build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Double Tree Hilton - Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Double Tree Hilton - Skopje
    Posted: 08-Apr-2010 at 14:52
Распишана објава за локација во општина Аеродром наменета за изградба на хотели - 8.4.2010

 

 

Почитувани,

 

Ве информираме дека Министерството за транспорт и врски распиша јавна објава за отуѓување по пат на jавно наддавање на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија, кое се наоѓа во Општина Аеродром, наменето за изградба на хотели.

 

Предмет на јавното наддавање се две градежни парцели со вкупна површина од 11.972 m2. Право на учество на јавното наддавање имаат физички лица, државјани на Република Македонија и правни лица, односно домашно правно лице, правно лице во мешовита сопственост, правно лице основано од странско физичко и правно лице, регистрирано во Централен регистер на Република Македонија.

 

Почетна цена на јавното наддавање изнесува 6.000 денари по метар квадратен. Пријавите за учество на јавното наддавање можат за да се доставуваат најдоцна до 12.05.2010година. Јавното наддавање ќе се одржи на ден година, во просториите на Министерството за транспорт и врски, со почеток во10:00 часот.

 

Целосниот текст на јавната објава може да се прочита на интернет-страницата на Министерство за транспорт и врски: www.mtc.gov.mk                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Распишана објава за локација во општина Аеродром наменета за изградба на хотели - 8.4.2010Почитувани,Ве информираме дека Министерството за транспорт и врски распиша јавна објава за отуѓување по пат на jавно наддавање на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија, кое се наоѓа во Општина Аеродром, наменето за изградба на хотели.Предмет на јавното наддавање се две градежни парцели со вкупна површина од 11.972 m2. Право на учество на јавното наддавање имаат физички лица, државјани на Република Македонија и правни лица, односно домашно правно лице, правно лице во мешовита сопственост, правно лице основано од странско физичко и правно лице, регистрирано во Централен регистер на Република Македонија.Почетна цена на јавното наддавање изнесува 6.000 денари по метар квадратен. Пријавите за учество на јавното наддавање можат за да се доставуваат најдоцна до 12.05.2010 година. Јавното наддавање ќе се одржи на ден 20.05.2009 година, во просториите на Министерството за транспорт и врски, со почеток во  10:00 часот.Целосниот текст на јавната објава може да се прочита на интернет-страницата на Министерство за транспорт и врски: www.mtc.gov.mkРаспишана објава за локација во општина Аеродром наменета за изградба на хотели - 8.4.2010Почитувани,Ве информираме дека Министерството за транспорт и врски распиша јавна објава за отуѓување по пат на jавно наддавање на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија, кое се наоѓа во Општина Аеродром, наменето за изградба на хотели.Предмет на јавното наддавање се две градежни парцели со вкупна површина од 11.972 m2. Право на учество на јавното наддавање имаат физички лица, државјани на Република Македонија и правни лица, односно домашно правно лице, правно лице во мешовита сопственост, правно лице основано од странско физичко и правно лице, регистрирано во Централен регистер на Република Македонија.Почетна цена на јавното наддавање изнесува 6.000 денари по метар квадратен. Пријавите за учество на јавното наддавање можат за да се доставуваат најдоцна до 12.05.2010 година. Јавното наддавање ќе се одржи на ден 20.05.2009 година, во просториите на Министерството за транспорт и врски, со почеток во  10:00 часот.Целосниот текст на јавната објава може да се прочита на интернет-страницата на Министерство за транспорт и врски: www.mtc.gov.mk
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-May-2010 at 11:40
na mtc.gov.mk e objaveno deka 'stone bridge' pobedil na tenderot za hotel vo aerodrom
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-May-2010 at 14:08

Се надевам дека е лага или шпекулација..Confused 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-May-2010 at 14:18
“Стоун Бриџ Хотел“ ќе гради хотел во Аеродром

Скопската компанијата “Стоун Бриџ Хотел“ е избрана за најповолен понудувач на јавното наддавање за локацијата намената за изградба на хотел во општината Аеродром, соопшти Министерството за транспорт и врски.

За локацијата со вкупна површина од 5 175 метри квадратни “Стоун Бриџ Хотел“ понудиле 33 637 500 денари.

“Најповолниот понудувач е должен во рок од 15 дена од приемот на писменото известување кое Комисијата го издава по завршувањето на Јавното наддавање да ги уплати средствата согласно постигната крајна цена од наддавањето. Доколку најповолниот понудувач не ги уплати средства во утврдениот рок, ќе се смета дека градежното земјиште не е отуѓено, нема да се пристапи кон склучување на договор за отуѓување и депонираните средства на најповолниот понудувач нема да му бидат вратени“, велат од Транспорт.

Компанијата има рок од девет месеци по потпишувањето на договорот да обезбеди дозвола за градба, а потоа хотелот да се изгради во роковите согласно Законот за градба. Ако објектот не биде изграден во законските рокови, договорот ќе биде раскинат.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=72281&kategorija=2
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-May-2010 at 14:33
Знае ли некој која е локацијата - дали е кај 3-та Македонска Бригада или до кејот на Вардар, бидејќи и таму и таму се впишани маркици за хотели.

@Skyboy малку не ми е јасно што има лошо во тоа што победил Stone Bridge? Очекуваше некој светски ланец да победи?


