimmyN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Dec-2012
Location: Germany
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JimmyN Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 15-Feb-2013 at 05:19
Јасно ми е то, на листата шо ја постирав се црквите по височина. Ако ке видиш подолу има посебна листа со црквите со највисоките камбанари.
А има и друга листа, православни цркви со најголема површина и капацитет:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_large_Orthodox_cathedrals

Баш зато дека има разлика сакав да проверам по кој критериум се однесува изјавата и дали е вистина...

If you don`t have a clue,...use the internet!
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 15-Feb-2013 at 09:04
Џим, ептен се согласувам со тебе... бев во Струмица, ја видов површината накоја се гради храмот, и можам да кажам дека е двојно помала од онаа на св. Ал.Невски во Софија... Кај нас има некоја неразбирлива форма на НАЈ... така беше и со "трговскиот" центар Глобал... демек вакво големо нешто нема на балканот, а само наjмалиот мол во Софија е поголем од Глобал... Ама терај... народот си верува... прошетај во Струмица на улица, и 99% од луѓето ќе ти потврдат дека храмот ќе е трет по големина во светот : )))
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.