build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 06-Jun-2020 at 16:55
София
Позитано Бизнес Център
Това не е ремонт или консервация а изцяло новопостроена сграда.

Балкан Бизнес Център

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 16-Jun-2020 at 19:45
Plovdiv - PIMK Office Center


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2073
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 03-Jul-2020 at 11:02
Конечно почнале со Elliniko. За град од 3.5 милиони со дури една висока зграда проектот е прилично underwhelming, не знам зошто Грците не сакаат високи згради.

Mitsotakis attends Elliniko ceremony - Live Streaming

Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis was on Friday morning attending a ceremony to mark the beginning of work on the big investment project at Elliniko, the former site of the Athens airport in southern Athens, nine years after the country launched its first tender for the sale and long-term lease of the vast plot.

Lamda Development, which is undertaking the investment, plans to turn the seaside plot into a complex of luxury residences, hotels, a yachting marina and casino at a total cost of about 8 billion euros.

The first phase of the work will involve demolishing structures and buildings inside the old airport and is expected to last 3.5 years.

During this time, Lamda will build a casino, two hotels and several skyscrapers that will house offices.

(...)

ekathimerini.com
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 03-Jul-2020 at 11:36

Има неколку причини кои често се споменуваат, и тоа примарно: да не се опструира погледот кон Партенонот, како и честите земјотреси и проблемите со почвата. Меѓу секундарните и терцијарните пак, се споменуваат воената дикатура во минатото и нивната склоност кон повисоки згради (тогаш е изграден единствениот облакодер во Атина), грчкото византиско наследство и средоземноморската архитектура, и нешто немањето типична аристократија која градела мегаломански објекти во минатото, па не било дел од грчката култура да се градат импозантни објекти.

Edited by гитардемон - 03-Jul-2020 at 11:38
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 99
  Quote David Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 03-Jul-2020 at 11:55
Нема проблем еве ние ќе го направиме Скопје како Њу Јорк па за некоја декада кога место граница ќе има патарина во земјата посекако ќе има облакодери

Малку да се "нашалиме",сепак мислам дека во Елинико се најавуваат и неколку облакодери.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 03-Jul-2020 at 16:44
Грција да е паметна да се отвори за вакви објекти, високи облакодери, има да добие супер модерни импозантни објекти и нагло да boost-ат изградба во Атина. Мислам дека треба да направат таков потег.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2073
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 03-Jul-2020 at 21:40
Ќе има 3 високи згради и многу зеленило. Проект за поздравување, но за толкав град без ниту еден облакодер е малку. Грција не била комунистичка (па и нема висококатници од втората половина на 20 век) и не била економски супер силна пред 40-тина години, па и нема високи згради, ама пак е чудно како толкав Солун има само 4 објекти со над 10 ката. Скопје има 252.

Зачувување на Партенонот како круна на Атина е добра идеја, но сепак Атина може и треба да си дозволи голем модерен комплекс кој не мора да има згради над 100 метри. CBD Cluster или Charter City можат да направат во Солун.

The Hellinikon Project, with a total area of 6,200,000 sqm, will become a new point of reference for the City of Athens, and a premier destination for visitors and residents alike. The project was designed with everyone in mind! From a new world-class aquarium and marina to new iconic structures, Hellinikon is destined to become one of Europe’s most iconic developments, one full of landmarks and attractions.

One such notable landmark will be the Multi-Purpose Multifunctional Events Centre and Observation Tower. With its compelling design, the Center will become one of Athens’ most impressive and iconic attractions and function as a multi-purpose space that could accommodate a variety of large scale events, such as basketball games, concerts and many more.

In addition, a group of high-rise buildings including the Marina Residential Tower, the Promenade Residential Tower, the Hotel by the Mall and the Office Tower will serve as new iconic architectural landmarks for the City, further enhancing the new urban landscape.

The transformed waterfront will include a new free-access public beach, a world-class Aquarium and a state-of-the-art Marina, all of which will constitute as a series of new landmarks to embellish the Athenian Riviera.

The Integrated Resort and the science and research institutions will attract a new demographic of tourists to Athens; helping to solidify Greece’s reputation as a top tourist destination.
thehellinikon.com

Еве и набрзина нацртана визија за Thessaloniki Charter City - проект сличен на Free City of Dojran.
Cluster преземен од 3D Warehouse
Поглед од плоштадот Аристотел, со Олимп во позадина
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 03-Jul-2020 at 23:03


Проблемот е што локацијата што си ја избрал (Переа на грчки, Хаџи Бали на македонски/турски) ќе биде проблем за ILS слетувања на пистата 10 на солунскиот аеродром. Моментално ја продолжуваат, па може да се смени процедурата, но има waypoints точно над заливот и станува малку покомплицирано со вертикалната сепарација над населени места.

http://www.aeolus.gr/pdfs/LGTS_JEP.pdf (plate 11-1, ова е стара процедура, но моменталната не ја покажува пистата 10/28 бидејќи не е во употреба).


