build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црква Св. Пророк Илија - Дојран (обнова)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Црква Св. Пророк Илија - Дојран (обнова)
    Posted: 09-Apr-2009 at 15:49
Реставрација на храмот Св. пророк Илија во Стар Дојран
По скоро сто години од рушењето и палењето на црквата на свети пророк Илија во Стар Дојран, во 2003 година започна реконструкцијата на овој соборен храм. Неодамна се избетонирани три големи куполи и потребно е да се постави покрив преку нив за објектот да биде целосно надворешно затворен и да дојде до фаза на внатрешна обработка (преградување, малтерисување и др.)

http://www.mpc.org.mk/dojran-donacija.asp


01.


02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.


09.


10.


11.


12.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Apr-2009 at 16:02
Од секогаш ми биле интерсни ваквите градби и овој начин на изградба кога треба во новата зграда да се енкапсулира старата, а исто така колку што знам дел од старите материјали се искористуваат во изгарбата како цигли без разлиак каде се наоќале порано, него целата е чиато старите материја да се искористат и во новата градба. Башак исто така инетресна е целата анализа преку стари слики и сознанија при проектирањето на новиот објект.
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Apr-2009 at 16:24
Браво за сликиве!!! Имаш повеќе податоци за црквава?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Apr-2009 at 16:36
Не за жал, само тие се и ги најдов на сајтот на МПЦ. Оддамна го немав ѕирнато сајтот сега Македониј ме потсети (фала Македониј), сигурно може да се најде нешто по старите изданија на Премин.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Apr-2009 at 17:03
Originally posted by lslcrew

Не за жал, само тие се и ги најдов на сајтот на МПЦ. Оддамна го немав ѕирнато сајтот сега Македониј ме потсети (фала Македониј), сигурно може да се најде нешто по старите изданија на Премин.


Nema na šo brat,tamo bev-vo Dojran,vo 2006,mislam deka stvarta nee mrdnala ot togaš,bidejki slikite se ušte takvi kako šo bea.


Edvaj čekam da vidam kakva ke bide koga ke ja obnovat?
Inaku izveduvači se Bugarska g.firma,za istorijata na crkvata,butnana e od Bugarite vo Balkanskite vojni mislam,oti smetale deka bila grčka.


 Vaka izgledalo nekogaš,videte do kade bila vodata na ezeroto?!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 09-Apr-2009 at 17:09
Браво за сликиве Македониј Applause, црквава своевремено била на некој начин Дојрански Канео!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Apr-2009 at 18:54
Прекрасно делува храмот Св. пророк Илија во Стар Дојран, но ако застанале штета
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Apr-2009 at 19:30

впечатлива реконструкција на Црковниот Храм Свети Пророк Илија, најверојатно се финансира истата со средства на Струмичката Епархија и локалното население!? инаку лсл бидејќи  и оваа во Дојран е Катедрална Црква би требало да ја споредиш арх. естетски со Црквата Света Софија во Охрид.

еве и нешто инфо од сајтот на општината:

На самиот влез во Стар Дојран се издига каменото ридче, на чив врв гордо и исправено стојат урнатините на црквата Св. Илија. Уште од далеку со својата раскошна градба го тера патникот да размислува за неа, па и за градот Дојран. Изградена во 1848 година. Со доброволни прилози од дојранските верници. Главен архитект бил Ѓорѓе Новаков од село Папрадиште - Велешко. Таа требала да им служи на сите дојрански христијани, но место тоа, станала јаболко на раздорот. По самата изградба, турскиот Султан со указ ја дава на користење на грчките попови, односно на грчката патријаршија. Бидејки дојранските верници не го разбирале грчкиот јазик побарале од Султанот да им ја даде на управа ним, односно богослужбата да се врши на словенски јазик. Султанот гледајки ја желбата на 2/3 од христијанските семејства во Дојран, со посебен указ црквата ја дава на Егзархијата како бугарска црква.

(по укинувањето на Охридската Архиепископија) Егзархиската Црква и Бугарскиот јазик како словенски јазик бил поразбирлив и  поприфатлив за верниците, но не било реткост поповите богослужбите да ги служат и на македонски јазик. Губејки ја црквата, грчката патријаршија за потребите на своите верници, западно од таа црква, преку рекичката, изградиле нова црква во 1911 година која меѓу народот ке остане запаметена како "Грчка црква". Духовната поделеност на дојранчани ке живее се до рушењето на градот за време на Првата Светска Војна поточно до 1916 година. Со горењето на црквата "Св. Илија" изгорел голем дел покуќнина и богатство на дојранчани. Црквата Св. Илија со својата должина од 30 метри, широчина од 20 метри и висина од 10 метри претставува вистинска архитектонска убавица на овие простори во Македонија. Со своите 600 м2 внатрешен простор и на два спрата можела да собере околу 600 верници. Градителите ја удостоиле со "акустични" стомни кои се гледаат во самите ѕидови од црквата, симетрично подредени како по висина така и по должина.

www.opstinadojran.gov.mk/mak/index.asp?id=143

 

едит: заради појаснување во првиот ред на вториот пасус има моја дополна на реченицата!

Back to Top
jas View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-May-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jas Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-May-2009 at 11:51

Реставрација на храмот Св. пророк Илија во Стар Дојран
По скоро сто години од рушењето и палењето на црквата на свети пророк Илија во Стар Дојран, во 2003 година започна реконструкцијата на овој соборен храм. Неодамна се избетонирани три големи куполи и потребно е да се постави покрив преку нив за објектот да биде целосно надворешно затворен и да дојде до фаза на внатрешна обработка (преградување, малтерисување и др.)

http://www.mpc.org.mk/dojran-donacija.asp


01.


