build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Црква Св. Пророк Илија - Дојран (обнова)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-Jun-2010 at 19:11
Не сум бил одамна во Дојран, ама планирам да одам летово.... така да секоја слика за Св. Илија ќе биде поставена тука од мене.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Jun-2010 at 00:56
Originally posted by Makedonij

Ве молам друштво за уредување на нишката. Фала

Средено Thumbs%20Up
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Jun-2010 at 15:24
На самиот влез во Стар Дојран се издига каменото ридче, на чив врв гордо и исправено стојат урнатините на црквата Св.Илија. Уште од далеку со својата раскошна градба го тера патникот да размислува за неа, па и за градот Дојран. Изградена во 1848 година. Со доброволни прилози од дојранските верници. Главен архитект бил Ѓорѓе Новаков од село Папрадиште - Велешко. Таа требала да им служи на сите дојрански христијани,но место тоа, станала јаболко на раздорот. По самата изградба, турскиот Султан со указ ја дава на користење на грчките попови, односно на грчката патријаршија. Бидејки дојранските верници не
го разбирале грчкиот јазик побарале од Султанот да им ја даде на управа
ним, односно богослужбата да се врши на словенски јазик. Султанот гледајки ја желбата на 2/3 од христијанските семејства во Дојран, со
посебен указ црквата ја дава на Егзархијата како бугарска црква.

Бугарскиот јазик како словенски јазик бил поразбирлив и поприфатлив за верниците, но не било реткост поповите богослужбите да ги служат и на македонски јазик. Губејки ја црквата, грчката патријаршија за потребите на своите верници, западно од таа црква, преку рекичката, изградиле нова црква во 1911 година која меѓу народот ке остане запаметена како "Грчка црква". Духовната поделеност на дојранчани ке живее се до рушењето на градот за време на Првата Светска Војна поточно до 1916 година. Со горењето на црквата "Св. Илија" изгорел голем дел покуќнина и богатство на дојранчани. Црквата Св. Илија со својата должина од 30 метри, широчина од 20 метри и висина од 10 метри претставува вистинска архитектонска убавица на овие простори во Македонија. Со своите 600 м2 внатрешен простор и на два спрата можела да собере околу 600 верници. Градителите ја удостоиле со "акустични" стомни кои се гледаат во самите ѕидови од црквата, симетрично подредени како по висина така и по должина.



http://www.opstinadojran.gov.mk/mak/index.asp?id=143


Edited by Makedonij - 02-Feb-2013 at 14:56

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 15-Jun-2010 at 15:25

Дојран, 18.08.2009 год. /РТГ вести/Со концерт на Скопскиот Дувачки квинтет одржан во црквата Свети Илија во Стар Дојран синоќа заврши манифестацијата ‘’Дојрански ракувања’’.  
Во програмскиот избор прозвучија дела од Хајдн, Фаркс, Гершвин, Бизет, а беа застапени и домашните автори: Александар Џамбазов со Хумореска и Смокварски со Тешкото од балетот ‘’Македонска повест’’.

-    ‘’Дојран има своја публика што го докажува и бројното присуство на
концертот во ова прекрасно здание на црквата Св. Илија која на наше задоволство се покажа и со извонредна акустика’’, истакна обоистот Проф. Васил Атанасов.
Напоредно со затварањето на летната културна сцена концертот на Скопскиот Дувачки квинтет го најави и отварањето на сценскиот простор на црквата Св. Илија, за културно-програмски остварувања по пауза од речиси три децении.
Заслужни за реновирањето се првите луѓе на локалната самоуправа во Дојран и Градоначалникот Глигор Чабулев кој со сопствени донации уште пред две години, започна со обновувањето на овој духовен храм за да може и културно да го оживее овој простор.
- ‘’Црквата датира од 1874 година, а беше разрушена во 1918 и е најголем духовен храм на овие простори. Со обновата се надевам дека ќе стане и  културно собиралиште на вредности и уметнички збиднувања, за кое несебична подршка даде и Министерството за култура на РМ‘’, истакна Градоначалникот Чабулев. /Извор: РТГ/

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Jun-2010 at 08:18
26.07.2009 Археолошко откритие на локалитетот свети пророк Илија во Дојран Трослојна средновековна некропола е пронајдена под црквата свети пророк Илија во Дојран. Првиот слој на некрополата датира од 12 и 13 век, вториот е од 15 и 16 век, а горниот слој на некрополата е од крајот на 17 век.


04.10.2009 Речиси половина век археолозите не ја истражувале античка Тауријана во Нов Дојран. Многуте антички остатоци кои ги красат дворовите на дојранчани и денес сведочат за богатата историја на градот.

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Jun-2010 at 09:23
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Jun-2010 at 15:20
Некој ако не ја знае локацијата во Стар Дојран, плавата линиа покажува до каде била водата на езерото пред 50 години.

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Jun-2010 at 15:26
мене не ми е јасно зошто градат кубиња на оваа црква, ја сум приметил и на некои стари слики дека ова црква не била оригинална со кубиња, зошто не се работи автентично?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Jun-2010 at 15:29
мислеш куполите?
Секоја црква има куполи, и тој тип, само поради кровот не се гледат
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Jun-2010 at 16:53
Да да за куполите мислев, во право си ,ме асоцира нешто на готика оваа црква.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Jul-2010 at 20:54
Колку шо видов на новиот спот за Дојран црквата веке има нов кров, ке пробам да најдам некоја слика....
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Jul-2010 at 21:26
Како што реков, црквата е покриена,еве некоја слика од видеото каде јасно се гледа кровот....се надевам дека некој ке ја има можноста да слика од поблизу...




ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 02-Aug-2010 at 21:19

Божествена Литургија во Стар Дојран (02.08.2010)

Денес, на денот на светиот пророк Илија, Митрополитот Струмички г. Наум отслужи Божествена Литургија во црквата во Стар Дојран посветена на светиот пророк Илија, која е во реконструкција. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

 


По повод денешниот празник, Владиката меѓу другото рече дека свети Илија од една страна е посебно познат како заштитник на вистинската вера, а од друга страна, денес мнозина го чествуваат со безбожнички дела како таканаречениот курбан. Принесувањето на крвна жртва денес не е ништо друго туку отфрлање на Христовото дело за нашето спасение. Господ Исус Христос во чест и спомен на Својата саможртвена љубов ни го остави принесувањето на словесна и бескрвна жртва, која ја принесуваат Епископите на Црквата. Не можеме на двајца господари да им служиме, и на Бог и на мамон (види Матеј 6, 24); и затоа да не се чудиме што, како во времето на светиот пророк Илија, небото е затворено за нас повеќе години – односно, што ни се случуваaт разни кризи: духовни, економски, политички, семејни, кризи на личното здравје...

http://www.mpc.org.mk/_images/Aktuelnosti/dojran020820101.jpghttp://www.mpc.org.mk/_images/Aktuelnosti/dojran020820102.jpghttp://www.mpc.org.mk/_images/Aktuelnosti/dojran020820105.jpg



http://www.mpc.org.mk


Edited by Makedonij - 11-Jan-2011 at 17:30
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 14-Sep-2010 at 08:00
Пак стагнирање, освен кровот не е направено ништо - жалостно

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 01-Feb-2011 at 22:52
Пред обновата:
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs303.ash2/58329_148836088483364_100000709203002_289704_6081633_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs303.ash2/58329_148836081816698_100000709203002_289702_4975133_n.jpg
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs156.ash2/41145_148835708483402_100000709203002_289693_2614888_n.jpg
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs296.snc4/41145_148835711816735_100000709203002_289694_2842503_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs316.snc4/41145_148835715150068_100000709203002_289695_5952162_n.jpg



Edited by Makedonij - 01-Feb-2011 at 22:56
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 01-Feb-2011 at 22:58
1924


Да нема забуна ова е грчката црква, се наоѓа одма позади Св. Илија.



Edited by Makedonij - 02-Feb-2013 at 20:06
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 01-Feb-2011 at 23:29


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 02-Feb-2011 at 01:57
Македониј може една шема кое се двете цркви која е грчка, која во каква состојба била и што е градено сега.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 02-Feb-2011 at 17:23
Не ме држи за збор но мислам дека вака стои работата:
-зелената е Св. Илија
-црвената е  така наречена ''грчката''
Ќе пробам да најдам накоја информација, иако кај нас се се крие, да не беше билд лугето ќе немаа појма шо се случува по земјата.






Edited by Makedonij - 02-Feb-2011 at 19:04
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 02-Feb-2011 at 18:23
Еве како шо реков,

На самиот влез во Стар Дојран се издига каменото ридче, на чив врв гордо и исправено стојат урнатините на црквата Св. Илија. Уште од далеку со својата раскошна градба го тера патникот да размислува за неа, па и за градот Дојран. Изградена во 1848 година. Со доброволни прилози од дојранските верници. Главен архитект бил Ѓорѓе Новаков од село Папрадиште - Велешко.

    Таа требала да им служи на сите дојрански христијани, но место тоа, станала јаболко на раздорот. По самата изградба, турскиот Султан со указ ја дава на користење на грчките попови, односно на грчката патријаршија. Бидејки дојранските верници не го разбирале грчкиот јазик побарале од Султанот да им ја даде на управа ним, односно богослужбата да се врши на словенски јазик. Султанот гледајки ја желбата на 2/3 од христијанските семејства во Дојран, со посебен указ црквата ја дава на Егзархијата како бугарска црква. Бугарскиот јазик како словенски јазик бил поразбирлив и поприфатлив за верниците, но не било реткост поповите богослужбите да ги служат и на македонски јазик. Губејки ја црквата, грчката патријаршија за потребите на своите верници, западно од таа црква, преку рекичката, изградиле нова црква во 1911 година која меѓу народот ке остане запаметена како "Грчка црква". Духовната поделеност на дојранчани ке живее се до рушењето на градот за време на Првата Светска Војна поточно до 1916 година.

Со горењето на црквата "Св. Илија" изгорел голем дел покуќнина и богатство на дојранчани. Црквата Св. Илија со својата должина од 30 метри, широчина од 20 метри и висина од 10 метри претставува вистинска архитектонска убавица на овие простори во Македонија. Со своите 600 м2 внатрешен простор и на два спрата можела да собере околу 600 верници. Градителите ја удостоиле со "акустични" стомни кои се гледаат во самите ѕидови од црквата, симетрично подредени како по висина така и по должина.

http://www.dojran-info.com
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.126 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.