build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Double Tree Hilton - Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 30-Oct-2010 at 17:48
Hotelot + akvaparkot(by fossil)

Edited by my Macedonia - 30-Oct-2010 at 18:05
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 20-Apr-2011 at 20:33
Вака. Ај тука ќе пишам. Целиот тој потег кај што беше маврово монт заедно со хотелот, салата и аквапаркот, мислам дека сопствениците се имаа договорено како ќе се гради. Бидејќи салата би имала скоро ич пристап за градежна машинерија најверојатно ќе се работи од кај хотелот, а хотелот да се изгради по завршување на салата. Бидејќи тој има простор каде што би бил паркот што би бил изграден по неговата изградба.

Ај да не должам. На парцелата на хотелот има донесено неверојатно многу градежни материјали, оние контенјери што се за работници, нешто машинерија, И еден Кран. Кој засега не е поставен.

Најверојатно се спрема нешто. Сликав, ама сега веќе стари се сликите. Ме мрзеше да ги пуштам, многу беа, а нетот како и секогаш ми е бавен. Ќе сликам ако има нешто посериозно.

Друга работа е пак што аквапаркот најверојатно почна да се рамни. Имаше два валјаци и еден човек кој собираше поголеми камења пред па да не ве лажам мислам две недели, не сум бил да видам сега. Грешка моја, проверив 9 дена биле. Од 11 Април.

Така да мислам дека се спремаат да почнат со градење, ако ништо друго на салата. Која има ископано дупка за темели, но се наполни со вода. Тоа можеби е уште една причина зошто се што е потребно за градба е донесено на парцелата на хотелот. Најверојатно имаат во план брзо да ја испумпаат водата, да постават потпорни зидови, темели и хидроизолација и да почнат со градба.

Ќе видиме...


Edited by FoSsiL - 20-Apr-2011 at 20:41
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-Apr-2011 at 20:36
Некое си мало раздвижување околу изградбата на хотелот и аква паркот.Потребните челични конструкции за кранот се донесени и има ископано длабока дупка кај аква паркот како и има донесено посебни простории за работниците.
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 20-Apr-2011 at 20:43
Хехехех, а баш сакав сега јас да ги ставам моите. Но добро, твоите се и понови. А ете јас нека стои моето објаснување горе. Отприлика тоа се гледа и на сликите.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 20-Apr-2011 at 20:49
Ништо, не можев да одолеам. Еве ај некако ќе ги ставам. Но имајте во предвид дека се од 11.04.2011. Па добро 9 дена не се многу. Е и ми текна касно да сликам, па на првите неколку сонцето право во мене удираше така да не замерувајте. Еве неколку со оглед дека Дуле ја скоро ја долови сликата.Туку Дуле, комшии сме. Само очигледно ти повеќе се трудиш од мене, јас сум мрза Ако сакаш некој ден може и да се видиме. Можеме да бидеме тандем за НЛ и Аеродром. Ако сака може и Н23 да ни се приклучи. И ќе имаме аеродромска лоби група на форумов.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Apr-2011 at 20:53
Дуле, Фосил, гледам на градилиштава има се освен работници...или само така се погодило кога сте сликале?
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 20-Apr-2011 at 20:53
Хахах, не  во различно  време ни се погоди, ама тоа е тоа има некој дополнителни работи донесено да не се повторуваме па ќе видиме колку брзи ке бидат со изградбава, денес поминував и ја покрај кејот па си реков да пуштам неколку фотки дека одамна нема и  нема смисла веќе една година ако не се лажам го рамнат теренот,па што терен ќе беше ама нема везе ке си покаже времето какви ке бидат со изградбава.


Edited by dule - 20-Apr-2011 at 20:55
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 20-Apr-2011 at 21:02
Кловер. Вака, не се работи многу. Да речеш има многу работници. Но секој ден си работат машините. Моиве слики се некаде од 6 часот попладне. А најголема активност има од 7-13, 14 часот. После тоа некако се стишуваат работите. Не ве лажам, пред прозор ми работат. А истоварот се врши, па незнам како се врши. Во секој случај секој ден истоваараат по нешто. На пример јас додека сликав еден камион жолт, незнам дали беше истиот, така ми се чинеше два пати, истовари песок. А ваљаците кај аквапаркот си рамнеа.

Работат, работат. Ама сега засега нема нешто конкретно и големо. Туку дупката ја ископаа, и веќе некое време стои така, но од друга страна пак се зголемува активноста околу неа.

