build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот и од светот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #341 Posted: Yesterday at 17:40
Originally posted by Џоле

Па, и ние не сме нешто подобри, тие имаат 3-4 града, ние само еден и таму се пикаат сите.


Никој не ги споредува со нас, туку одредени членови земаат главен град и тоа го поставуваат како репер за развиток на една земја.

https://www.youtube.com/watch?v=XO5-OAToKQE
https://www.youtube.com/watch?v=zWUlC-xjHS8

Ова е реалната Бугарија. Градови со 50.000-60.000 жители. Депресивни, тмурни, мртви градови. Кога вака им изгледаат градовите, можам да замислам како им изгледаат селата. Земја членка на ЕУ, а не можеш да видиш ниту едно скеле или нова куќа во градот. Цели населби со куќи непипнати 50 години од кога се изградени.

Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Online
Posts: 58
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #342 Posted: Yesterday at 19:17
За жал Бугарија продолжува со развивање само на поголемите градови Софија, Пловидв, Варна и Бургас. Централизацијата како најголема грешка на комунистичките држави и натаму продолжува. Кај нас мислам дека во тој поглед е малце подобро, сепак градчиња како Виница, Свети Николе, Неготино, Кавадарци, Струмица, Штип и Кочани, имаат нови населби (Се гледа на Google Earth), но исто така имаат и колку толку среден центар а во последно време и доста се асвалтира и средува. Не велам дека кај нас не е Скопје несразмерно развиен со останатите градови, но во Бугарија како членка на ЕУ мораат и можат многу пшовеќе да средат, сепак државата и демографијата се спасува во периферните градови. Демографскиот потенцијал кога ќе се потроши во маливе запуштени места, ќе почне да пресушуваат и поголемиве градови кои само од прилив на луѓе од вакви мали места и опстојуваат демографски па и економски.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #343 Posted: Yesterday at 20:19
Винаги ми е било интересно да чета мения на македонски форумци какъв апокалипсис и мизерия е в България
Затова ми е любопитно освен Кюстендил и Перник на път за София ,кои други български градове сте посетили ,разгледали и добили лични впечатления?
Наистина ли смятате че освен в София ,Пловдив ,Варна и Бургас в другите градове нищо не се строи ,нищо не се прави и времето е спряло преди 50 години?
Предварително благодаря за обективните мнения.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #344 Posted: Yesterday at 21:11
Originally posted by Galileo

Винаги ми е било интересно да чета мения на македонски форумци какъв апокалипсис и мизерия е в България
Затова ми е любопитно освен Кюстендил и Перник на път за София ,кои други български градове сте посетили ,разгледали и добили лични впечатления?
Наистина ли смятате че освен в София ,Пловдив ,Варна и Бургас в другите градове нищо не се строи ,нищо не се прави и времето е спряло преди 50 години?
Предварително благодаря за обективните мнения.


Сме посетиле. Сливен на пример.

https://www.youtube.com/watch?v=faSu89toseg

8-ми најголем град во Бугарија. Депресија, сивило, тмурно, цели населби со стари трошни куќи. Запуштени commie блокови. Освен центарот малку преуреден со некој грант од ЕУ.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #345 Posted: Yesterday at 21:50


А Кичево, Крива Паланка, Радовиш и Неготино какви се точно?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #346 Posted: Yesterday at 22:44
Originally posted by гитардемонА Кичево, Крива Паланка, Радовиш и Неготино какви се точно?


Слични. Скоро сите македонски градови и села се горе-долу грди. Многу грди, но не толку грди колку бугарските. Тие се 15 години во ЕУ и треба, така кажано, нам да ни се некој пример, а не обратно.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #347 Posted: Today at 08:26

Во никој случај не е обратно. „Грд“ е релативен поим, ама нашите градови со сокаци од турско, повеќето од кои неасфалтирани, со трошните транзициски зградички од транзицијата (дури и „прекрасните“ Струга, Дојран, Ресен итн.) не се мерат ни со Шумен, ни со Плевен, ни со Русе, ни со Стара Загора, а камоли пак со Варна, Пловдив, Софија, Бургас итн.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #348 Posted: Today at 09:02
Originally posted by Kid_A

Originally posted by user8642

Браво, . Додека ние кажуваме за Бугарија вицови излезени од мода пред 30 години, Софија гази напред! Што побрзо се поврземе саглам со овој град инфраструктурно, тоа подобро!


Земја со близу 7 милиони луѓе има едвај 3-4 града кои се развиваат и личат на нешто. Прошетај по бугарските помали градови и села. Мизерија.

