build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Композиции

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-Jan-2011 at 12:47
Ok, fala
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Jan-2011 at 13:09
A dali Olympus express sto trga okolu 9 saatot od Skopje, se spojuva so vozot Sofija-Belgrade vo NIS???
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Jan-2011 at 16:57
Не се спојува во смисла вагони од едниот да ставаат на другиот и да продолжат со него, но го прочитав возниот ред и испаѓа дека тој што трга околу 20:30 часот од Скопје (ако добро памтам) тргнува од Ниш во 01:55 после полноќ, а тој за Софија во 02:25. Значи имаш доволно време да се прекачиш, дури и да подзадоцни возот.

http://www.srbrail.rs/redvoznje1/Stanicni.aspx
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 09-Jan-2011 at 17:02
Mislev na Olympus expres, ne na Hellas express.

Edited by BullDoG - 09-Jan-2011 at 17:03
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Jan-2011 at 17:33
А, не прочитав Па воз за Софија има само еден, така што одговорот би дека со него не се ни среќава.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 09-Jan-2011 at 20:01
Од Белград за Софија има два воза дневно, од кој едниот продолжува за Истанбул. И двата поаѓаат од Белград заедно со возот за Скопје и Солун. Така што тука си во право, BullDog. Е сега, не знам дали се спојуваат во насоката од Солун и Скопје кон Белград заедно со тој од Софија. Мислам дека не би требало, поради тоа што знаат и двата да доцнат. Во секој случај, не е некоја долга композиција, бидејќи возовите за Софија одат со 2 или 3 вагони.

Друго прашањеBig%20smile?
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 09-Jan-2011 at 21:36
Vsusnost i imam
Dali ima pak promena vo Hellas express so vagoni se razbira ?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Jan-2011 at 14:53
Хелас експрес на релација Солун-Скопје и Скопје-Солун треба да има два патнички вагона на српските железници, еден патнички вагон на грчките железници, еден кушет-вагон на македонските железници и еден спален вагон на српските железници. На релација Скопје-Белград и Белград-Скопје дополнително се додаваат по 1 спален вагон на српските или македонските железници и 1 кушет-вагон на македонските железници. Минатата година српските железници пуштаа и дополнителен патнички вагон на релација Белград-Скопје-Белград, но не знам дали сеуште сообраќа истиот.

Значи, 5 вагони на релација Скопје-Солун-Скопје и 6-8 вагони на релација Скопје-Белград-Скопје, тоа би требало да е составот на Хелас Експрес.
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Jan-2011 at 15:07
Fala
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 16-Jan-2011 at 01:14
Дали има некој информација што се случи со бифе-вагонот кој се реконструира во Колска? Дали е завршен, бидејќи на форумов беше пишано дека од јануари треба да почне да сообраќа во Пелагонија експрес за Битола.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 16-Jan-2011 at 02:01
Сеуште не е,
наскоро се надевам и фотоси од Колска
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Jan-2011 at 08:18
Од денес 17-01-2011 за секој патник кој ќе патува со Пелагонија Експрес на релација Битола-Скопје или Скопје-Битола ќе има бесплатно кафе и минерална вода...Ќе послужува вработен од Македонски Железници кој ќе поминува со количка низ вагоните...А ресторан вагонот сеуште се наоѓа во Колска во Велес и штом биде готов ќе го има во составот на Пелагонија Експрес...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Jan-2011 at 12:48
Супер вест, мислам дека вака можеби и на патниците им се исплати целосно цената од 515 денари, и со тоа ќе се зголеми на бројот на патници. Јас верувам дека цена од 490 денари многу поинаку би била перцепирана психолошки, но тоа е ценовната политика на МЖ, нема солење памет

Знае некој како помина првиот месец во однос на патници? Задоволително?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 17-Jan-2011 at 12:50
И на сосем друга линија, една слика од германскиот форум Drehscheibe (кој ни го посочи Бојан во патешествија), слика од возот 6904, влечен од маневарката 642-401. Интересна слика за мене, па реков да ја споделам композицијата од локомотива и два вагони.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 17-Jan-2011 at 12:53
Ova e vo kicevoBig%20smile
Koga vidov prv pat abe mnogu smesno bese haha kako kebap
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-Jan-2011 at 13:12
Го погоди баш!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Jan-2011 at 14:41
Originally posted by гитардемон

И на сосем друга линија, една слика од германскиот форум Drehscheibe (кој ни го посочи Бојан во патешествија), слика од возот 6904, влечен од маневарката 642-401. Интересна слика за мене, па реков да ја споделам композицијата од локомотива и два вагони.Можеби делува смешно, но дизел маневарките трошат помалку гориво од дизел локомотивите. Надвор од грејната сезона, дизел маневарките можат комплетно да го заменат Кенеди на предвидените линии кон Кичево и Приштина, со што паралелно со користењето на Шпанците се заштедува гориво.

Zookisk, дали значи дека со реконструкцијата бифе вагонот ќе постане ресторан вагон или и понатаму е предвидено да си биде бифе-вагон?

Инаку и јас се придружувам на поздравот за потегот во експресниот воз за Битола да се нудат кафе и минерална вода. Сметам дека овој потег треба да се соопшти и на медиумите, а за понатаму истото да се применува и во експресните возови за Солун и Белград. Тоа би било добар маркетиншки трик кој би можел да привлече поголем број патници.


Edited by BOJAN - 17-Jan-2011 at 14:43
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Jan-2011 at 14:45
Изгледа како нов ( знам дека скоро е репариран ) одлична фотка, се надевам сите наши локомотиви ке изгледаат вака убаво фино и чисто. Исто и вагоните заедно со бифе вагонто =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-Jan-2011 at 16:17
[/QUOTE]Zookisk, дали значи дека со реконструкцијата бифе вагонот ќе постане ресторан вагон или и понатаму е предвидено да си биде бифе-вагон?Инаку и јас се придружувам на поздравот за потегот во експресниот воз за Битола да се нудат кафе и минерална вода. Сметам дека овој потег треба да се соопшти и на медиумите, а за понатаму истото да се применува и во експресните возови за Солун и Белград. Тоа би било добар маркетиншки трик кој би можел да привлече поголем број патници.[/QUOTE]

Не сум сигурен сеуште бидејќи немам добиено слики а не би било лошо да постане ресторан вагон а не само бифе...Како и да е ќе бидете благовремено известени или од мене или од Владимир...
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 17-Jan-2011 at 16:23
Originally posted by гитардемон

Супер вест, мислам дека вака можеби и на патниците им се исплати целосно цената од 515 денари, и со тоа ќе се зголеми на бројот на патници. Јас верувам дека цена од 490 денари многу поинаку би била перцепирана психолошки, но тоа е ценовната политика на МЖ, нема солење памет

Знае некој како помина првиот месец во однос на патници? Задоволително?


Како што имам информации првиот месец помина одлично што значи доволен број патници...Инаку пред 3-4 дена патував со Пелагонија Експрес за Битола и на благајна имаше голема гужва за билети со резервација или пак само за резервација за оние кои веќе имале извадено билет...А внатре топло и чисто и во Битола пристигнавме 2 минути предвреме...На чело беше тазе реконструираната дизелка 661-234...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.