Ќе пуштам слики и од аквапаркот. Се надевам.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 20-Apr-2011 at 21:05
Кловер, извини вака што ќе постирам уште еден пост. Ќе може ли целиот тој потег по кејот и од страна на Аеродром и од страна на Ново Лисиче, или барем од Аеродром, да се стави во една нишка, бидејќи вака се некако се расцепкани, а парцелите реално не се многу разделени, или пак да знаеш која е која, од каде почнува и завршува, поготово на Пеце парцелите.  А кога сликаме ги сликаме најчесто заедно. 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 20-Apr-2011 at 21:06
Е иначе за идејата аеродромска лоби група не е лоша дека ја живеам во Ново Лисиче и ми е блиску а и последно време од кога се затопли времево идам покрај кејот за на кај школо така да почесто ке ставам слики доколку има некое си раздвижување од сите околни градби кој започнаа да се градат а ги има многу.Секако дека ке се видиме чим најдеме слободно време а доколку сме повеќе души можеме да лобираме подобро.Иначе сакав да прашам кај што е дупката Фосил ке се гради спортска сала или еден од базените за аква паркот.Позз.....

Edited by dule - 20-Apr-2011 at 21:08
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 20-Apr-2011 at 21:08
Дупката кај што е, ќе биде Спортската сала. Или како што ја викаат, повеќенаменска сала...

Таа е баш пред мене под прозор.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 20-Apr-2011 at 21:19
Originally posted by FoSsiL

Кловер, извини вака што ќе постирам уште еден пост. Ќе може ли целиот тој потег по кејот и од страна на Аеродром и од страна на Ново Лисиче, или барем од Аеродром, да се стави во една нишка, бидејќи вака се некако се расцепкани, а парцелите реално не се многу разделени, или пак да знаеш која е која, од каде почнува и завршува, поготово на Пеце парцелите.  А кога сликаме ги сликаме најчесто заедно. 
Сосема различни проекти се, нема логика да ги пакуваме заедно затоа што се еден до друг, така би направиле една огромна хаотична нишка. А во понапредна фаза на проектите уште полошо ќе биде да се сите на еден куп. Сликите едноставно селектирај ги кои во која нишка ќе ги ставиш.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 20-Apr-2011 at 21:26
Дуле, еве како се распоредени парцелите. Неодамна имаше промена во урбанистичкиот план, која е објаснета на мапава. Парцелата за аква-парк беше проширена на сметка на салата за зимски спортови, а таа беше префрлена на парцела каде што претходно беше вцртан хотел.


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 20-Apr-2011 at 21:27
Кловер, А имаме ние нишка за Аквапаркот, и ако ја имаме кај е. Се забутала негде ваљда, од што е многу ажурирана. А не ни памтам ни дали имаше.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 20-Apr-2011 at 21:29
Колку што знам, нема специфична, треба да се издвои од општата нишка за Базени и аквапаркови. Засега постирај таму.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Apr-2011 at 21:32
Аеродромска лоби група Може, може. Уствари јас повеќе го фаќам делот Мичурин, Тобако 2, амбулантата Јане Сандански и некаде до касарната. Барем тоа ми е така во близина. Иначе што се однесува до дупкава, коа бев задњи пут пред 2 месеци изгледаше речиси иста како оваа. Се повеќе мислам дека станува збор за неостварлива желба, веројатно недоволно финансии. Се залетаа сите. А можно е да има проблеми и со тлото, не знам, само шпекулирам, ама ако нема такви проблеми, не знам зашто не се форсира изградбава, еве и ова лето ќе го изгубат за аква паркот. Не би сакал да верувам во задскриени сценарија.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 20-Apr-2011 at 21:32
Ај нека стојат овие тука. И така не е нешто којзнае колку забележителна промена, иако ја има за разлика од претходно, ако ја следиш редовно.

Но, ова со планов. Сум го гледал, сум го вртел, превртувал. Поставеноста е отприлика таа. Ама се некако како планов како да не ми соодвестува со реалната состојба, ситуација и обратно. Незнам, да не имаат утка со димензиите или размерите...?

Или пак оково мое чудно гледа. Најверојатно бидејќи планот е нацрт, а јас го гледам под агол.


Edited by FoSsiL - 20-Apr-2011 at 21:34
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 21-Apr-2011 at 14:56

Еве и јас се приклучувам на Аеродром - лоби групата. Јас сум во делот познат како Острово. Сега за сега нема некој работи таму да се прават но ако се размрда нешто први ќе дознаете Thumbs%20Up. Па ако сте расположени може и да седнеме негде на кафе посебно за викендов ако не одите некаде за празнициве на некој муабет за и околу општинава Cheers. Па се гледаме во скоро време. 

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Apr-2011 at 15:20
Еве јас ќе ви бидам кум. Ќе се викате "Пилоти"
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Apr-2011 at 20:04
Доколку имаме своја Аеродромска лоби група составена од неколку членови би можеле да доставуваме и да лобираме  проекти и идеи до Општината Аеродром.Иначе идејата за лоби група ја покрена Фосил и браво за него.Но доколку ја основаме треба да ги зацртаме и целите по кој ќе дејствуваме.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.