Софија, освен центарот, има и многу грди предградија и градски населби. Цели commie блокови запуштени. Во тој град не сум бил еднаш, туку 100 пати. И ова не го кажувам низ некоја национална призма, туку врз тоа што го гледам.

За една земја не е важно само главниот град да се развива. Сите главни градови се развиваат. Тоа е најлошото сценарио. Цело бугарско население мигрира во 4-5 градови или Западна Европа. За 20 години огромен дел од територијата нема да им е населена.


Не дека ова што збориш не е така, но затоа погледни сателитски снимки на градовите и селата во Бугарија и спореди ги со нашите...во однос на планска градба и урбанизам се Европа споредени со нашиве ориенталски касаби во Кабул стил. А да не беше земјотресот и Скопје немаше да биде нешто много поразилично.
Маџир Маало и Ново Маало е слика прилика како би било Скопје околу централното јадро ако не беше се случила природна непогода.
Денес освен Скопје ти немаш населено место во цела држава кое остава впечаток на плански урбанизам.

Еве ти го провинцијалното градче Ќустендил,ако оставиме на страна испод просечната состојба во која се наоѓаат објектите и инфраструктурата, од друга страна имаш развиена и паралелна улична мрежа,широки тротоари низ цел град...А еве ти ја Битола,втор по големина град, единствен град кој уште на времето се обликувал според некои европски влијанија...Ван строгиот центар малтене немаш населба каде има тротоари и улиците да се нешто повеќе од еднолентови сокаци...Центар на ПрилепКраен кварт на Ќустендил
Они тука имаат база,што е од суштинско значење,има оставено пространство за обслужна инфраструктура...се што треба е да се вложи во реновирање на куќи,асфалт,поплочување,фасади,осветлување...
Додека кај нас ќе треба да се рушат цели градови и да се изградат наново, обновени сокаци остануваат сокаци.Edited by kiriOK - Today at 09:27
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 602
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #349 Posted: Today at 11:42
Бугарија е независна држава скоро 150 години, внатершно и надворешнополитички одамна стабилна, 15 години во ЕУ, години развивана наука (на пр. единствена источноевропска држава што има истражувачка база на Антарктикот (дека им е бонус од СССР не е битно, друга тема е тоа)) итн...

Кои од горенаведените параметри важат и за Македонија? -Ниеден. Јас само се прашувам, дали со оглед на ситуацијата во нашата држава сме за пофалба како се уште постоиме, или сме пак бедотија   

Originally posted by kiriOK


А еве ти ја Битола,втор по големина град, единствен град кој уште на времето се обликувал според некои европски влијанија...Ван строгиот центар малтене немаш населба каде има тротоари и улиците да се нешто повеќе од еднолентови сокаци...

Битола одамна не е втор град по големина. А и очигледно не си бил ти пријателе во Битола. Единствено ван строгиот центар имаш населби каде има тротоари и улиците се нешто повеќе од еднолентови сокаци. А од времето во Битола имало европски влијанија во архитектурата, не во урбанизмот. Урбанистичко планирање во Битола се појаува дури после Втората светска војна (единствено Широк Сокак е наменски изведена, за своето време напредна, урбанистичка целина).

Убавите еклектички градби од 19ти и 20ти век, по мое видување (зашто не посоти некое конкретно историско-археолошко истражување) се градени на доцносредновековната улична мрежа, т.н. органски план има центарот на градот. А кога зборувате за рандом рушење на градби за турање на асфалт низ старото градско јадро... се надевам дека такви зли идеи нема никогаш повеќе да станат реалност.


Edited by hcitrS - Today at 11:46
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #350 Posted: Today at 12:15
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Kid_A

Originally posted by user8642

Браво, . Додека ние кажуваме за Бугарија вицови излезени од мода пред 30 години, Софија гази напред! Што побрзо се поврземе саглам со овој град инфраструктурно, тоа подобро!


Земја со близу 7 милиони луѓе има едвај 3-4 града кои се развиваат и личат на нешто. Прошетај по бугарските помали градови и села. Мизерија.

Софија, освен центарот, има и многу грди предградија и градски населби. Цели commie блокови запуштени. Во тој град не сум бил еднаш, туку 100 пати. И ова не го кажувам низ некоја национална призма, туку врз тоа што го гледам.

За една земја не е важно само главниот град да се развива. Сите главни градови се развиваат. Тоа е најлошото сценарио. Цело бугарско население мигрира во 4-5 градови или Западна Европа. За 20 години огромен дел од територијата нема да им е населена.


