build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - отворен или затворен град

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје - отворен или затворен град
    Posted: 10-Jun-2010 at 00:52
Неколку пати имаме дискутирано на оваа тема. Еве денеска имало некоја трибина, па може да ни биде отскочна даска за ваква нишка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Jun-2010 at 00:53

Скопје густо како Токио

Според планот на Кензо Танге, Скопје требаше да има 350.000 жители, сега во него живеат двојно повеќе луѓе, а според некои истражувања, таа бројка во определени периоди во годината достигнува и до еден милион жители

Центарот на македонската метропола е со густина како Токио, со 5.500 жители на еден квадратен метар, па секоја влада во иднина треба да поведе сметка Скопје да стане затворен град, со тоа што ќе вложува пари за развој на помалите средини, беше главната поента на учениците на вчерашната трибина „Скопје - град од отворен или затворен тип?!“, во организација на Институтот „Политеја“. Трибината се одржа во Општина Карпош, па освен професори, архитекти, социолози, збор зеде и градоначалникот Стевчо Јакимовски. Според него, бидејќи градската власт и општините немаат шанси да најдат средства за развој на градот, секоја влада треба да инвестира пари од државната каса во крупни проекти, а истовремено и да се грижи за тоа каде новонаселените жители ќе се вработуваат. Како пример го посочи оној кога Владата издвои 93 милиони евра за изградба на обиколницата.

- Се залагам Скопје да остане отворен град, административен и бизнис-центар, но властите да обезбедат поквалитетен живот, а и самите граѓани да се стремат кон такво нешто - рече градоначалникот Јакимовски.

Професорката на Правниот факултет, Гордана Силјановска, рече дека им се лутиме на Грците што така не' нарекуваат, но факт е дека Скопје е Македонија, а Македонија е Скопје. Отвореноста подразбира градот да биде отворен за разни комуникации со други градови, регионот или со светот. Но, се случил парадокс. Откако кон метрополата биле припоени и други општини, со цел да се урбанизираат, се случило спротивното - Скопје се рурализирало.

- Скопје е слика на политичка моќ. Граѓаните никогаш немале влијание, туку на ноќни сеанси, со политички критериуми, на градот беа припоени три, седум, десет општини. Отсуството на регионална политика за рамномерен развој нужно води кон егзодус и девастација на Македонија. Сите патишта водат кон Скопје - рече професорката Силјановска.

Акцент беше ставен на тоа дека градот не го уништи земјотресот во 1963 година, туку социјалниот земјотрес во 1990 година. Луѓето не можеле да бидат запрени да доаѓаат во потрага по работа. Силјановска ги прозва министрите, кои работат во Скопје, да се вратат во своите градови и од нив да направат Македонија, затоа што етичка обврска им е да ги развиваат градовите од кои доаѓаат, а не да остануваат во метрополата.

Архитектот Мартин Пановски кажа дека на градот му се случиле урбанистички пазарења, а како сликовит пример го посочи Дебар Маало, каде што малите куќарки беа урнати за изградба на големи згради и што поголем профит.

- Нема развој, нема урбанизам, само чист пазар - рече Пановски. Постземјотресниот урбанистички план за изградба на Скопје на архитектот Кензо Танге, како што потсети архитектот и претседател на „Политеја“, Емил Лазаревски, всушност предвидуваше град за 350.000 жители, а сега во него живеат двојно повеќе луѓе.

- Според некои истражувања, таа бројка, во определени периоди во годината, достигнува и до еден милион жители - рече тој.

Опасната поделеност на градот ја акцентираше социологот Илија Ацески.

За сегашната пренаселеност и нерамномерна урбанизација, според него, виновни се социјалистичките бирократи кои четири децении во Скопје концентрирале се', култура, образование, спорт, јавни служби, администрација.

- Нема друг град како Скопје така етничко-религиски поделен, а кој опстојува -рече професорот Ацески.

На трибината како модел за затворен град беше земена Љубљана, град кој извесен период бил затворен - оној што немал жителство не можел да се вработи и обратно, оној што нема работа, не можел да се стекне со жителство. Потоа владата направила проекти за развој на помалите средини.

- Се определуваат посебни средства за развој на малите градови. Тоа значи шанса сликата да не биде црно-бела, туку обоена. Скопје сега живее во црно-бел свет - рече Силјановска.