Живеев во Солун многу години, и иако е центар на гравитација за Скопје и Софија, сепак Атина е неприкосновениот економски центар на Балканот. CBD во Солун не би имал толку кираџии (а Истанбул и не е така далеку).

За жал, Атина се гуши во сообраќај. Елинико е добра локација бидејќи е блиску до Пиреас и до државните институции, но е џенем од аеродромот и од Рафина (другото пристаниште). Повеќе прилега за некакви fancy condos, отколку за банки и канцеларии. Халандри и Маруси се доста upscale населби со бизнис реони, и на другиот крај на градот, и таму добро би легнале неколку облакодери. Исто така добро се поврзани и со метро и со булевари кон сите страни на градот.

Edited by гитардемон - 03-Jul-2020 at 23:06
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2073
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 04-Jul-2020 at 01:12
Се потрудив кластерот да биде подалеку од аеродромот, ама сепак височки згради ќе има на 5 km од него (иако не во правец на пистата). Со изградба на овој комплекс во кој би се сместиле можеби и милион/милион и пол луѓе и со огромната економска активност која ќе ја има и онака ќе треба надградба на аеродромот и би можело да се размислува за негова релокација; сегашниов да биде или парк, или зона со луксузни индивидуални куќи, или да остане како мал аеродром.

Оваа локација ја одбрав за, покрај другото, посебнава административна единица да биде директно поврзана со аеродромот. Не знам дали Thessaloniki Charter City би бил сосема независна држава, федерална единица во рамките на Грција или регион со висока автономија, но мислам дека од економски, дипломатски и логистички причини е потребна директна спојка со надворешна граница (макар и воздушна).

Друга локација за TCC би можело да биде Ново Скилич (Калохори), ама тука има еден куп индустрија која тешко би се преместила.


Солун го одбрав зашто Атина нејќе високи згради и е на самиот крај на Балканот. Солун е патно и железнички многу поблиску до други регионални центри како Истанбул, Софија, Белград, Скопје и Тирана и остатокот од Европа и е на крстопатот на копнено-водените рути Рим-Истанбул и Виена-Атина. Згора на тоа има повеќе место околу самиот град.

TCC може да биде профитабилен, само треба властите да се потрудат. Имајќи ја предвид економската историја на Грција од Солон навака, треба чудо да се случи за тоа. Неколку политики би го направиле комплексов интересен:
- финансиски поблаго регулирана зона со пониски даноци (со подолг период на дивергенција и исклучоци за да не ја исцица Р. Грција);
- автоматско државјанство за секој државјанин или резидент на Хонг Конг кој не соработува со режимот;
- олеснет процес на имиграција и поттикнување претприемачи, иноватори, стартапери итн;
- добро наградени меѓународни конкурси за архитектонско-урбанистички проекти со особен акцент на
* екологија и одржливост;
* современост и
* монументалност;
- одлична инфраструктура (брза железница Виена-Атина и Солун-Истанбул покрај автопатите, аеродромот и пристаништето);
- слободно општество и фокус врз економија и развој наместо политикантство.

Исто како и кај Дојран, најголем проблем на оваа замисла е влијанието врз екологијата и земјоделието.

Вака од сателит, други места за ваква инвестиција би можеле да бидат:
Аспропирјос, западно од Атина и физички одвоен со рид. Има простор за целосно нов град кој не би ја задушувал Атина и автопатски би бил поврзан со северот независно од Атина. Во употреба е аеродромот тука?


Сорос крај Волос (+ меѓународен центар за политичко образование и дискусија )


Антирио и Навпакт северно од Патра
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 07-Jul-2020 at 19:40
Sofia Tech Park

The Square - иновативен офис център с Hi Tech лаборатории за автомобилната
   промишленост.

http://automotive.bg/wp-content/uploads/2018/10/17.-The-Square-Automotive-R-and-D-Center-in-Sofia-Tech-Park_arch.-Lyubomir-Stanislavov-CEO-Auto-Park-Bulgaria.pdfBack to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 11-Jul-2020 at 20:50
Sofia - Sky Fort - 202m/49fl/ U/C
Thanks to @kraxx from SSCBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12978
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 13-Jul-2020 at 09:33
Сплит - Westgate Towers | 115 м

За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 13-Jul-2020 at 13:10
Sofia - NV Tower


Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 14-Jul-2020 at 13:04
Business Park Sofia - GTS Office CenterBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12978
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 14-Jul-2020 at 14:42
Ми се допаѓаат овие последниве две згради во Софија, имаат разиграни облици.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 15-Jul-2020 at 15:04
Park Lane Office Center Sofia

https://www.facebook.com/parklaneoc/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 21-Jul-2020 at 08:41


https://www.facebook.com/StroitelstvoSofia
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5613
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 28-Jul-2020 at 15:54
The final look of the exterior of the former “Beko” factory in Dorćol, Belgrade
The beauty of the building’s classic architecture and industrial academicism is exposed once again after a year long revitalization process. New windows, new color scheme and a new glass top floor give this 90 year old building a new life for the years to come.https://www.facebook.com/remorkerarchitects
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 933
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 28-Jul-2020 at 20:35
Чисто за споредба, како било порано

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.