Не дека ова што збориш не е така, но затоа погледни сателитски снимки на градовите и селата во Бугарија и спореди ги со нашите...во однос на планска градба и урбанизам се Европа споредени со нашиве ориенталски касаби во Кабул стил. А да не беше земјотресот и Скопје немаше да биде нешто много поразилично.
Маџир Маало и Ново Маало е слика прилика како би било Скопје околу централното јадро ако не беше се случила природна непогода.
Денес освен Скопје ти немаш населено место во цела држава кое остава впечаток на плански урбанизам.

Еве ти го провинцијалното градче Ќустендил,ако оставиме на страна испод просечната состојба во која се наоѓаат објектите и инфраструктурата, од друга страна имаш развиена и паралелна улична мрежа,широки тротоари низ цел град...А еве ти ја Битола,втор по големина град, единствен град кој уште на времето се обликувал според некои европски влијанија...Ван строгиот центар малтене немаш населба каде има тротоари и улиците да се нешто повеќе од еднолентови сокаци...Центар на ПрилепКраен кварт на Ќустендил
Они тука имаат база,што е од суштинско значење,има оставено пространство за обслужна инфраструктура...се што треба е да се вложи во реновирање на куќи,асфалт,поплочување,фасади,осветлување...
Додека кај нас ќе треба да се рушат цели градови и да се изградат наново, обновени сокаци остануваат сокаци.Се што треба да се вложи е во реновирање на куќи и фасади? Па, тука лежи целата поента. Освен пар поголеми градови, во сите останати градови им доминираат населби со куќи каде ни саксија со цвеќе не е сменето 50 години. Тоа доволно говори за економската моќ на еден просечен Бугарин вон Софија и Пловдив. Да не зборуваме во каква состојба им се руралните мали населби и села. Очај. Јужна Бугарија е полна со ромски и турски гета. Слично како нас.

За збиеноста на градовите и тесните сокаци. И Грција има збиени и тесни градови, но пак се живописни и не се чувствува мизерија. Италија има збиени и тесни градови. Во сите медитерански земји доминира збиеноста, но си има посебен шмек и убавина.

Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 91
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #351 Posted: Today at 12:35
@Kid_A која е поентава на дикусијава, треба да го замижеме напредокот што се случува во Софија и е рамен на светските трендови и по количина и по квалитет, само затоа што немало сменето саксија во Ќустендил?! Која е поентава на муабетот што се обидуваш веќе цела страна да го докажеш, подобра да не е Македонија што нема ни саксија сменето, а ни напредок во главниот град? Немаме еден деловен центар во изведба, ни во планирање моемнтално, бе јасно ли ти е кај сме назад заостанати?! И тие што ги имаме неможеме да ги наполниме, нема интерес од деловен простор во МК, греота сме. Башка и немаше потреба воопшто да се трга во споредби, муабетот беше за Софија, а не Скопје и Макеодија во однос на Софија и Бугарија. Мене искрено ме радува напредокот на Софија како што ме радува и за било кој друг град во околина, зашто сврзани садови сме сите ние тука, па и да не сме толку сврзани, пак е убаво да се гледа напредок на еден град.
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote David Quote  Post ReplyReply #352 Posted: Today at 12:52
^ Апсолутно се согласувам,и не е само Софија,сите главни градови во соседството планираат и градат модерни проекти,да не речам прават Њу Јорк во маало,додека нас главен проект ни е East Gate од сомнителен косовски "бизнисмен" состоен од еден трговски,неколку згради-скали што ќе бидат квалитет ала Скопје Сити Тауер,и 4 деловни згради една позади друга,високи колку континентал.

А за тоа дека имало commie блокови по Софија,може има,ама кај нас цело јадро на главен град ти е такво и некои ги сметаат за културно наследство,така да едини со кои што може да се мериме се Приштина во моментов,а кај и да е и тие ќе не поминат.

Edited by David - Today at 12:53
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 91
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #353 Posted: Today at 13:06
И јас се слагам со тебе, ама советодавно само информација. Commie-blocks како термин се однесува исклучиво на станбени блокови. Брутализам, соц-реализам за деловни објекти и слично, иако се протажирани во комунизмот не потпаѓаат по commie-blocks. Кажувам пошто референцираше према згради во центарот кои некои ги сметаат за културно наследство.