Edited by La Linea - 20-May-2010 at 14:37
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-May-2010 at 15:19
@ SkyBoy
Чим е објавено од Министерството за транспорт и врски, не ќе да е лага или шпекулација. Што те багира во однос на Стоун Бриџ?


@ La Linea

А за на 3-та Македонска бригада не сум приметил дека има вцртано хотели. Каде поточно?

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-May-2010 at 15:28
Кловер имаме информација на порталот за ова? Сега барав не можев да најдам (инфо за кога била најавена лицитацијава). Уствари тоа што сакам да те прашам е од каде си сигурен дека се работи за оваа локација? 
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-May-2010 at 15:28
Не бе момци немам забелешки на квалитетот на информацијата 
 
Повеќе реагирав разочарувачки дека очекував некој познат бренд и тука, особено не стоун бриџ, за кои воопшто немам позитивно мислење..
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-May-2010 at 15:30
@ pbanks

http://www.build.com.mk/?p=2689

Edited by Cloverstack - 20-May-2010 at 15:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-May-2010 at 15:33
Aaaa ok Klover, ја видов таа вест, само не ја отворив пошто мислев дека е само за облакодерите.

@SKajBoj

јас лично не сум разочаран, за големите брендови има многу поинтересни локации во Скопје (на кои уште не влегле), а од инвестициски аспект, секогаш ме радуваат домашните инвестиции.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-May-2010 at 15:34
Изгледа грешката во оваа вест постирана малку поназад ме избагирала малку

Originally posted by axel

ОПШТИНА АЕРОДРОМ
Покрај Вардар ќе никнат два хотела Жителите на општина Аеродром ќе добијат тениски игралишта, сали за хокеј и забавен воден парк, кои ќе се градат во околина на два сосема нови хотели, покрај реката Вардар на крстосницата на булеварите Трета македонска бригада и Србија. За таа цел општината објави тендер, за кој ќе се собираат понуди од физички и од правни лица, кои ќе ги исполнуваат воспоставените услови за изградба на хотелите. Двете земјишта што се отуѓуваат се со вкупна површина од 11972 квадратни метри, а се очекува завршувањето на хотелите да биде за четири години, од денот на правосилноста на одобрението за градба. Оној што ќе го добие земјиштето за градење, како најповолен понудувач, должен е да обезбеди студија за оцена на влијанието на проектот врз животната средина, која треба да биде одобрена од органот на државната управа надлежен за работите од областа на животната средина.                                                                                                                                                                                                                                                                    http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1991&ArticleID=138188
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-May-2010 at 18:22
Се потврдува и според квадратурата на маркицата. Проверете во табелата, тоа е маркицата 2.9. А колку што гледам има и 198 паркинг места. Тоа се оние пред хотелот или се во рамки на маркицата како гаражи?! А ова 20 метра висина П+5 ми изгледа дека хотелов и нема да се разликува многу од околните станбени згради. Нема логика, можело да се пушти малку повеќе слобода на инвеститорот.

http://aerodrom.gov.mk/Images/dup/JaneSandanskiUEG.jpg
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-May-2010 at 20:17
Хотелот во Аеродром. Ова заради ориентација.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Jun-2010 at 09:24

Незнам како му е името..... но решив да му отворам нишка.... затоа што почнуваат пополека.... ако можеби сеуште е рано префрлете во друга нишка.....

иначе пред неколку дека се рамнеше..... сега заградуваат

па за понатаму ќе видиме....

инаку за апдејти сум тука, пред зграда ми е.... па ќе си земам задолжение.... ако има работа, ако се продолжи во градба..... Edited by FoSsiL - 15-Jun-2010 at 14:00
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Jun-2010 at 13:34
Па можеше веројатно имево да го дадеш според адреса, од Google Earth или нешто приближно...а сликава, да си здрав и жив , се ни е јасно...може требаше да причекаш, па да напраиш барем 2-3 поубави...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Jun-2010 at 13:59

го сменив името....

а за слики, имам десетина, ама не можам да ги ставам, ми се појавуваат проблеми.....

оваа ја направив од прозорец со зум оддалеку и затоа испадна вака... после искочив и направив неколку слики.... е сега од телефон се... што да праам .... немам камера.... 

ја направив колку да се знае дека се почнува со хотелот... ке помине некој да слика со асална камера, а јас со мобилниот, колку да се забележи напредок......Edited by Cloverstack - 15-Jun-2010 at 14:59
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 15-Jun-2010 at 14:09

еве почнаа да излегуваат..... и овие не се нешто којзнае што.... ама се трудам...зарем не... колку можамBack to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Jun-2010 at 14:13

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Jun-2010 at 14:30
Originally posted by FoSsiL

ама се трудам...зарем не... колку можам
  Thumbs%20Up  Cheers

Само би било добро да се намали резолуцијата, вака сликите се огромни, а без потреба. Практично сите сервиси за хостирање имаат опција за автоматско подесување на резолуција. Еве и кај овој што си го искористил (http://www.fotografija.com.mk/) пред да ја качиш сликата кликни на промени и кај посакувана ширина впиши 800.


Edited by Cloverstack - 15-Jun-2010 at 14:31
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Jun-2010 at 14:45
Супер ти се сликите, јас не знаев дека плацов е заграден иако живеам на 100 метри од овде


Edited by Cloverstack - 15-Jun-2010 at 15:02
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.223 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.