Институтот „Политеја“ е невладина организација чија цел е зајакнување на цивилниот сектор, а формирана е пред шест месеци.

Јорданка Ивановска


Балкански Лас Вегас

Скопје бил град во кој имало забава 24 часа. Дека немало подобра забава во регионални рамки, дури го споредуваат со Лас Вегас?! - рече на трибината професорката Гордана Силјановска. Констатирајќи дека забавата е само во центарот на Скопје, таа запраша дали и кога идните градоначалници мислат на граѓаните да им обезбедат мир, а не забава 24 часа.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5276FA50202B0E42B288A618139BABE9
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Jun-2010 at 00:53

Пренаселеноста го задуши Скопје

Постои дилема дали главниот град подобро би функционирал во услови на затворен или на отворен град

Деспина Трајковска

Скопје да продолжи да функционира како отворен град, но со точно отворена и почитувана концепција на развивање, или во него да се имплементира извесна форма на затворен град, бидејќи актуелните случувања од секој аспект веќе даваат погубни резултати на квалитетот на живеење во градот. Вакви поделени мислења беа изнесени вчера од учесниците на дебатата „Скопје - град од отворен или од затворен тип“ што ја организираше Институтот „Политеја“ во соработка со Општина Карпош.

Модераторот Емил Лазаревски, претседател на Институтот, смета дека сегашното несоодветно функционирање на градот во одредени сегменти се должи на неговата пренаселеност. Според неофицијални сознанија на „Политеја“, бројот на жители во Скопје надминува над еден милион, што е речиси трипати повеќе од замислата за функционирање на градот со 350.000 жители, систем каков што го одредил Кензо Танге.

„Сосема нормално дека Скопје во оваа ситуација е задушен град. Ако се знае дека според неофицијални статистики, само во Општина Центар има густина на населеност слична на Токио, чија ситуација е светски проблем, тогаш алармот за решавање на проблемот одамна требаше да биде вклучен“, смета архитектот Мартин Пановски, кој, и покрај се', не се согласува со неопходноста да се затвори градот во себе како по примерот на Љубљана, бидејќи тоа за нас би било погубно.

„Напротив, да си остане отворен, а истовремено да се стави акцент на развојот на останатите општини низ државава, за тамошните жители да не би имале потреба да мигрираат, па макар и привремено во главниот град. Зашто, дефинитивно, Скопје со години е центар на случувањата од сите аспекти“, дополни Пановски и посочи дека доколку, на пример, Владата не би инвестирала во изградба на споменици, туку во проекти што реално би ги решиле клучните проблеми за функционирање на еден град, автоматски би го подобрила и квалитетот на живеење во него. Како пример, тој посочи дека централната власт би постигнала полн погодок доколку би ја финансирала изградбата на Јужниот булевар, што ќе го растовари сообраќајниот метеж во Скопје.

Вложувањата на државата во локални проекти ги оправдува и градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, но тоа да се активности што би го подобриле нивото на живеење од аспект на сообраќај или на јавна хигиена.

„И државата, но пред се' општините би требало да се раководат по осмислен концепт за развој на главниот град, како би се задоволиле неопходните потреби на граѓаните за нормално секојдневие. По земјотресот развојот на Скопје тргна по добра насока, но во периодот на транзиција застрани од трасата по која требаше да оди. Се гради без концепт, со што се создаваат услови за нови населувања, а тоа автоматски повлекува сообраќаен метеж, намалување на работните места, недоволен капацитет во училиштата“, смета Јакимовски.

Тој и покрај се', не е за Скопје да се затвори. Смета дека освен што надлежните и од централната и од локалната власт имаат директно влијание за враќање на градот во нормала, голема помош за тоа е потребна и од неговите жители. „Не е доволно да се сака само сопствениот двор, туку и туѓиот. А дека жителите на Скопје и воопшто сите во државава не функционираат така, доказ е односот на секој кога ќе замине накратко во друга средина“, дополни Јакимовски.

Сосема спротивно од него размислува Марјан Додовски, член на Совет на Град Скопје. Според него, неопходно е што побрзо Градот Скопје да почне да заговара имплементација на форма на затворен град. „Лично сметам дека е неопходна рестриктивна политика од речиси секој аспект. Во ваква ситуација градот живее далеку од соодветно, дури каубојски“ вели Додовски.

