build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанизам - Википедија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bojannn View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jun-2010
Location: Pretoria, South Africa
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bojannn Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбанизам - Википедија
    Posted: 09-Jun-2010 at 21:45
Здраво на сите.

Веќе некое време го следам форумот, и најпосле решив да се приклучам
Се викам Бојан Лазаревски, и од јануари оваа година, престојувам во Јужна Африка, град Преторија каде што ги правам моите магистарски студии по Урбанизам.

Неодамна почнав да пшувам статија за Урбанизам на нашата википедиаја, почна како статија со три реченици, а сега има повеќе од 50 000 карактера. Јас би сакал ако не е проблем да ја проверите статијата, да дадете ваши коментати што би можело да се подобри, и дали има грешки во терминологијата.

Поздрав до сите,
Бојан

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D1%80%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC


Edited by Bojannn - 09-Jun-2010 at 21:46
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Feb-2014 at 19:18

mislam veke ima niska za viki dali? Djo?

a za angazmanot Bojan moze da im bides motiv i na ostanatite koi bar ko studenti mozat da pomognat da se spodeli info, iako poprvo bilderi ko tebe se nafakjaat na ova nego onie koi toa zivo gi zasega

mozes da go spomnes ko najsjaen anticki primer planot za Aleksandrija i negoviot tvorec makedonecot Dinokrat glavniot odnosno licniot arhitekt i tehnicki sovetnik na Aleksandar

http://books.google.com/books?id=lkrB93mJ2FAC&pg=PA18&lpg=PA18&ots=Ui5qfwptj4&sig=CkSN3tWmVTGWCheiAaVDTZdFWSw&hl=hr&sa=X&ei=XMgQU7qXI8HG4gTOmYCgBg&redir_esc=y

http://www.gutenberg.org/ebooks/20239?msg=welcome_stranger

http://en.wikipedia.org/wiki/Dinocrates

Alexander commissioned the architect Dinocrates to lay out his new city of Alexandria, the grandest example of idealized urban planning of the ancient Hellenistic world, where the city's regularity was facilitated by its level site near a mouth of the Nile.

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Urban_planning

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Mar-2014 at 16:46

utvrduvanjata vo Makedonija se tipicni i za antika i za kasna natika a ne samo sreden vek, justinijan I ja obnovil i doutvrdil cela vizantija pa moze da se kaze deka togas ovde ima zdrava urbanizacija voedno Skopje negoviot roden grad e celosno revitaliziran so akvadukt pokraj obnovuvanjeto na utvrdite i mostovite

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=736&PID=48232#48232

www.helsinki.fi/hum/arla/Levant-internetcourse/Lessons/LateByzantineUrbanism.htm

www.ncl.ac.uk/undergraduate/modules/module/ARA3016

moze treba kuso da navedesh aber za urbanizmot i vo sovremena makedonija od tursko preku srpsko i jugoslovensko pa se do megjunarodno vo zemjoresot, moze i osamostujuvanjeto da go opfatish ko stagnacija i skoreshniot revival

www.academia.edu/969310/Urban_Transformations_of_Skopje_1890-1948

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=44&PID=31301#31301

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=44&PID=32045#32045

skoresnovo mozes da go potenciras ko realna uslovenost na ekonomijata kako glaven motor za urbanizmot, bar toa se gleda sega i jasno preku voljata za osvezuvanje na urbanoto i infrastrukturnoto tkivo, koe jasno sekoj bi go krpel spored svoj arshin no posekako pod politicka prizma issuu.com/mandyheld/docs/skopje-a_modern_city_24.10_klein?mode=embed&layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Fgrass%2Flayout.xml&showFlipBtn=true&pageNumber=184Edited by +Protagorist - 07-Mar-2014 at 20:20
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-Mar-2014 at 20:21


na kraj go spomnuvas ko moderen pravec samo NU a ne i LU bar ko kritika na istiot mozes da go navedes ako ne ko alternativa

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506&PID=162831#162831

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2919&PID=161981#161981

www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=44&PID=34608#34608

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Apr-2014 at 12:33

kolku i ova vishok da zvuchi, mozhe treba da vmetnesh poopshiren pasus za modernistite i skopje ko aktiven eksperiment chij rezultat zavisel od globalnite i lokalnite interesi http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1343&PID=170967#170967

nasproti ova mozhesh da go navedesh ko istoveten primerot na antikvizacijata i skopje ko sovremen pandan na ona shto se sluchuvalo vo titoizmot no sega ispravem od lokalni interesi nasproti globalni agendi simbolichno nalik Sk'14 vs Sk'64 odnosno promena na kursot od globalizirachkite agendi na svetskite eliti kade neli za plemenski zaednici nema mesto [1]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Feb-2016 at 04:10


во 14-сетата фуснота линкуван е законот од 2008

http://www.zeleni.org.mk/uploads/media/Zakon_za_prostorno_i_urbanisticko_planiranje_precisten_tekst_.pdf

сега логично е да биде дополнетиот од 2013

http://www.pravdiko.mk/wp-content/uploads/2013/11/Zakon-za-prostorno-i-urbanistichko-prechisten-tekst-13-05-2013.pdf

се прашувам ја ажурира ли некој нашава википедија

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Feb-2016 at 09:55
Ете ти ажурирај ја, не се прашувај.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 847
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Feb-2016 at 11:37
Како еден од најактивните членови на Википедија на македонски јазик и воедно администратор на истата, те повикувам слободно да си ажурираш информации во статиите, бидејќи повеќето корисници си уредуваат свои теми, за кои одвојуваат од своето слободно време и е целосно доброволно.

Затоа и мотото на Википедија е секој да може да ја уредува, токму од вакви примери, кога некој знае повеќе од другиот или наишол на нешто, што не е спомнато, опишано, напишано и слично.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Feb-2016 at 10:39
Дискусијата е префрлена во Офтопик, во темата Историски разгледници, по предлог на еден член. И онака содржински 90% од репликите немаа врска со Урбанизам на Википедија.
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Feb-2016 at 15:55

Џоле Благодарам само ќе го цитирам делот од мојот пост адекватен за оваа нишка

Originally posted by +Protagorist

Navigator, ehrlich благодарам за сугестијата, но престар сум за вики, иако ми е бивша симпатија, го пуштив аберот колку да се најде некој да го освежи ако смета дека треба, сега чисто билдам заради уметнички канализирана енергија преку линкови и букмарзи, а може да се каже дека веќе сум и досаден со стилов на жонглирање дигресии, па прашање е само на време кога и од тука ќе скубнам, мада билдов лично ми отвори букмарк чакра која постојано ме навраќа бар да ја ажурирам ако не ја дополнувам, уствари не ми се ни верува колку пати само кренав раце и пак се навраќав тука, нормално и со различни никови заради скротување монотоност по нишки,  плус ако видам подобро за разлика од билд на вики и те како може кој стигне да ти едитира писанија, а со тоа и неретко да отиде во вода аберот, да имаше бар некоја опција како алтернативно мислење за секоја тема па во позадина да останат за преглед и сите поартикулирани а различни вистини освен исфилтрираната

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.