build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7273747576 157>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1461 Posted: 10-Jul-2012 at 11:10
Originally posted by xnx

mozebi etepno da se razmisli za ova e dobra ideja, megutoa vaka e podobro otkolku sto bese porano i te kako.


во ред, семафориве и зелениов бран се најмал проблем кој во секое време може да се преиначи доколку се изнајде подобро решение.


by the way mi se dopaga sto znaes da debatiras i prifakas razlicni mislenja, za toa i e forumov. nekoi drugi clenovi ako vaka im prirecesh ke te ispopcujat lom ke te napravat


Cheers
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1462 Posted: 10-Jul-2012 at 18:20
Originally posted by xnx

znaci treba i na ilindenska i na ivo lola i na kliment i na jane da se staat nadvoznici. ili samo za partizanska vazi?
mene ovoj koncept mi se dopaga i mi e adekvaten za bulevar od ovoj kalibar. otkako gi stavija mi e mnogu posredeno i poubavo i za vozenje i za dvizenje. a toa sto pak treba da pazis na pesaci koi pominuvaat na crveno e del od nasata nekultura. mnogu e pobezbedno koga imas semavori pocesto a funkcioniraat vo bran odkolku na sekoj kilometar, pa lugeto se zaboravaat so 100 na saat....
partizanska ilindenska i ivo lola gi gledam kako bulevari od ist tip i mislam deka isti pravila treba da vazat za niv. skopje ne e grad za kojsto treba nadzemni i podzemni prolazi osven vo nekoi delovi. sepak e mal grad.
vo princip ne znam sto menuva ako celata guzva od koli se naredi pred korner na toj semavor i se napravi redica od 300 metra ili pred sekoj semafor po nekolku.
што помалку пешачки премини има толку подобро, дали се работи за Илинденска, Партизанска или Иво лола, сеедно, зошто да правиме точки на конфликт меѓу пешаци и возила, кога може да бидат елиминирани?
и никој не рече дека само Партизанска треба да биде на листата, дури на Иво лола или Илинденска, се работи за помала иполесна инвестиција, затоа што има помалку пешачки промет и помалку премини... а инаку, далеку од тоа дека овие три булевари се исти
и ова за културата, баш тоа го зборам, и петсто зелени брана да има, ништо не не спасува од некултурата, но тоа не е причина да не се инвестира во инфраструктурата
не се работи за тоа дека зелениот бран не е добро решение, туку дека има далеку подобро и потрајно решение
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1463 Posted: 11-Jul-2012 at 11:18
Може некој да ми ја објасни изградбата т.е. проширувањето на улицата Манапо?
Која е поентата? Сакаат да ја спојат со Лондонска или само овие 450 метри да бидат 4 ленти?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1464 Posted: 11-Jul-2012 at 11:25
Кои улиците се реконстурираат и обновуваат во Скопје?



Градежната сезона е во полн ек. Речиси насекаде се гради. За подобар и побезбеден сообраќај и за подобри сообраќајници градот Скопје во моментов работи на реконструкција на неколку сообраќајници во градот. Со цел избегнување на гужвите, намалување на метежот и истовремено непречено вршење на работите Skopjeinfo.mk ве информира детално за сите локации на кои во моментов се во тек градежните работи за проширување или реконструкција на улиците.
Во овој момент на терен се работи на следните проекти:
Проширување и реконструкција на улицата Првомајска во Општината Кисела Вода
Проширување и реконструкција на булеварот св. Климент Охридски
Изградба на кружен тек помеѓу улиците Партизански одреди, Македонска војска, 4-ти јули и Лука Геров во Ѓорче Петов
Изградба на кружен тек на ул. Боца Иванова во Бутел
Изградба на кружен тек на улиците Лазар Трповски и 2-ра македонска бригада
Проширување и реконструкција на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов
Проширување на булеварот Илинден
Изградба на булеварот Манапо
Реконструкција на улицата Козле
Реконструкција на улица Радишанска
Реконструкција на булеварот Јане Сандански
Реконструкција на улица Самоилова
Реконструкција на улица Благоја Стефковски
Ова се проектите финансирани од градот Скопје. Насекаде низ Скопје се врши реконструкција и обнување на патната мрежа, тоа се проекти финансирани од самите општини. Нашиот придонес во целата работа е мал – конструктивно учество во сообраќајот за многу скоро да имаме нови, реконструирани и обновени сообраќајници.

