build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот и од светот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 02-Jun-2017 at 23:15
Видов за масовната реставрација на фасади во центарот на Белград и пренаменување на голем дел од строгиот центар во пешачки зони. Одличен проект кој се надевам дека ќе се прошири низ целиот град.

Стариот град им е генерално подобар од софискиот и има монументален шмек. За разликата на комунистичките блокови на Југославија и Бугарија мислам дека нема ни потреба да се коментира.

Но сепак, Белград треба да се потруди да изгради метро за да ја стигне Софија во современиот (пост 1991) развој. Дали со сопствени, европски, кинески или какви и да се пари не знам, но сигурно можат доколку се потрудат. Исто така, му треба поголем бизнис центар (како оној во Софија), на пример од другата страна на Дунав (Борча), каде што веќе има планови да се изгради Трет Белград. Доколку не западнеа во ужас во 1990тите и се интегрираа во ЕУ во 2004 или 2007, сигурен сум дека Белград ќе беше пред Софија во современиот развој. Има голем потенцијал, особено во популарната индустрија (и со други жанрови освен турбо фолк) во која се вртат многу пари и слава.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 03-Jun-2017 at 09:38
Originally posted by Kid_A

Originally posted by Staro Skopje

До 1991, Белград беше многу понапред од Софија. Главен град на поголема и релативно подобра држава, има подобра архитектура од преминот 19-20 век и меѓувоениот период, и значително подобра архитектура (и култура) за време на Студената војна. Во 1991 ја избраа губитничката страна и благодарение на психопатот злободан изгубија 10 години кои многу ги чинеа. Од тогаш Софија, чија што држава стана дел од ЕУ и НАТО, интензивно се развива и ги искористува потенцијалите кои ги нуди Европската Унија. Изградија метро, бизнис центар, ги реновираат старите згради, и заслужено може да се наречат балканска Варшава. Белград гради кварт на вода, но сепак му треба метро и членство во западните организации за со модерниот развој да ја стигне, па и претрка Софија, наместо да се задоволува со расипани авиони подарени од човекот кој ги словенизираше античките Македонци со една неодамнешна изјава.


Се тоа што ти го наброја се гради и во Белград. Реставрација на фасади, обнова на патишта, градење пешачки зони, станбени објекти, мостови, нови автобуси, трамваји, трговски центри, бизнис центри, приватни болници. Во Белград моментов има над 500 градилишта и покрупни проекти.

7-8 убаво нашминкани улици во Софија не е генерална слика на градот. И во самиот центар има многу улици со запустени фасади, а да не зборувам за социјалистичките блокови кои се ужас. Убава капитална инвестиција во Софија е метрото. Да не зборувам за помалите провинции во Бугарија кои изгледаат како нуклеарна бомба да паднала врз нив. Во Србија, па и во Македонија нема до толкав степен запустени општини. Значи зборуваме за земја членка на ЕУ.



Интересно мислење и го делат најголем дел од луѓето што два-три пати биле во Бугарија и поминале низ Ќустендил и селата и тоа им е главен аргумент дека катастрофа било во Бугарија.
Навистина станбените згради во Софија поради архитектурата во периодот 45-90 изгледаат студено и евтино, па затоа на пример Белград навистина изгледа поинтересно и поевропски.
Но напредокот што го има Софија и Бугарија ние и србите сега за сега само може да го сонуваме. Само земи ја средната плата во Софија на пример е 600 евра, а во Видин(најсиромашенниот во Бугарија) 300 евра.
Не знам во колку села си бил во Бугарија, но асвалтирани улици и канализација е нормална работа кај нив.
Да не зборуваме за железници, автопати...
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 03-Jun-2017 at 14:52
Originally posted by ovaj_stariov

Originally posted by Kid_A

Originally posted by Staro Skopje

До 1991, Белград беше многу понапред од Софија. Главен град на поголема и релативно подобра држава, има подобра архитектура од преминот 19-20 век и меѓувоениот период, и значително подобра архитектура (и култура) за време на Студената војна. Во 1991 ја избраа губитничката страна и благодарение на психопатот злободан изгубија 10 години кои многу ги чинеа. Од тогаш Софија, чија што држава стана дел од ЕУ и НАТО, интензивно се развива и ги искористува потенцијалите кои ги нуди Европската Унија. Изградија метро, бизнис центар, ги реновираат старите згради, и заслужено може да се наречат балканска Варшава. Белград гради кварт на вода, но сепак му треба метро и членство во западните организации за со модерниот развој да ја стигне, па и претрка Софија, наместо да се задоволува со расипани авиони подарени од човекот кој ги словенизираше античките Македонци со една неодамнешна изјава.


Се тоа што ти го наброја се гради и во Белград. Реставрација на фасади, обнова на патишта, градење пешачки зони, станбени објекти, мостови, нови автобуси, трамваји, трговски центри, бизнис центри, приватни болници. Во Белград моментов има над 500 градилишта и покрупни проекти.

7-8 убаво нашминкани улици во Софија не е генерална слика на градот. И во самиот центар има многу улици со запустени фасади, а да не зборувам за социјалистичките блокови кои се ужас. Убава капитална инвестиција во Софија е метрото. Да не зборувам за помалите провинции во Бугарија кои изгледаат како нуклеарна бомба да паднала врз нив. Во Србија, па и во Македонија нема до толкав степен запустени општини. Значи зборуваме за земја членка на ЕУ.