Социологот Илија Ацески е поблаг во размислувањето дали Скопје да функционира според примерот на Љубљана. „Не смееме да забраниме населувања во градот или привремени миграции, н, сепак, треба да се почитуваат одредени правила на игра. Симболично кажано, градот треба да биде затворен за оној што не може да го издржи товарот на главниот град, а за тоа треба секој сам да биде свесен“, смета Ацески.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=135C469D39D66C43AFCA1D18D158DCA7
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Jun-2010 at 01:14
Остро сум против вакви залагања и вакви решенија на забрани, ограничувања, безмалку ми личат на фашистички процеси. Социолошко-демографските процеси треба да бидат што послободни и полиберални процеси, кои секако од властите треба да бидат насочувани со методи на субвенции и олеснувања кон некои делови, одколку забрани кон други делови. Гледаме на телевизија ѕидови на граници и во поделени градови или слично, а тука уште малку истото да го направиме само не со цигли и малтер туку со хартија и пенкало. Да ограничите некому право во кој град ќе живее и тоа пред се во рамки на унитарна држава е глупост од невидени размери. Полувековната и повеќе тенденција на индустријализација во среде градови ги пресели луѓето во градовите. Да беше дисперзирана индустријата по некоја фабрика меѓќу три четири села во некое поле ќе имавме сосема друга слика. Како алтернативна второстепена дејност ќе опстоеше земјоделието, немаше да има толку безделничење по градовите. Затоа пред се ја претпочитам атракцијата на другите населени места, одколку забрана за живеење во Скопје. Зашто такви асимилаторски решенија на забрани кога може елегантни решенија на атракција на другите населени места. Поевтини комуналии, вода, струја, пат до секое село и град , може да натера многу луѓе да ги претпочитаат овие населени места наспроти Скопје.

И веќе конечно да го тргнеме тоа да ни виси над глава дека Танге го испроектирал за некоја одредена бројка. Па малку ли инеженери, архитекти и урбанисти имаме, ете нека го допроектираат за повеќе жители. Мора ли центар да е центар и само тој да е. Е сега наместо нови булевари се соочуваме со можно бришење на клучни артерии на градов, што мора да се превенира. Па во ниеден постар и поголем град не му се знае точен центар, секаде има неколку локации на гравитирање. Идејата за нов град некои ја сваќаат на смеа, ама истите тие знаат да констатираат дека Скопје е пренаселено и слично.

И конечно веќе крајно непријатно се чувствувам кога некој мојот град го претставува безмалку Митровица. Доста веќе со таа заблуда на поделен град. Скопје не е поделен град, ни од далеку.

За обиколницата е школски лош пример. Обиколницата не е никаква градска магистрала па сега владата дала пари за Скопје. Ова е кажано вероватно од некаков политички мотив што треба да создаде аверзија и омраза према владата во другите градови. Обиколницата е автопат дел од домашната М патна мрежа и европска Е патна мрежа и нема врска со Град Скопје. Зарем автопатот покрај Тетово треба да го гради Општина Тетово, или покрај Велес општина Велес?!


Edited by lslcrew - 10-Jun-2010 at 01:18
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Dec-2010 at 01:28
Ова се најновите проценки за бројот на население во Скопје.
Градов ни расте ко луд

Historical populations
Year     Pop.      %±
1948     102,600     —
1953     139,200     35.7%
1961     197,300     41.7%
1971     312,300     58.3%
1981     408,100     30.7%
1994     448,200     9.8%
2002     506,926     13.1%
2006     668,518     31.9%
2010     865.934     −99.9%
metropolitian     1.257.836     −99.9%


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Dec-2010 at 01:35
Кој е изворот?
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Dec-2010 at 01:43
Oва е најново на страната за Скопје на wikipedia. Знам дека не е некоја меродавна страна али тоа повеќе се однесува на други информации како на пр. историја итн. Бројките на населенија обично не им се далеку од реалноста.

