build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 103104105106107 157>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #2081 Posted: 12-Apr-2011 at 18:49
Исто така Воин Драшкович во Хром сосе тротоари, од почеток до крај каде што поминува 4-ка и 4 Јули две третини (+проширување) во Ѓорче.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2082 Posted: 12-Apr-2011 at 18:24
Аха, видиш не ми текнува за таа во кој период е правена.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2083 Posted: 12-Apr-2011 at 18:09
Железара населба, што проаѓа посредина.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2084 Posted: 12-Apr-2011 at 18:08
Originally posted by lslcrew

Коце Металец кога беше?


Која беше таа?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2085 Posted: 12-Apr-2011 at 18:05
Коце Металец кога беше?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2086 Posted: 12-Apr-2011 at 17:53
Originally posted by toasumjas

Би ве дополнил и со рузвелтова која му беше една од првите. Ја живеев цел живот на рузвелтова и пред тоа можда никој од вас не се сеќава ама беше тежок крш.


Точно така, сосема заборавив, Рузвелтова беше крш и се среди во истиот тој бран.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2087 Posted: 12-Apr-2011 at 17:40
Wow od kade seto toa sila

Sepak imam zabeleska i toa zosto ne gi rekonstruira i trotuarite??
Pa gi rekonstruirase se kompletno, kje cinese malku povekje no sepak, zaversuvaat se zaedno!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2088 Posted: 12-Apr-2011 at 17:32
Коцката кај тутунски ја памтам. За мостот близнак се сеќавам дека се доправи вториот дел, првиот беше готов предходно, а на истиот тој мост пред некои три децении се идело на пракса од градежен. Така да тоа беше довршување. сега малку ја свртевме да правиме споредба на градоначалници, не ни беше тоа муабетот.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #2089 Posted: 12-Apr-2011 at 16:45
Како и да е мислам дека споредба сепак не може да се прави точно е дека Пенов имаше голема улога за клучни проекти кои подоцна и се надополнија како мостот кај транспортен кој подоцна во време на Трифун (кој се занимаваше само со подземна инфраструктура) се изгради и клучката кај Континентал која беше проект дел од времето на Пенов истото и со мостот кај Хром и салата во Карпош.
Е сега сепак денес неспоредлива е и финансиската состојба и помоѓта од владата за одредени капитални проекти, автобусите, жичарата, Илинденска и што уште не многу по помогна на градот. Се на се мислам дека Коце сосема солидно си ја врши должноста ангажиран е и се гледа светла иднина ако се продолжи на овој начин секоја година со капитални пред се сообраќајни решенија но и уредување на центарот. Да не заборавиме дека оваа година чекаат проширување Климент Охридски, Теодосиј Гологанов до Рузвелтова заедно со кружниот кај католичка и Првомајска до Народни Херои што би била најуспешна година доколку се остане да се реализира. А како црна дамка останува промена на проектот за тунелот за првичниот како продолжение на Партизанска со 4 ленти наместо она сокаче со 2 ленти кое се навестува како капитален проект.

Edited by Supervisor - 12-Apr-2011 at 16:48
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #2090 Posted: 12-Apr-2011 at 16:40
Би ве дополнил и со рузвелтова која му беше една од првите. Ја живеев цел живот на рузвелтова и пред тоа можда никој од вас не се сеќава ама беше тежок крш.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2091 Posted: 12-Apr-2011 at 15:59
Originally posted by Supervisor


Би дополнил и Теодосиј Гологанов мостот према Хром што беше покасно завршен, кејот на Вардар од страна на Карпош и почеток на салата.


Точно, но Теодосиј е пред се во вториот, прилилно неквалитетен мандат на Пенов


Во врска со Партизанска не му текнува ама сигурно не бил делот према Соборна Црква баш пред Архитектонски факултет и буњаковец Партизанска е пред распаѓање и сигурно асфалтот не е сменет таму 25-30 години освен неколку крпења.


Токму поради тоа ми се наметнува и дилемата. Скоро сигурно памтам дека таму се реновираше, но квалитетот на асфалтот денеска (во споредба со другите реновирани улици) кажува нешто сосема друго


Ама сепак да не заборавиме сево ова Пенов го сработи за два мандати значи за 8 години а добар дел од проектите само ги почна и не ги заврши, така што овој период е дефинитивно најсветол барем според мене.


Па не е баш така. Пенов поголемиот дел од неговата оставштина ја направи во првите 2-3 години од првиот мандат. Значи тоа беше еден условно светол период како што велиш.

Остатокот од неговото време на функција, особено неговиот втор мандат беше губење време.


Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #2092 Posted: 12-Apr-2011 at 15:54

Би дополнил и Теодосиј Гологанов мостот према Хром што беше покасно завршен, кејот на Вардар од страна на Карпош и почеток на салата.
Во врска со Партизанска не му текнува ама сигурно не бил делот према Соборна Црква баш пред Архитектонски факултет и буњаковец Партизанска е пред распаѓање и сигурно асфалтот не е сменет таму 25-30 години освен неколку крпења.
Ама сепак да не заборавиме сево ова Пенов го сработи за два мандати значи за 8 години а добар дел од проектите само ги почна и не ги заврши, така што овој период е дефинитивно најсветол барем според мене.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2093 Posted: 12-Apr-2011 at 15:48
Штета што немало build.mk во 90те, одма ќе видевме што сработил Пенов

Originally posted by <Fresno>

Мене ми текнува само на Водњанска и 11 Октомври, а имаше уште неколку сигурно. Во секој случај тешко дека може да се спореди со активностите во последниве 2-3 години, особено последнава.


Ако збориме исклучиво за улициве, не си во право, мислам дека е доста компарабилно иако Коце е тек во втората година од мандатот.

Колку што ми текнува.

1. Ширење на бул. Србија од раскрсницата со Јане Сандански до мостот близнак (претходно беше обична улица).
2. Изградба на мостот близнак
3. Ширење на Водњанска
4. Темелна реконструкција на ул. 11 Октомври (ретко добро направена) со промена на коцката но и со носење на целата инсталација под земја (до тогаш улицата беше полна со оние дрвени бандери и разни кабли)
5. Реконструкција на Димитрие Чуповски, претходно беше масакр
6. Реконструкција на ул. Железничка, претходно беше масакр
7. Реконструкција по рецептов на Коце на сличен потег од мал ринг (мислам само Даме Груев), сличен фазон со Партизанска (неможам да се сетам добро дали беше потегот Рузвелтова-Соборна црква

Помалку или повеќе мислам дека ова беа зафатите
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 203
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #2094 Posted: 12-Apr-2011 at 15:23
Браво, ова одамна го чекав  Cheers Cheers
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #2095 Posted: 12-Apr-2011 at 15:14

Врати се на минатата страна и препрочитај си го коментарот па преиспитај се кој спомнува избори и кој "внесува политика".
Да не одам оф топик ионака ќе бидам избришан што е правилно за овој пост ама ете да се преиспиташ за другпат.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #2096 Posted: 12-Apr-2011 at 15:09
Supervisor, дај олади човече и не внесувај политика непотребно во нишките. Во мојот пост мислам јасно ја поздравив акцијата и реков дека треба да пројде во навика. Дај доста веќе читате селективно и толкувате како некој да има задни намери.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #2097 Posted: 12-Apr-2011 at 15:04
Originally posted by lslcrew


Јас се сеќавам на најавите за оваа акција уште година наназад ги имаше најавувано дека ќе се реконструираат улиците во центарот. А тогаш ставовите беа цврсти дека избори не се планирани. Ова си беше најавена акција и добро е што конечно почна. Кои улици биле асфалтирани кога бил Пенов?Горе на мапата фали Самоилова која исто така ќе се асфалтира.


Затоа реков дека нема врска со избори очигледно туку немање на што да се критикува па се споменуваат истите.
Инаку освен Самоилова тука е и Орце Николов која е до пола асфалтирана како што веќе видовме ќе се продолжи со другата половина кон Климент Охридски и делот на улицата од планираниот кружен тек кај Католичка до крстосницата со Даме Груев. Се на се фантастична акција која се испочитува според планираното и за само 2 месеци ќе биде препокриено скоро цело градско подрачје.
Е сега како што добро разбрав Климент Охридски и Теодосиј Гологанов заедно со кружниот тек ќе започнат да се прошируваат на 1 Јуни значи откако ќе заврши акцијава.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1112
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2098 Posted: 12-Apr-2011 at 14:56
Мене ми текнува само на Водњанска и 11 Октомври, а имаше уште неколку сигурно. Во секој случај тешко дека може да се спореди со активностите во последниве 2-3 години, особено последнава.
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #2099 Posted: 12-Apr-2011 at 14:52
Ма незнам што е битно дали е ради избори или не е. Важно е дека се прави нешто.

Ме занима една друга работа дали со реконструкцијата на Партизанска од Тифани до Рузвелтова ќе се средуваат и тротоарите на тој потег ? Бидејќи на неколку локации во тој потег тротоароте во ужасна состојба.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2100 Posted: 12-Apr-2011 at 14:50
Јас се сеќавам на најавите за оваа акција уште година наназад ги имаше најавувано дека ќе се реконструираат улиците во центарот. А тогаш ставовите беа цврсти дека избори не се планирани. Ова си беше најавена акција и добро е што конечно почна. Кои улици биле асфалтирани кога бил Пенов?

Горе на мапата фали Самоилова која исто така ќе се асфалтира.


Edited by lslcrew - 12-Apr-2011 at 14:50
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 103104105106107 157>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.492 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.