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/245757923/koi-ulicite-se-rekonsturiraat-i-obnovuvaat-vo-skopje%3E
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #1465 Posted: 11-Jul-2012 at 13:17

Изградба на булеварот Манапо

Кој е овој булевар?
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1466 Posted: 11-Jul-2012 at 13:39
Do skopje city mall, naselba karposh sto gi povrzuva ilindenska i partizanska

42° 0'13.67"N   21°23'33.63"E

Edited by vladegf - 11-Jul-2012 at 13:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1467 Posted: 11-Jul-2012 at 21:21
Originally posted by alexsend

Сакаат да ја спојат со Лондонска или само овие 450 метри да бидат 4 ленти?
И јас се прашувам истото. Според сеуште важечкиот ГУП, планирано е спојување. Проблематично е тоа што до крстосницата со Московска има околу 170 метри, па ако и овде се отвори крстосница, ќе бидат преблиску. Тој проблем во голема мерка може да се ублажи со добра координација на семафорите и со добро функционирање на идниот „центар за контрола и управување со сообраќајот“.

Во секој случај, мислам дека е пожелно проширување на Манапо и без да се спои со Лондонска. Извесно е дека Skopje City Mall ќе генерира многу сообраќај, а влезот во катната гаража е токму од кај Манапо. Поради тој факт мислам дека зголемување на капацитетот на оваа улица се наметнува како неопходност само по себе.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1468 Posted: 15-Jul-2012 at 19:01

Bash 



Edited by FoSsiL - 15-Jul-2012 at 19:02
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1469 Posted: 15-Jul-2012 at 21:23
што да прави човекот,други го возат,заборавил како изгледаат знаците
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1470 Posted: 15-Jul-2012 at 22:14
Ete toa e... ke dojdat na nekoja pozicija i mislat deka se znaat. Koce "sezonski radnik" znae poveke za soobrakajot od soobrakajniot inzener!?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1471 Posted: 16-Jul-2012 at 11:26
Па видете само кој доаѓа на власт...кои се тие луѓе? Кои се нивните вредности и знаења? Делеле флаери цел живот, киснеле по партиски штабови итн. или пак бизнисмени кои ги интересираат само и само пари па со функцијата си ја прошируваат империјата...
Затоа и Скопје изгледа како што изгледа, а и државата е таква каква што е...
*не зборам само за моменталните ликови туку и за тие кои биле пред нив...

Јас ги ставам клучевите од мојот автомобил дека 5-6 луѓе од форумов ќе го направеа градот светска метропола во однос на она што е за 5 години!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1472 Posted: 16-Jul-2012 at 11:35
uff kako bi go sredil gradov da imav sansa...
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #1473 Posted: 16-Jul-2012 at 12:46
Скопскиот сообраќај е навистина лош,не е баш за единица и јас моментално  би му дал меѓу 2 и 3 со тенденција за пораст. А шансата дека некој нешто би направил кога би бил негде и некаде ми се муабети за пред бакалница, со гајба пиво и решение на секој проблем ( абе ја ти викам,не бе ти незнаеш, у што се кладиме и сл.). Јас мислам дека секој има шанса, па макар и со своите постапки, ако ништо друго. Како сега јас да речам е да бев јас доктор, немаше никој  да умре . Ама изгледа не е баш така.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1474 Posted: 16-Jul-2012 at 17:51
Originally posted by 4skopje

Скопскиот сообраќај е навистина лош,не е баш за единица и јас моментално  би му дал меѓу 2 и 3 со тенденција за пораст. А шансата дека некој нешто би направил кога би бил негде и некаде ми се муабети за пред бакалница, со гајба пиво и решение на секој проблем ( абе ја ти викам,не бе ти незнаеш, у што се кладиме и сл.). Јас мислам дека секој има шанса, па макар и со своите постапки, ако ништо друго. Како сега јас да речам е да бев јас доктор, немаше никој  да умре . Ама изгледа не е баш така.
не мора да полемизираме на темава, никој не збори како прво озбилно да туриме член на форумов за градоначалник, како втор, можеш слободно да пролисташ од прва до последна страна на форумов какви адекватни и детално промислени предлози има од членови кои две благе везе немаат со архитектура и урбанизам и сообраќај (по струка)... и сето тоа секако подобро е (според здрав разум) од некој што тврди дека требало на табла да се напише „зелен бран“
а за тоа како секој од нас можел да придонесе нешто, остај такви попувања да си попуваат оне што ја водат државава... доволно добро знаеме за да менуваш нешто тука треба да бидеш некој од горенаведените идиоти, кои 20 години по ред погазуваат било какви вредности за придонес кон развој и подобар живот


Edited by zabegan - 16-Jul-2012 at 17:52
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1475 Posted: 16-Jul-2012 at 18:01

Но забеган, никој не бара од градоначалникот да биде урбанист, архитект, градежник или сообраќаен техничар. 