Edited by user8642 - Today at 13:07
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #354 Posted: Today at 13:26
Originally posted by user8642

@Kid_A која е поентава на дикусијава, треба да го замижеме напредокот што се случува во Софија и е рамен на светските трендови и по количина и по квалитет, само затоа што немало сменето саксија во Ќустендил?! Која е поентава на муабетот што се обидуваш веќе цела страна да го докажеш, подобра да не е Македонија што нема ни саксија сменето, а ни напредок во главниот град? Немаме еден деловен центар во изведба, ни во планирање моемнтално, бе јасно ли ти е кај сме назад заостанати?! И тие што ги имаме неможеме да ги наполниме, нема интерес од деловен простор во МК, греота сме. Башка и немаше потреба воопшто да се трга во споредби, муабетот беше за Софија, а не Скопје и Макеодија во однос на Софија и Бугарија. Мене искрено ме радува напредокот на Софија како што ме радува и за било кој друг град во околина, зашто сврзани садови сме сите ние тука, па и да не сме толку сврзани, пак е убаво да се гледа напредок на еден град.


Супер. Нека ја развиваат Софија и Пловдив, а останатите делови на Бугарија нека останат пустош со турски и ромски гета.

Прошетај по руралните делови на Чешка, Словачка, Полска, Унгарија и после прошетај во рурална Бугарија, па дојди повторно зборувај за “Бугарите си газат, братче види какви бизнис објекти градат во Софија“.

Во Македонија најубаво е тоа што не се развива Скопје со таква брзина, затоа што тоа би значело пустош на остатокот на Македонија.

Не можеш да го споредуваш Скопје со Софија од многу причини, затоа што Софија има повеќе од 1,5 милиони жители, а Скопје има едвај 350,000 Македонци. Која е потребата на Скопје од толку бизнис, деловни и трговски центри? Кого ќе служиме? Градиш според потребите, а не според желбите на некои “архитекти“ да имаме модерни згради (демек тоа не прави развиени).Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 521
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #355 Posted: Today at 13:33
През 2-3 месеца некои форумец повдигне темата каква невидена мизерия и апокалипсис е в България и как освен София,Пловдив и Варна сите български градове личат на Кабул.
Доколко таа мантра е обективна оставам всеки да реши сам за себе си.
Сметам дека тука става дума за географски ширини , балкански манталитет и народопсихология.
Изгубих 10 мин. от времето си и направих неколко скрииншотове на неколко големи балкански града.
Ако човек не знае от кои град са сликите би помислил дека са от една и иста държава.

Сливен.


Прилеп


Патра


Крушевац


Измир


Краиова


Сите тиа градове имат убави места ,уреден центар и пр . и на 2-3 км од центара гледаме ова. Не са крайни квартали.
Та коя грдотия ,депресия и мизерия повеке ви допада - таа во Македония ,България , Сърбия или Гърция?
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote David Quote  Post ReplyReply #356 Posted: Today at 13:35
Originally posted by user8642

И јас се слагам со тебе, ама советодавно само информација. Commie-blocks како термин се однесува исклучиво на станбени блокови. Брутализам, соц-реализам за деловни објекти и слично, иако се протажирани во комунизмот не потпаѓаат по commie-blocks. Кажувам пошто референцираше према згради во центарот кои некои ги сметаат за културно наследство.

Знам знам,мене лично не ми се допаѓа нашиов центар града,се работи за вкус,тоа е тоа,нема секој јак желудник за брутализам.

Да не цепаме ептен оф топик
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #357 Posted: Today at 14:31
Вуковар 1991-2020

https://www.youtube.com/watch?v=3GAQOL7oIRk

Рурална Бугарија 2020 ми изгледа како Вуковар 1991.

https://www.youtube.com/watch?v=nO0WMzCHBzo&t=266sEdited by Kid_A - Today at 14:31
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 91
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #358 Posted: Today at 14:48
Браво, сега ни докажа дека "тази дупка не е дупка". Тоа што гледаме во Софија е све привидение, само ни се чини.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 446
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #359 Posted: Today at 15:50
Originally posted by user8642

Браво, сега ни докажа дека "тази дупка не е дупка". Тоа што гледаме во Софија е све привидение, само ни се чини.


Софија е главен град. Се гради и Белград, Тирана, Приштина, Букурешт итн. Сите главни градови се “развиваат“, затоа што се главни. Со такво сконцентрирање на економијата во еден град правиш огромна штета врз иднината на државата. Тоа што ти гледаш 5 ново изградени стакларници во Софија не го менува фактот дека имаат огромна депопулација на помалите градови и празна територија кој некој друг утре ќе ја насели. За 50-100 години.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #360 Posted: Today at 17:37
Originally posted by Kid_A

Во Македонија најубаво е тоа што не се развива Скопје со таква брзина, затоа што тоа би значело пустош на остатокот на Македонија.


Грешка си, Скопје се развива со таква брзина но кај нас развојот се сведува на Голден Арт, Адора, Настел, Два браќа градители, Љуми како беше...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.