Edited by toasumjas - 14-Dec-2010 at 01:45
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Dec-2010 at 01:48

Сепак да се стрпиме уште 4-5 месеца до пописот па да излеземе со официјални бројки. Википедија не е извор кај што не се штимаат податоци особено за нашиов регион, а познавајќи колку ревносно се водат податоците кај нас за разликата помеѓу (новородените+доселените)-(умрените-исселените) се сомневам во точноста на податоците. Особено не дека метрополитан има 1.257.000 жители (може ако ги сметаат Куманово, Тетово и Велес со селата)Edited by UrbanFreak - 14-Dec-2010 at 01:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Dec-2010 at 01:50
@ toasumjas

Големината на градовите е една од најголемите локалпатриотски опсесии, така да и таа категорија може да се стави во кош заедно со сите теми кои пристрасно се едитираат. Така да ако ниту на википедија нема наведено извор од каде се земени оние бројки, јас не би се ослонувал на нив.

Edited by Cloverstack - 14-Dec-2010 at 01:51
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Dec-2010 at 01:53
@ UrbanFreak

Пописот за жал повторно ќе обезбеди само бројка на оние со жителство во одреден град, а не каде навистина живеат. Извесно е дека во Скопје живеат и функционираат значително повеќе луѓе отколку што тоа го успева да го евидентира официјалната статистика.


Edited by Cloverstack - 14-Dec-2010 at 01:54
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Dec-2010 at 01:55
па и мене тоа ми беше чудно и сомнително, обично има наведено извор на пр. циа фацтбоок или некој друг. Али бројката од 865.934 според мене не е далеку од реалната.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Dec-2010 at 01:56

кловер ми го зема зборот од уста
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 14-Dec-2010 at 01:59
Originally posted by toasumjas

па и мене тоа ми беше чудно и сомнително, обично има наведено извор на пр. циа фацтбоок или некој друг. Али бројката од 865.934 според мене не е далеку од реалната.

Се слагам. Се сомневам во нејзината валидност, но би рекол дека не е предалеку од вистинската. Она што боде очи е скокот од 2002 до 2006 и 2010. Едноставно е јасно дека бројките за 2006 и 2010 се упад во претходната статистика и дека се накалемени на листата.

А метрополитен бројката навистина е без никаква основа.


Edited by Cloverstack - 14-Dec-2010 at 02:01
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 14-Dec-2010 at 02:07
Го делам мислењето тој скок е поради нереалната бројка од пописот 2002 за која сите сме сигурни и која би требало да биде како оваа од 2006 ако не и поголема.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Dec-2010 at 02:24
Originally posted by Cloverstack

@ UrbanFreak

Пописот за жал повторно ќе обезбеди само бројка на оние со жителство во одреден град, а не каде навистина живеат. Извесно е дека во Скопје живеат и функционираат значително повеќе луѓе отколку што тоа го успева да го евидентира официјалната статистика.
Се согласувам, но тоа ќе зависи од механизмот на пописот. Дали ќе се земе во предвид и локацјата каде кој е затечен или исклучиво по лична карта. Значи дали ќе има можност на пример иако некој е од Штип (по лична карта) затекнат е живее под кирија и работи во Скопје (5 дена во неделата). Не сум сигурен но мислам дека минатиот попис тоа не беше случај. Сепакм покрај десетиците прашања кои се и помалку битни убаво би било да се води и за тоа евиденција (како дневен прираст, незванични резиденти или сл.) како битен економски и демографски параметар. Во секој случај се сомневам дека бројката на такви е повеќе од 150.000 граѓани.


Edited by UrbanFreak - 14-Dec-2010 at 02:25
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Dec-2010 at 11:04
Па мислам дека во ској попис се засметува дневна, неделна, месечна, годишна, сезонска миграција. Некои пописи дури и го пребројуваат странското население што моментлано се затекло, како и своите граѓани во странство со цел да добие објективна вредност. Е сега една нормална статистичка операција кај нас предизвикува такви жестоки манипулации и реакции, па паралелни пописи, па политички мешаници, па закон посебен се носи, безмалку станува прашање на тест дали државата ќе ја биде или не. Само во Македонија и некои јужноамерички и азиски држави попис и избори се прашања на дестабилизација.

Затоа и неочекувам некоја којзнае колку точна бројка, па да можаме стварно да имаме веродостојни информации, не само заради политиката, туку за да можеме утре правилно да планираме покриеноста на една мрежа мобилна на пример, да планираме средства за патна мрежа, како со помалку пари да опфатиме повеќе население и милион други параметри.