02.


03.


04.


Црквата да кажам ја донира човек по потекло дојранчанец и не ја гради бугарска фирма туку фирма од Струмица
во црквата внатре стои кои се тие луге и сега знам дека чекаат нешто некој знак од заштита на споменици за да продолжат да работат да беше готов до сега тој знак кој го чекат веке неколку месеци црквата ке беше при крај ама тоа ти е кај нашите институции


Edited by lslcrew - 20-May-2009 at 12:06
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-May-2009 at 17:59
Ова нели го имавме документирано? Значи воопшто нема мрднато откако се сликани овие слики?

Инаку да прашам оваа црква македонска била или грчка? Не за друго, ми изгледа многу византиска некако, а блиску била до фронтовите на толку војни, и блиску е до границата. Додуша не дека македонските не изгледаат византиски, ама ретко се среќава ваква голема (не дека многу разбирам јас од цркви) кај нас, а во Грција ги има многу.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-May-2009 at 21:00
и кај нас ги има многу Thumbs%20Up впрочем византиската стиска група најзастапена е во Македонскиот регион, но во случајов освен керамопластиката, стилот на храмот е  неовизантиски, ваквите катедрални Цркви се најчести за време на националната преродба, времето на Андреј Дамјанов.
 
а тоа дека е грчка нешто ги имаш измешано лончињата еве ти поназад пост каде е наведена ситуацијата www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=68&PID=36147#36147  може и си го прочитал но недоволно и разбрал, во кратки црти, по аболицијата на Охридската Архиепископија, во храмовите имале право да служат само грчки или бугарски свештеници, па затоа и некој ги викаат грчки оние Цркви каде служеле во тој период грчки свештеници, а егзархиски онаму каде служеле бугарски свештеници....
 
инаку византија не беше на грците па да споредуваш византиски како грчки стил! ниту е познат таков стил ниту пак може да се влече таква паралела, грција постои последните 200 год. а византија постоела 1000 год, и ваквиот стил се јавува најнапред во цариград за времето на Свети Јустинијан I, по ваквата аналогија бидејќи Свети Јустинијан е роден во Таврисиум денешен Таор (скопско) ова е македонски стил, со оглед дека бил наметнат од македонец и најзастапен е на територијата на цела Македонија како регион...
сепак историографијата ја лоцира како византиски стил, а трокорабните Цркви се познати и како македонски стил, со оглед дека и најзастапени се на овие простори, а како поспецифична географска област во мекедонскиот регион е пример вардарската стилска група на Црковни Храмови...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-May-2009 at 21:08
А од страна што се овие сводовите ми заликуваат на овие ановите што се градени кај нас. НЕзнам како е можна сличноста кога црквиве се православна архитектура од најхардкор-првославните времиња, додека ановите се некаква европеизирана (цивилизирана) блиско-источна архитектура. Дали знаете, дли се среќава ваква црква со три реда сводови или повеќе?!

И дали знаете од каде потекнуваат оние тераси кои ги имаденеска низ црквите. Во католичките цркви се почест случај, додека кај нас во Македонија колку што имам видено ги има во Соборна (ама не е во функција) и во свети Димитрија во Битола. Да не случај влкечат корен од овој византиски стил или нешто од порано?!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-May-2009 at 21:22
Исламската архитектура влече директен корен од Христијанската но сепак има одредени теолошки и архитектонски правила кои ги раздвојуваат.
овие куполи ќе бидат покриени со двосливен кров, по тоа се препознатливи катедралните Цркви од неовизантискиот стил. значи ова е трокорабна Црква со галерии во северниот и јужниот кораб, галериите се појавуваат уште во ранохристијанските базилики... вакви галерии има скоро по сите базилики и базиликални неовизантиски храмови...
набрзо ќе има поопширно објаснување во и во нишката технички речник, а сега можеш нешто од нешто да разбереш од линковите и текстотовите во нишката Православна Духоносна Архитектура www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-May-2009 at 22:01
Па ни самата исламска архитектура не е толку компактна и има разни варијанти. Додека онаа купола со тој специфичниот облик (како аладин) е поисточна, кај нас во Македонија традиционалните исламски градби се со обична кружна купола, па и шпицот што се среќава на џамиите. Исто така не ми е јасен timeline-от како всушност европските стилови имаат свои влијанија на блиско-источната.

Edited by lslcrew - 20-May-2009 at 22:08
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-May-2009 at 01:16
формата на куполите е појава во антиката односно културите на егејскиот басен, пример во македонија мавзолеите на племенските владетели, кое како решение доживува препород и кулминуација во раноХристијанството, а потоа од тука се врши влијание врз исламскиот свет.
симболичната идеја на куполата во антиката и раноХристијанството ја претставува Небесната сфера т.е. Божјото Царство, незнам колку истава претстава ја имаат и муслиманите прифатено, но за друга немам чуено, патем освен куполите, и галериите на спрат се со истоветна функција, сепак кај нас постои и одредена симболика околу поставеноста на елементите во просторот кои прават битна ралика во однос на исламската арх. од самиот кров преку внатрешниот распоред во храмот па се до керамопластиката...
 
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Jun-2010 at 17:45
Те некои слики нови слики, бавно оде работата таму....


Edited by Makedonij - 12-Jun-2010 at 17:45
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Jun-2010 at 17:52Немам појма шо беше ово до црквата
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Jun-2010 at 17:58
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Jun-2010 at 18:00
А да сликите се од: http://www.dojran-info.com/
Ве молам друштво за уредување на нишката. Фала
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Jun-2010 at 18:17
Уауу.. Преубаво здание, се надевам дека ќе го добие поранешниот сјај.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.