Интересно мислење и го делат најголем дел од луѓето што два-три пати биле во Бугарија и поминале низ Ќустендил и селата и тоа им е главен аргумент дека катастрофа било во Бугарија.
Навистина станбените згради во Софија поради архитектурата во периодот 45-90 изгледаат студено и евтино, па затоа на пример Белград навистина изгледа поинтересно и поевропски.
Но напредокот што го има Софија и Бугарија ние и србите сега за сега само може да го сонуваме. Само земи ја средната плата во Софија на пример е 600 евра, а во Видин(најсиромашенниот во Бугарија) 300 евра.
Не знам во колку села си бил во Бугарија, но асвалтирани улици и канализација е нормална работа кај нив.
Да не зборуваме за железници, автопати...


Каде тоа има 600 евра и 300 евра средна плата во Бугарија? На владини статистики? Не е само Ќустендил и околните села, туку 90% од селата во Бугарија изгледаат како Чернобил. Земи гугл мап и увери се. Зборуваме за земја членка на ЕУ. Спореди ги земјите како Хрватска, Чешка, Словачка, Унгарија со Бугарија. Таму селата не само што имаат патишта, канализација, туку реставрирани фасади, уредени дворишта, училишта, тротоари, сигнализација. Бугарија е далеку од некој просечен европски стандарт.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 03-Jun-2017 at 14:57
Originally posted by Staro Skopje

Видов за масовната реставрација на фасади во центарот на Белград и пренаменување на голем дел од строгиот центар во пешачки зони. Одличен проект кој се надевам дека ќе се прошири низ целиот град.

Стариот град им е генерално подобар од софискиот и има монументален шмек. За разликата на комунистичките блокови на Југославија и Бугарија мислам дека нема ни потреба да се коментира.

Но сепак, Белград треба да се потруди да изгради метро за да ја стигне Софија во современиот (пост 1991) развој. Дали со сопствени, европски, кинески или какви и да се пари не знам, но сигурно можат доколку се потрудат. Исто така, му треба поголем бизнис центар (како оној во Софија), на пример од другата страна на Дунав (Борча), каде што веќе има планови да се изгради Трет Белград. Доколку не западнеа во ужас во 1990тите и се интегрираа во ЕУ во 2004 или 2007, сигурен сум дека Белград ќе беше пред Софија во современиот развој. Има голем потенцијал, особено во популарната индустрија (и со други жанрови освен турбо фолк) во која се вртат многу пари и слава.


Белград за 4-5 години ќе биде понапред од многу балкански градови. Секој главен град е нашминкан, но помалите градови и села се некој показател. Србија има далеку поживи и посредени помали градови и села отколку Бугарија. Плус, влези во поголемиот дел од куќите во помалите средини во Бугарија и ќе видиш дека претежно се уредени со стар мебел и техника. Стандардот им е сеуште пренизок.

Во Бугарија поминав низ 20-30 низински села и не можев ниту една обновена и уредена куќа да видам, а да не зборувам за ново изградена. Косово за компарација по селата повеќето куќи им се новоизградени и тоа на 2-3 ката.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 03-Jun-2017 at 16:45
Абе ти да не си бугараш на ссц?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 570
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 03-Jun-2017 at 16:53

Да ,той е.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 03-Jun-2017 at 17:11
Ах.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 03-Jun-2017 at 17:25
Оној бугарољубниот Албанец што прави нов профил секоја недела и го банираат? Судејќи по коментарите не би рекол дека е тој.
Или мислите на оној што за секој пост на Џоле вика дека не е мислење на сите Македонци?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 03-Jun-2017 at 18:07
Првиот...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2061
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 03-Jun-2017 at 20:16
Ни на крај памет не би ми било
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 04-Jun-2017 at 11:46
Јас сум нов, да не ме помешате со него. Бидејќи сум бугарин )) не банирајте
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 06-Jun-2017 at 13:35
Originally posted by FoSsiL

Абе ти да не си бугараш на ссц?


Не сум никаков Бугараш. Зошто би бил Бугараш, а од друга страна да ја критикувам Софија? Немам ништо против Бугарија, но смешни ми се коментарите за нивниот напредок кога реално освен Софија и пар други места се друго е тешка запустена мизерија.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 06-Jun-2017 at 13:55
Да де... али мислев да не си случајно си еден македоно-албанец или албано-македонец или што и да е со бугарски пасош кој не ја сака Македонија и Бугарија а ја величи Србија и Белград. Ми заличи на тој, али добро не си тој изгледа.

Edited by FoSsiL - 06-Jun-2017 at 13:55
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 06-Jun-2017 at 13:56
Originally posted by Понтифик

Јас сум нов, да не ме помешате со него. Бидејќи сум бугарин )) не банирајте


Ами пишувај си на бугарски де тогаш
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 06-Jun-2017 at 16:39
Няма нужда, живея в Република Македония, това е македонски форум, ще кореспондирам на македонска норма. Нека да си говорим за архитектура повече.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 570
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 10-Jun-2017 at 18:59
Няколkо офис обекта от най- висок клас А ,които се строят в момента на Цариградско шосе.

Ofis A







Sofia Office Center







Space Tower






Edited by Galileo - 10-Jun-2017 at 19:08
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 10-Jun-2017 at 21:13
Убаво.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 29-Jun-2017 at 10:05
Софија:













За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 29-Jun-2017 at 10:10












За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12959
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 29-Jun-2017 at 10:13
Сите фотографии се преземени од тука

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=2008434







Браво за Софија, дефинитивно има добра современа архитектура и фаќа чекор со европските градови

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.