Ако имавме последен попис после конфликт, каде што тогашниот директор си поднесе оставка, германските надгледувачи изразија сомнеж и тоа така пројде, сега очекувам колку толку да се извади некои приближни матни вредности, но далеку од прецизни со некоја мала статистичка грешка.

А ова со локалпатриотизмот и бројноста веќе ми се гади од овој демоде начин за покажување локал можност ли што треба да биде појма немам. Глупости. Скопје може да има некој бројка од некои седумсто илјади постојано население и некаде измеѓу сто и двеста илјади население по разни типови на миграција. Тука ги засметувам и оние што се со постојано живеење тука, со работа, најчесто млади брачни парови останати после факултет, вработени и веќе трајно преселени со тесна врска со родното место. За милион може до следниот попис да почекаме, иако тогаш повеќе би сакал да видам некоја рамномерсна населеност и развиени села и помали градови, не во смисла на земјоделство, туку во смисла на некоја индустрија.

Edited by lslcrew - 14-Dec-2010 at 11:20
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Dec-2010 at 13:30
Originally posted by toasumjas

Ова се најновите проценки за бројот на население во Скопје.
Градов ни расте ко луд

Historical populations
Year     Pop.      %±
1948     102,600     —
1953     139,200     35.7%
1961     197,300     41.7%
1971     312,300     58.3%
1981     408,100     30.7%
1994     448,200     9.8%
2002     506,926     13.1%
2006     668,518     31.9%
2010     865.934     −99.9%
metropolitian     1.257.836     −99.9%
Добро толку не ви е очигледно дека некој на заебанција го напишал ова? Каков е тој пораст од -99,9% ? Затоа нема извор, некој си пишел фантазии.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Dec-2010 at 15:07
Па јас мислам дека бројката од 860.000 е реална во агломерација ама ништо повеќе од тоа над 1 милион е претерано, земете ја за пример Софија ќе ви биде јасно.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Dec-2010 at 15:39
Originally posted by гитардемон

Originally posted by toasumjas

Ова се најновите проценки за бројот на население во Скопје.
Градов ни расте ко луд

Historical populations
Year     Pop.      %±
1948     102,600     —
1953     139,200     35.7%
1961     197,300     41.7%
1971     312,300     58.3%
1981     408,100     30.7%
1994     448,200     9.8%
2002     506,926     13.1%
2006     668,518     31.9%
2010     865.934     −99.9%
metropolitian     1.257.836     −99.9%
Добро толку не ви е очигледно дека некој на заебанција го напишал ова? Каков е тој пораст од -99,9% ? Затоа нема извор, некој си пишел фантазии.


Очигледно е дека е глупост. А добро, никој не го забележа ова? Big%20smile

"metropolitian"
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-Dec-2010 at 15:54
Јас мислам дека и бројката од 860 000 е сериозно преувеличување. Прво толкав е Загреб, а кога си во него разбираш дека станува збор за сериозно поголем град од Скопје. Второ со волку неразвиена патна и никаква шинска инфраструктура мислам дека на градот ќе му се случеше колапс од невидени размери и тоа секојдневно, по пола ден. Трето ако навистина е толкава бројката (секој 2,5 жител на Македонија да живее во Скопје), тоа значи дека е веќе крајно време да се превземаат мерки и тоа сериозни! Со тоа мислам на конечната поделба на Македонија на области, при што следните градови би биле областни центри: Тетово, Охрид, Битола, Куманово и Штип, исклучиво кон кои би гравитирале соседните градови и население и не кон Скопје. Сметам дека за држава од 2 милиона, апсолутниот максимум за долг, одржлив и релативно ефтин развој е градот да не превишува 500 000 жители. Односно 25% од населението да живее во истиот, не 35-45% како што е во моментов. Ако мене ме прашате Скопје би требало да биде колку Љубљана, но тоа е невозможно, така што би било пожелно процентот на жители на главниот град да падне под 25% од вкупното население на државата. И тоа не со рестриктивни туку со стимулативни мерки на развивање на горенаведените обласни градови (за почеток), а подоцна и на целите региони.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.