Од секој градоначалник треба да се бара да биде добар менаџер на група од луѓе чии професии се засегнати со управувањето на еден град. Притоа да се земат во предвид мислења на асоцијации, форуми, експерти... што и да е... а секогаш постојат и консултанти и проектанти

Значи никој не бара од градоначалникот да изготви цел проект за нешто... од него се бара да ја има подготвеноста и ‘‘храброста‘‘ да се истера нешто како што треба, нешто што на долгорочен план, и нешто што е според ГУП и ДУП. И секако да се биде што е можно понезависен...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1476 Posted: 16-Jul-2012 at 18:12
Originally posted by FoSsiL

Но забеган, никој не бара од градоначалникот да биде урбанист, архитект, градежник или сообраќаен техничар. 

Од секој градоначалник треба да се бара да биде добар менаџер на група од луѓе чии професии се засегнати со управувањето на еден град. Притоа да се земат во предвид мислења на асоцијации, форуми, експерти... што и да е... а секогаш постојат и консултанти и проектанти

Значи никој не бара од градоначалникот да изготви цел проект за нешто... од него се бара да ја има подготвеноста и ‘‘храброста‘‘ да се истера нешто како што треба, нешто што на долгорочен план, и нешто што е според ГУП и ДУП. И секако да се биде што е можно понезависен...

кај нас да постоеше системот за кој што збориш и да функционираше како што треба, сега градот ќе беше на коњ...
и не зборам конкретно за Коце, туку општо за целава ситуација, срамота е што два три ентузијасти составуваат подобри концепти од зелените бранови (на „експертите“) кои кај нас се претставуваат како вонземски да се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1477 Posted: 16-Jul-2012 at 20:04
аман немојте со Коце,ако ни се врати Трифун ,тогаш сме нае.....
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1478 Posted: 17-Jul-2012 at 01:24
Originally posted by FoSsiL

Bash 




Дал да се смејам, дал да плачам?

Ах бре Коце, кочијашу! Што ти е тебе гајле за некакви си правилници, за некакви си стандарди и интернационални конвенции, нели? На лице место е*аваш све тоа и воспоставуваш нови (твои лични) правилници, стандарди и конвенции. Од кај ли ти е идејата дека тебе како на градоначалник ова ти е надлежност или работа?

Туку Коце, зошто само знакот да го е*еме нели? Може и урбанизмот и архитектурата и инфраструктурата и цел град го е*еме надолж и попреку по сите основи...

Истиот овој игнорантско-простачко-силеџиски пристап лежи во основата на Ск2014 на пример, или на заебанциите со планирањето на круцијалната инфраструктура. Само што ретко го гледаме вака убаво доловен, па многумина имаат проблем да поверуваат дека е можно луѓето кои ни ја креираат сегашноста и иднината да се на вакво ниво!






Edited by Cloverstack - 17-Jul-2012 at 01:56
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1479 Posted: 17-Jul-2012 at 18:25
Originally posted by Cloverstack

Дал да се смејам, дал да плачам?Ах бре Коце, кочијашу! Што ти е тебе гајле за некакви си правилници, за некакви си стандарди и
интернационални конвенции, нели? На лице место е*аваш све тоа и воспоставуваш нови (твои лични) правилници, стандарди и конвенции. Од кај ли ти е идејата дека тебе како на градоначалник ова ти е надлежност или работа?Туку Коце, зошто само знакот да го е*еме нели? Може и урбанизмот и архитектурата и инфраструктурата и цел град го е*еме надолж и попреку по сите основи...Истиот овој игнорантско-простачко-силеџиски пристап лежи во основата на Ск2014 на пример, или на заебанциите со планирањето на круцијалната инфраструктура. Само што ретко го гледаме вака убаво доловен, па многумина имаат проблем да поверуваат дека е можно луѓето кои ни ја креираат сегашноста и иднината да се на вакво ниво!


Mnogu tocno napisano,pa idat izbori neka se zamislat graganite kakvi luge stavaat da gi vodat.

P.S.Коцефилиjа-сексуално привлекување кон патни знаци
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1112
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1480 Posted: 18-Jul-2012 at 17:20
Требале од Алфа наместо градоначалник на Скопје да го напишат како сељак од Скопје . Баш ме интересира дали после ова ќе го видиме новиот сообраќаен знак.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7273747576 157>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.570 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.